• اطلاعات گردشگری صربستان

اطلاعات گردشگری صربستان

کشور صربستان که هسته ی مرکزی جمهوری سابق یوگوسلاوی بوده است اکنون یک کشور مستقل بسیار زیبا در قسمت مرکزی شبه جزیره ی بالکان در جنوب شرقی اروپا است. کشور صربستان توسط چند کشور عضو سابق سوسیالیست یوگسلاوی از جمله بوسنی و هرزگوین، کرواسی، جمهوری مقدونیه و مونتنگرو محاصره شده است. کشور صربستان مرزهای مشترکی را با کشور های آلبانی، بلغارستان، مجارستان و رومانی تقسیم میکند.

کشور صربستان 88361 کیلومتر را به خود اختصاص داده است که از این رو دارای مساحتی مشابه با کشور چک میباشد. کشور صربستان دارای جمعیتی 7.2 میلیون نفری است و پایتخت زیبای کشور صربستان شهر بلگراد نام دارد.

سلطنت صربستانی ها، کروات ها و اسلوونی ها در سال 1918 صورت گرفت اگرچه بعدها نام آن به یوگسلاوی تبدیل شده است پیش تر کشور صربستان جزئی از مرکز سیاسی و فرهنگی یوگسلاوی بوده است و در حال حاضر این کشور هنوز عضوی از اتحادیه سابق دولت صربستان و مونته نگرو میباشد.

اگر قصد دارید که برای معرفی مردم صربستان کلمه ای انتخاب کنید 2 کلمه ی ماهر ومهمان نواز بهترین کلمه ها میباشند و این مهمانوازی به قدریست که شما در سفر به صربستان احساس غریبی نخواهید داشت.

پایتخت(و بزرگترین شهر): بلگراد

زبان رسمی: صربی

نوع حکومت: جمهوری پارلمانی

مساحت: ۸۸٬۳۶۱ کیلومتر مربع

جمعیت: ۷٬۴۹۸٬۰۰۱

واحد پول: دینار صربستان (RSD)

پیش‌شماره تلفن: ۳۸۱+

پرچم: پرچم دارای سه نوار افقی مساوی قرمز (بالا)، آبی و سفید است. نشان ملی این کشور در وسط عقاب دوسر یک صلیب صربستانی (یک صلیب با چهار آتش زننده)با پس زمینه قرمز وجود دارد.

@val3

درباره صربستان

جغرافیای صربستان

صربستان در سرزمین های شبه جزیره بالکان واقع شده و احاطه شده با دریاهای گرم (آدریاتیک، اژه و سیاه) و شمال آن در قاره اروپا قرار دارد. بخش شمالی جمهوری متشکل از دشت ها، در حالی که تپه ها و کوه ها در بخش جنوبی قرار دارند.

بیش از 30 قله بالاتر از 2000 متر بالاتر از سطح دریا وجود دارد، در حالی که بلندترین قله Đeravica در کوههای Prokletije با ارتفاع 2656 متر است. چشم انداز کوهستانی صربستان، بسیاری از دره ها و غارها را نمایش میدهد. پایین ترین نقطه در مرز با رومانی و بلغارستان است، در جایی که Timok در 28.3 متر از سطح دریا جریان دارد به دانوب. طولانی ترین رودخانه در صربستان، دانوب، یک جریان 2783 کیلومتر است، در حالی که طول آن در صربستان 588 کیلومتر است. صربستان دارای آب و هوای قاره ای است. زمستان های کوتاه، سرد و برفی، در حالی که تابستان گرم است. سردترین ماه ژانویه است و گرمترین ماه جولای است.

آب و هوای صربستان

تفاوت در ارتفاع، نزدیکی به دریا و قرار گرفتن در معرض باد منجر به اختلافات شدید آب و هوایی در صربستان می شود. به طور کلی، با این حال، آب و هوای قاره ای، سرد و نسبتا خشک در زمستان و تابستان های گرم و مرطوب است. تفاوت میانگین دمای هوا در ژانویه و ژوئیه در بلگراد برابر با 40 درجه فارنهایت (22 درجه سانتیگراد) است.

Vojvodina واضح ترین ویژگی های آب و هوای قاره ای را نشان می دهد. دمای جولای در حدود 71 درجه فارنهایت (22 درجه سانتیگراد) و دمای ماه ژانویه حدود 30 درجه فارنهایت (-1 درجه سانتیگراد) است. دما در تابستان در مناطق کوهستانی صربستان ، در حدود 64 درجه فارنهایت (18 درجه سانتیگراد) است. توده های هوا از شرق و شمال اروپا در طول سال غالب هستند. گاهی اوقات توده های هوایی مدیترانه از جنوب شرقی یا جنوب به صربستان می رسند.

