• سمینار فرصت‌های توسعه گردشگری دریایی کشور در کیش برگزار شد

سمینار فرصت‌های توسعه گردشگری دریایی کشور در کیش برگزار شد

‌در سمینار فرصت‌های توسعه گردشگری دریایی کیش به‌عنوان پایلوت، گردشگری دریایی مطرح شد که طرح‌هایی نظیر زیردریایی تفریحی و رستوران دریایی در آن اجرا می‌شود.

‌به گزارش ایسنا،‌ در ادامه سلسله برنامه‌های هجدهمین همایش صنایع دریایی و دریانوردی کیش، سمینار فرصت‌های توسعه گردشگری دریایی در سالن خلیج‌فارس مرکز همایش‌های کیش برگزار شد.

‌ عرصه گردشگری نیازمند یک متولی خاص است

بر اساس این گزارش، طی این سمینار عبدالکریم رزازان، مشاور عالی مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گردشگری دریایی را مبحثی خواند که طی چند سال گذشته موردتوجه قرارگرفته است و دراین‌باره گفت: با توجه به حمایت‌های سازمان بنادر دریانوردی طی یک دهه گذشته اقدامات بسیار خوبی در عرصه گردشگری دریایی و ساخت شناورهای دریایی صورت گرفته است.

وی با اشاره به مشکلات گذشته حمل‌ونقل دریایی اظهار کرد: درگذشته مردم برای رفت‌وآمد در مسیر پرترددی چون قشم- بندرعباس مجبور به استفاده از شناورهای غیر ایمن و فرسوده بودند که عملاً حوادث دلخراشی را نیز به دنبال داشت، اما خوشبختانه امروز و پس از حمایت‌های انجام‌شده شاهد ساخت شناورهای ایمن و خوب داخلی هستیم که نشان از توانایی بالای صنعت داخلی کشور دارند.

مشاور مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: رشد علمی در عرصه گردشگری سبب شد که امروز مردم بافرهنگ دریایی بیش‌ازپیش آشنا شوند تا جایی که تفریحات دریایی نیز به‌خصوص در کیش رشد محسوس و مناسبی را تجربه کرد و در نتیجه چندین شناور و رستوران دریایی در آن فعال شد.

رزازان حضور یک متولی واحد در عرصه گردشگری دریایی را یک نیاز خواند و اظهار کرد: با توجه به اینکه عرصه گردشگری دریایی یک متولی خاص ندارد، لذا لازم است که در برنامه ششم توسعه متولی این بخش مشخص شود. البته در چنین شرایطی به نظر من سازمان میراث فرهنگی و گردشگری می‌تواند متولی امر گردشگری دریایی نیز باشد.

وی بحث زیرساخت‌ها و توجیه اقتصادی را در عرصه گردشگری دریایی مهم خواند و افزود: سازمان بنادر طی سال‌های اخیر تلاش کرده تا بتواند گردشگری دریایی را در دریایی خزر نیز مانند جنوب کشور فعال کند، اما علی‌رغم پتانسیل بالای این بخش میزان رشد گردشگری دریایی در این نقطه صفر است.

مشاور مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی نبود توجیه اقتصادی در این عرصه را دلیل کمرنگ بودن فعالیت‌ها در دریایی شمالی کشور خواند و گفت: اگر بتوانیم که قیمت تمام‌شده را در سواحل خزر نیز کاهش دهیم می‌توان به فعال شدن این بخش نظیر جنوب کشور امیدوار بود، لذا من معتقدم که زیرساخت‌ها در این بخش نیز باید فعال شود تا بخش خصوص نیز بتواند فعالیت کند.

رزازان حمایت‌های ارائه‌شده از سوی سازمان بنادر را برای توسعه بخش گردشگری دریایی در شمال کشور ناکافی خواند و بیان کرد: علی‌رغم وام‌هایی که با سود صفر درصد به فعالان این بخش تعلق‌گرفته، اما عملاً مشکلات اقتصادی مانع از رشد این عرصه شده است، لذا امیدواریم که با توانایی‌های خوبی که در صنایع داخلی کشور وجود دارد و در شرایط پس از تحریم بتوانیم موفق به جذب سرمایه‌گذارهای خارجی و رشد در این عرصه شویم.

‌گردشگری دریایی می‌تواند محیط‌زیست را نیز موردحمایت قرار دهد

پروین فرشچی، معاون محیط‌زیست دریایی نیز در ادامه این سمینار بر اهمیت گردشگری دریایی در حفظ محیط‌زیست تأکید کرد و گفت: محیط‌زیست دریایی به‌عنوان صنعتی است که می‌تواند محیط‌زیست را نیز موردحمایت قرار دهد.

وی رشد عرصه گردشگری دریایی را بر کاهش وابستگی کشور به نفت و گاز مؤثر خواند و افزود: رشد این عرصه گردشگری می‌تواند منجر به کاهش وابستگی کشور به عرصه نفت و گاز شود و صد البته رشد اشتغال‌زایی را در کنار نوار ساحلی به دنبال داشته باشد، زیرا وقتی سرمایه‌گذاری درست روی گردشگری پایدار ‌انجام شود، حمایت محیط‌زیست را نیز به دنبال خواهد داشت.

