• چیانگ مای

چیانگ مای

چیانگ مای بزرگترین شهر در شمال تایلند است. شهر چیانگ مای به گل رز شمال معروف است و در 700 کیلومتری شمال بانکوک و در کنار رودخانه Mae Ping با ارتفاع 310 متر از سطح دریا و توسط کوه های بلند احاطه شده است، قرار گرفته است. چیانگ مای دومین شهر تایلند است، اما تنها دارای جمعیتی در حدود 200000 نفر است. چیانگ مای اکنون مرکز توریستی، اقتصادی، فرهنگی و ارتباطی شمال تایلند است.

چیانگ مای، که به معنی "شهر جدید"، است در سال 1296 توسط شاه Mengrai در محل یک شهر از پیش موجود به نام ویانگ تاسیس شد. برمه و امپراتوری مغول یک تهدید بزرگ برای این شهر بود، به همین جهت یک خندق و دیوار دفاعی در اطراف آن برای اطمینان و حفاظت از آن ساخته شده بود. اما این شهر در نهایت توسط برمه در اواسط قرن شانزدهم اشغال شده بود و تحت حکومت یک شاه تایلندی درآمد.

چیانگ مای با فراوانی شگفتی های طبیعی و فرهنگی، دارای بیشترین جاذبه گردشگری برای گردشگران در بازدید از تایلند است. به همین علت است که به تدریج تبدیل شد به شهری مدرن و پذیرای میلیون ها بازدید کننده که از نقاط مختلف جهان هر ساله به چیانگ مای سفر میکنند. گردشگران می توانند از مقدار زیادی جاذبه های طبیعی مانند رودخانه ها، کوه ها و آبشارها در تور تایلند بازدید کنند و از نزدیک این شهر شگفت انگیز را با یک فرهنگ بومی حفظ شده توسط قبایل مختلف ببینند. این شهر به عنوان یکی از مقصدهای برتر در آسیا برگزیده شده است، و آن را بسیار موفق است با وجود پیشرفتهای مدرن آن، در کنار جذابیت های قدیمی. این نه تنها دوستداران طبیعت، بلکه افرادی که علاقه مند به فعالیت های پرماجرا مانند کوه پیمایی هستند را جذب می کند.

این شهر تایلندی دارای بیش از 300 معبد است که قدمت آن به قرن سیزدهم برمیگردد، و موفق شده است به تعادل سنت و مدرنیته کاملا دست یابد. آنچه برای مسافران جالب است در مورد چیانگ مای این است که جمعیت قومی، محلی و خارج از کشور با هم در هماهنگی زندگی می کنند. علاوه بر مکان های مختلف مورد علاقه، گردشگران همچنین می توانند از درمان های سنتی تایلندی و روش های درمانی که برای جوان سازی و سلامت کلی بدن مفید هستند بهره مند شوند. ماساژ آرامش بخش تایلندی یک تجربه به یادماندنی برای مسافران است که برای مدت زمان بسیار طولانی در ذهنشان خواهد ماند.

@val3

@val3

بهترین زمان بازدید از چیانگ مای

فصل بارانی چیانگ مای از ماه ژوئیه تا اکتبر طول می کشد. روزهای موسمی سنگین تا حدی تحت سلطه است، اما گردشگران میتوانند انتظار آب و هوا آفتابی بیشتر در این زمان را داشته باشند. درجه حرارت روز در طول این دوره از 25 تا 34 درجه سانتیگراد میباشد، و مناسب برای آن دسته از افرادی است که مشکلی با حرارت و رطوبت هوا ندارند. از اواسط ماه مارس تا اواخر ماه ژوئن، چیانگ مای تجربه فصل گرم با درجه حرارت نسبتا بالا و باران گاه به گاه را دارد.

@val3

@val3

زبان مردم چیانگ مای

ساکنان چیانگ مای با زبان خام موانگ (همچنین به عنوان شمالی تایلندی و یا لانا شناخته می شود) در میان خود صحبت میکنند، اما زبان استاندارد تایلندی است و در آموزش و پرورش نیز استفاده می شود و تقریبا برای همه قابل درک است.

زبان انگلیسی در هتل ها و کسب و کار مربوط به سفر استفاده می شود.

آب و هوای چیانگ مای

عرض های شمالی تر و ارتفاعات بالاتر چیانگ مای، آب و هوای خنک تری از دشت های مرکزی در نزدیکی بانکوک برخوردار است. در طول فصل گرم، با افزایش درجه حرارت بسیاری از شهروندان راه هایی برای مقابله با گرما بکار میبرند.شاید این دلیلی برای برگزاری جشنواره آب در چیانگ مای باشد. با توجه به موقعیت و هوای گرمسیری چیانگ مای، فصل طبیعی بهار، تابستان، پاییز و زمستان صدق نمی کند. در عوض، سه فصل وجود دارد: داغ، سرد و بارانی. فصل سرد از اوایل دسامبرتا فوریه طول می کشد و محبوب ترین زمان برای بازدید چیانگ مای است. در طول روز حداکثر دما به 30 درجه سانتیگراد میرسد.گاهی اوقات دمای هوا کاهش می یابد و به 10 درجه سانتیگراد میرسد.

@val3

حمل و نقل محلی در چیانگ مای

قطار: قطارهای سریع و اکسپرس متعلق به راه آهن دولت تایلند برای سفر به مکان های دیگر از چیانگ مای در دسترس هستند.

اتوبوس: اتوبوس نیز در دسترس است از چیانگ مای برای سفر به مسیرهای دور و مکان های مختلف مانند بانکوک، چیانگ رای و مای سای.

Songthaews : حمل و نقل در چیانگ مای عموما با وسیله ای به نام سانگ تو انجام میگیرد، این وسیله با تعداد زیاد و قیمت ارزان در چیانگ مای فراوان است.

