• مناسبات گردشگری ایران و لبنان، افق های پیش روی

مناسبات گردشگری ایران و لبنان، افق های پیش روی

بیروت – ایرنا – توسعه مناسبات و همکاری های جمهوری اسلامی ایران و کشورهای جهان و منطقه به کشور و یا بخش خاصی منحصر نیست بلکه شامل همه کشورها و عرصه ها می شود و لبنان و صنعت گردشگری هم در این چارچوب موقعیت ویژه دارد.

مناسبات گردشگری ایران و لبنان، افق های پیش روی

کشور کوچک لبنان جایگاه بزرگی در میان ایرانی ها دارد، همچنانکه ایران مقصد مهمی برای مردم و هیات های رسمی لبنان است که با اهداف اقتصادی ، تجاری ، صنعتی و گردشگری به ویژه زیارتی عازم آن می شوند.

از دیر زمان روابط مستحکم، دوستانه و آکنده از احترام متقابل، مردم ایران و لبنان را به هم پیوند زده و امروز نیز این روابط بیش از هر زمان دیگری در عرصه های مختلف رشد کرده است و انتظار می رود در آینده شاهد توسعه هرچه بیشتر آن به ویژه در زمینه گردشگری باشیم.

«الان حکیم »وزیر اقتصاد لبنان درپایان سفر اخیر خود به تهران فاش کرد که در این سفر، توسعه صنعت گردشگری بین دو کشور بررسی شد و قرار است ضمن انتقال تجربیات لبنان در حوزه گردشگری به طرف ایرانی، طرح هایی با مشارکت هم از جمله ساخت بیش از 600 هتل و رستوران به مرحله اجرا در آید.

این تصمیم تهران و بیروت سوال هایی را از شناسائی ظرفیت ها و امکانات توسعه و گسترش صنعت گردشگری بین ایران و لبنان و چشم انداز آن مطرح می سازد.

** تمایل وزیر گردشگری لبنان برای سفر به ایران

درهمین رابطه «میشل فرعون» وزیرگردشگری لبنان تاکید کرد که منتظر آماده شدن یک گزارش ویژه درباره توسعه روابط گردشگری بین لبنان و ایران هستم تا اقدامات بعدی را بر اساس آن سازماندهی و اجرا کنیم.

میشل فرعون در گفت وگو با ایرنا تاکید کرد که بعداز ارائه این گزارش احتمال سفرش به تهران وجود دارد.

وی به وجود فرصت ها وظرفیت های زیاد بین ایران و لبنان برای توسعه مناسبات وهمکاری ها در حوزه گردشگری اشاره کرد و گفت که یک هیات ایرانی جلساتی با شرکت های گردشگری لبنان داشته است.

وزیر گردشگری لبنان افزود:برنامه ریزی هایی در حال انجام است تا برخی شرکت های مسافرتی ایرانی از لبنان دیدن کنند.

میشل فرعون اولین گام عملی در این زمینه را برعهده شرکت های خصوصی گذاشت و تاکید کرد که این شرکت ها می توانند پس از ارزیابی زیرساخت ها مشخص کنند لبنان تاچه حد توانایی پاسخگویی به خواسته های گردشگران ایرانی را دارد.

وی خاطرنشان کرد: باید بدانیم به چه صورت می توان روابط گردشگری بین دو کشور را گسترش داد و در مرحله بعد ما مسئولان باید با تصمیم ها و اقدامات صورت گرفته توسط بخش خصوصی و سازمان های غیر دولتی همراهی کنیم.

** زمکحل: بازرگانان لبنانی برای توسعه روابط گردشگری با تهران تلاش می کنند

« فواد زمکحل » رئیس تجمع بازرگانان لبنان و یکی از فعالان بخش خصوصی این کشور است که وزیر گردشگری لبنان، مسئولیت توسعه روابط و مناسبات گردشگری با ایران توسط بخش حصوصی را به او موکول کرده است.

زمکحل که در ابتدای سال جاری میلادی به همراه یک تیم اقتصادی ، تجاری و صنعتی سفری به ایران داشته است، تاکید کرد که این سفر به منظور بررسی بازار ایران و کشف حوزه های مناسب برای سرمایه گذاری و همکاری های مشترک انجام گرفت و یکی از اهداف مدنظر هم حوزه گردشگری بود.

وی در گفت وگو با ایرنا تصریح کرد که روابط و مناسبات گردشگری بین ایران و لبنان نسبتا ضعیف است در حالی که لبنان امکانات زیادی را برای ارائه به گرشگران ایرانی دارد.

این فعال بخش خصوصی افزود:ایران نیز از استانداردهای جهانی در زمینه گردشگری برخوردار است و زمینه هائی مانند تفریحی ، جغرافیایی ، طبیعت ، اجتماعی ، دینی و فرهنگی از عوامل جذب گردشگران به شمار می آیند.

زمکحل تاکید کرد که مناسبات و همکاری های گردشگری بین ایران ولبنان باید درعرصه های مختلف توسعه بیشتری پیدا کند و مقامات مربوطه دو کشور و دفاتر و تورهای گردشگری در ایران و لبنان باید در این زمینه نقش موثر و بزرگتری ایفا کنند.

