Aysham

اقامت یونان

اقامت تمکن مالی یونان یکی از بهترین روش های کسب اقامت در این کشور است که می توانید با اثبات تمکن مالی (درآمد 2000 یورویی در ماه) در کشور خود، امکان دریافت اقامت و مجوز ورود به یونان را داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید تا به صورت کامل به معرفی، مزایا، شرایط و پرسش های متداول پیرامون آن بپردازیم.

اقامت یونان به چه شیوه هایی امکان پذیر است؟

یونان یکی از کشورهای جنوب شرقی در اروپا است که جمعیتی نزدیک به 10.5 میلیون نفر دارد. یونان در گذشته به عنوان یکی از مهدهای بزرگ فرهنگ غربی شناخته می شده است و اکنون یونان عضو منطقه شینگن در اروپا است و کسب ویزای آن امکان مسافرت به سراسر این اتحادیه را می دهد. یونان بیش از 131.95 هزار کیلومتر مربع مساحت داشته و بیش از 90% از جمعیت آن مسیحی هستند. زبان این کشور یونانی بوده و پایتخت آن آتن می باشد. قبل از اینکه بخواهیم راجع به اقامت تمکن مالی یونان صحبت کنیم، ابتدا بهتر است با روش های کسب اقامت و ویزای تمکن مالی یونان آشنا شوید. در این خصوص می توان به انواع ویزاهای زیر اشاره کرد که عبارتند از:

نوع اقامت،مزایا،معایب
اخذ اقامت یونان از طریق تمکن مالی FIP،آسانی دریافت روادید نقاط مختلف جهان از جمله آمریکا و کانادا و انگلیس

امکان برخورداری از بیمه های پزشکی و درمانی دارای اعتبار در عرصه بین المللی

سریعترین و آسانترین روش گرفتن مجوز اقامت شینگن در اتحادیه اروپا

نیاز نداشتن به هیچگونه سرمایه گذاری و یا ثبت شرکت در اتحادیه اروپا

آسانی در تمدید مجوز اقامت بعد از اخذ اقامت یونان

نیاز نداشتن به مدرک زبان انگلیسی یا یونانی

امکان تردد آزادانه و زندگی در همه کشورهای حوزه شنگن

نداشتن محدودیت سنی

امکان اخذ اقامت برای همسر و فرزندان زیر 18 سال

امکان افتتاح حساب در بانک های معتبر اروپایی،اما این نوع اقامت شرط حضور شش ماهه در سال دارد.

عدم امکان استخدام در شرکت های یونانی و غیره_اخذ اقامت یونان از طریق خرید ملک Golden Visa یا سرمایه گذاری

بازدهی مناسب املاک

تسهیل تمدید اقامت

عدم وجود محدودیت سنی

امکان راه اندازی کسب و کار خود

اقامت دائم (کارت اقامت با اعتبار 5 ساله که با حفظ ارزش ملک تمدید میشود)

امکان افتتاح حساب در بانک های معتبر اروپایی

آزادی مسافرت

امکان اخذ اقامت دائم

تجارت و تحصیل در دیگر کشورهای حوزه شنگن

تسهیل دریافت ویزای دیگر کشورها از جمله امریکا، کانادا و انگلیس

سریعترین و آسانترین راه اخذ اقامت در حوزه شنگن و اتحادیه اروپا

امکان برخورداری از بیمه ها ی معتبر بین المللی

امکان اخذ اقامت برای همسر و فرزندان ( تا 21 سال) و والدین خود و والدین همسر بدون نیاز به سرمایه گذاری بیشتر

امکان فروش ملک به افراد یونانی یا غیر یونانی،عدم امکان استخدام در شرکت های یونانی و غیره_اخذ اقامت از طریق پذیرش دانشجویی،امکان افتتاح حساب در بانکهای معتبر یونانی

آزادی مسافرت در دیگر کشورهای حوزه شنگن

امکان برخورداری از بیمه های معتبر بین المللی

اجازه کار پارت تایم با توجه به شرایط دانشجو

هزینه های پایین زندگی نسبت یه بقیه کشورهای اروپائی

1- آشنایی با اقامت تمکن مالی یونان + شرایط

منظور از اقامت یونان از طریق تمکن مالی چیست؟ در پاسخ به این پرسش باید بگوییم برنامه اقامت تمکن مالی یونان یکی از برنامه های مهاجرتی این کشور است که می تواند برای افرادی که واجد شرایط آن می شوند، امکان ارائه اقامت این کشور را به خود فرد و خانواده وی را بدهد. به صورت خلاصه در مورد اخذ اقامت یونان با تمکن مالی یونان باید بگوییم در صورتی که فرد بتواند درآمد 2000 یورویی یورویی خود را برای گذراندن هزینه های زندگی در یونان اثبات کند (در نتیجه سالیانه باید درآمدی حداقل به میزان 24 هزار یورو داشته باشد)، قادر است برای اقامت خود حمایتی یونان اقدام نماید.

نکته: اثبات این میزان درآمد به شرطی صورت می گیرد که فرد بتواند دریافت چنین مبلغی را در کشور خود به صورت ماهیانه نشان دهد. در این روش، پس از آنکه فرد دارای صلاحیت دریافت این اقامت گردد، کارت اقامت یونان به او و اعضای خانواده وی داده می شود. با توجه به این شرایط، شاید بتوان گفت برنامه ویزای خود حمایتی یونان یکی از سریع ترین، بهترین و راحت ترین روش های کسب اقامت در این کشور می باشد.

مزایای اقامت تمکن مالی یونان

قبل از اینکه به شرایط اقامت تمکن مالی یونان بپردازیم، لازم است با مزیت هایی که این برنامه دارد آشنا شویم. در این خصوص می توان گفت:

  • دریافت اقامت برای افراد خانواده: شاید بتوان یکی از مهم ترین مزیت های برنامه خود حمایتی یونان را دریافت اقامت برای تمام افراد خانواده دانست.
  • سریع بودن: این روش می تواند به عنوان یکی از سریع ترین راه های مهاجرت به یونان تلقی شده؛ با این حال لازم است سفارت این کشور را قانع کنید. شما می توانید با دریافت مشاوره مهاجرتی، شانس خود را برای دریافت این ویزا تقویت نمایید.
  • تحصیل رایگان: پس از کسب اقامت این کشور، فرزندان شما قادرند به صورت رایگان در این کشور تحصیل کنند.
  • کسب تابعیت: همچنین شما می توانید پس از 7 سال، امکان دریافت تابعیت در این کشور را دریافت کرده و به عنوان یک شهروند در اتحادیه اروپا شناخته شوید.
  • آسانی دریافت روادید نقاط مختلف جهان از جمله آمریکا و کانادا و انگلیس
  • امکان برخورداری از بیمه های پزشکی و درمانی دارای اعتبار در عرصه بین المللی

 • نیاز نداشتن به هیچگونه سرمایه گذاری و یا ثبت شرکت در اتحادیه اروپا
 • آسانی در تمدید مجوز اقامت بعد از اخذ اقامت یونان
 • نیاز نداشتن به مدرک زبان انگلیسی یا یونانی
 • امکان تردد آزادانه و زندگی در همه کشورهای حوزه شنگن
 • وجود نداشتن محدودیت سنی

اما این نوع اقامت شرط حضور شش ماهه در سال دارد.