اسکان در چیانگ مای

انواع مختلفی از محل اقامت در چیانگ مای در دسترس است که برای تمام انواع بودجه مناسب است. برای افرادی که مایل به صرف مقادیر زیادی برای اقامت در مکانی لوکس هستند، مثلا بسیاری از هتل های پنج ستاره با داشتن وسایل فوق مدرن و امکانات مدرن. هتلها و اقامتگاههای تفریحی در چیانگ مای یک محل راحت برای برای گردشگران را ارائه میدهند که تجملات هتل پنج ستاره را ندارند. در سالهای اخیر، سرویس آپارتمان نیز در میان مسافرانی که از تایلند برای صرف تعطیلات خود بازدید میکنند محبوبیت به دست آورده است. در چیانگ مای نیز آپارتمان ها هم اجاره داده میشوند، که در آن گردشگران می توانند مانند خانه ی خود با فضای نشیمن و آشپزخانه و امکانات بسیار عالی احساس راحتی بیشتری داشته باشند. سرویس آپارتمان معمولا توسط مسافرانی که اقامت طولانی تری دارند اجاره میشود.

جشنواره های چیانگ مای

جشنواره صنایع دستی Sankamphaeng: این یک رویداد سالانه است که در ماه ژانویه برگزار میشود در امتداد خیابان اصلی بو سنگ روستا. از ویژگی های این جشنواره ارائه نمایشگاه ها، مسابقات و اجتماعات، با بسیاری از غرفه های نمایش صنایع دستی و چتر است.

کارناوال گل: این جشن در ماه فوریه برگزار میشود، این جشنواره رژه گل های زیبا است. این جشن همچنین دارای صفحه نمایش گل، مسابقه زیبایی، تکنیک های باغبانی و گل برای فروش است.

@val3

@val3

@val3

روز ماخا بوچا: بودایی ها با حمل شمع روشن، گل و چوب طلسم به دور گنبد Chedi ، و در زیر ماه کامل سه بار در این روز میروند، در ماه فوریه رخ می دهد.

جشنواره Songkran :در اوایل ماه آوریل، هر فرد در چیانگ مای با پرتاب آب به استقبال سال نو تایلندی میروند. مردم تایلند نیز از معابد بازدید میکنند، و آب بر روی تصاویر بودا و بزرگان میریزند.

@val3

@val3

جشنواره فرهنگ و هنر چیانگ مای:در اوایل ماه آوریل برگزار میشود، که تلاشی برای تشویق حفظ میراث فرهنگی این منطقه است.

روز Visakha Bucha: بودایی های چیانگ مای به معبد Suthep میروند در طول شب و به بزرگداشت این جشن بودایی میپردازند. این مناسبت، که در ماه می رخ می دهد، یادآور تولد، روشنگری و مرگ گوتاما بودا است.

جشنواره فانوس پنگ یی: جشنواره پنگ یی در چیانگ مای (گاهی اوقات به عنوان "یی پنگ ') در ماه نوامبر برگزار میشود، اما این می تواند متفاوت باشد.

هزاران فانوس روشن در شب، رو به آسمان چیانگ مای به نمایش در می آید. کتاب های تاریخ به ما میگوید، در آن زمان مردم محلی بر این باوربودند که روشن کردن فانوس بر روی رودخانه پینگ،و یک آرزو برای بخت خوب در سال جدید کردن بسیار خوب است.

@val3

@val3

موزه ها و مکان های فرهنگی چیانگ مای

چیانگ مای، دارای تعدادی از موزه های جالب است. موزه هنر، فرهنگ و تاریخ از پادشاهی لانا (شمال) و همچنین hilltribes.

موزه ملی چیانگ مای

موزه ملی واقع در نزدیکی معبد جت یود، موزه اصلی شمال تایلند است و تحت حمایت سلطنتی شاه و ملکه. این موزه در سال 1996 با جشن سالگرد 700 سالگی تاسیس چیانگ مای بازسازی شد و در حال حاضر شامل یک نمایشگاه بزرگتر و سازمان یافته تر است. بازدید کنندگان موزه از طریق شش بخش از نمایشگاه، یک سفر پیش از تاریخ چیانگ مای به زمان حال و آینده را تجربه خواهند کرد.

@val3

موزه فیوروم دارا

این موزه غیر معمول بینش عالی به زندگی و زمان Rassamee،همسر پادشاه (راما پنجم) و خواهر ناتنی شاهزاده Lanna فراهم می کند. Rassamee بیش از 100 سال پیش زندگی می کرد و در طول زندگی خود، او ابزاری مهم در متحد کردن پادشاهی سیام و لانا، و همچنین به عنوان حافظ بزرگ هنر، مبلمان و لباس فرهنگ سنتی شمال بود. بازدید از آن برای عموم آزاد است.

@val3

موزه حشرات و شگفتی های طبیعی جهانی

برای برخی سرگرم کننده و برای برخی وحشت آور است بازدید از این موزه؛ که اجرا شده توسط Manop Rattanarithikul، علاقه مند به حشره شناسی و همسرش رامپا، دکترا در این زمینه دارد. آنها موزه را در سال 2002 تاسیس کردند. 422 گونه از پشه مرده تایلندی و impaled در محفظه های شیشه ای در این موزه وجود دارد.

@val3

موزه قبیله ای چیانگ مای

این موزه در حال حاضر در سه طبقه ساختمان مدرن در Ratchamankla پارک قرار دارد. در اینجا لباس، ابزار و هنر از hilltribes شمال، و همچنین به عنوان اسلاید روزانه داستان این مردم رنگارنگ و منحصر به فرد را به نمایش میگذارد.

@val3

باغ وحش چیانگ مای

باغ وحش چیانگ مای در حاشیه شمال غربی چیانگ مای، در پایین ارتفاعات دوی سوتپ و در کنار دانشگاه chiang mai university واقع شده است. این باغ وحش در سال ۱۹۵۷ راه اندازی شد ولی افتتاح رسمی آن در سال ۱۹۷۷ بود که بازدید از آن برای عموم آغاز گردید. این باغ وحش ۲۰۰ هکتار مساحت دارد و در آن بیش از ۴۰۰ گونه جانوری وجود دارد. جنگل طبیعی که در این باغ وحش وجود دارد علت تمایزش از سایر باغ وحش های چیانگ مای شده است.

