• ژاپن با "گردشگری حلال" به دنبال جذب گردشگران مسلمان

ژاپن با "گردشگری حلال" به دنبال جذب گردشگران مسلمان

دولت ژاپن در تلاش است با روی آوردن به گردشگری حلال، تعداد بیشتری از گردشگران منطقه خاورمیانه را جذب کند.

مسئولان گردشگری ژاپن در راستای تلاش برای جذب حداکثر گردشگر از کشورهای مسلمان و منطقه خاورمیانه، سال گذشته محدودیت‌های ویزا را برای چند کشور از جمله امارات و اردن لغو کرد.

گردشگران اماراتی می‌توانند برای ورود به کشور ژاپن از ویزای 3 ساله با قابلیت چند بار ورود به این کشور جنوب شرقی آسیا استفاده کنند. در حالیکه گردشگران اردنی از پرداخت بهای صدور ویزا معاف هستند.

«شوساکو هینوکی»، رئیس یکی از کمپانی‌های خصوصی فعال در صنعت گردشگری ژاپن در این باره گفت: فکر می‌کنم درهای ژاپن به روی مسلمانان درحال باز شدن است و اقداماتی برای افتتاح رستوران برای مسلمانان در ارائه غذای حلال صورت گرفته است.

علاوه بر خاورمیانه،‌ شمار گردشگران از کشورهای شرق آسیا از جمله اندونزی و مالزی نیز در ژاپن افزایش یافته است.

تعداد گردشگران اندونزیایی در ژاپن از 63617 هزار نفر در سال 2009 به بیش از 136 هزار نفر رسیده، در حالیکه تعداد گردشگران مالزیایی نیز در ژاپن از حدود 89 هزار نفر در سال 2009 به رقمی بالغ بر 176 هزار نفر افزایش یافته است.

با این وجود، بر اساس اعلام سازمان ملی گرشگری ژاپن تنها 14 هزار و 816 گردشگر از منطقه خاورمیانه در سال 2104 ژاپن را به عنوان مقصد گردشگری انتخاب کردند.

ژاپن در تلاش است آمار و ارقام گردشگری خود را سرو سامان دهد و تا سال 2020 میلادی که همزمان با برگزاری المپیک توکیو است، سالانه یک میلیون گردشگر از کشورهای مسلمان جذب کند که این رقم برابر است با 4 درصد از تعداد کل گردشگران این کشور در شرایط کنونی و در این راستا گردشگران اندونزی، ‌مالزی و تایوانی بدون اخذ ویزا امکان مسافرت به ژاپن را خواهند داشت و همچنین تسهیلاتی را برای ورود به 65 درصد از گردشگران مسلمان در نظر گرفته شده که از جنوب شرقی آسیا می‌آیند.

با افزایش شمار گردشگران مسلمان در ژاپن امکانات و خدمات اسلامی و حلال نیز در این کشور رو به افزایش است و شاخص سفر کشورهای مناسب مسلمانان برای کشور ژاپن از 3.9 به 4.5 (از 10) رشد داشته است.

اخیرا کمپانی «TFK» که یک تولید کننده غذایی در صنایع هوایی ژاپن است، با سرمایه‌گذاری 530 هزار دلاری امکان دسترسی به غذای حلال را در فرودگاه بین‌المللی «ناریتا» و همچنین در حین پرواز فراهم کرده است.

همچنین یک اپلیکیشن موبایل به نام«Halal minds» توسط یک اندونزیایی طراحی شده است که به مسلمانان برای پیدا کردن مراکز ارائه غذاهای حلال در ژاپن کمک کند.

pic671035210001

گالری تصاویر