وی پیشنهاد کرد که یک نقطه شروعی برای گسترش روابط گردشگری ایران و لبنان مشخص شود و تورهای گردشگری بین بیروت و تهران سفرهای متقابل ترتیب دهند به ویژه اینکه خیلی از لبنانی ها از واقعیت های موجود در ایران اطلاع ندارند.

رئیس تجمع بازرگانان لبنان خاطرنشان کرد:گردشگران و مسافران لبنانی بعد از سفر به ایران، کاملا شگفت زده باز می گردند و این نشان می دهد لبنانی ها تصویری حقیقی از ایران ندارند و دانسته های آنها صرفا براساس تصویر سازی های رسانه ای و تبلیغات سیاسی و حزبی شکل گرفته است.

زمکحل تصریح کرد: باید در اطلاعاتی که از ایران مطرح می شود تجدید نظر کرد نه برای اینکه چهره زیبایی از ایران به تصویر بکشیم، چهره ایران اساسا زیبا هست، بلکه برای توسعه روابط گردشگری بین دو کشور باید این کار را انجام داد.

وی گفت که تجمع بازرگانان لبنان در کنار بخش های دولتی و وزارتخانه های مربوطه در ایران و لبنان قرار می گیرد و همه تلاش خود را برای توسعه مناسبات و همکاری های دو جانبه در زمینه گردشگری به کار خواهد گرفت.

** فادی عبود: باید روابط گردشگری با تهران در اولویت قرار گیرد

«فادی عبود »وزیر پیشین گردشگری لبنان نیز در گفت وگو با ایرنا ضمن تایید نظر زمکحل در زیبا بودن ایران خاطرنشان کرد که مناطق گردشگری بسیار مهمی در ایران وجود دارد که هر گردشگری را به سوی خود می کشاند.

به اعتقاد عبود، گردشگری در ایران در سفرهای دینی و فرهنگی خلاصه نمی شود بلکه پیست های اسکی ، سفره خانه های ایرانی ، صنعت فرش بافی و تمدن چند هزار ساله در کنار زیبایی های طبیعی، از جمله جاذبه های گردشگری ایران به شمار می آیند و اصولا هر چیزی در ایران قابلیت دارد که به کانون جذب گردشگر تبدیل شود.

عبود با اشاره به تاریخ روابط گردشگری ایران و لبنان و تلاش هایی که در دوره وزارت او در این زمینه صورت گرفته است، خاطر نشان کرد که سال 2010 میلادی یعنی یک سال بعد از عهده دار شدن این منصب توسط او بهترین سال در زمینه مبادله گردشگر بین دو کشور بوده است.

وی اظهارداشت: در سال 2010 تعداد گردشگران ایرانی که به لبنان سفر کردند به 80 هزار نفر بالغ شد و رتبه اول گردشگران خارجی را به خود اختصاص داد.

وزیر پیشین گردشگری لبنان تصریح کرد: گردشگران ایرانی صرفا از منطقه خاصی در لبنان دیدن نکردند و بخشی از سفر آنها دینی بود.

عبود تاکید کرد که در دوران وزارت او تلاش شد تا روابط گردشگری بین دو طرف گسترش یابد و این مساله نیازی به امضای یادداشت تفاهم بین دو کشور نداشت.

وی گفت: ما آن زمان پا را بسیار فراتر گذاشتیم و تصمیم گرفتیم به ایرانی ها برای سفر به لبنان در فرودگاه بیروت ویزا بدهیم و اجرای این تصمیم تحرک خوبی در گسترش همکاری ها و مناسبات گردشگری دو جانبه بین ایران و لبنان به وجود آورد.

وزیر پیشین گردشگری لبنان افزود: امضای توافق هسته ای بین ایران و گروه 1+5 و به دنبال آن برقراری روابط بین غرب و ایران تاکنون در زمینه توسعه روابط گردشگری بین ایران و لبنان بازتاب پیدا نکرده است و این مساله ایجاب می کند « میشل فرعون» وزیر کنونی گردشگری لبنان به این مساله اهتمام بیشتری داشته باشد و آن را در اولویت قرار دهد.

فادی عبود تاکید کرد که کاهش قیمت بلیت هواپیما، گردشگران ایرانی و لبنانی را برای سفر به کشورهای یکدیگر تشویق و ترغیب می کند.

وی که در دوران وزارت خود به همراه وزیران گردشگری کشورهای اسلامی در کنفرانس گردشگری امن در ایران شرکت کرده است، خاطرنشان کرد: فرصت های زیادی برای توسعه روابط گردشگری بین ایران و لبنان وجود دارد به ویژه اینکه مردم ایران به لبنان علاقه مند هستند.

عبود تصریح کرد: مقامات حوزه گردشگری ایران هم باید برای جذب گردشگران لبنانی به ایران تلاش کنند و می توان در این زمینه از همکاری شرکت های گردشگری لبنانی استفاده کنند.

مناسبات گردشگری ایران و لبنان، افق های پیش روی

pic068615210001

گالری تصاویر