@val3

این باغ وحش دارای اکواریوم بسیار زیبایی است که با طی تونل زیر آبی به طول 133 متر به آکوریوم میرسید، که در آسیا بی نظیر است.

باغ وحش یک دهکده برفی با برف مصنوعی نیز دارد.

@val3

باغ وحش چیانگ مای شامل حیواناتی مانند کولا،زرافه،شیر،ببر سفید و… است اما جذاب ترین حیوان آن پاندا است. هزینه های ورودی این باغ وحش برای بازدید کنندگان: ۱۵۰ بات ورودیه،۳۰ بات بابت تراموا، ۱۰۰ بات خانه پانداها ، ۵۲۰ بات اکواریوم و گنبد برفی ۱۵۰ بات است.

حیوانات باغ وحش چیانگ مای

نزدیک به 400 گونه مختلف از حیوانات در باغ وحش چیانگ مای وجود دارد؛ از جمله فیل، ببر، شامپانزه و کرگدن. چوانگ چوانگ و لین هوی، دو پاندای جوان که به عنوان سفیران حسن نیت از چین در سال 2003 قرض گرفته شدند نیز در این باغ وحش وجود دارد.

در این باغ وحش تاکید بر ایجاد یک محیط طبیعی است، به طوری که بازدیدکنندگان احساس کنند در طبیعت هستند. در بسیاری از محوطه ها، مانند زرافه و گورخر، اجازه داده میشود به بازدید کنندگان از نزدیک آن ها را مشاهده کنند. حفاظت از حیوانات از اولویت های باغ وحش چیانگ مای است.

علاوه بر گونه های بومی، در باغ وحش موجوداتی از تمام گوشه و کنار جهان، از جمله پارچه های پشمی از جنوب امریکا، زرافه و گورخر های اجاره ای از آفریقا، کانگوروها و Dingoes از استرالیا و Scops جغدها از اروپا، نیز نگه داری میشود.

جاذبه ی دیگر این باغ وحش پنگوئن است. دیدن این پرندگان به طور طبیعی در مناطق قطبی بسیار سرد بسیار جالب است.

@val3

در نزدیکی در ورودی منطقه قفسه ها است، که در آن حیوانات کوچک در قفس باغ وحش در میان انبوهی از گل های گرمسیری رنگارنگ نگه داشته میشوند.

walkover عابر پیاده اجازه می دهد تا بازدید کنندگان یک چشم انداز منحصر به فرد داشته باشند برای مشاهده رفتار حیوانات.

محل پرورش و مناطق تفریحی به سمت پشت باغ وحش قرار گرفته است، در نزدیکی دریاچه شیرین و لذت بخش مکانی مناسب برای پیک نیک واقع شده است.

همچنین اتوبوس تراموا در فضای باز است که سرنشینان را به نمایشگاه های مختلف میبرند، و تورهای توضیحی توسط رانندگان وجود دارد. کارکنان پارک بسیار آگاه هستند اما زبان انگلیسی آن ها همیشه خوب نیست.

پاندا

اگر چه در بسیاری از بخش های باغ وحش حیواناتی برای دیدن وجود دارند، اما حیوانی که چند درجه بالتر از بقیه است و در باغ وحش جذابیت خاصی دارد پاندا است.

پانداهای چوانگ چوانگ و لین هوی ساکنان کاریزماتیک و نور و روشنایی را در باغ وحش می توان به راحتی دید.

محفظه چند میلیون دلاری آنها به دقت شبیه سازی شده است با آب و هوای کوهستانی سرد شبیه خانه ی طبیعی خود، طراحی شده است و آن یک محل عالی برای پناه از گرما است.

پانداها بیشترین فعالیت خود را در صبح دارند، romping، کشتی و بازی بر روی سازه ها در خانه بزرگ خود. اگر شما در بعد از ظهر به باغ وحش بروید آنها فعالیت خاصی ندارند. بازدید از پانداها شامل هزینه 100 بات اضافی برای بزرگسالان و 50 بات برای کودکان است، اما این هزینه نا چیز است در برابر تماشای این موجودات عجیب و آرام.

@val3

دیگر جاذبه های باغ وحش چیانگ مای

پیاده روی باغ پرندگان Nakornping باغ وحش چیانگ مای نیز بسیار محبوب است. این قسمت عظیم متشکل از یک فضای 2.5 هکتاری محصور شده با بیش از 800 گونه پرندگان باغی برای قدم زدن و تماشای پرندگان است. پس از عبور از در ورودی شما داخل یک جنگل مصنوعی بزرگ پر از درختان، گل ها و پرندگان می شوید. در اعماق جنگل، رودخانه و آبشار کوچک نیز وجود دارد. لانه مرغ در سال 2004 بازسازی شد و در حال حاضر مسیرهای بیشتر، غرفه ها و فضاهای باز برای بازدید کنندگان و مکان استراحت در امتداد مسیر شما به خانه پرندگان بزرگ مانند طاووس، emus و فلامینگو وجود دارد.

دیگر جاذبه های محبوب شامل جزیره گیبون است که بازدید از آن رایگان است و کاربرد آن برای زندگی و پرورش حیوانات است، و آکواریومی که خانه 60 گونه از ماهی های آب شیرین گرمسیری است.

در زمان گرگ و میش آسمان باغ وحش، یک فرصت برای دیدن بسیاری از حیوانات که بیشترین فعالیت خود را در طول ساعت 18 تا 21 دارند برای شما فراهم است.

