Aysham

قوانین پوشش در اسپانیا چگونه می باشد؟ بررسی حجاب و لباس زن و مرد در اسپانیا

هر جای دنیا برای پوشش قوانین و مقررات خاصی دارند که در برخی از کشورها اجباری و در بعضی دیگر اختیاری است. برای مثال در کشور اسپانیا هیچ قانونی به منظور جلوگیری از برهنگی کامل در جامعه و اماکن عمومی وضع نشده؛ البته در برخی شهرهای این کشور نظیر بارسلون برهنگی کامل در خیابان ممنوع اعلام شده است. اگر قصد سفر به این کشور زیبا با تور اسپانیا را دارید بهتر است این مقاله را به صورت کامل مطالعه فرمایید.

وضعیت حجاب و قوانین پوشش در اسپانیا چگونه است؟

وضعیت حجاب و قوانین پوشش در اسپانیا

دین اسلام به عنوان دومین دین پس از مسحیت در سال 1967 براساس قانون آزادی مذهبی رسمیت داده شد. این کشور اخیرا در بعضی از شهرها در اماکن عمومی مثل کتابخانه ها،شهرداری و بازارهای عمومی داشتن حجاب پوشاننده صورت را ممنوع کرده است. علاوه بر این داشتن حجاب در بعضی از مدارس این کشور ممنوع اعلام شده که منجر به اخراج یا عدم ثبت نام دانش آموزان دختر می شود.

در سال 2010 اولین ممنوعیت رسمی حجاب در اسپانیا انجام شد که طبق آن شواری محلی کاتالان در شهر لییدای اسپانیا اقدام به تصویب قانون ممنوعیت رعایت حجاب کامل اسلامی برای زنان مسلمان در مکان های عمومی کرد و هدف خود از تصویب چنین قانون ظالمانه را تساویه حقوق زن و مرد عنوان کرد.

به دنبال درخواست مقامات دولتی شهر لاریدو برای ممنوعیت حجاب اسلامی در اماکن عمومی و ارجاع آن به دادگاه عالی اسپانیا، این درخواست به دلیل اینکه با آزادی دینی افراد تناقض داشت رد شد.

بر این اساس و طبق گفته وزیر دادگستری اسپانیا، برای زنان مسلمان این کشور مشکلی در مورد رعایت حجاب اسلامی وجود ندارد. جوامع مسلمان اسپانیا بر این عقیده استوارند که زنان مسلمان در اسپانیا چون حجاب را دوست دارند و به آن معتقداند پس حجاب اسلامی را به طور کامل رعایت می کنند. بنابراین افرادی که در مورد حجاب اسلامی در اسپانیا حرف های ضد و نقیض می زنند به دنبال مداخله و نقض قانون حقوق زنان هستند. کشور اسپانیا بیش از نیم میلیون مسلمان دارد که تعداد زنان مسلمان و طرفدار حجاب در حال افزایش است.

نتایج تحقیقات پیو در مورد حجاب کامل مسلمانان در کشورهای اروپای غربی

نتایج تحقیقات پیو در مورد حجاب کامل مسلمانان در کشورهای اروپای غربی

نظر سنجی در مورد واکنش غیرمسلمانان در مورد حجاب بین کشورهای اروپای غربی شامل اتریش، بلژیک، دانمارک، فنلاند، فرانسه، آلمان، ایرلند، ایتالیا، هلند، نروژ، پرتغال، اسپانیا، سوئد، سوئیس و انگلستان انجام شد. طبق این تحقیق و نظر سنجی مشخص شد که اکثر افراد غیرمسلمان در اروپای غربی با حجاب کامل مسلمانان که صورت آن ها را می پوشاند موافق نیستند.

نظر هنرمندان اسپانیایی در مورد قوانین پوشش در اسپانیا

 نظر هنرمندان اسپانیایی در مورد قوانین پوششدر اسپانیا

این در حالی است که برخی از زنان هنرمند اسپانیا بر این عقیده اند که باید به حجاب و ارزش آن از نگاه زن مسلمان پرداخت و افراد حق ندارند دیگران را به دلیل نوع حجاب و پوشش آن ها مورد هجمه و انتقاد قرار دهند. بسیاری از مسائل وجود دارد که در فرهنگی قابل احترام و طبیعی است و در فرهنگی دیگر جنبه ای ناراحت کننده دارد. این افراد می گویند از آنجایی که مهاجران و گردشگران با تور اروپا لحظه آخری به قاره اروپا می آیند که دارای فرهنگ های متفاوتی هستند پس باید هر یک از این فرهنگ ها را شناخت و به پیروان آن ها احترام گذاشت تا از بروز هر گونه رخدادهای خشونت آمیز اجتماعی جلوگیری کرد. آنان از نابرابری ها و آزار جنسی در جوامع غربی انتقاد می کنند و اعتقاد دارند این جوامع بیشترین ظلم را در حق زنان می کنند.

پوشش مردم اسپانیا

پوشش مردم اسپانیا

هر منطقه ای از کشور اسپانیا لباس خاصی دارند ولی در حال حاضر پوشش مردم اسپانیا همانند بقیه کشورهای اروپایی است. البته در برخی از شهرهای این کشور مردم هنوز لباس سنتی خاص همان منطقه را می پوشند. در طول قرن ها نوع پوشش مردم اسپانیا تغییر کرده است ولی در فرهنگ این کشور لباس هایی مانند لباس فلامنکو، مانتیلا، کلاه بارتینا و کاچیرو نیز وجود دارند که بدون تغییر مانده اند. در فرهنگ امروز مردم اسپانیا این لباس ها فقط در جشن‌ها و فستیوال‌ها مانند مراسم سن فرمین، مراسم گاوبازی و رقص‌های مختلف سنتی اسپانیا پوشیده می شود.

جمع بندی

حجاب علاوه بر اسلام در سایر دین های الهی مانند مسیحیت، یهودو زردتشت یک مسئله مهم محسوب می شود. از این رو کشورهای مختلف که مردم آن ها دین های مختلفی دارند در مورد حجاب دیدگاه های متفاوتی دارند.