همچنین از دیگر مزیت های برنامه اقامت تمکن مالی یونان می توان به عدم نیاز به مدرک زبان، فاصله جغرافیایی کوتاه با ترکیه و ایران، هزینه پایین تر زندگی در این کشور و نیز امکان سفر به تمام نقاط حوزه شینگن در اروپا اشاره کرد.

نحوه اخذ اقامت یونان از طریق تمکن مالی

اگر قصد مهاجرت به یونان از طریق تمکن مالی را دارید، لازم است شرایطی را برای استفاده از این فرصت داشته باشید که عبارتند از:

 • اولین مورد آن است که برای کسب اقامت دائم این کشور، مبلغی را به عنوان تمکن مالی ارائه کنید. همانطور که در بالا اشاره کردیم، این مبلغ به صورت ماهیانه 2 هزار یورو بوده و در سال 24 هزار یورو می باشد. این مورد با ارزیابی گردش حساب 3 ماهه بانک شما در کشور مبدا انجام می شود.
 • اگر قصد دارید همسر و فرزندان خود را نیز به این کشور بیاورید، لازم است مطابق با جدول زیر، میزان درآمد ماهیانه را افزایش دهید:
 • میزان افزایش / عضو خانواده،همسر،فرزندان زیر 18 سال
  میزان درصد افزایش،20 درصد،15 درصد

  به عنوان مثال، اگر شما و همسرتان با یک فرزند قصد دریافت اقامت یونان تمکن مالی را دارید، باید مبلغ 24 هزار یورو برای خودتان، 4800 یورو برای همسر و نیز 3600 یورو برای فرزند در سال ارائه کنید. (میزان تمکن مالی برای همسر ماهیانه 400 یورو و برای فرزند ماهیانه 300 یورو است.)

  • همچنین لازم است نشان دهید که قصد کارکردن در ادارات این کشور را ندارید.
  • تنها افرادی می توانند از این فرصت برای بهره مندی از مزایای اقامت تمکن مالی یونان استفاده کنند که درآمد مذکور آنها غیر از منبع درآمدی اشتغال باشد. بدین معنا که این مبالغ در روش تمكن مالي يونان، اقامت یونان بدون سرمایه گذاری می بایست از سود سپرده بانکی، سود سهام و درآمد ناشی از اجاره ملک، حقوق بازنشستگی باشد.

  منبع درآمد متقاضی اقامت تمکن مالی

  منبع درآمد شما برای دریافت اقامت خود حمایتی یا اقامت تمکن مالی باید خارج از درآمد حاصل از اشتغال شما باشد. مثلا درآمد باید حاصل از سود سپرده بانکی، سود سهام، اجاره املاک و مستغلات و حقوق بازنشستگی و از این قبیل درآمد ها باشد. زیرا شما نباید در یونان نیاز به کار پیدا کنید. جمع درآمد های شما از منابع فوق باید با حداقل درآمد تعریف شده بیشتر باشد. سفارت یونان، درآمد شمارا با نرخ یوروی بانکی در نظر میگیرد و شما برای نشان دادن 2000 یورو کافی است درآمد ماهانه حاصل از سود سپرده یا اجاره ملک یا شغلی که نیاز به حضور شما ندارد مجموع آنها را نشان دهید.

  حداقل تمکن مالی مورد نیاز

  برای اقامت تمکن مالیعلاوه بر درآمد ماهانه 2000 یورویی، باید حداقل به میزان 24 ماه، مانده حساب به عنوان تمکن مالی داشته باشید. چون اقامت شما دو ساله )قابل تمدید( صادر میشود و شما باید ثابت کنید برای دو سال اول زندگی در یونان، پول کافی دارید. مثلا اگر شما یک خانواده سه نفره ) آقا، بانو،فرزند زیر 18 سال( باشید باید مطابق فرمول زیر درآمد ثابت کنید و تمکن نشان دهید. Bank Statement: 24 X (2000+500+400) = 24 X 2900 = 69600 euros Income Monthly: 2000+500+400 = 2900 euros

  پرسش های متداول

  در انتهای این مقاله راجع به برخی از پرسش های متداول پیرامون اخذ اقامت یونان با تمکن مالی می توان گفت:

  • مدارک موردنیاز برای اخذ اقامت تمکن مالی یونان چیست؟

  از جمله مدارک لازم عبارتند از: پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماهه، بیمه سلامت، عکس جدید پاسپورتی، فرم تکمیل شده برای درخواست اخذ اقامت یونان از طریق تمکن مالی، مدارک ازدواج در صورت وجود همسر، گواهی تمکن مالی برای اثبات توانایی اقامت و زندگی در کشور یونان بدون تصدی شغل در این کشور، رسید پرداخت هزینه ویزا، مدارک اقامتی از جمله رزرو هتل و یا اجاره خانه، مدارک دیگر سفر مانند بلیط هواپیما، گواهی عدم وجود سوء پیشینه.

  • شرایط مهم دیگر برای اخذ اقامت تمکن مالی یونان چیست؟

  لازم است متقاضیان به یاد داشته باشند که پس از دریافت این مجوز اقامتی، می بایست حداقل 6 ماه در سال در این کشور اقامت داشته باشند. همچنین برای دریافت اقامت دائم می بایست به مدت 5 سال در خاک این کشور زندگی کرده و جرمی نیز مرتکب نشوید. پس از 7 سال نیز می توانید برای تابعیت و پاسپورت یونانی درخواست دهید.