ساعات کار باغ وحش چیانگ مای: 8:30-04:30

نشانی: 100Huay Kaew Road

تلفن: 66 53 210

آبشار حیرت انگیز بوآتانگ چیانگ مای

آبشار بوآتانگ: یک پدیده نادر را می توان در آبشار بوآ تانگ شاهد بود. Bua Thong آبشاری نزدیک به چیانگ مای میباشد، یک آبشار کوچک و زیبای چند لایه ساخته شده از رسوب سنگ آهک و مواد معدنی. علت نام گذاری این آبشار به آبشار چسبنده، به دلیل سنگ آهک و کلسیم موجود در آن است که باعث ایجاد اصطکاک کافی برای متوقف کردن لغزش است، به طوری که بالا رفتن از آن بسیار آسان است (با کمک طناب). سنگ آهک کمی خشن است، اما آن دردناک نیست.

پنج سطح مختلف برای تجربه و گشت و گذار در کنار آبشار در تمام راه به پایین وجود دارد. اکثر مردم به پایین میروند و سپس به آبشار صعود میکنند. در یک روز گرم و مرطوب آب، خنک و تازه است.

مقدار زیادی فعالیت برای انجام دادن وجود دارد اگر شما نمی خواهید به آبشار بوآ تانگ صعود کنید. در ورودی این آبشار یک نقطه پیک نیک و چند رستوران، وجود دارد و بسیاری از مردم تایلند روز را با خوردن و نوشیدن در این آبشار زیبا صرف میکنند.

همچنین یک مسیر پیاده روی لذت بخش از محل پیک نیک تا معبد همراه با چند استخر آب کریستالی آبشار، پروانه ها و پرندگان زیبا در طول راه وجود دارد.

یک بازار کوچک با دکه مواد غذایی محلی در اطراف آبشار وجود دارد.

چیانگ مای مکانی است که طبیعت آن حیرت انگیز است. کوه زیبا با منظره خیره کننده، باغ پر از گل های عجیب و غریب، و آبشارها ... جاذبه های چیانگ مای بسیار محبوب است در میان گردشگران و همین امر باعث ورود تورهای گردشگری فراوانی به این شهر است.

با وجود سنگ آهک موجود در آب سنگها لغزنده نیستند و شما میتوانید بدون هیچ گونه تجهیزاتی به بالای آبشار صعود کنید حتی بدون کفش.

@val3

@val3

@val3

@val3

حدود یک ساعت رانندگی از مرکز شهر چیانگ مای طول می کشد تا به آبشار برسید.

ورود به آبشار رایگان است اما لطفا توجه داشته باشید آبشار بوآتانگ حدود یک ساعت و نیم از چیانگ مای فاصله دارد شما می توانید یک تاکسی بگیرید و به آنجا بروید. شما می توانید انتظار به پرداخت حدود 1000 بات برای یک رفت و برگشت داشته باشید.

پارک سافاری شبانه چیانگ مای

جاذبه های گردشگری چیانگ مای: پارک سافاری شبانه چیانگ مای

پس از پارک سافاری شبانه سنگاپور و چین، پارک سافاری شبانه چیانگ مای سومین پارک بزرگ دنیا میباشد که با هزینه ای در حدود چند میلیون بات توسط دولت تایلند برای افزایش جاذبه های گردشگری در تور تایلند برای گردشگران ساخته شد. پارک به بازدید کنندگان حسی هیجان انگیز شبیه شب های بیابان را القا میکند.

این پارک در محوطه پارک ملی «دوی سوتپ پوی» و در فاصله ی 20 دقیقه ای از مرکز چیانگ مای قرار گرفته است.

سه منطقه در پارک سافاری چیانگ مای وجود دارد:

منطقه اول به نام رد پای پلنگ است؛ در بازدید از این منطقه از طریق یک تراموای رو باز یا یک مسیر پیاده روی، مشاهده حیوانات و لذت بردن از طیف وسیعی از فعالیت های طراحی شده برای سرگرم نگه داشتن شما در طول بازدید خود ازین منطقه آغاز میشود، همچنین یک دریاچه زیبا نیز در این قسمت قرار دارد، دست زدن به حیوانات و نوازش توله ببر و غذا دادن به آنها از جذابیت های این منطقه است.

منطقه دوم پارک ساوانا است که به دو منطقه ی دیگر از جمله منطقه دشت و منظقه درندگان ساخته شده است این مجموعه به تقلید از پارک وحش کنیا ساخته شده است و حیوانات علف خواری از جمله زرافه-گورخر-بز کوهی-لاماها-کرگدن و فیل ها و گونه های مختلف گوزن وحشی آسیایی و آفریقایی در منطقه دشت وجود دارند.

در منطقه درندگان 200 حیوان مختلف مانند شیر، ببر، پلنگ ، کروکودیل وغیره... وجود دارد که بازدید کنندگان میتوانند آن ها را ازنزدیک درون قفس های حفاظت شده مشاهده کنند.

شما میتوانید طیف وسیعی از زیستگاه پرندگانی مانند فلامینگو، لاک پشت ها و اردک، ببر سفید راه راه و پلنگ را مشاهده کنید.

شما در این تور می توانید به حیوانات غذا بدهید، با آنها عکس بگیرید، و مغازه برای خرید سوغاتی زیبا نیز وجود دارد، و از تماشای رقص آب موزیکال به هنگام شب لذت ببرید. رستوران این پارک رقص سنتی تایلندی را اجرا میکنند، ساعت بازدید ازین پارک 11 صبح تا 11 شب است.

هزینه ی ورودی پارک در قسمت پیاده روی آن 100 بات است و بازدید از کل 3 قسمت پارک به همراه استفاده از اتوبوس 800 بات میباشد.

ساعات کار: 11.00-23.00

آدرس: Hangdong، در جنوب غربی چیانگ مای در فرودگاه بین المللی (حدود 12km شهر)

@val3

@val3

@val3

@val3

@val3

سوغاتی چیانگ مای

مرکز صنایع دستی چیانگ مای با انواع عتیقه جات، جواهر و نقره، قلاب دوزی، پنبه و ابریشم تایلندی، سبد، نقره، مبلمان، مجسمه های چوبی و غیره، یکی از زیباترین محصولات محلی در تایلند را دارا میباشد.

