• یک تیر و دو نشان در کلیسای سنت‌ استپانوس

یک تیر و دو نشان در کلیسای سنت‌ استپانوس

کلیسای سنت‌استپانوس با افتتاح موزه کلیسای سنت استپانوس مدیرکل دفتر امور پایگاه‌های جهانی گفت: با اعلام آمادگی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس مبنی بر لزوم سرمایه‌گذاری در این کلیسا، تهیه طرح جامع محوطه‌سازی کلیسای سنت استپانوس در دستور کار قرار می‌گیرد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی، فرهاد عزیزی با اشاره به افتتاح موزه کلیسای سنت‌ استپانوس در بخشی از مجموعه این کلیسا با ارائه آثاری از سفالینه‌های مکشوفه دره شام، چوپان و «دیر استپانوس، سنگ قبور منقش، انجیل‌های خطی و چاپی با ارزش و همچنین ۱۵ سند متعلق به دیر استپانوس، اظهار کرد: همزمان با این افتتاح، پروژه نورپردازی این مجموعه تاریخی نیز کلید خورد.

به گفته او، فرآیند آماده‌سازی این موزه مانند رطوبت زدایی، مرمت، برق‌رسانی، ساخت ویترین‌ها و نورپردازی، سیستم حفاظتی داخل موزه، کف‌سازی تراس روبه‌رو و عایق‌کاری بام و سنگ‌فرش آن، پاکسازی و نماسازی خارجی از بهمن ماه سال ۱۳۹۴ آغاز شد.

مدیرکل دفتر امور پایگاه‌های جهانی با اشاره به این‌که این پروژه حاصل همکاری مشترک پایگاه میراث جهانی کلیساهای تاریخی ایران و سازمان منطقه آزاد ارس است، ادامه داد: سابقه همکاری‌هایی که در این مجموعه انجام می‌شود، به پیش از مرمت برج ناقوس کلیسای سنت استپانوس، مرمت کلیسای چوپان و به‌سازی مسیرهای دسترسی به کلیساهای حوزه ارس برمی‌گردد.

وی همچنین بیان کرد: درحال حاضر نیز نقاط مشترک موجود میان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و سازمان منطقه آزاد ارس موجب شده که نتایج چشمگیر و ارزشمندی در راستای خدمت‌رسانی به صنعت توریسم منطقه ایجاد شود. امیدواریم این همکاری و مشارکت پابرجا بوده و در آینده شاهد دستاوردهای برجسته‌تری با توجه به برنامه‌های در دست مطالعه باشیم.

عزیزی با اشاره به اعلام آمادگی سازمان منطقه آزاد ارس برای سرمایه‌گذاری در این سایت جهانی و هزینه‌کردهایی که این سازمان برای مرمت و محوطه‌سازی کلیسای سنت استپانوس انجام داده است، افزود: در این راستا طرح جامع محوطه‌سازی این بنا در دستور کار این اداره کل قرار می گیرد.

براساس این گزارش، موزه کلیسای سنت استپانوس با حضور اسقف اعظم ارامنه آذربایجان، اعضای هیات راهبردی، مدیرکل دفتر امور پایگاه‌ها و رئیس سازمان منطقه آزاد ارس در شامگاه ۱۵ مهرماه افتتاح شد. کلیسای سنت استپانوس در سال ۱۳۴۱ در فهرست آثار ملی کشور و در سال ۱۳۸۷ در قالب مجموعه کلیساهای ارامنه ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

یک تیر و دو نشان در کلیسای سنت‌ استپانوس

pic082035210001

گالری تصاویر