  خدمات آژآنس گردشگری و مهاجرتی آیشم برای اخذ اقامت تمکن مالی یونان

  امکان سنجی و مشاوره جهت ایجاد شرایط اخذ ویزای اقامت کمک در تهیه مدارک و اسناد مورد نیاز انجام کلیه مراحل اخذ اقامت و تشریفات قانونی بوسیله وکیل مجرب، مترجم و کارشناس مستقر در کشور یونان و ایران

  2- اخذ اقامت یونان از طریق خرید ملک (Golden Visa ،سرمایه گذاری)

  مزایا اخذ اقامت یونان از طریق خرید ملک

  قیمت مناسب املاک در کشور یونان که بعد از بحران اقتصادی با افت شدیدی حدود ۴۰% ارزش خود را از دست داد، در حال حاضر با عبور از بحران روند افزایشی آن شروع شده و بعنوان یکی از اصلیترین مقاصد سرمایه گزاری املاک در جهان مطرح است.

  • بازدهی مناسب املاک نسبت به سایر کشورهای حوزه یورو.
  • آزادی مسافرت، اقامت، تجارت و تحصیل به هر یک از کشورهای عضو شنگن (از هر ۶ ماه سال می توانید ۳ ماه آن را در این کشورها سپری کنید(
  • آسانی دریافت ویزای نقاط مختلف جهان از جمله آمریکا، کانادا و انگلیس
  • امکان برخورداری از بیمه های پزشکی و درمانی دارای اعتبار در عرصه بین المللی
  • سریعترین و آسانترین روش گرفتن مجوز اقامت شنگن در اتحادیه اروپا
  • نیاز نداشتن به شرط حضور شخص در کشور مقصد
  • آسانی در تمدید مجوز اقامت
  • امکان فروش ملک به فرد دیگر
  • نداشتن محدودیت سنی
  • شما اجازه استخدام شدن را ندارید اما می توانید کسب و کار خود را راه اندازی کرده یا در حوزه های دیگر سرمایه گذاری کنید.
  • امکان افتتاح حساب در کشور یونان و بانک های معتبر اروپایی
  • می توانید همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال و فرد سرمایه گذار میتواند پدر و مادر خود و همسر را در درخواست بگنجاند.
  • برای گنجاندن اعضای خانواده در درخواست خود، ملزم به افزایش مبلغ سرمایه گذاری نیستید.

  با این فرایند سریع، شما اجازه اقامت خود را ظرف ۲ تا ۳ ماه دریافت خواهید کرد. بعد از خرید ملک در کشور یونان، اقامت ۵ ساله این کشور به شما و اعضای خانواده شما اعطا می شود. در این مدت شما می توانید در یونان و سایر کشورهای اتحادیه اروپا زندگی و سفر کنید و تا زمانی که ملک را در تملک خود دارید آنرا هر ۵ سال تمدید کنید.

  شرایط اخذ اقامت یونان از طریق خرید ملک

  شما ملزم خواهید بود یک ملک به ارزش حداقل ۲۵۰.۰۰۰ یورو را در یونان خریداری کنید. بنابراین اگر ارزش ملک خریداری شده کمتر از این میزان باشد باید در کنار آن، ملک یا املاک دیگری نیز خریداری کنید تا در نهایت به میزان حداقلی سرمایه گذاری رسیده باشید. شما می توانید با اجازه دادن ملک خود به گردشگران، از صنعت گردشگری رو به رشد یونان بهره مند شوید. فرایند خرید ملک مستلزم پرداخت هزینه های اضافی (مانند مالیات نقل و انتقال ،حق الزحمه مشاور املاک ،هزینه دفتر خانه ثبت اسناد رسمی و ...) حدود اً مبلغی معادل ۸% از قیمت ملک) این مبلغ به نوع ملک،سن ملک و محل ملک بستگی خواهد داشت.

  3- آشنایی با اقامت تحصیلی یونان + شرایط

  اقامت تحصیلی در یونان تنها با دریافت ویزای تحصیلی این کشور، امکان پذیر است. ویزای تحصیلی یونان نوعی ویزا است که به دانشجویان خارجی اجازه ورود به یونان و اقامت به منظور ادامه تحصیل را ارائه می دهد. برای دریافت ویزای تحصیلی یونان، دانش آموزان باید ابتدا در یک موسسه آموزشی معتبر در یونان پذیرفته شوند و مدرکی دال بر ثبت نام در این موسسه نیز ارائه کنند. فرآیند درخواست ویزای تحصیلی یونان بسته به ملیت دانشجو و مدت اقامت مورد نظر وی، می تواند متفاوت باشد. به طور کلی، دانش ‌آموزان باید مجموعه ‌ای از مدارک، از جمله پاسپورت خود، مدرکی مبنی بر تمکن مالی برای حمایت از خود در طول اقامت و گواهی سلامت را ارائه کنند. علاوه بر برآورده کردن شرایط اولیه، دانش آموزان ممکن است نیاز به مصاحبه با یک افسر کنسولی و نشان دادن مهارت در زبان یونانی را نیز داشته باشند؛ به خصوص اگر قصد دارند در کلاس هایی که به زبان یونانی تدریس می شوند، شرکت کنند. همچنین توجه به این نکته مهم است که برخی از دانشجویان ممکن است بسته به ماهیت تحصیل یا فعالیت های برنامه ریزی شده خود، به هنگام اقامت در یونان، ملزم به دریافت مجوزها یا ویزاهای اضافی باشند. ویزای تحصیلی یونان پس از اعطا به طور معمول به دانشجویان اجازه می دهد تا در طول دوره تحصیلی خود در این کشور بمانند؛ مشروط بر اینکه وضعیت ثبت نام خود را حفظ کرده و از تمام مقررات مربوطه پیروی کنند. پس از فارغ التحصیلی، دانشجویان ممکن است واجد شرایط درخواست مجوز کار یا انواع دیگر ویزاهایی باشند که به آنها اجازه می دهد برای مدت طولانی تری در یونان بمانند.