بارش در صربستان بین 22 تا 75 اینچ (560 تا 1900 میلیمتر) در سال است، بسته به ارتفاع و در معرض دید قرار گرفتن. پایین ترین مقدار بارش در Vojvodina یافت می شود. بیشترین بارش در نیمه گرم سال، حداکثر در اواخر بهار و اواخر پاییز رخ می دهد. بارش های زمستانی معمولا به عنوان بارش برف و 40 روز برفی در زمینهای پست شمالی و 120 روز در کوه ها رخ می دهد.

تاریخ صربستان

صرب ها، یکی از خانواده های بزرگ ملت اسلاوی هستند که برای اولین بار در قرن هفتم، در مناطق بالکان که در حال حاضر به عنوان بوسنی، کوزوو و مونته نگرو شناخته شده است، اقامت داشتند که از آن زمان به بعد 395 میلادی بخش های شرقی و غربی امپراطوری روم تقسیم شده اند.

ردیابی منشاء صرب ها (و کروات ها) موجب بحث های بسیاری در میان مورخان شده است، اما به نظر می رسد که منشا سارتی (ایرانیان) با آنها هم توافق داشته باشند. پس از آنکه قبیله های اسلاووی به اورشلیم آموختند، صرب ها با آنها به سمت غرب اروپای مرکزی (صربستان سفید) در منطقه ساکسونی مهاجرت کردند و از آنجا به دعوت امپراطور بیزانس هراکلیوس به بالکان رفتند تا به وی کمک کنند تا عارف را بازدارند حمله ایرانی ها به قسطنطنیه پس از حل و فصل در منطقه بالکان، صرب ها تعدادی از ارگان های خود را سازمان دادند که از چندین قبیله رهبران معروف به سوپان تشکیل شده بود. هر دو امپراتوری بیزانس و بلغارستان سعی داشتند آنها را از بین ببرند، اما صربها برای فتح بسیار غرق شده بودند.

زبان مردم صربستان

زبان مردم صربستان زبان اسکریپت است. اما از آنجایی که صربستان کشوری است که در مجاورت چندین کشور دیگر قرار دارد و مهاجرت پذیری بسیار بالایی دارد زبان های دیگری هم نظیر انگلیسی و لاتین در این کشور صحبت میشود و در مدارس نیز آموزش داده میشود.

تعطیلات رسمی صربستان

سال نو، 1 و 2 ژانویه؛ کریسمس ارتدوکس، 7 ژانویه؛ سال نو ارتدوکس، 13 ژانویه؛ اتحاد صربستان، 28 مارس؛ روز یوگسلاوی ، 27 آوریل؛ روز کار، 1 مه؛ روز پیروزی، 9 مه؛ روز سنت ویتس، 28 ژوئن؛ قیام صربستان، 7 جولای.

حمل و نقل در صربستان

در سال 2002، صربستان 3619 کیلومتر (2448.8 مایل) راه آهن داشت، که همه آن اندازه استاندارد بود. راه آهن بلگرادرا با بوداپست و زاگرب متصل میکرد. خط بلگراد-بار صربستان را به مونته نگرو و دریای آدریاتیک متصل میکند. خدمات راه آهن و لوکوموتیوهای تولید شده در دهه های 1950 و 1960 ارائه شده است.

طول جاده آسفالت در سال 2002 در صربستان 42،692 کیلومتر (26،528.8 مایل) بوده و جاده های بتنی 24،860 کیلومتر (15،448 مایل) بوده است. در حالی که آزادراه بین بلگراد و زاگرب به طور رسمی باز است، عدم روابط طبیعی بین صربستان و کرواسی تا حد امکان ترافیک تجاری را در بزرگراه حفظ کرده است. در سال 2003، در اتحادیه صربستان و مونته نگرو 1،650،000 ماشین سواری و 155،000 خودرو تجاری داشت.

دانوب، ساوا و تیسا، رودخانه های مهم تجاری با بندرهای بلگراد، Novi Sad، Sabac، Pancevo، Smederevo و Prahovo هستند. ناوگان رودخانه صربستان دارای ظرفیت حمل و نقل بزرگ در اروپا است. از سال 2004، اتحادیه سیستم آبراه داخلی کشتیرانی صربستان و مونته نگرو 587 کیلومتر (365 مایل) بود.

در سال 2004 حدود 43 فرودگاه در صربستان وجود داشت. در سال 2005، نیمی از آنها باند فرودگاه آسفالت شده داشتند و چهار فرودگاه هلیکوپتر نیز وجود داشت. مسافران در پرواز برنامه ریزی داخلی و بین المللی در سال 2003 در اتحاد صربستان و مونته نگرو در 1،298،000 مورد بودند.