محصولات اصلی چیانگ مای شامل:

چتر: این محصول به طور جدایی ناپذیری در حدود 200 سال است که توسط روستاییان تولید میشود. موادی اعم از، ابریشم، پنبه و بامبو در تولید این محصول به کار میرود.

@val3

ظروف نقره: مهارت های سنتی و محتوای تضمین شده با حداقل 92.5٪ نقره خالص، باعث تولید ظروف زیبایی مانند کاسه و دیگر اقلام تزئینی شده است.

@val3

مبلمان / منبت کاری: جنگل بزرگ و چوبهایی مانند چوب ساج، چوب بلسان بنفش باعث تولید وسایلی با طرح های سنتی و مدرن شده است.این هنر سنتی تایلندی را در شمال تایلند و در معابد منبت کاری شده متعدد میتوان دید. مبلمان ، زینت صفحه نمایش، صندلی، میز، تخت، مجسمه، از جمله محصولاتی است که با چوب تولید میشود.

محصولات Hilltribe: این محصولات عبارتند از زیور آلات نقره ای، مانند دستبند، گردنبند، آویز و لوله های از طراحی پیچیده، و اقلام مزین شده با این محصولات مانند پیراهن یا کت، کیف، کیف پول، کلاه و لباس های بلند.

ارکیده و پروانه آب طلا کاری شده: ارکیده و پروانه با آب طلا روکش شده برای ایجاد آیتم هایی مانند آویز گردنبند، سنجاق سر و گوشواره برای هدیه دادن بسیار شیک و مناسب هستند.

کوزه گری: چیانگ مای مرکز اصلی صنعت سفالگری تایلند است. محصولات عبارتند از، پایه های لامپ و اقلام تزئینی.

محصولات متفاوتی نیز مانند جعبه های تزئینی چوبی با صابونی به شکل گل، نوت بوک، لوازم التحریر، جعبه، کیف، قاب عکس، فانوس، هدیه های کاغذی، و غیره نیز برای خرید سوغاتی در چیانگ مای میتواند جالب و مناسب باشد.

@val3

غذاهای محلی چیانگ مای

در تور تایلند و سفرتان به این کشورجذاب حتما غذاهای محلی تایلندی را امتحان کنید که مانند هنر، زبان و میراث فرهنگی تایلند، مواد غذایی چیانگ مای نیز در جنوب و شرق متمایز و خاص است. نفوذ فن آشپزی برمه و چین در بخش هایی شمالی مشهود است، با ادویه کاری کمتر و استفاده بیشتر از زنجبیل و زردچوبه. در ادامه به معرفی غذاهای سنتی و محلی چیانگ مای میپردازیم.

Khao Soi

سوپ رشته ی زرد کاری که ترکیبی از رشته فرنگی، تخم مرغ، پیاز، کلم، و برش های لیمو است غذایی خوشمزه و غنی است.

گوشت به کار رفته در سوپ را میتوانید به دلخواه خود سفارش دهید مثلا مرغ، گوشت خوک و یا گوشت گاو.

@val3

Khan Toke

این غذا در یک بشقاب چوبی سرو میشود خان توکه به سبک غذاهای شمال تایلند است که برنج جزء اصلی این غذا است.

محلی های تایلند برای خوردن شام روی زمین به صورت دایره ای می نشینند، و با دست این غذا را میخورند در کنار موسیقی محلی و رقص قبیله ای.

@val3

Sai Oua

ظرف آغازگر آتشین، سای اوآ به سبک شمال پخته شده و ترکیبی از گوشت خوک، فلفل خشک شده، سیر، موسیر و طیف وسیعی از گیاهان و ادویه جات تند است. طعم این غذا بسیار شبیه به سوسیس شمال شرقی به نظر می رسد. این غذا با گوشتی تر و با رایحه گیاهی و همچنین فلفل سرو میشود.

@val3

Nam Prik Ong

این غذا با دو فلفل سبز و قرمز بکار رفته در آن شناخته شده است.این غذا بسیار تند و آتشین است و با اولین قاشق احساس گزش زبا پیدا خواهید کرد.

ترکیبی از خمیر گوجه فرنگی مبتنی بر مخلوط گوشت خوک، گشنیز خرد شده، پیاز و فلفل خشک است. با سبزیجات بخار پز و برنج سرو میشود.

@val3

Gaeng Hang Lay

یک کاری زرد با یک سوپ مبتنی بر آلوچه، تکه های گوشت خوک، موسیر و رب میگو. ریشه ریشه این غذا به برمه برمیگردد، اما نسخه تایلندی آن با استفاده از روغن کمتر پخته میشود. نارگیل جزء مواد تشکیل دهنده این غذا است همراه با ادویه جات و ترشی جات.

@val3

Kanom Jeen Nam Ngeow

Kanom Jeenشاید عجیب و غریب ترین در میان تمام غذاها باشد. ترکیبی از اسپاگتی، رشته فرنگی، گوشت، سویا، سبزیجات تازه، فلفل و طیف وسیعی از چاشنی های محلی است.

@val3

Miang Kham

یک وعده عالی با ترکیبی از برگ های تازه betal ، شربت شیرین، فلفل قرمز یا سبز تازه ، زنجبیل خرد شده، سیر خرد شده، آهک خرد شده، میگو کوچک و نارگیل رنده شده بو داده.

@val3

معبد دوی سوتپ

جاذبه های چیانگ مای: معبد دوی سوتپ در چیانگ مای

یکی از دیدنیهای تایلند معبد دوی سوتپ است که در شهر چیانگ مای بر روی تپه ای در شمال غربی شهر واقع شده است و قدمت ساخت آن به قرن 14 میلادی برمیگردد. این معبد زیبا هر ساله گردشگران فراوانی را به خود جذب میکند، مناره های طلایی به همراه حکاکی های مذهبی در و دیوار این معبد را درخشان و محبوب کرده است.

