• جاذبه های گردشگری تسالونیکی

جاذبه های گردشگری تسالونیکی

تسالونیکی ( که همچنین به عنوان سالونیکا شناخته می شود) فرهنگ جهانی و پرانرژی یک شهر بزرگ را با محیط دوستانه و جذابیت یک شهر کوچکتر ارائه می دهد. این یک مقصد فوق العاده برای تجربه یونان واقعی به دور از جمعیت و هیاهوی آتن است. این شهر لذت بخش دارای میراث چند ملیتی چشمگیری است که تحت تاثیر تمدن های مختلفی قرار دارند که علامت آنها را شامل می شود، از جمله رومی ها، ونیزی ها، و ترک ها عثمانی. بازدیدکنندگان از ویرانه های باستانی، کلیساهای بیزانس و موزه باستان شناسی جهانی برخوردار هستند که یکی از بهترین ها در یونان است. از نکات برجسته ی دیگر تسالونیکی میتوان به غذاهای محلی خوشمزه آن اشاره کرد. تسالونیکی نیز به خاطر صحنه موسیقی آن مشهور است و اجرای برنامه های زنده در محل های مختلف در سراسر شهر تقریبا در هر زمانی از سال مکانی شاد و پر انرژی است.

روت روتندا (کلیسای سنت جورج) تسالونیکی یونان

روت روته بزرگترین بنای تاریخی باستانی تسالونیکی است. که در اوایل قرن چهارم ساخته شده، به احتمال زیاد مقبره امپراتور گالیریوس بوده است (گرچه در اینجا به خاک سپرده نشده) و بخشی از مجموعه ای بود که شامل کاخ گالریوس و قله در ان اقامت داشته است. امپراطور تئودویوز بزرگ، در اواخر قرن چهارم، مقبره را به کلیسای مسیحی تبدیل کرد. در طول قرن دهم تا دوازدهم، به عنوان کلیسای جامع مسیحیان مورد استفاده قرار گرفته بود. و در حکومت عثمانی، این ساختمان به مسجد تبدیل شد منارههای این مسجد نشان دهنده ی معماری عصر اسلامی این ساختمان میباشند. پس از آزادسازی تسالونیکی از دست ترک ها در سال 1912، روتوندا به کلیسای سنت جورج تبدیل شد.

این ساختمان بزرگ با بیش از 24 متر قطر و 30 متر ارتفاع، ویژگی معماری رومی ها را برای بیننده تداعی میکند موزاییک زرق و برق دار تزئین گنبد و محفظه های قایقی ان است این تشبیه را برای بیننده به وجود می اورد.ساختمانی جالب که تاریخی جالبتر را پشت سر گذاشته است قطعا در تور یونان برایتان خاطره انگیز خواهد بود.

برج سفید، تسالونیکی ، یونان

برج سفید برجسته ترین نماد تسالونیکی درست در فاصله ی چند قدمی دریاچه تسالونیکی در باغ کوچکی در میان معادن باستانی شهر تسالونیکی قرار گرفته است. این برج زیبا در سال 1530 توسط عثمانی ها به عنوان یک زندان ساخته شده است. امروزه گردشگران میتوانند از تمامی قسمت های این برج دیدن کنند و و در اخرین طبقه ی این برج دیدی کلی و جامع از مناطق و مناظر حیرت انگیز تسالونیکی داشته باشند . برج سفید مجموعه ی دائمی موزه ی فرهنگی دوران بیزانس است. موزه ی برج سفید تسالونیکی دارای آثار هنری مورد تاریخ و هنر بیزانس در تسالونیکی از حدود 300 سال قبل تا ترک آن توسط ترک ها در سال 1430 میباشد. این مجموعه شامل طیف گسترده ای از آثار هنری مانند سکه های دوران اول مسیحیت ، گلدان، موزاییک، نقاشی دیواری و اشیاء مربوط به الهه های باسنان یونان است. برج سفید همچنین میزبان نمایشگاه های موقتی مانند نمایش نقاشی های دوران بیزانس است.

طاق گلاریوس تسالونیکی ، یونان

در مسیر پیاده روی از اگناتیا تا تسالونیکی با شما با طاق گلاریوس رو به رو خواهید شد . یکی اثر تاریخی متعلق به سال 297 قبل از میلاد مسیح که ریشه و ساخت آن به رومیان میرسد. طاق گلاریوس تسالونیکی در واقع ورودیه اصلی شهر بوده است که هنوز پایه های قسمت غربی آن پابرجا هستند. و نمایی مرمرین دارند که با تسلیحات پیچیده تزیین شده بوده اند. این ساختمان پایه های زیبا از جازبه های دیدنی شهر تسالونیکی میباشند که در تور یونان نباید از بازدید از آن غافل شد.

