Aysham

هنر یونان را با سفر در زمان آیشم بشناسید

تمدن یونان از مؤثرترین فرهنگ ها در طول حیات بشر است به طوری که با گذشت قرن ها از هنر یونان هنوز هم آثار هنری هنرمندان آن در فرهنگ های مختلف جهان دیده می شود. در میان آثار یونان باستان چهار مورد از عجایب هفت گانه دنیا شامل «مجسمه زئوس در المپیا»، «معبد آرتیمیس در افسوس»، «کولزئوس رودز» و «فانوس دریایی الکساندر» قرار دارد که نشان دهنده فرهنگ غنی کشور یونان است. هنرمندان این سرزمین برای خلق آثار هنری خود توجه ویژه ای به دو عنصر زیبایی شناختی و انسان گرایی داشته اند که سبب شده امروزه برای بسیاری از هنرمندان الهام بخش باشد. با این مقاله از آیشم همراه باشید تا شما را با سبک های هنری مختلف این سرزمین آشنا کنیم، البته لازم به ذکر است شما می توانید برای خرید تور یونان با بهترین قیمت از طریق همین سایت اقدام به خرید فرمایید.

سبک های هنر یونان باستان

سبک های هنر یونان باستان

برخی از فرمانروایان به دلیل کشورگشایی و جاه طلبی بسیاری از این آثار هنری را از بین برده اند که امروزه اطلاعات زیادی از آن ها در دست نیست. البته دو هنر معماری و مجسمه سازی توان زیادی برای مقابله با چنین جنگ هایی داشته اند و اطلاعاتی که در مورد هنر یونان وجود دارد از آثار باقیمانده از این دو رشته هنری است. از لحاظ سبک شناسی هنر یونان به چهار دوره به شرح زیر دسته بندی می شود:

۱. هنر هندسی (geometric):هنر هندسی مرحله شکل گیری و آغازین تمدن یونان نامیده اند که از مهم ترین آثاری که نشان دهنده هنر هندسی تاریخ هنر یونان است می توان به دو حماسهٔ ایلیاد و ادیسهٔ هومر اشاره کرد. برگزاری دوره ها و مسابقات المپیک در 800 سال قبل از میلاد از دیگر موارد هنر هندسی یونان است که به صورت هندسی بر روی سفالینه های مختلف طراحی شده اند و اطلاعاتی را از آن زمان بدست می دهند.

۲. هنر کهن (archaic) : این سبک هنری از اواخر قرن هفتم قبل از میلاد شروع شد و تا آغاز جنگ های ایران و یونان در زمان خشایار شاه ادامه داشت. در دوره هنر کهن، یونانیان با میانرودان و مصر از طریق رفت و آمدهای تجاری با تمدن و هنر این سرزمین ها آشنا شدند. سپس یان هنرها را با هنرهای خود ادغام کردند و توانستند شکل های تازه ای از هنرهای مختلف را خلق کنند. هنر یونان از این دوره بر روی سفالینه های مختلف در مورد زندگی روزه مره مردم یونان با رنگ های سیاه طراحی شده که سبک جدیدی از هنر یونان را نشان می دهد. نقاشی ها و تندیس های به جا مانده از سبک کهن یونانیان پر از تازگی و سر زندگی، جاندار و پرجنبش هستند.

۳. هنر کلاسیک (classical): نقطه اوج هنر یونان سبک هنری کلاسیک است که روی معماری، تندیس سازی و نقاشی های اروپا بسیار تأثیرگذار بوده و هنوز هم در این منطقه جایگاه هنری ویژه ای دارد. از جمله فاکتورهای مهمی که در سبک کلاسیک به عنوان اصول هنری روی آن ها تاکید می شد می توان به نظم، تناسب و هماهنگی در جزء و کل، تعادل و توازن، غلبه عقل بدون فنا کردن احساس، سادگی و استحکام و قرینه سازی ماهرانه اشاره کرد. البته در حال حاضر نیز این عوامل به عنوان اصول مهم هنری بسیار مورد توجه اند و در هنرهای مختلف رعایت می شود. تندیس هایی طراحی شده و به جا مانده از دوره هنر کلاسیک یونان از عالی ترین نمونه های هنر تندیس سازی جهان محسوب می شوند. یکی از ملموس ترین آثار هنری سبک کلاسیک در هنر یونان معبد پارت است که در آن به زیباترین شکل ممکن تناسب و هماهنگی در جز و کل، ظرافت، دقت و استحکام این اثر هنری را نشان داده شده است.

۴. هنر هلنی (hellenistic): این سبک هنری در جریان حمله اسکندر به آسیا و تصرف قسمت هایی از خاورمیانه به وجود آمد و یک سبک تلفیقی از هنر یونان را به نمایش می گذارد. در بستر کشورگشایی هایی که انجام شد هنر یونانیان وارد سرزمین های دیگر شد و با هنرهای محلی آن سرزمین ها ترکیب شد. در نتیجه این تلفیق سبک جدید و زیبایی از هنر به نام هنر هلنی ایجاد شد. از مهم ترین آثار باستانی به جا مانده از سبک هلنی هنر یونان می توان از تندیس و آرامگاه ماوسولوس در غرب آسیای صغیر 4 و یک سر مفرغی نام برد. همچنین اثر مهم دیگری به نام تندیس الهه پیروزی نیز با هنر هلنی طراحی شده است. این سبک هنری بیشترین توجه را روی احساسات انسانی داشته و در بیشتر تندیس ها و مجسمه های آن زمان که بدست هنرمندان ساخته شده می توان احساساتی مثل هیجان، حسرت، نگرانی، رنج، خود خواهی و پیروزی مشاهده کرد.

شیوه های معماری و هنر یونان

شیوه های معماری و هنر یونان

در هنر یونان بین معماری، مجسمه سازی و هارمونی موسیقی تناسب وجود دارد و یک هنرمند یونانی از تمام این ها در ذهن خود تجسمی از نظم کیهانی را داشته است. اما قدیمی ترین شیوه در معماری و هنر یونانیان شامل موارد زیر است:

۱.شیوه دوریک: این روش به سرزمین اصلی یونان تعلق دارد که متمایز از سایر شیوه های هنر یونان است. شیوه دوریک به نام دوریسی نیز شناخته می شود و نام آن از سرزمین اصلی یونان گرفته شده است.

۲.شیوه یونیک: این شیوه نیز متعلق به آسیای میانه و جزایر اژه است.

۳. شیوه کرنتی : برای دیدن این سبک های معماری باستانی می توانید از طریق تور یونان آیشم به این کشور سفر کنید و از دیدن تمام آثار باستانی و طبیعی این کشور لذت ببرید.

جمع بندی

در حال حاضر فرهنگ و هنر یونان سنگ بنای جامعه غربی مدرن در نظر گرفته می شود. این هنر علاوه بر اینکه در فرهنگ عامه جایگاه ویژه ای دارد، در فیلم ها، هنر، ادبیات و معماری غربی نیز می توان شاهد تکرار آن بود. هنر یونان در طی تمدن یونان در زمینه، سبک، کاربرد و قابلیت دسترسی دچار تغییرات مشخصی شده که در نهایت پیشرفت سبک های هنری را به دنبال داشته است. ما در این مقاله جهت آشنایی گردشگرانی که قصد سفر به یونان را دارند به بررسی چهار سبک هنر یونان پرداختیم تا با شناخت بیشتری به دیدن جاذبه های تاریخی این کشور مسافرت کنند.