@val3

با طی کردن 304 پله به معبد دوی سوتپ میرسید، از آنجا مناظر اطراف و شهر به خوبی قابل مشاهده است همچنین هر روز در ساعت 6 میتوانید به تماشای مناجات راهبان بودایی بنشینید. با استفاده از واگن‌های ریلی-کابلی نیز میتوان به بالا رفت. در دو طرف پله ها اژدهای دوسر قرار داده شده است، اژدهای دوسر نماد فرهنگ مردم چیانگ مای است.

@val3

@val3

دوی سوتپ با زندگی مردم چیانگ مای درآمیخته شده است. یکی از جاذبه های معبد دوی سوتپ مجسمه فیل سفید است که با افسانه هایی همراه است و باعث جالب تر شدن معبد شده است. گفته میشود که در آن زمان، استخوان های بودای بزرگ را بر پشت فیلی سفید رنگ گذاشته اند و فیل در تپه رها شده است؛ پس از طی مسافتی فیل به معبد رسیده و در همان جا مرده است. به همین دلیل مجسمه ای از فیل برای یادآوری این افسانه و نحوه ساخت معبد در آنجا ساخته شده است. در این معبد همچنین مجسمه گانش (مجسمه های بودایی) به چشم می خورد .در تور تایلند و سفر به چیانگ مای از این معبد زیبا دیدن کنید اما مراقب پوشش و رفتار خود باشید و هرگز با کفش وارد معبد نشوید.

@val3

پایین پله های معبد، فروشندگان در غرفه هایی مشغول فروش انواع خوراکی ها و صنایع دستی تولید شده توسط روستاییان کوهستان های اطراف می باشند. همچنین فروشگاه هایی وجود دارد که وسایل مختلفی مانند تزئینات منزل، سوغاتی و ... ارائه میدهند و شما می توانید هنگام بازدید از این معبد به خرید نیز بپردازید.

@val3

شما می توانید سفر خود را به دوی سوتپ با گشت و گذار در روستای کوچک همونگی کامل کنید، این روستا نسبت به روستاهای دیگر توریستی تر میباشد، گشت و گذار در این روستا، شما را با فرهنگ مردم محلی آشنا می کند و فرصتی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جوامع قبیله ای که در تپه های منطقه زندگی میکنند میباشد.

@val3

@val3

@val3

معبد وات چدی لانگ

این معبد زیبا در سال 1481 زمان سلطنت شاه سائن موانگ، درجاده فرا پوک کالائو ساخته شد و زمانی خانه بودا یادگار مقدس تایلند بوده است؛ که طول آن 98 متر وعرض آن 54 مترمی باشد و دید تحسین برانگیزی از افق چیانگ مای به نمایش میگذارد.

این معبد در هنگام وقوع زلزله در سال 1545 آسیب دید، و ارتفاع آن نزدیک به نیمی از ابعاد اصلی آن کاهش یافت با وجود این هنوز هم یک ساختار قابل ملاحظه است. در سال 1992، اداره هنرهای زیبا کار بازسازی معبد را به پایان رسانید؛ راه پله ی ناگا در هر یک از سطوح آن و مجسمه های شگفت انگیز فیل که پایه های آن را تزیئن کرده مرمت شد.

وات چدی لانگ سازه های فرهنگی بسیار مهمی مانند ستون شهر و درخت صمغ در ورودی معبد دارد.

با توجه به اعتقادات لانا باستان، ستون های شهر که در مرکز این شهر بنا شده است، به مناسبت مرکز جهان، در گذشته پادشاهی لانا بود.

در تعطیلات مهم بودایی، مانند Visakha BUJA، وات چدی لانگ میزبان مهمانان است که در آن به عبادت میپردازند.

@val3

@val3

@val3

@val3

باغ گیاه شناسی ملکه سیریکیت

باغ گیاه شناسی ملکه سیریکیت در سی دقیقه ای شمال چیانگ مای در امتداد جاده Samoeng واقع شده است.

باغ گیاه شناسی چیانگ مای در سال 1992 افتتاح شد و به عنوان یک مرکز جهت ارتقاء پژوهش،و با توجه به تنوع زیستی موجود، به بازدید کنندگان اجازه بررسی و تحقیق درباره گیاهان طبیعی متنوعی که در تایلند وجود دارد میدهد.

باغ در دره قرار گرفته و احاطه شده توسط جنگل ها و طیف وسیعی از مناطق مختلف برای بازدید وجود دارد. بازدید کنندگان می توانند در اطراف باغ گل، از موزه نیز بازدید کنند، و یا بسیاری از گلخانه های مختلف دیگر مانند: خانه ساوانا، خانه ارکیده یا گیاه گوشتخوار.

یکی دیگر از دیدنیهای برجسته باغ، یک راهرو 400 متری است که بر روی جنگل معلق است که آسمان در بالای سر قرار گرفته و منظره ای زیبا از طبیعت را به بازدیدکنندگان ارائه میدهد.

هزینه ی رفتن به باغ با موتور حدود 30 بات و با ماشین 50 بات است. همچنین یک شاتل جهت استفاده بازدیدکنندگان نیز وجود دارد.

کل باغ بزرگ است اگر شما می خواهید همه باغ را در یک روز مشاهده کنید؛ شما به حمل و نقل نیاز دارید.

هزینه ورودی به باغ گیاه شناسی 50 بات برای هر فرد است و به شما یک نقشه رایگان برای کمک به شما برای گشتن در باغ داده میشود.

در خارج از باغ گیاه شناسی یک منطقه شامل کافی شاپ، فروشگاه و پارکینگ وجود دارد؛ شما می توانید تمام زمان روز را در اینجا صرف کنید زیرا چیزهای زیادی برای دیدن وجود دارد.