  مزایای دریافت ویزای تحصیلی یونان

  دریافت ویزای تحصیلی یونان می تواند مزایای زیادی داشته باشد که در این بخش به برخی از مهم ترین آن ها اشاره می کنیم:

  • این ویزا به دارنده اجازه می دهد تا در طول مدت تحصیل خود به طور قانونی در یونان اقامت داشته باشند و بدون نگرانی در مورد مسائل دیگر، اهداف دانشگاهی خود را دنبال کنند.
  • با دریافت ویزای دانشجویی یونان که در واقع همان ویزای شینگن است، می‌توانید بدون ویزا به کشورهای عضو اتحادیه اروپا سفر کنید.
  • هزینه تحصیل و زندگی در یونان نسبت به سایر کشورهای اروپایی پایین‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر است.
  • شرکت‌های بین المللی زیادی در یونان تأسیس شده که دانشجویان پس از اتمام تحصیل می‌توانند در این شرکت‌ها مشغول به کار شوند.
  • دانشجویان دارای ویزای تحصیلی یونان مجاز به کار پاره وقت در طول دوره تحصیلی خود هستند.
  • تحصیل در یونان فرصت هایی را برای یادگیری یک زبان جدید، کشف یک فرهنگ غنی و قرار گرفتن در معرض طیف متنوعی از مردم فراهم می کند. این مزیت می تواند فرصتی عالی برای گسترش افق و رشد شخصی خود باشد.
  • فارغ التحصیلی از دانشگاه یونان می تواند درها را به روی فرصت های شغلی هیجان انگیز در یونان و سراسر اروپا باز کند، به خصوص اگر قصد داشته باشید پس از اینکه درستان تموم شد، در این کشور بمانید.

  در نهایت، دریافت ویزای تحصیلی یونان این زمینه را برای شما مهیا می کند تا بتوانید به راحتی به دیگر کشورهای اتحادیه اروپا دسترسی داشته باشید.

  نحوه دریافت ویزای تحصیلی یونان

  برای دریافت ویزای تحصیلی یونان، مراحل مختلفی وجود دارد که باید به ترتیب طی شوند. این مراحل عبارت اند از:

  • در مرحله اول، متقاضی باید در یک موسسه آموزشی یونان پذیرفته شود و با ارائه نامه پذیرش از این موسسه، به افسر کنسولی نشان دهد که هدف وی از مهاجرت به یونان تنها تحصیل است.
  • در مرحله بعد، متقاضی باید فرم درخواست ویزای بلند مدت را از سفارت یا کنسولگری یونان در کشور خود دریافت کند. فرم تکمیل شده باید به همراه مدارک مورد نیاز مانند پاسپورت معتبر، مدرکی مبنی بر تمکن مالی برای حمایت از خود در طول اقامت در یونان و بیمه نامه سلامت ارائه شوند.
  • علاوه بر این، متقاضیان باید تحت معاینه پزشکی قرار بگیرند و گواهی نامه پلیس را برای اثبات عدم سوء پیشینه کیفری دریافت کنند.

  پس از ارائه تمام مدارک لازم، سفارت یا کنسولگری درخواست را بررسی کرده و در مورد اعطای ویزا تصمیم گیری می کند. در صورت تایید، متقاضی بین 7 الی 14 روز بعد، ویزای تحصیلی خود را دریافت می کند.

  شرایط اخذ تابعیت و پاسپورت یونان

  • متقاضیانی که در یونان زندگی می کنند، میتوانند بعد از ۷ سال اقامت در یونان، برای دریافت تابعیت این کشور اقدام کنند.
  • به محض اینکه تابعیت یونان به فردی داده شود، حفظ سرمایه گذاری دیگر لازم نیست. این نوع اقامت دائم در کشور یونان (ویزای طلایی یونان)، برنامه اقامت از طریق سرمایه گذاری است و برنامه شهروندی از طریق سرمایه گذاری نیست!
  • دانستن زبان یونانی و قبول شدن در امتحان زبان یونانی برای دریافت شهروندی نیاز است.

  پرسش های متداول مربوط به دریافت ویزای تحصیلی یونان

  برخی از پرسش های متداولی که در حین اخذ ویزای تحصیلی یونان ممکن است با آن ها رو به رو شوید، عبارت اند از:

  1. هزینه دریافت ویزای تحصیلی یونان چقدر است؟ هزینه اخذ ویزای تحصیلی یونان بین 60 تا 180 یورو است.
  2. مهم ترین نکته ای که حین انجام مراحل اخذ ویزای تحصیلی یونان بایستی مد نظر خود قرار دهیم چیست؟ مهم ترین نکته ای که باید مد نظر خود قرار دهیم، بررسی مدارک و ارائه صحیح آن ها به سفارت یا کنسولگری یونان است.

  4- آشنایی با اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری + شرایط

  یونان یک مقصد محبوب برای سرمایه گذارانی است که به دنبال اخذ اقامت اروپا هستند. برنامه ویزای طلایی یونان به شهروندان غیر اتحادیه اروپا و خانواده های آنها این فرصت را می دهد که از طریق سرمایه گذاری در بازار املاک و مستغلات این کشور یا از طریق سایر اشکال سرمایه گذاری، اقامت یونان را دریافت کنند. برای این که سرمایه گذاران در یونان واجد شرایط دریافت اقامت باشند، باید حداقل 250000 یورو در املاک و مستغلات سرمایه گذاری کنند که می تواند شامل خرید یا سرمایه گذاری در یک یا چند ملک باشد. از طرف دیگر، آنها می توانند 400000 یورو در اوراق قرضه دولتی یا سهام شرکت های یونانی نیز سرمایه گذاری کنند یا با حداقل سرمایه 250000 یورو در یونان یک تجارت راه بی اندازند. پس از انجام سرمایه گذاری، متقاضیان می توانند برای مجوز اقامت پنج ساله اقدام کنند که تا زمانی که سرمایه گذاری حفظ شود، این اقامت هر پنج سال یکبار قابل تمدید است. اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری اجازه می دهد تا رفت و آمدی آزاد در منطقه شنگن، که شامل اکثر کشورهای عضو اتحادیه اروپا است، داشته باشید. برنامه ویزای طلایی یونان از زمان معرفی آن در سال 2013، با بیش از 7000 مجوز تا به امروز، محبوبیت فزاینده ای پیدا کرده است. این برنامه در جذب سرمایه گذاری خارجی به یونان، به ویژه در بخش املاک و مستغلات، که از افزایش تقاضا بهره مند شده، موفق بوده است. به طور کلی، اخذ اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری می تواند یک فرآیند ساده باشد، مشروط بر اینکه تمام الزامات برآورده شود. این روش فرصتی را به سرمایه گذاران و خانواده های آنها می دهد تا در یونان زندگی و کار کنند و در عین حال از مزایای عضویت در اتحادیه اروپا نیز بهره مند شوند.