گیاهان و جانوران صربستان

جنگلهای صربستان شامل حدود 170 گونه درخت پهن برگ و درختچه همراه با حدود 35 گونه مخروطی است. حیوانات موجود در صربستان عبارتند از انواع خرگوش، قرقاول، گوزن، گراز وحشی، روباه، بز کوهی، قوچ، اردک و غاز. از سال 2002، در اتحادیه صربستان و مونته نگرو، حداقل 96 گونه از پستانداران، 238 گونه پرندگان و بیش از 4،000 گونه گیاهان در سراسر کشور وجود داشت. یک سوم از صربستان را جنگل پهن برگ، عمدتا بلوط و راش تشکیل داده است.

نام منطقه Šumadija به معنای "منطقه جنگلی" است، اما مناطق وسیعی که پیش از این جنگل های بلند بوده اند پاکسازی شده و به زراعت اختصاص داده شده اند. در مناطق کوهستانی درختان دو پنجم و یا بیشتر از خاک را پوشش می دهد، بسته به ارتفاع و ضخامت خاک.

صربستان یک تنوع غنی از حیات وحش را دارد. در میان پستانداران بزرگتر، گوزن و خرس در مناطق جنگلی فراوانند. خوک های وحشی (Sus scrofa) یکی از ویژگی های متمایز جنگل های راش در کوه ها است.

جاذبه های گردشگری صربستان

اپلناک یا کلیسای سنت جورج بلگراد، صربستان

کلیسای سنت جورج صربستان یا مقبره ی که به سلسله ی کارادجوردیوویچ برمیگردد که در بالای تپه ی الپناک قرار گرفته است و شاید علت این نامگذاری همین باشد. این کلیسا بر روی زمین های سنگی نا متقارن ساخته شده اند و شکل طبیعی خود را تا امروز حفظ کرده اند. نام شهری که کلیسای اپلناک در آن قرار گرفته است تپلیا نام دارد که دارای موقعیت جغرافیای خارق العاده ای میباشد و قرار گرفتن در قسمت های بالایی تپه های اپلناک بر زیبایی ان افزوده است جالب است بدانید که این کلیسا در یکی از منطقه های مهم بلگراد قرار گرفته است ، منطقه ی توپولا برای اولین بار در قیام صرب ها فتح شد . کلیسای اپلناک توسط پادشاه پیتر اول یوگوسلاوی تاسیس شد و تا بسیاری از خاندان و نزدیکان او در جای جای مختلف این کلیسا دفن شده اند. در قرن 19 هم منطقه ی اپلناک بلگراد پوشیده در جنگل بود اما امروزه آن حجم از جنگل کم شده و شما شاهد پوشش گیاهی جالب تری میباشید.

غار استوپیکا بلگراد صربستان

غار استوپکیا یا همان غار آهکی یکی از جاذبه های گردشگری صربستان است و به عنوان یک بنای طبیعی تحت حفاظت به حساب می اید و در تور صربستان گردشگران زیادی را به خود جذب میکند . غار استوپیکا در قلمرو روستای روزان استو قرار گرفته است و هم برای مردم محلی و هم برای گردشگران به راحتی قابل دسترسی میباشد. و با یک ورودی با عرض 20 متر و طول 66 متر دارای ورودیه بسیار عریض و هیجان انگیزی میباشد . این غار در سال 2009 برای بازدید عموم بازگشایی شد و در سال 2017 در حدود 61 هزار نفر بازدید کننده داشته است بازدید از این غار را باید جز برنامه های تور صربستان خود قرار دهید.

کلیسای سنت پتکا

این کلیسای دوست داشتنی قدیم در منطقه به اصطلاح پایین شهر قلعه بلگراد، در نزدیکی رودخانه ی معروف «معجزه» قرار دارد. این کلیسا توسط یک حامی ناشناخته در همان زمان ساخته شده بود و ساخت و ساز در روز سنت پتکا، تعطیلات مذهبی محبوب در صربستان به پایان رسید. معروف ترین ویژگی این کلیسا چشمه ی آب مقدس است که در نزدیکی آن قرار دارد. مردم از سرتاسر صربستان به بلگراد سفر می کنند تا از این چشمه ی آب نوشیدنی بخورند که به درمان بیماری کمک می کند و گفته میشود که جان تازه ای با کسانی که از آن مینوشند میبخشد. در تور صربستان گفته میشود که نوشیدن این اب برای بانوان بسیار سودمند است و حتی شستشوی چشمان با ان آب به بهبود دید و مشکلات بینایی را از بین میبرد . موزاییک های زیبا، آرک های دیوارهای داخلی کلیسا را احاطه کرده اند، اما آنها توسط هنرمند جورو رادولوویچ ساخته شده اند که در ان زمان بسیار پس از کلیساهای صربستان در بین سال های 1980 و 1983 به دست او ساخته شده است. یکی از نکات جالب توجه در تور صربستان و بازدید از این چشمه جالب توجه، این است که استخوان های بسیاری از سربازان صرب که به دفاع از بلگراد برخواسته بودند در بین سالهای 1914 و 1915 در دیواره ها و پایه های این کلیسا برای نشاد دادن احترام با آنان در انجا نگهداری میشوند پس در تور صربستان و تور بلگراد از بازدید از این کلیای زیبا غافل نشوید.

