+
  • شعار روز جهانی جهانگردی

شعار روز جهانی جهانگردی

سازمان جهانی جهانگردی شعار امسال را «گردشگری برای همه ـ ترویج دسترسی جهانی» در نظر گرفته، اما یک فعال گردشگری این شعار را ناقص می‌داند و معتقد است؛ پیوستی که ایران برای این شعار در نظر گرفته، بیشتر با شرایط کشور همسو است.

واقفی در گفتگو با خبرگزاری ها گفت:سال ۲۰۰۷ در سفری به ژاپن با کمپینی ۱۰ ساله روبه رو شدم که از سال ۲۰۰۰ میلادی آغاز شده بود. ژاپن می‌خواست تا سال ۲۰۱۰ شمار گردشگران‌اش را دو برابر کند. برای همین هرجا که می‌رفتم با شعار آن کمپین مواجه می‌شدم.

او ادامه داد: در تمام مکان‌های عمومی و اداری و محیط‌های شهری تابلوی این کمپین نصب شده بود که همه برای جذب ۱۰ میلیون گردشگر، بسیج هستیم. تابلوهای این کمپین حتی در وزارتخانه‌های ژاپن هم دیده می‌شد و رفتار مردم و سیاست‌های مسؤولان این کشور در آن مقطع زمانی نشان می‌داد که چقدر به تحقق این شعار متعهد هستند و می‌خواهند حتما به نتیجه برسند.

تعداد گردشگران ژاپن در سال ۲۰۱۵ به ۱۶ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر رسید. نخست‌ وزیر ژاپن، گردشگری را یکی از اصلی‌ترین مولفه‌ها در رشد اقتصادی کشورش دانست و هدفش را جذب ۲۰ میلیون گردشگر خارجی تا سال ۲۰۲۰ قرار داده است.

این فعال گردشگری در ادامه اظهار کرد: ما هم به چنین عزمی نیاز داریم. موتوری که در کشور روشن شده باید سریع‌تر بچرخد. یعنی علاوه‌بر اینکه گردشگری برای همه است، همه‌ هم باید برای گردشگری باشند. البته چه خوب که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به شعار سازمان جهانی جهانگردی، این پیوست (گردشگری برای همه ـ همه برای گردشگری) را اضافه کرده، اما لازم است در عمل هم به آن متعهد باشیم.

واقفی افزود: از یک طرف قانون، تعیین و بخشنامه صادر می‌شود که آمد و شد گردشگران آسان شود، اما در شهری جلوی اتوبوس گردشگران گرفته می‌شود، این چه معنی دارد!؟ در گردشگری از این تناقض‌ها بسیار است. باید همسویی‌ها و هماهنگی‌ها بیشتر شود و به شکل واقعی، همه برای گردشگری تلاش کنیم تا به چشم‌اندازی که برای جذب ۲۰ میلیون گردشگر در نظر گرفته‌ایم، برسیم.

pic542035210001

گالری تصاویر