Aysham

معاون محیط‌زیست دریایی اقتصاد گردشگری دریایی را در دنیا فعال خواند و بیان کرد: امروزه در تمام دنیا کشورهای ساحلی بهره‌برداری بالایی از گردشگری دریایی می‌برند، به‌نحوی‌که گردشگری دریایی را شامل می‌شود، لذا این خودباوری که ما می‌توانیم رشد GDP در این کشورها بین 50 تا 70 درصد قابل قبولی در عرصه گردشگری دریایی داشته باشیم، بسیار خوب و باعث افتخار است.

فرشچی، صنعت گردشگری را فراخشی خواند و گفت: صنعت گردشگری یک صنعت فرابخشی است، لذا تنها یک ارگان نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای این بخش باشد، لذا علی‌رغم زحمات بی‌شماری که از سوی سازمان دریایی صورت گرفته ما انتظار نداریم که یک‌نهاد به‌تنهایی موفق به اداره این عرصه شود.

وی حضور سازمان میراث فرهنگی را در عرصه گردشگری دریایی ضروری خواند و افزود: سازمان میراث فرهنگی به‌عنوان متولی این بخش می‌تواند در کنار سازمان میراث فرهنگی، محیط‌زیست دریایی و سایر بخش‌ها وارد عمل شود، اما قطعاً اگر هدف اصلی کشور استقرار جمعیت بیشتر در سواحل و جزایر و ایجاد امنیت و اشتغال‌زایی است، به این بخش نیازمند هستیم.

‌نیاز به یکپارچه‌سازی مجوزهای دریایی

در ادامه این سمینار حسن رضا صفری، مدیرعامل موسسه رده‌بندی ایرانیان، اخذ مجوزات در عرصه گردشگری دریایی را یک مشکل خواند و بیان کرد: امروز اگر یک سرمایه‌گذار قصد فعالیت در این عرصه را داشته باشد، لیست بلند بالایی از مجوزات را باید اخذ کند که خود سنگ‌اندازی است.

وی افزود: مجوز ایجاد تأسیسات ساحلی از سازمان بنادر و دریانوردی خود یک پروسه سخت است که باید در کنار مجوز محیط‌زیست و اماکن اخذ شود، این در حالی است که شناورها برای فعالیت نیازمند رده‌بندی و اخذ مجوز نیز هستند، به همین خاطر من معتقدم که در یک اقتصاد مجوز محور توسعه گردشگری بسیار مشکل خواهد بود.

مدیرعامل موسسه رده‌بندی ایرانیان ادامه داد: گردشگری دریایی خدمتی لوکس و تزئینی است، لذا در مملکتی که افکار زمخت وجود دارد امکان رشد این بخش وجود ندارد.

صفری افزود: برای توسعه گردشگری دریایی باید به این مسئله که بخش گردشگری در جهت رفاه و آرامش است و باید این امر را تأمین کنیم، توجه داشته باشیم ضمن اینکه ضروری است که صدور مجوزها و گواهینامه‌ها را یکپارچه‌سازی کنیم و به یک‌نهاد یا ارگان واگذارد کنیم.

رشد گردشگری دریایی مساوی با ایجاد اشتغال گسترده

محمد سعید سیف،رئیس ستاد توسعه فناوری صنایع دانش‌بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهور نیز در ادامه این سمینار درباره مشکلات این بخش گفت: عدم پایداری مدیریت‌ها، مسائل روزمره و فراخشی بودن قسمتی از مسائل از عمده دلایلی هستند که سبب می‌شود گردشگری دریایی با مشکلات روبه‌رو شود.

وی حل مشکلات اشتغال کشور را درگرو رشد گردشگری دریایی خواند و گفت: در اروپا درآمد بخش گردشگری دریایی بسیار بیشتر از بخش صنعت دریایی شامل ساخت و تجهیز و تعمیر این بخش است، لذا با توجه به اینکه ما در کشور زیرساخت‌های پایه‌ای این بخش راداریم لازم است که به آن توجه کنیم.

رئیس ستاد توسعه فناوری صنایع دانش‌بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهور با اشاره به سواحل گسترده ایران گفت: 5800 متر ساحل در کشور نشان می‌دهد که ما در ایران مستعد رشد گردشگری و طبیعت‌گردی دریایی هستیم اما متأسفانه تا امروز شرایط این بخش فراهم نشده است این در حالی است که کشورهای پیشرفته حتی برای بخش‌های صنعتی خود نیز تورهای بازدید دریایی ترتیب می‌دهند تا علاوه بر تبلیغ صنعت و فناوری خود، درآمدزایی داشته باشند این در حالی است که ما پتانسیل‌های گردشگری چون جنگل حرا در قشم را نیز کمرنگ پوشش می‌دهیم.

سیف از اجرای طرح‌های گردشگری دریایی در کیش به‌عنوان پایلوت این بخش خبر داد و گفت: اجرای طرح زیردریایی تفریحی و رستوران ازجمله طرح‌هایی است که قرار است به‌زودی در کیش اجرا شود. این بخش‌ها نیز بر طبق مصوبات در دست‌ساخت و اجرا هستند که امیدواریم مؤثر واقع شوند لذا از طرح‌های نوآورانه در این بخش استقبال می‌کنیم و امیدواریم که بتوانیم طرح‌ها را به درجه عمل برسانیم

به گزارش ایسنا، در ادامه این سمینار حاضران که عمدتاً شامل فعالان عرصه دریانوردی و پژوهشگران بودند به ارائه دیدگاه‌های خود و طرح سوالاتی پرداختند.

سمینار فرصت‌های توسعه گردشگری دریایی کشور در کیش برگزار شد

pic458615210001

گالری تصاویر
Kish-Island-2.jpg