قلعه ی بلگراد صربستان

قلعه ی بلگراد بر روی گودال سفیدی که در قسمت بالایی 2 رودخانه ی بزرگ قرار دارد ساخته شده است که برای 16 قرن متمادی دائما در حال ویرانی و بازسازی بوده ات و همچنان نمادی از سرمایه ملی کشور صربستان به حساب می اید. در تور صربستان شناختن قلعه ی بلگراد در اصل شناختن صربستان است. زیبایی و اهمیت این مکان فقط اگر شما از آن دیدن کنید، درک می شود. در زیر هر قدمی که شما در قلعه ی بلگراد برمیدارید تاریخ بیشتر از آنچه در کتاب های تاریخی یافت می شود نیز ملموس میباشد. در تور صربستان و در بازدید از این قلعه به راحتی در خواهید یافت که تاریخ تا حد زیادی در این قلعه مورد احترام است و شما با بازدید از این قلعه در تور صربستان واقعیت های بسیاری را درباره ی کشور صربستان متوجه خواهید شد.

آدا سیگانلیا بلگراد صربستان

جزیره ی آدا سیگالیا ی بلگراد که اختصارا با نام آدا شناخته میشود جزیره ای رودخانه ای است که به صورت مصنوعی به شکل یک شبه جزیره در امده است و در مسیر رودخانه ی ساوا قرار دارد یعنی در مرکز شهر بلگراد پایتخت کشور صربستان که در تور صربستان بسیار قابل دسترسی و دیدنی خواهد بود . جزیره ی آدا ی بلگراد با توجه به مرکزیت بسیار قابل دسترسی ، طی چند دهه گذشته، به یک منطقه تفریحی بسیار محبوب تبدیل شده است که بیشتر به سواحل و امکانات ورزشی آن مربوط می شود که در طول فصل تابستان می تواند روزانه بیش از 100000 بازدید کننده داشته باشد و یکی از دیدنی های مهم تور صربستان است .

باغ وحش بلگراد، صربستان

شاید دانستن این امر برایتان جالب باشد که در تور صربستان و در شهر بلگراد شما شاهد یکی از قدیمی ترین باغ وحش های اروپا خواهید بود که درست در قسمت مرکزی شهر بلگراد در پارک کالمگدان قرار گرفته است و افتتاح آن به سال 1936 برمیگردد. باغ وحش بلگراد 7 هکتار زمین را به خود ختصاص داده است و اعددی در حدود 17 هزار جانور که از 150 گونه ی مختلف میباشند را نیز در خود جای داده است. و این باغ وحش دارای 50 پرسنل است که همگی مشغول محافظت از این حیوانات میباشند. باغ وحش بلگراد دارای 2000 حیوان و بیش از 270 گونه است. باغ وحش بلگراد از این رو که دارای بزرگترین و اصیل ترین شیر های سفید دنیا است و بسیاری از پرندگان گرمسیری و شکاری که در این باغ وحش زندگی میکنند نیز بر هیجان تور صربستان افزوده اند . شاید دانستن این مسئله برایتان جالب باشد که به این علت که نام شهر بلگراد به معنی شهر سفید است موسس این باغ وحش ووک بویویچ تصمیم به جمع اوری حیوانات سفید کرده است و در حال حاضر حیواناتی نظیر شیر های سفید ببر سفید گرگ های سفید خرس های قطبی و پرندگان سفید در این باغ وحش زندگی میکنند. پس فراموش نکنید که در تور صربستان از بازدید از باغ وحش صربستان غافل نشوید.

محل اقامت پرنسس لوبیکا ، بلگراد ، صربستان

محل اقامت پرنسس لوبیکا در خیابان زلزلی بلگراد به دلیل اهمیت فرهنگی و معماری آن در تور صربستان همواره در تور صربستان حائز اهمیت بوده است . این کاخ برای زندگی تا سال 1829 مورد استفاده قرار گرفت، اما با در نظر گرفتن سن بنا ، شاهزاده میلوز اوبرنوویچ تصمیم به ساخت یک محل دیگر برای زندگی خود کرد و محل اقامت جدید همانطور که در ساخت و ساز آن نامیده می شد بزرگتر و منحصر به فردتر از قبلی بود اما این کاخ دیدنی را برای بازدید عموم به امانت گذاشت. قلعه ی پرنسس لوبیکا درست در باغی بسیار دیدنی واقع شده است که در تور صربستان نباید بازدید از آن را از دست داد.

pic219882333001

گالری تصاویر
serbia22.jpg