@val3

@val3

@val3

@val3

@val3

@val3

@val3

@val3

کمپ فیل ها چیانگ مای تایلند

فیل یکی از نمادهای ارزشمند فرهنگ تایلندی ها است از این رو تربیت فیل در بین تایلندی ها مرسوم بوده به ویژه در مناطق شمالی تایلند، در اطراف شهر چیانگ مای کمپ ها و پارک هایی برای نگهداری فیل های تربیت شده وجود دارد، که امکان فیل سواری برای گردشگران در تور تایلند فراهم شده است.

کمپ فیل مائه سا در حدود سال 1976 ساخته شد، به عنوان یک مرکز حفاظت از فیل های اهلی در سراسر کشور. در اینجا استعداد باور نکردنی این موجودات را خواهید دید و حیرت زده خواهید شد، آنها با هنرمندی تمام با آموزش هایی که دیده اند به اجرای رقص، بازی فوتبال میپردازند در کنار امرار معاش روزانه خود مانند حمام کردن، غذا خوردن و خوابیدن.

این کمپ توسط سایبان جنگل های سرسبز احاطه شده، و در دره ی زیبا در مناطق شمالی 30 کیلومتری چیانگ مای واقع شده است، که دارای بیش از 70 فیل اهلی است. در ارودگاه سر سبز این حیوانات میتوانید به فیل سواری بپردازید و از یک روز تعطیلی آرام در این کمپ لذت ببرید.

اگر به این حیوانات با هوش علاقه دارید میتوانید دوره های آموزشی فیلبانی را بگذرانید تا اطلاعات بیشتری راجب به زندگی آنها از جمله زیست شناسی حیوان،الزامات بهداشت،زبان بدن و همچنین دستورات آموزش های پایه مانند نقاشی، حمام کردن، سواری و دست دادن را به طور کلی بیاموزید.

@val3

@val3

@val3

پارک ملی دویی اینتانون چیانگ مای

دویی اینتانون، بلندترین قله در تایلند که 2565 متر ارتفاع دارد معادل (8، 415 فوت) ارتفاع از سطح دریا. این بدین معنی است که درجه حرارت در دویی اینتانون در طول سال به شکل سریعی به زیر نقطه انجماد در طول فصل سرد (اکتبر تا فوریه) میرسد. پارک ملی که شامل دویی اینتانون و خرس نام خود را پوشش می دهد 482 کیلومتر مربع (186 مایل مربع) و شامل Sanpatong منطقه، Chomthong منطقه، مای Chaem منطقه، مای وانگ منطقه، و از Toi لر زیر منطقه استان چیانگ مای میباشد. پارک ملی دویی اینتانون یک جواهر واقعی از زیبایی های طبیعی تایلند است، متشکل از زمین های کوهستانی ناهموار پوشیده شده توسط جنگل های سرسبز گرمسیری وجالب با رودخانه بزرگ و آبشارهای با شکوهی که در سرتاسر این منطقه جریان دارند. وضعیت حفاظت پارک آن را به یک پناهگاه برای طیف گسترده ای از گونه های جانوری باعث می شود آن است که شاید بهترین مکان در تایلند برای تماشای پرنده. حدود 362 گونه مختلف پرنده ی نایاب پارک ملی دویی اینتانون را به عنوان خانه ی خود انتخاب کرده اند. و جالب است بدانید که بسیاری از آنها در هیچ جای دیگری در تایلند یافت نمیشوند. تنوع در دویی اینتانون تنها به گونه های گیاهی و جانوری محدود نمیشود بلکه این پارک در همه ی موارد منحصر به فرد و متنوع است. با این حال این پارک تا مدتهای طولانی توسط خانه های شهرک شمالی Hilltribes احاطه شده است و تلاش های اخیر برای پایان دادن به ساختمان سازی و ادامه ی زندگی روستاهایی منحصر به فرد برای حفظ فرهنگ سنتی خود با حفظ تحولات مدرن مانند گردشگری و سد سازی، که مهار قدرت از رودخانه پینگ به ارائه برق به هزاران نفر از مردم تایلندی را تامین میکند ادامه می یابد. دویی اینتانون یک مقصد محبوب برای بازدید کنندگان و گردشگران میباشد، نه تنها برای زیبایی های طبیعی آن، اما برای اهمیت تاریخی آن بناهای نیز بسیار محبوب میباشد. (بناهای تاریخی) که به سلطنت شانشاهان ، پادشاه و ملکه های آنها اختصاص داده شده بودند، که بخش اعظمی از این زیبایی ها را میتوان در بالای تپه های این منطقه ی زیبای تایلند پیدا کرد. این پارک شده است تا حدودی به یکی از مراکزتجارت توریستی مهم تایلند اختصاص داده شده است چرا که برخی از مهمترین فود کورت ها یا همان رستوران های تایلندی را در خود جای داده است و همچنین به عنوان یکی از بهترین مکان های اقامتی محبوب در تور تایلند است با وجود زمین های ناهموار راه ها و جاده های کم نور همچنان محبوب است و امید است که جاده های بهتری را توسعه بدهند، و با حفظ همه ی این زیبایی های طبیعی امکان دسترسی را برای مسافران و گردشگران راحت تر کنند. چندین گزینه مختلف برای کسانی که مایل به کشف دویی اینتانون هستند وجود دارد. برای آنکه مطمئن شوید که شما هیچ چیز را از دست نمیدهید، و همه ی زیبایی ها را مشاهده کنید این است که روزهای بیشتری را برای ماندن در این منطقه انتخاب کنید. یکی دیگر از گزینه ها برای کشف پارک و مطمئن شدن اینکه شما چیزی را از دست نخواهید داد این است که یک ماشین اجاره کنید و یا بر روی یک موتور سیکلت به کشف جاذبه های گردشگری زیبای تایلندی بروید. برای رسیدن به دویی اینتانون از مسیر 108 کیلومتری به سمت Chomthong به دنبال آن 57 کیلومتر (35 مایل) به راست و بر روی مسیر 1009 (Chomthong- جاده دویی اینتانون). دنبال این جاده برای 31km (19 مایل) و شما در ورودی (زمان سفر حدود 90 دقیقه) ادامه دهید تا به این پارک جنگلی برسید. بازدید کردن از تمامی قسمتهای پارک با پای پیاده خسته کننده خواهد بود پس بهتر است راه آسان تری را برای لذت بردن هرچه بیشتر از این زیبایی های طبیعی انتخاب کنید.