  مزایای دریافت اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری

  اخذ اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری می تواند مزایای متعددی را به همراه داشته باشد که برخی از مهم ترین آن ها عبارت اند از:

  • یونان یکی از اعضای اتحادیه اروپا است و داشتن مجوز اقامت این کشور به افراد اجازه می دهد تا بدون نیاز به ویزا یا مجوز در سراسر اتحادیه اروپا سفر کنند.
  • یونان با داشتن آب و هوای مطلوب، مناظر زیبا و میراث فرهنگی غنی، استاندارد بالایی از زندگی را ارائه می دهد.
  • اخذ اقامت یونان می تواند گامی برای اخذ شهروندی و پاسپورت اروپایی باشد که دسترسی به تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا را فراهم می کند.
  • در یونان هزینه های زندگی به مراتب نسبتا پایینی تر از سایر کشورهای اروپایی ارائه است که این موضوع خود یک مزیت مهم محسوب می شود.
  • ویزای طلایی یونان در یک فرآیند ساده و کارآمد برای اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری، با حداقل موانع بوروکراتیک و یک جدول زمانی نسبتا سریع صادر می شود.

  به طور کلی، اخذ اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری می تواند مزایای متعددی را برای افرادی که به دنبال آغاز زندگی تازه در اروپا هستند، به همراه داشته باشد.

  نحوه دریافت اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری

  یونان ببا ارائه ویزای طلایی، به سرمایه گذاران خارجی اجازه می دهد از طریق ورود سرمایه خود به کشور، اقامت را دریافت کنند. این برنامه برای جذب سرمایه گذاری خارجی و تحریک اقتصاد یونان طراحی شده است. فرآیند درخواست برای ویزای طلایی شامل چندین مرحله است، از جمله دریافت شماره شناسایی مالیاتی (TIN)، افتتاح حساب بانکی در یونان و دریافت گواهی اقامت. همچنین سرمایه گذار باید اسنادی را ارائه دهد که قانونی بودن صندوق های سرمایه گذاری را اثبات کند. به طور کلی، برنامه ویزای طلایی فرصت ارزشمندی را برای سرمایه گذاران خارجی فراهم می کند تا بتوانند اقامت یونان را دریافت کنند و از فضای تجاری مطلوب، هزینه های زندگی پایین و کیفیت بالای زندگی در این کشور بهره مند شوند.

  پرسش های متداول مربوط به اخذ اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری

  برخی از پرسش هایی که حین انجام مراحل دریافت ویزای طلایی یونان ممکن است ذهن شما را درگیر کند، عبارت اند از:

  1. آیا هر فردی می تواند از طریق سرمایه گذاری اقامت یونان را دریافت کند؟ هر فردی می تواند با توجه به سرمایه گذاری در موارد ذکر شده، به راحتی اقامت یونان را دریافت کند.
  2. آیا می توان از طریق سرمایه گذاری اقامت دائم یونان را دریافت کرد؟ خیر؛ شما تنها می توانید اقامت 5 ساله را دریافت کنید و هر 5 سال یکبار نیز در صورت ادامه دار بودن سرمایه گذاری، آن را تمدید کنید.

  5- آشنایی با اقامت یونان از طریق مهاجرت کاری + شرایط

  یونان مقصدی جذاب برای بسیاری از مهاجرانی است که به دنبال زندگی و کار در کشوری با میراث فرهنگی غنی و آب و هوای زیبای مدیترانه ای هستند. یکی از راه هایی که مهاجران می توانند به طور قانونی در یونان کار کنند، اخذ ویزای کار است که به آنها اجازه می دهد برای مدت زمان مشخصی در این کشور بمانند تا مشغول به کار شوند. برای دریافت ویزای کار در یونان، مهاجران ابتدا باید یک پیشنهاد کاری از یک کارفرمای یونانی دریافت کنند. سپس کارفرما مدارک لازم را برای فرآیند درخواست ویزا ارائه می دهد. این اسناد شامل قرارداد کار، گواهی پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی و شواهدی است که نشان می دهد کارفرما نمی تواند کاندیدای مناسب برای این موقعیت در یونان یا اتحادیه اروپا پیدا کند. پس از تایید ویزای کار، مهاجر می تواند به طور قانونی در طول مدت اعتبار ویزا در یونان زندگی و کار کند. ویزای اولیه معمولا یک سال اعتبار دارد و پس از آن در صورتی که مهاجر شرایط لازم برای ویزا را داشته باشد، قابل تمدید است.

  مزایای اقامت یونان از طریق مهاجرت کاری

  دریافت ویزای کار راهی عالی برای اقامت در یونان است. برخی از مزایای اقامت یونان از طریق اخذ ویزای کاری عبارتند از:

  1. فرصت های کاری: یونان دارای صنعت گردشگری پر رونق و همچنین بسیاری از صنایع دیگر است که فرصت های شغلی فراوانی را هم برای افراد محلی و هم برای خارجی ها فراهم می کند.
  2. زندگی مقرون به صرفه: یونان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی هزینه زندگی نسبتا پایینی دارد. این بدان معناست که شما می توانید از تمام مزایای زندگی در یک کشور زیبا بدون صرف هزینه های گزاف بهره مند شوید.
  3. مردم خون گرم: یونانی ها به خاطر طبیعت دوستانه و خوش برخوردشان شناخته می شوند. اقامت در یونان از طریق ویزای کار به شما این فرصت را می دهد که با افراد جدید آشنا شوید و دوستی های پایداری ایجاد کنید.

  به طور کلی، اخذ ویزای کار فرصتی عالی برای اقامت در یونان و تجربه همه چیزهایی که این کشور در چنته خود دارد، از مناظر زیبا گرفته تا فرهنگ غنی و مردمی خوش گرم، ارائه می‌ دهد.

  نحوه دریافت اقامت یونان از طریق ویزای کاری

  برای اخذ اقامت یونان از طریق ویزای کاری، کافیست مراحل زیر را طی کنید:

  • یافتن پیشنهاد شغلی: برای دریافت ویزای کار، ابتدا باید در یونان کار پیدا کنید. می توانید فرصت های شغلی را در پورتال های مختلف شغلی آنلاین جستجو کرده یا مستقیما با شرکت ها تماس بگیرید.
  • دریافت مجوز کار: هنگامی که یک پیشنهاد شغلی دارید، کارفرمای شما باید برای مجوز کار از وزارت کار و امور اجتماعی یونان درخواستی را ارسال کند. در نظر داشته باشید، قبل از اینکه بتوانید برای ویزای کاری اقدام کنید، این مجوز لازم است.
  • مدارک مورد نیاز را جمع آوری کنید: برای درخواست ویزای کاری خود باید تعدادی مدارک از جمله پاسپورت، کپی مجوز کار، مدرک اقامت و گواهی بیمه درمانی را جمع آوری کنید.
  • درخواست خود را ارسال کنید: درخواست ویزای کاری خود را به سفارت یا کنسولگری یونان در کشور خود ارسال کنید.
  • شرکت در مصاحبه: در صورت لزوم، ممکن است از شما خواسته شود در مصاحبه ای در سفارت یا کنسولگری شرکت کنید.

