• جلوه هنر ایرانی در موزه هنری مالزی

جلوه هنر ایرانی در موزه هنری مالزی

یک هنرمند ایرانی، موزه هنرهای اسلامی مالزی را که یکی از 10 موزه برتر آسیا به شمار می رود، به زینت هنر اسلامی ایران آراسته کرد.

'محمد کاوند' هنرمند ایرانی است که موزه هنرهای اسلامی مالزی برای بازسازی و مرمت گنبد اصلی ساختمان موزه و بخشی از آئینه کاری و فضای داخلی از وی دعوت کرد و این ساختمان را به زینت هنر اسلامی – ایرانی آراسته کرد.

بازسازی و مرمت گنبد اصلی موزه هنرهای اسلامی مالزی که بخشی از ساختمان اصلی آن به شمار می رود توسط این هنرمند ایرانی بیش از 6 ماه زمان برد و نتیجه کار باعث شد تا مسئولین این موزه طرح دیگری را برای طراحی و ساخت یک آب نما با الگوهای ایرانی – اسلامی به هنرمند ایرانی بسپارند.

کاوند از نقوش ایرانی - اسلامی برای طراحی آب نما و کف طبقه اول موزه استفاده کرده و در آینده ای نزدیک اجرای این طرح را نیز آغاز خواهد کرد.

این هنرمند روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، اعلام کرد که از کاشی معرق و کاشی هفت رنگ در بازسازی و مرمت بنای موزه استفاده کرده و آن را به شیوه ای ضد آب طراحی کرده است تا در مقابل شرایط آب و هوای استوایی مالزی مقاومت بیشتری داشته باشد.

وی در طول 10 سال اقامت خود در مالزی با تحقیق در مورد ابزارهای تولید شده توانسته است تغییراتی برای پیشرفت، تنوع و ماندگاری بیشتر در طراحی و اجرای کاشی کاری انجام دهد.

کاشی کاری سه بعدی که به صورت برجسته انجام می شود از جمله آثار کاوند است که در مالزی بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

این نوع کاشی کاری این هنرمند ایرانی در کشور برونئی نیز مورد توجه مردم و برخی رسانه های این کشور قرار گرفت. دیوار نگاره اسماءالحسنی روی دیوار سفارت جمهور اسلامی ایران در برونئی که با سبک کاشی کاری سه بعدی انجام گرفته است تا مدتها تبدیل به عکس صفحه گوشی های همراه بسیاری از مردم برونئی شده بود.

'برونئی تایمز' نیز با انتشار عکس هایی از محمد کاوند و این دیوار نگاره، نوشت: 'دیوار سفارت ایران، و ورودی آن که با هزاران قطعه کاشی و شیشه طرح بی نظیری را خلق کرده، هنر ایران را نشان می دهد.'

اثر اسماء الحسنی وی همچنین مورد توجه 5 سلطان ایالتی مالزی قرار گرفت و آن را به صورت تابلو از وی خریداری کردند.

'محمد کاوند' همچنین ساخت یک محراب در مسجدی در جاکارتا اندونزی را به عهده داشته و با استفاده از معرق کاشی و کاشی هفت رنگ، این محراب را به نقوش ایرانی آراسته است.

وی طی سال های گذشته با ساخت محراب در چند نمازخانه مشهور و سر در ورودی خانه سلطان سلانگور توانست بسیاری از مردم جنوب شرق آسیا را با هنر ایرانی- اسلامی آشنا کند.

کاوند تاکنون در بیش از 60 نمایشگاه گروهی و انفرادی از جمله آرت اکسپو مالزی، هنر جهان اسلام و نمایشگاه قرآنی ماه مبارک رمضان در مالزی و کشورهای منطقه حضور داشته و به معرفی هنر کاشی کاری ایران پرداخته است.

وی در حال حاضر طراحی و ساخت دارالقرآن ایالت ملاکا که تحت نظر خاندان سلطنتی این ایالت اداره می شود را به عهده گرفته است.

انجام تزئینات داخلی مسجدی در کره جنوبی و کاشی کاری مسجدی در منطقه 'امپنگ' مالزی از دیگر کارهای وی خواهد بود که در آینده ای نزدیک انجام خواهد شد.

کاوند معتقد است بازار کشورهای جنوب شرق آسیا ظرفیت عرضه هنر ایران به شرط معرفی و مدیریت درست را خواهند داشت و حتی می توان صادرات هنر ایران را جایگزین صادرات نفت به این منطقه و دیگر کشورها کرد.

pic122035210001

گالری تصاویر
82228100-71013269.jpg
82228100-71013271.jpg 82228100-71013272.jpg