• تاکید تهران- سئول بر همکاری های فرهنگی، هنری و گردشگری

تاکید تهران- سئول بر همکاری های فرهنگی، هنری و گردشگری

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با معاون وزیر فرهنگ، ورزش و گردشگری کره جنوبی، بر توسعه همکاری های فرهنگی، هنری و گردشگری تاکید شد.

علی جنتی روز شنبه در دیدار با کوان چو چونگ گفت: هم اکنون روابط ایران و کره جنوبی در بهترین وضعیت است و در دو سه دهه گذشته همواره در بخش های مختلف رو به توسعه بوده است.

وی با اشاره به سفر اخیر رییس جمهور کره جنوبی به تهران افزود: این سفر نقطه عطفی در روابط دو کشور محسوب می شود و با توجه به اسناد امضا شده در این سفر در واقع نقطه شروعی برای گسترش روابط سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است.

جنتی خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران تلاش می کند روابط خود را با کشورهای شرق آسیا توسعه دهد و کره جنوبی هم یکی از کشورهایی است که در اولویت سیاست خارجی ایران قرار دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت تدبیر و امید ادامه داد: روابط و مناسبات علمی و آموزشی دو کشور نیز از دیر باز وجود داشته است و با توجه به پیشنهاد تاسیس مرکز فرهنگی در تهران و سئول، این امر می تواند در گسترش روابط دو کشور در حوزه های فرهنگی و هنری بیش از پیش کمک کند.

وی با اشاره به تفاهمنامه فرهنگی، آموزشی و ورزشی امضا شده بین دو کشور گفت: امضای برنامه مبادله فرهنگی نیز در راستای همین تفاهمنامه است که به عنوان نقشه راه اجرای برنامه های فرهنگی، آموزشی و ورزشی دو کشور در دو تا سه سال آینده محسوب می شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به همزمانی عاشورای حسینی و برگزاری مسابقه فوتبال ایران و کره جنوبی، گفت: تاسوعا و عاشورا از جمله مراسم های مهم عزاداری در کشور ایران محسوب می شود و ما خواهان این هستیم تا با همکاری و رایزنی وزارت فرهنگ، ورزش و گردشگری کره جنوبی با فدراسیون فوتبال این کشور، زمان و یا مکان برگزاری این مسابقه تغییر یابد.

وی تصریح کرد: در صورت امکان و توافق می توان محل برگزاری این مسابقه را نیز تغییر داد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، کره جنوبی را کشوری موفق در حوزه اقتصادی عنوان کرد و گفت: در دو دهه گذشته این کشور از نظر اقتصادی جهش بسیار خوبی داشته و از نظر تجاری و بازرگانی ایران و کره جنوبی روابط مناسبی با یکدیگر دارند.

در ادامه این دیدار کوان چو چونگ معاون وزیر فرهنگ، ورزش و گردشگری کره جنوبی گفت: همدلی و همکاری های فرهنگی و هنری میان دو کشور ایران و کره جنوبی زیر بنای توسعه روابط اقتصادی و سیاسی میان دو دولت و ملت است.

وی افزود: برگزاری مراسم ها و جشنواره های فرهنگی و هنری در دو کشور می تواند زمینه های همکاری های دو جانبه میان هنرمندان و آشنایی با آداب و رسوم دو ملت با یکدیگر را فراهم آورد.

معاون وزیر فرهنگ، ورزش و گردشگری کره جنوبی با اشاره به تاکید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر به تعویق انداختن مسابقات فوتبال ایران و کره جنوبی به دلیل همزمانی با مراسم عاشورای حسینی ادامه داد: فدراسیون فوتبال در کره جنوبی به عنوان یک بخش خصوصی در این کشور محسوب می شود و نهادهای دولتی و رسمی به هیچ عنوان در فعالیت های آنها دخالت نمی کنند ولی ما نیز با توجه به درخواست ایران، از آنها درخواست تغییر در برنامه فوتبال را دادیم ولی آنها اعلام کردند به دلیل تنگی وقت نمی توانند کاری کنند. با این حال ما دوباره تلاش خود را خواهیم کرد.

وی افزود: کشور کره جنوبی سال آینده را به عنوان سال تبادلات بین ایران و کره جنوبی تعیین کرده است و امیدوارم براین اساس روابط ایران و کره جنوبی بیش از گذشته در زمینه های مختلف گسترش یابد.

pic852035210001

گالری تصاویر