• سوغاتی های عمان

سوغاتی های عمان

صنایع دستی های زیبای عمان منعکس کننده فرهنگ و میراث عمان است. در کشور سلطان نشین عمان، همه چیز از سفال گرفته تا لباس و جواهرات را با طرح های متنوع می‌توانید بیابید که اکثرشان ساخت دست هستند و موارد جالبی برای یادگاری از سفر خود میتوانید خرید کنید. در ادامه، هشت مورد از سوغاتی‌های معروف کشور عمان را آورده ایم. در تور عمان برای خرید، حتما به بازار مطرح مسقط سر بزنید که زحمت گشت و گذارتان را کم می‌کند و می‌توانید تمام وسایل مورد نظرتان را یک‌جا از این بازار تهیه کنید.

صنایع دستی

در عمان معمولاً درختان نخل، در اطراف جاده یا هتل‌ها بسیار به چشمتان میخورد و همه‌ی مردم در خانه‌هایشان، درخت خرما دارند بنابراین در عمان این چیزی طبیعی است که از درختان نخل استفاده های بی شماری شود از زمان های قدیم تاکنون، مردم محلی هم از خرما و هم از برگ‌های سبز یا خشک شده‌‌ درخت نخل استفاده میکنند و با جمع آوری آن‌ها، وسایل دست‌سازی مثل سبد درست میکنند که جزء سوغاتی‌های پرطرفدار عمانی به شمار میرود. از این سبدها برای نگهداری خرما، غلات استفاده می‌شود.

سفال

در عمان، کاربرد سفال فقط به عنوان دکور و وسیله تزئینی ختم نمی‌شود؛ بلکه از آن برای نگهداری حبوبات، خرما، آب و حتی سوزاندن کُندُر نیز استفاده میشود. سفال‌های سنتی معمولاً به رنگ بژ یا قهوه‌ای کم رنگ ساخته می‌شوند، اما سفال‌های رنگی را هم می‌توانید در میان آن‌ها بیابید. سفال‌ها در سراسر عمان فروخته می‌شوند، اما شهر (Bahla)، با کیفیت‌ترین مرکز آن‎ها به شمار می‌رود.

جواهرات

استفاده از نقره از زمان های قدیم تاکنون در عمان بسیار مرسوم میباشد. عمانی ها از نقره برای ساخت وسایل و ظروف و جواهرات خانم ها استفاده میکنند مانند گوشواره،گردنبند،انگشتر و پا بند. استفاده از نقره مرغوب کیفیت بالای این محصولات را به ارمغان می آورد. جواهرات از سوغاتی های با ارزش و پر طرفدار عمان محسوب میشود.

خنجر

از منحصر به فردترین نمادهای فرهنگ کشور عمان خنجر، می‌باشد که حتی در پرچم عمان نیز، از آن استفاده شده است. مردهای عمان هنگام رویدادهای مهم مثل جلسات رسمی و جشنواره‌های ملی یا حتی در عروسی‌ها، خنجر را دور کمرشان می‌بندند که یکی از رسم های دیرینه عمان بوده است. خنجر از نقره ساخته می‌شود، اما گاهی از عاج فیل برای ساخت دسته‌ی آن استفاده می‌کنند.

صندوقچه

چوب در عمان کاربردها و مصارف گوناگونی دارد زیرا چوب های عمان بسیار با کیفیت هستند و به راحتی میتوان آنها را به شکل های مختلفی درآورد. ساخت در و پنجره چوبی و صندوق های چوبی تزئین شده از جمله مواردی است که در عمان بیشترین کاربرد را دارند. صندوقچه های زیبا در عمان مَندو نامیده میشوند و آنها را در ابعاد مختلف می‌سازند و از آن ها برای نگهداری غذا، لباس و جواهرات استفاده می‌کنند.

لباس سنتی

طرح و اندازه و شکل مخصوص از ویژگی های لباس‌های سنتی کشور عمان به شمار میرود. برای مثال، مردان عمانی، لباس‌های رنگی یا سفید بلندی می‌پوشند که تمام بدنشان را میپوشاند و کلاه مخصوصی نیز دارند و در موقعیت‌های رسمی، خنجر هم به کمرشان می‌بندند. خانم‌ها، علاوه بر پوشیدن لباس‌های بلند، مویشان را هم با روسری می‌پوشانند. لباس‌های سنتی هر کشور، یکی از به یاد ماندنی‌ترین یادگاری‌هایی است که می‌توانید با خود به خانه ببرید.

لوازم نقره

بی شک نقره‌ی کشور عمان، با کیفیت فوق‌العاده‌اش در میان کشورهای عربی بسیار پرطرفدار و معروف است. در عمان علاوه بر اینکه از نقره برای ساخت جواهرات و خنجر استفاده می‌شود، وسایل دست ساز مانند جعبه‌ی کوچک جواهرات، جای عطر، قوری قهوه، کندر سوز و لوازم منحصر به فرد دیگری نیز از نقره ساخته میشود. از طراحی‌های مدل اسلامی، کنده کاری‌های عمانی یا خطاطی عربی معمولاً برای تزئینات این اجناس، الهام گرفته می‌شود.

کندر

کُندُر، شبیه سنگ‌ است و رنگ آن بژ یا زرد است و وقتی سوزانده میشود، عطر به خصوصی را از خودش ساطع می‌کند. در واقع کندر، هدیه‌ای با ارزش در عمان است که در گذشته آن را به پادشاهان و خانواده‌های سلطنتی پیشکش می‌کردند. مردم محلی معتقد بودند که سوزاندن کندر، برای تصفیه کردن هوا مفید است و به بهبود بعضی از بیماری‌ها نیز کمک می‌کند. عمان کندر را به کشورهای دیگر نیز صادر می‌کند که طرفدار آن هستند.

@val3

pic248732310001

گالری تصاویر
uniquely-omani-souvenirs.jpg