• «مون » قناتی منحصربه فردبا 800 سال قدمت

«مون » قناتی منحصربه فردبا 800 سال قدمت

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردستان با اشاره به ثبت جهانی قنات دو طبقه«مون» این شهرستان، این قنات را از قنات های منحصر به فرد ایران و جهان ذکر کرد.

محمد رضا صدوقی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرگزاری ها افزود: قنات دو طبقه مون اردستان از عجیب ترین و پیچیده ترین قنات های منحصر به فرد در ایران و جهان با قدمت 800 سال است که جمعه گذشته در اجلاس یونسکو در فرانسه بررسی و ثبت جهانی شد.

وی خاطر نشان کرد: قنات دو طبقه مون تامین کننده آب آشامیدنی، کشاورزی و باغداری محله مون اردستان و روستای تلک آباد در 15 کیلومتری جنوب شهر اردستان است.

سرپرست اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری اردستان گفت: قنات مون به عنوان شاهکار آب رسانی در دو طبقه و با اختلاف سه متر روی یکدیگر قرار دارد و با داشتن 75 حلقه چاه مشترک مسیر پنج کیلومتری را از چاه مادر تا مظهر قنات طی می کند.

وی عمق چاه مادر بالایی را 27 متر و چاه زیرین را 30 متر اعلام کرد و افزود: آب قنات طبقه بالا سرد، شیرین و سبک و آب قنات پایین گرم،دارای املاح بیشتر و سنگین، حقابه و سیستم آبیاری مجزا است.

صدوقی با بیان این که تنها رختشوی خانه زنده (درحال فعالیت )کشور بر روی قنات مون دایر است تصریح کرد: این رختشوی خانه به عنوان گذرگاه نیز مورد استفاده اهالی قرار دارد.

وی ابراز داشت: ساختار قنات دو طبقه مون به جای یک دهلیز دارای دو دهلیز جداگانه بوده که در بالای یکدیگر قرار دارند و از مبدا تا مظهر قنات بصورت دو طبقه اجرا شده و به طور خلاقانه آب در هر طبقه جریان دارد.

صدوقی ادامه داد: فلسفه وجودی این قنات دو طبقه و سیستم مقسم های آن،هوشمندی و ذکاوت آب شناسان زمان احداث آن را در شناخت طبیعت نشان می دهد و نشان از دانش سنتی و بومی اهالی فلات مرکزی ایران دارد.

وی با بیان این که قنات دو طبقه مون، قنات ارونه ، قنوات زواره و مهاباد در سال 1382 به عنوان چهارقنات شاخص شهرستان اردستان ثبت آثار ملی کشور شده بودند بیان کرد: قنات ارونه نیز به عنوان قدیمی ترین قنات جهان کاندیدای ثبت جهانی است.

شهرستان اردستان با حدود 45 هزارنفر جمعیت در110 کیلومتری اصفهان قرار دارد.

ایرنا

pic530035210001

گالری تصاویر