  پس از انجام مصاحبه، در صورت تایید، ویزای شما بین 7 الی 14 روز صادر می شود.

  پرسش های متداول در رابطه با اقامت یونان از طریق ویزای کار

  برخی از پرسش هایی که حین اخذ اقامت یونان از طریق ویزای کار برای شما ممکن است رخ دهد عبارت اند از: آیا برای دریافت ویزای کار بایستی مدارکی را مبنی بر اثبات سطح زبان خود ارائه دهیم؟ در صورتی که کارفرما تایید کند که نیازی به ارائه مدارک مربوط سطح زبان نیست، نیازی به ارائه مدرکی در این زمینه نیست.

  6- آشنایی با دریافت اقامت یونان از طریق ازدواج + شرایط

  اخذ اقامت یونان از طریق ازدواج برای کسانی که با یک شهروند یونانی یا مقیم دائم یونان ازدواج کرده اند یک فرآیند معمول و نسبتا ساده است. این فرآیند شامل چندین مرحله از جمله ارائه مدارک لازم و مصاحبه با مقامات یونانی است. برای شروع این فرآیند، همسر غیر یونانی باید ویزای بلندمدت را از سفارت یونان در کشور خود دریافت کند. پس از ورود به یونان، فرد غیر یونانی می توانند بر اساس ازدواج خود با یک شهروند یونانی یا مقیم دائم، برای اجازه اقامت اقدام کنند. فرآیند درخواست نیاز به ارائه مدارک مختلفی از جمله گواهی ازدواج، اثبات تمکن مالی و گواهی پزشکی دارد. علاوه بر این، زوج باید در یک مصاحبه با مقامات یونانی شرکت کنند تا صحت ازدواج خود را نشان داده و به سوالات مربوط به رابطه خود پاسخ دهند. در صورت تایید درخواست، به همسر غیر یونانی اجازه اقامت داده می شود که در پی آن می توانند در یونان زندگی و کار کنند. مجوز اولیه معمولا به مدت یک سال اعتبار دارد و پس از آن می توان آن را تمدید کرد؛ البته مشروط بر اینکه زوج هنوز شرایط لازم را داشته باشند.

  مزایای اقامت یونان از طریق ازدواج

  اقامت در یونان از طریق ازدواج می تواند چندین مزیت داشته باشد که مهم ترین آن ها عبارت اند از:

  • اگر یک خارجی با یک شهروند یونانی ازدواج کند، ممکن است پس از سه سال ازدواج واجد شرایط شهروندی یونان باشد.
  • این امر می تواند به آنها امکان دسترسی نامحدود برای زندگی و کار در یونان و همچنین سایر کشورهای اتحادیه اروپا را بدهد.
  • علاوه بر این، همسران شهروندان یونانی نیز واجد شرایط دریافت مجوز اقامت برای الحاق مجدد خانواده هستند که به آنها اجازه می دهد با همسر و فرزندان خود در یونان اقامت کنند.
  • ازدواج با یک شهروند یونانی همچنین می ‌تواند یکپارچگی اجتماعی و فرهنگی را در جامعه یونانی را فراهم کند که می ‌تواند منجر به تجربه زندگی رضایت ‌بخش ‌تر و غنی ‌تر شود.
  • ازدواج با یک شهروند یونانی ممکن است مسیریابی در فرآیندهای بوروکراتیک و دریافت مدارک لازم مانند مجوزها و ویزا را آسان‌ تر کند.
  • از نظر اشتغال، اقامت در یونان از طریق ازدواج می‌ تواند فرصت‌ هایی برای کار در بخش‌ هایی را فراهم کند که نیاز به دانش زبان یونانی یا درک آداب و رسوم محلی دارند.

  پرسش های متداول در رابطه اقامت یونان از طریق ازدواج

  برخی از پرسش هایی که حین دریافت اقامت از طریق ازدواج بایستی مد نظر خود قرار دهید عبارت اند از:

  1. آیا پس از جدا شدن از همسر یونانی خود، باز هم می توانیم در این کشور اقامت داشته باشیم؟

  خیر. هر زمان که ازدواج شما با فرد یونان به صورت قانونی به اتمام برسد، اقامت شما نیز باطل خواهد شد.

  1. اگر با فرد یونانی ازدواج کنم، حتما اقامت یونان را دریافت می کنم؟ در 80 درصد مواقع بله! اما 20 درصد دیگر زمانی است که شما و فردی که به عنوان همسرتان معرفی می شود، نمی توانید به خوبی پاسخ سوالات مقامات یونان را ارائه دهید.

  شرایط اخذ تابعیت و پاسپورت یونان چگونه است؟

  • 1- متقاضیانی که در یونان زندگی می کنند، میتوانند بعد از ۷ سال اقامت در یونان، برای دریافت تابعیت این کشور اقدام کنند.
  • 2- به محض اینکه تابعیت یونان به فردی داده شود، حفظ سرمایه گذاری دیگر لازم نیست. این نوع اقامت دائم در کشور یونان (ویزای طلایی یونان)، برنامه اقامت از طریق سرمایه گذاری است و برنامه شهروندی از طریق سرمایه گذاری نیست!
  • 3- دانستن زبان یونانی و قبول شدن در امتحان زبان یونانی برای دریافت شهروندی نیاز است.