@val3

@val3

@val3

@val3

@val3

روستای صنایع دستی بورسانگ چیانگ مای

روستای صنایع دستی بور سانگ در فاصله 9 کیلومتری شرق چیانگ مای واقع شده و از شهرت جهانی برخوردار است. در این روستای زیبا غرفه ها و مغازه های متعدد صنایع دستی به چشم میخورد که بیشتر محصولات آنها چترهای کاغذی است. چترهای کاغذی با گل های زیبا نقاشی شده اند، همواره مورد توجه بازدیدکنندگان و مسافرانی که از دهکده بازدید میکنند قرار میگیرد و یکی از نمادهای چيانگ مای محسوب میشود.

هر ساله با برگزاری جشنواره چتر در روستا,جشن ها ,مراسم و نمایشگاه های مختلفی در همه ی نقاط این روستا برگزار می شود.

در اینجا، شما مقدار زیادی از چترهای با دست رنگ آمیزی شده، از جمله چتر کوچک، چترهای بزرگ برای باغ یا پاسیو و سایر محصولات دست ساز که همه با کاغذ ساخته شده اند پیدا میشود.

طراحی ها به مرور زمان تکامل یافته، از الگوهای گل اصلی همراه با تصاویری از مناظر روستایی چیانگ مای و حتی الگوهای انتزاعی استفاده میشود.

نوار بامبو برای دنده ها، چوب نرم برای کلاه ، لاتکس طبیعی برای پوشش و کاغذ SA برای قطعات چتر های مختلف استفاده می شود.

همه ی طرح ها با رنگ های طبیعی که از درختان وگیاهان مختلفی گرفته میشود نقاشی میشود.

@val3

@val3

@val3

قبیله ی گردن درازها و غار چیانگ دائو تایلند

جاذبه های گردشگری چیانگ مای تایلند: قبیله ی گردن بلند ها و غار چیانگ دائو تایلند

یکی از مباهات و مکانهایی گه باعث افتخار مردم کشور تایلند است، غار چیانگ دائو و قندیل های تماشایی و تحسین برانگیز آن میباشد.

غار چیانگ دائو در امتداد کیلومترها مسیر در کوه های منطقه ی پیانگ ما قرار گرفته است. شرح موقعیت قرار گرفتن ان بدین صورت است که که به چندین غار دیگر متصل می شود، در نهایت قبل از انتهای آن در دیگری پدیدار میشود و در جایی در مرز ایالت شان به یکدیگر میرسند. آمار رسمی کشور تایلند طول این غار جاذبه ی گردشگری تایلند را 12 کیلومتر اعلام کرده اند، اما شما می توانید تنها از بخش کوچکی از آن بازدید کنید. این غار بخشی از رشته کوه دائو دویی چیانگ است که 2100 متر ارتفاع دارد، و سومین و بلندترین قله در تایلند است برخی از قسمت های آن در حدود 250000000 سال پیش تشکیل شده اند و جالب است بدانید که توسط قرار گرفتن فشار از قسمت زیرین دریا به این صورت در آمده اند. در اکثر موارد، این غار در طول روز به خوبی روشن است، و حتی اگر شما یک چراغ قوه قدرتمند به همراه داشته باشید بی فایده است و بهترین راه برای کاوش در غار به استخدام گرفتن یک راهنمای محلی است، که به خوبی میتواند راه خود را در اطراف پیدا کند و مجهز به فانوس است و در این کاوش جالب شما را همراهی کند.

علاوه بر غار چیانگ دائو در محله ی چیانگ مای، بازدید از روستای Padung برای بازدید از قبیله ی گردن بلند قوم کان هیل به شما و همه ی گردشگران توصیه میشود. زنان این قبیله ی تایلندی حلقه های برنجی را در گردن، مچ دست و مچ پا به عنوان بخشی از فرهنگ آنها استفاده میکنند. این ایده خوبی است برای کشف فرهنگ و سنت های مردم کشور تایلند و احترام گذاشتن به سنت های آنها، با بازدید از این روستا کمی با فرهنگ و روش زندگی مردم آشنا میشوید و فراموش نکنید که مردم این قبیله و این روستا درآمد خود را از طریق صنعت توریسم و خرید گردشگران به دست می آورند.

از نکات برجسته و شگفتی های طبیعی منطقه ی چیانگ دائو تایلند میتوان در ورودی غار، شما به یک اتاق که به خوبی روشن است راهنمایی میشوید و هر سه اتاق در طول روز بسیار روشن هستند به قدری که برای بازدید و کشف آنها احتیاجی به چراغ قوه و نور اضافی نیست.

در تور تایلند از بازدید این جاذبه ی مهم گردشگری غافل نشوید.

@val3

@val3

pic852128210001

گالری تصاویر
Chiang-Mai1.jpg
chiang-mai2.jpg Chiang-Mai3.jpg Chiang-Mai4.jpg chiang-mai5.jpg songkran_2.jpg songkran_cover.jpg 16955.jpg festival_flowers-5.jpg Festival-Bunga-Tomohon-Sulawesi-Utara-life.viva_.jpg Yee-Peng-Festival-1.jpg Yee-Peng-Festival-5.jpg Tribal-Museum-of-Chiang-Mai.jpg chiang-mai-national-museum.jpg Dara-Phirom-Museum.jpg insect-museum-1.jpg homeindustry1.jpg homeindustry2.jpg homeindustry3.jpg