• پرونده نوروز به صورت دوازده ملیتی در یونسکو ثبت می‌شود

پرونده نوروز به صورت دوازده ملیتی در یونسکو ثبت می‌شود

تهران - ایرنا - پرونده های نوروز (دوازده ملیتی) و فرهنگ پخت نان‌های نازک در یازدهمین اجلاس کمیته بین الدول حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس ثبت جهانی در آدیس آبابای اتیوبی مطرح می شود.

06/09/1395

پرونده نوروز به صورت12 ملیتی در یونسکو ثبت می‌شود

به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا از معاونت میراث فرهنگی، محمدحسن طالبیان اظهار کرد: پرونده نوروز که در مهرسال 1388 با عضویت 7 کشور در فهرست میراث ناملموس یونسکو به ثبت رسید، در حال تکمیل است و قرار شده به صورت 12 ملیتی، از 8 تا 12 آذر ماه جاری در اتیوپی برای افزایش پنج عضو جدید مطرح شود.

وی افزود: در سال 1393، با تقاضای الحاق کشورهای عراق، ترکمنستان، تاجیکستان، افغانستان و قرقیزستان، این پرونده دوباره تدوین و به یونسکو ارسال شد که قرار است در این نشست در قالب پرونده 12 ملیتی نوروز به مدیریت ایران مطرح شود.

به گفته معاون میراث فرهنگی کشور، پرونده چند ملیتی نوروز نخستین پرونده بین کشوری و مهم در یونسکو است که حوزه های فرهنگی مرتبط را در کنار هم قرار داده و همکاری‌های مشترک فرهنگی، ظرفیت‌ سازی و آموزش و سایر موضوعات بین کشوری را فراهم ساخته است.

معاون میراث فرهنگی با اشاره به اینکه پرونده نوروز بزرگترین پرونده بین المللی یونسکو در جهت صلح و پایداری طبیعت و ملت‌های حوزه های مرتبط با این آیین و سنت است گفت: در این نشست همچنین پرونده فرهنگ پخت نان های تخت همچون لواش که از سوی کشورهای ایران، آذربایجان، ترکیه، قزاقستان و قرقیزستان ارایه شده نیز مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

طالبیان، بررسی گزارش دوره ای درخصوص نقالی و قصه گویی اجرایی ایرانی و دانش و مهارت لنج سازی و لنج رانی در خلیج فارس را از دیگر برنامه های این نشست عنوان کرد.

وی با اشاره به ثبت پرونده های نیازمند حفاظت فوری نقالی، هنر قصه گویی ایرانی و دانش و مهارت لنج سازی در سال 2011 در فهرست جهانی میراث فرهنگی ناملموس، گفت: در این باره گزارش ادواری اقدامات صورت گرفته به یونسکو ارسال می شود و بررسی گزارش دوره ای در زمینه اقدامات حفاظتی در این زمینه که در سال 2015 به یونسکو ارسال شده بررسی می شود.

تاکنون 10 میراث ناملموس کشورمان همچون نوروز، موسیقی ردیفی ایرانی، قالیبافی استان فارس، آیین های پهلوانی، قالیشویی اردهال کاشان، تعزیه، روش سنتی قالیبافی در کاشان، موسیقی بخش های خراسان، فناوری ساخت لنج در جنوب و نقالی(قصه گویی) ایرانی، در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است.

تهران - ایرنا - پرونده های نوروز (دوازده ملیتی) و فرهنگ پخت نان‌های نازک در یازدهمین اجلاس کمیته بین الدول حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس ثبت جهانی در آدیس آبابای اتیوبی مطرح می شود.

pic847075210001

گالری تصاویر