کلیسای سوفیا ، تسالونیکی ، یونان

کلیسای سوفیا یا حکمت مقدس یکی از قدیمی ترین ساختمان های مستقل تسالونیکی است. این کلیسای یونانی در قرن هشتم به جای کلیسایی که در این مکان قرار داشت و متعلق به قرن سوم بود ساخته شد. این کلیسا در طول دوران بیزانس بوجود آمد که براساس طراحی تیزهوشانه و برجسته ی آن جز بهترین ها به حساب می آمد. در حال حاضر یکی از بهترین نمونه های باقیمانده از کلیساهای گورستانهای باستانی یونانی به شمار می آید. گنبد کلیسای یونانی سوفیا معماری هنرمندانه ایست که با موزاییک های دنگارنگ تزیین شده است و از دیگر ویژگی های زیبای کلیسای سوفیا ی تسالونیکی یونان میتوان به مجسمه مسیح اشاره کرد که بر یک تخت رنگین کمانی تکیه زده است و مجسمه ی فرشتگان و حضرت مریم که در کنار درختان قرار دارند. در سفر به تسالونیکی و تور یونان از بازدید از این کلیسای زیبا و به یاد ماندنی غافل نشوید.

میدان اصلی شهر تسالونیکی (اریستوتلوس) ، یونان

میدان اصلی شهر تسالونیکی در سال 1918 توسط معمار فرانسوی ارنست هیبراد طراحی شده است. هرچند بسیاری از میدان های امروزه ی تسالونیکی، به خصوص هتل الکترا و سینما، بعد از پنجاهسال از شروع ساخشان بازسازی شدند. این عمل درواقع تبدیل خیابان های باریک، شلوغ و بدون برنامه ریزی که قرنها از ساختشان در امپراتوری عثمانی میگذشت به یک برنامه مدرن تر تحت هدایت هابرارد بود. این بازسازی درست بعد از آتش سوزی در سال 1917 شکل گرفت و امروزه به عنوان یکی از نشانه های تاریخی شهر و محل برگزرای بسیاری از مراسم مردم شهر تسالونیکی یونان به حساب می اید و اگر در تور یونان و در شهر تسالونیکی علاقه مند به بازدید از مراسم و جشنواره های مردم تسالونیکی هستید رفتن میدان اصلی شهر بهترین انتخاب است.

موزه ی باستان شناسی تسالونیکی ، یونان

این موزه دارای مصنوعاتی از چهار دوره تاریخی مهم باستان شناسی و مناطق اطراف مقدونیه است. آثار به نمایش گذاشته شده در اینجا نمایانگر دورههای یونانی، بایگانی، کلاسیک و رومی هستند. ساختمان اصلی این موزه ی به کاملا به سبک معماری یونانیان باستان وبرخی قسمت های آن به سبک معماری مدرن یونان ساخته شده است. موزه همچنین توجه ویژه ای به شیوه های تاریخی دارد برای مثال اینکه در مقدونیه ی باستان از طلا به عنوان یک دکوراسیون استفاده میکردند را به خوبی میتوان در این موزه احساس کرد. از آنجایی که شهر به دوران ماقبل تاریخ برمیگردد، بخش دیگری نیز وجود دارد که تلاش میکند تا تصویری از منطقه خلیج فارما را بازسازی کند که به طور کامل از مدل واقعی آن پیشی گرفته است. پس اگر علاقه مند به تاریخ و مشاهده ی اثار باستانی یونان میباشید در تور یونان از بازدید از این موزه ی زیبای یونان غافل نشوید.

کلیسای آگیوس دیمیتیوس تسالونیکی یونان

این کلیسای بزرگ و چشمگیر در محل یک حمام رومی باستان ساخته شده است که افسانه ها ی تلخ حاکی از آن است که سنت دمتریوس در این کلیسا زندانی بوده است و در همین کلیسا اعدام شده و توسط سربازان رومی از بین رفته است. ساختمان این کلیسا که با یک معماری شش گوشه منحصر به فرد شناخته میشود عنوان بزرگترین کلیسای تسالونیکی را از آن خود کرده است. این عنوان نه تنها به علت نقاشی های شگفت انگیز مشهور است که یکی از زیباترین موزاییک های تسالونیکی است که سنت دیمتریوس را همراه با کودکان و سازندگان کلیسا نشان می دهد. این تنها یکی از بزرگترین کلیساها در شهر نیست، یکی از مهمترین خانه های عبادت تاریخی و مذهبی در کل تسالونیکی نیز میباشد.

pic838121310001

گالری تصاویر