• معاون میراث فرهنگی: دولت برای جذب هر گردشگر خارجی 13 دلار هزینه کند

معاون میراث فرهنگی: دولت برای جذب هر گردشگر خارجی 13 دلار هزینه کند

تهران- ایرنا - معاون سازمان میراث فرهنگی گفت: دولت برای تحقق برنامه پنج ساله و افزایش جذب گردشگر ورودی از پنج میلیون به 12 میلیون نفر، باید 13 دلار برای تبلیغ و بازرگانی هر گردشگر هزینه کند، در حالیکه این مبلغ اکنون زیر دو دلار است.

سمیع الله مکارم حسینی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار کرد: تبلیغات و بازاریابی یکی از ابزار مهم جذب گردشگر خارجی است که فواید اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی به همراه دارد.

معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: ما در گردشگری سه نوع کشور در دنیا داریم؛ دسته اول کشورهایی که سابقه دیرینه در گردشگری دارند و این صنعت در آنها نهادینه شده است مثل فرانسه، ایتالیا، اسپانیا؛ اینها به علت بی نیازی به تبلیغ و ثبات در جذب گردشگر، به ازای هر گردشگر بین یک تا سه دلار هزینه می کنند.

وی ادامه داد: دسته دوم کشورهای درحال تحول هستند، کشورهای نوظهور که به قطب های گردشگری جهان می پیوندند مثل پرتغال، مالزی، ترکیه و مکزیک، کذره جنوبی، افریقای جنوبی که اینها هم بین 4 تا 9 دلار هزینه می کنند.

مکارم اضافه کرد: دسته سوم هم کشورهایی هستند که خواهان این هستند که به این جرگه بپیوندند و به تازگی به گردشگری اهمیت می دهند و با اینکه مقاصد مهمی در گردشگری دنیا محسوب می شوند، تاکنون از داشتن برنامه غافل بوده اند مثل کشور خودمان قبرس، استرالیا، برزیل و نروژ؛ که ایران نیز در دسته سوم قرار می گیرد.

وی افزود: اینها به نسبت بقیه، هزینه بیشتری می کنند چون به تبلیغ بیشتری نیاز دارند مثلا استرالیا 10 دلار، ایرلند 10 دلار، برزیل 8 دلار، یا قبرس رقم قابل توجه 46 دلار برای جذب هر گردشگر، اما هزینه تبلیغ و بازاریابی ما بسیار کمتر از اینها است.

معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی تاکید کرد: دولت باید برای تبلیغ گردشگری هزینه بیشتری کند. در صورتی که جذب گردشگر ما مثل کشورهای گردشگرپذیر به ثبات نرسیده است و برای اینکه تعداد گردشگران ورودی ما از پنج میلیون به 12 میلیون برنامه پنج ساله برسد، باید دولت 13 دلار برای تبلیغ و بازرگانی جذب هر گردشگر هزینه کند درحالیکه این مبلغ در حال حاضر زیر دو دلار است.

وی تصریح کرد: مرسوم است که این هزینه را نهادهای رسمی گردشگری در دنیا برای جذب هزینه می کنند، پیرو همین موضوع جلساتی را با سازمان برنامه و بودجه برگزار کردیم تا بتوانیم در آینده هزینه کافی تبلیغات را فراهم کنیم.

مکارم حسینی در خصوص محل صرف این هزینه ها نیز تبیین کرد: این هزینه تبلیغی را به خصوص درنظر داریم برای کشورهای مقصد مثل همسایگان، کشورهای آسیای میانه و مسلمان هزینه کنیم.

مکارم حسینی در مجموع بودجه بودجه های سازمان میراث فرهنگی را رو به افزایش دانست و افزود: این بودجه از دو بخش تشکیل می شود؛ بودجه های جاری و تملک دارایی و سرمایه که در واقع برای همان پروژه های عمرانی، مرمت بناها و پایگاه های میراث جهانی است.

وی تصریح کرد: در دولت یازدهم رشد بودجه سازمان قابل توجه بود به نحوی که بودجه سال95نسبت به سال94 هم در بودجه جاری و هم عمرانی، 50 درصد افزایش اعتبار داشتیم و در طول این چندسال بیش از دوبرابر بودجه ما افزایش پیدا کرده است.

مکارم خاطرنشان کرد: در بودجه جاری برنامه ای که قابل توجه بود یک برنامه در زمینه صنایع دستی بود که به دلیل صادرات قابل توجه صنایع دستی، بودجه ای را برای ترویج و تولید و برنامه ای به نام پایانه های صنایع دستی اختصاص دادیم؛ پایانه هایی که تولیدات هنرمندان را برای صادرات ذخیره و نگهداری می کنند.

گردشگری داخلی

pic302355210001

گالری تصاویر