  بازدهی سرمایه گذاری ملک طبق جدول سالیانه

  روند کاهش و افزایش هزینه خرید ملک در یونان از سال 2008 تا سال 2022 بر اساس شاخص سازمان مسکن یونان، قیمت ملک در این کشور در سه ماهه سوم سال 2008 به اوج تاریخی خود رسید و سپس رکود اقتصادی به دنبال داشت و هزینه های خرید ملک تا 40 درصد در یونان کاهش یافت و تا پاییز 2017 به پایین ترین حد خود رسید. سپس بسیاری از شرکت ها و افراد شروع به سرمایه گذاری در اقتصاد ملی یونان کردند و از آن زمان تا کنون قیمت ملک در این کشور دوباره در حال افزایش بوده است و این روند در شهر های مختلف بسیار متفاوت است ولی میانگین این رشد را می توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

  میزان رشد،سال
  0.77- %،2008_4.21- %،2009_5.83- %،2010_8.00- %،2011_12.92- %،2012_11.45- %،2013_6.80- %،2014_4.99- %،2015_0.91- %،2016_0.45- %،2017_4.67 %،2018_11.86 %،2019_6.23 %،2020_11.61 %،2021_6.7 %،2022

  افزایش اجاره بها طبق جدول سالیانه

  روند افزایش میزان اجاره بها در یونان (در مجموع میانگین اجاره حداقل 30% از این اعدادی است که در جدول اشاره شده است) در ماه مارس 2023 برای اجاره املاک مسکونی به طور متوسط 8.97 یورو در ماه به ازای هر متر مربع که برابر با افزایش 15.89 درصد نسبت به ماه مارس 2022 (7.74 یورو ماهانه به ازای هر متر مربع) است می بایست پرداخت کرد. در یک سال گذشته، متوسط قیمت در یونان در ماه مارس 2023 با ارزش 8.97 یورو در هر متر مربع به اوج خود رسیده است. روند این افزایش نرخ از سال 2016 تا کنون طبق جدول زیر می باشد.

  سال،مبلغ اجاره به ازای هر متر
  2015،6.53 یورو_2016،6.54 یورو_2017،6.72 یورو_2018،6.96 یورو_2019،7.28 یورو_2020،7.59 یورو_2021،7.68 یورو_2022،7.74 یورو_2023،8.97 یورو

  مراحل انجام کارهای اداری از صفر(ثبت در آژانس) تا صد (اخذ کارت اقامت)

  مشاوره در زمینه انتخاب ملک مناسب با بالاترین بازده با استفاده از افراد مسلط به بازاراملاک کشور یونان. انجام کلیه مراحل اخذ اقامت از ابتدا تا انتها توسط وکلای مجرب و حضورمترجم در دفاتر قانونی. پیگیری امور و مشاوره در تمامی اوقات حضور در کشور یونان توسط کارشناس فارسی زبان. مشاوره در زمینه تحصیل، درمان و شرایط زندگی. پس از دریافت ویزای تایپ C شما باید سفری به یونان داشته باشید و برای افتتاح حساب و انتخاب ملک اقدام کنید که در این مرحله ما کنار شما هستیم. بعد از انجام امور اداری و بانکی و بازگشت از یونان، مراحل بعدی را ما انجام می دهیم و بعد از تقریبا ۲ الی 3 ماه نیز می توانید اقامت خود را دریافت کنید.

  • 1- شرایط تمدید اقامت
  • 2- گلدن ویزا : برای تمدید اقامت از طریق خرید ملک، ملک خریداری شده باید همچنان تحت تملک شخص باشد و در صورت فرخته شدن آن باید شخص ملک دیگری با همان ارزش را خریداری کرده باشد.
  • 3- تمکن مالی FIP :علاوه بر مدارک اولیه، باید اثبات کنیم که 183 روز در سال را در یونان گذارانده اید و اثبات تمکن مالی برای 2 سال آینده .

  سوالات متداول

  1- برای اخذ ویزا نیاز به مدرک زبان هست؟

  به مدرک زبان انگلیسی یا یونانی نیازی نیست

  2- بعد از چند سال اقامت تبدیل به پاسپورت میشه؟

  متقاضیانی که در یونان زندگی می کنند، میتوانند بعد از ۷ سال اقامت در یونان، برای دریافت تابعیت این کشور اقدام کنند.

  3- یونان دانشگاه های انگلیسی زبان داره؟

  تحصیل در یونان به زبان یونانی و به زبان انگلیسی امکان پذیر است.

  4- مدارس انگلیسی زبان چطور؟

  تحصیل در یونان به زبان انگلیسی در مدارس بین المللی امکان پذیر است.

  5- برای خرید ملک میشه از وام بانکی استفاده کرد؟

  خیر

  6- میشه ملکی که خریداری شده رو اجاره داد؟

  بله می توانید از اجاره ملک خریداری شده درآمد یورویی کسب کنید.

  7- مالیات بر درآمد چند درصد هست؟

  با توجه به مبلغ اجاره،تا یک مبلغی معاف از مالیات و بیشتر از آن مبلغ سالیانه 20 تا 25 درصد مشمول مالیات خواهد شد.

  8- مالیات سالیانه ملک چقدر هست؟ 

  بستگی به متراژ و منطقه ی ملک دارد. (به صورت میانگین برای ملک 250 هزار یورویی 400 یورو در سال)

  9- با گلدن ویزا میشه پدر و مادر رو تحت پوشش قرار داد؟

  بله می توانید برای پدر و مادر خود و پدر و مادر همسر بدون افزایش مبلغ ملک درخواست اقامت دهید.

  10- اگر فرزند در یونان متولد بشه شامل پاسپورت و شناسنامه ی یونانی میشه؟

  خیر

  11- با گلدن ویزا میشه مراحل پرداخت بیمه ی بازنشستگی رو انجام داد؟

  بله

  12- سند ملکی میشه که به صورت سه دانگ، سه دانگ باشه؟

  خیر، سند ملک باید بنام یک نفر باشد.

  بررسی امتیازات اقتصادی کشور یونان، پیشرفت اقتصادی در سالهای گذشته

  ثبت نام مدرسه و دانشگاه فرزندان در یونان چگونه است؟

  تحصیلات دوره ابتدایی، راهنمایی و متوسطه برای کودکان ۶ تا ۱۵ سال رایگان و اجباری بوده و حتی در صورت عدم ثبت‌نام کودک، برای والدین پیگرد قانونی در پی خواهد داشت؛ این قانون شامل افراد خارجی مقیم یونان نیز می‌شود. مدارس به‌ صورت دولتی و خصوصی بوده و مدت‌زمان سال تحصیلی آن نه ماه است که از اواخر شهریور آغاز شده و تا اواخر خرداد ادامه دارد. همه دانش‌آموزان به طور خودکار و بدون نیاز به امتحان، از دبستان وارد دوره راهنمایی و سپس متوسطه می‌شوند. با اتمام این مقاطع در صورت تمایل می‌توانند به تحصیل در دانشگاه ادامه دهند.

