• اجرای توافق لغو روادید ایران و روسیه منتظر امضا

اجرای توافق لغو روادید ایران و روسیه منتظر امضا

مسکو - ایرنا - سخنگوی وزارت خارجه روسیه با اعلام اینکه مسکو و تهران در باره متن پیش نویس تسهیل در نظام صدور روادید توافق کرده اند، از برنامه ادامه بررسی ها در چند ماه آینده برای لغو روادید گردشگری گروهی خبر داد.

08/09/1395

اجرای توافق لغو روادید ایران و روسیه منتظر امضا

به گزارش ایرنا، تهران و مسکو از سال گذشته با امضای توافق تسهیل در صدور روادید مذاکرات گسترده ای را برای توسعه روابط گردشگری در قالب هدف نهایی لغو لزوم دریافت ویزا پیش از سفر آغاز کرده اند که اکنون روسیه رویکردهای مشابهی را برای شهروندان چین اجرا می کند.

خانم ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه در باره مذاکرات بین تهران و مسکو اعلام کرد: در همکاری نزدیک با طرف ایرانی تلاش های مرحله به مرحله و موفق برای تسهیل نظام صدور روادید میان دو کشور جریان دارد.

زاخارووا در این بیانیه که روز دوشنبه در پایگاه اینترنتی وزارت خارجه روسیه انتشار یافت، خاطرنشان کرد: پس از آغاز اجرای موافقت نامه دولتی ایران و روسیه برای تسهیل شرایط سفر گروههایی از اتباع دو کشور در ماه فوریه سال جاری، شمار سفر شهروندان ایرانی با اهداف تجاری، انسانی و گردشگری بیش از دو برابر شده است.

وی افزود: در چارچوب اقدام های بعدی در این زمینه، اداره های ذیربط در وزارت خانه خارجه دو کشور برای تسهیل نظام روادید برای گردشگران تلاش می کنند.

زاخارووا ادامه داد: این موضوع یکی از مسائل کلیدی مورد بحث و گفت وگو در رایزنی های هفته پیش مقام های ایرانی و روسی در سطح مدیران ادارات ذیربط بود که نتیجه آن می تواند امضای موافقت نامه دولتی برای سفرهای گردشگری گروهی بدون روادید باشد.

وی گفت: در جریان رایزنی ها دو طرف توانستند در مجموع در مورد متن پیش نویس به توافق برسند که قصد داریم در دو تا سه ماه آینده با همکاری نهادهای ذیربط روسی، روی این سند کار کنیم تا به مرحله صدور دستور دولتی برسد.

زاخارووا افزود: همچنین در مورد بررسی مساله ایجاد ساز و کاری برای سفر نمایندگان محافل تجاری دو کشور بر اساس دعوت های مستقیم توافق شده است که بر اساس آن به شخصیت های حقوقی، شرکت ها و مراکز اقتصادی اجازه دعوت به شرکای خارجی داده شود.

امروز برخی رسانه ها گزارش دادند که ایران و روسیه توافق کرده اند، گروههای گردشگری بیش از پنج تا 50 نفر برای سفر به کشور مقابل نیازی به دریافت ویزا نخواهند داشت و زمان اجرایی شدن آن را نیز سال 2017 اعلام کرده بودند، در حالیکه بنا به تاکید سخنگوی وزارت خارجه روسیه هنوز توافقی امضا نشده است.

به گزارش ایرنا، اولگ سافونوف رییس آژانس فدرال گردشگری روسیه نیز هفته پیش در نشستی با نمایندگان شرکت‌های گردشگری ایرانی گفت: ما توان بالقوه زیادی را برای توسعه همکاری‌های گردشگری با ایران می بینیم و قصد داریم برنامه‌ها و طرح‌های مشترکی را اجرا کنیم.

از سوی دیگر در جریان سفر اخیر خانم والنتینا ماتویینکو رئیس شورای فدراسیون روسیه (مجلس سنا - علیا) به تهران که با حسن روحانی رئیس جمهوری، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و محمدجواد ظریف مذاکره کرد، موضوع لغو نظام روادید بین دو کشور نیز یکی از مسائل مطرح اعلام شد.

اجرای توافق لغو روادید ایران و روسیه منتظر امضا

pic171375210001

گالری تصاویر