  میانگین هزینه های زندگی در یونان

  مواد غذایی،هزینه
  شیر یک لیتری،1.40 €_نان سفید (500 گرم)،1.07 €_برنج (یک کیلوگرم)،1.93 €_تخم مرغ (بسته 12تایی)،3.55 €_پنیر محلی (یک کیلوگرم)،10.18 €_فیله مرغ (یک کیلوگرم)،7.82 €_گوشت گوساله (یک کیلوگرم)،10.46 €_سیب (یک کیلوگرم)،1.69 €_موز (یک کیلوگرم)،1.72 €_پرتغال (یک کیلوگرم)،1.21 €_آب (1.5 لیتر)،0.78 €_یک بطری شراب،7 €_آبجو محلی (500 میلی لیتر)،1,47 €_آبجو کارخانه ای (330 میلی لیتر)،2.12 €_سیگار ماربورو،4.60 €_گوجه فرنگی (یک کیلوگرم)،1.75 €_سیب زمینی (یک کیلوگرم)،0.98 €_پیاز (یک کیلوگرم)،0.88 €_کاهو (یک کیلوگرم)،0.82 €

  وسیله حمل و نقل،هزینه
  بلیط تک مسیره اتوبوس،1 €_کارت اتوبوس ماهانه،30 €_هزینه ورودی تاکسی،3 €_هر کیلومتر تاکسی متر،1 €_هزینه توقف تاکسی (هرساعت)،12 €_هر لیتر بنزین،2 €_خودرو GOLF VOLKSWAGEN 1.4 L،21000.00 €_خودرو TOYOTA COROLLA 1.6،21500.00 €

  اوقات فراغت و ورزش،هزینه
  باشگاه بدنسازی (یک نفر برای یکماه)،38 €_اجاره زمین تنیس (یک ساعت)،15 €_بلیت سینما،8 €

  رستوران و کافه،هزینه
  یک وعده غذا برای یک نفر (ارزان)،5 €_غذا برای 2 نفر (رستوران معمولی)،30 €_مک دونالد،7 €_آبجو محلی (500 میلی لیتر)،4 €_آبجو بسته بندی (330 میلی لیتر)،4 €_کاپوچینو،2.5 €_Coca / Pepsi (330 ml)،1.50€_آب (330 میلی لیتر)،0.50 €

  خدمات شهری،هزینه ماهانه
  آب و برق و گرمایش و سرمایش و جمع آوری زباله،210 €_هر دقیقه مکالمه با موبایل،0.49 €_اینترنت (60 mbp)،30.97 €

  مقطع تحصیلی،هزینه سالانه
  مهدکودک و پیش دبستانی تمام وقت و خصوصی،5 هزار یورو_دبستان بین المللی،6 هزار یورو

  پوشاک،هزینه
  شلوار جین،50 €_لباس تابستانی در یک فروشگاه زنجیره ای،25 €_یک جفت کفش نایک (قیمت متوسط)،60 €_یک جفت کفش مردانه چرم،80 €

  نوع آپارتمان،هزینه
  آپارتمان یکخوابه مرکز شهر،500 €_آپارتمان یکخوابه داخل شهر،380 €_آپارتمان سه خوابه مرکز شهر،750 €_آپارتمان سه خوابه داخل شهر،650 €

  درآمد و بهره وام مسکن،درآمد و میزان بهره
  میانگین درآمد ماهیانه پس از کسر مالیات،816.50 €_نرخ بهره وام مسکن 20 ساله به درصد (سالیانه)،4.33%

  هزینه خرید آپارتمان،هر متر مربع
  آپارتمان مرکز شهر (هر متر مربع)،2300 €_آپارتمان داخل شهر (هر متر مربع)،1850 €

  چند باور اشتباه در رابطه با کشور یونان

  • 1- یونان عضو پیمان شنگن نیست.
  • 2- ویزای یونان نسبت به سایر کشورهای حوزه شنگن دارای اعتبار کمتری است.
  • 3- یونان از نظر اقتصادی بسیار ضعیف است.

  مزایا و معایب زندگی در یونان

  مزایای زندگی در یونان،معایب زندگی در یونان
  هزینه ای زندگی پایین در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی

  آب و هوای مناسب با بیش از 250 روز هوای آفتابی در سال

  فرهنگ بالا و خونگرمی مردم یونان

  تاریخ غنی و آثار تاریخی بی نظیر و شگفت انگیز در یونان

  هزینه بهداشت و درمان بسیار پایین

  سرعت زندگی پایین , استرس کم و سلامت روانی بالا

  سبک غذایی بسیار نزدیک به خوراک های ایرانی

  نرخ جرم و جنایت پایین،کیفیت و قیمت متفاوت هزینه های بهداشت و درمان در بخش دولتی و خصوصی

  یادگیری زبان یونان اندکی دشوار است

  بروکراسی و کاغذ بازی در کارهای دولتی یونان بسیار آزار دهنده است

  زیرساخت های زندگی در روستاها و جزایر دورافتاده ضعیف است

  نرخ بیکاری یونان بالاتر از حد متوسط اروپا است

  مزایای زندگی در یونان

  1. هزینه زندگی پایین است

  هزینه زندگی در یونان به طور شگفت انگیزی پایین است، به خصوص در مقایسه با سایر نقاط اروپا. بسیاری از مردمی که در یونان زندگی می کنند به طور کلی قبول دارند که وضعیت زندگی و شرایط اقتصادی آنها بسیار خوب است، به خصوص در مورد هزینه های مسکن، حمل و نقل و مواد غذایی. البته موارد استثنا در مناطق توریستی محبوب مانند سانتورینی یا میکونوس وجود دارد که در مقایسه با متوسط هزینه های زندگی در یونان اندکی بالاتر است. با این حال، اگر در یک منطقه روستایی یا بخشی از کشور زندگی می‌کنید که جزو استثنائات نیست، هزینه‌ها بسیار مقرون به صرفه است.

  1. آب و هوا خیره کننده است

  جای تعجب نیست که آب و هوای یونان در بیشتر سال بسیار عالی است. قرار گرفتن در دریای مدیترانه به این معنی است که این کشور به طور متوسط سالانه 250 روز آفتابی دارد. اگرچه زمستان‌ها گاهی سرد می‌شود، اما معمولاً آب و هوای یونان معتدل هستند. در همین حال، تابستان ها بسیار گرم با آفتاب درخشان است. با وجود گرمای تابستان، شما می توانید هر روز نسیم تازه ای را از دریا انتظار داشته باشید.

  1. فرهنگ یونانی و خونگرمی مردم یونان

  یونانی ها بسیار خونگرم با برخوردی دوستانه هستند و باعث می شود گردشگران و تازه واردان احساس کنند که در خانه خود هستند. زمانی که وارد یونان می شوید احتمالاً خود را در یک فرهنگ جذاب که شامل بسیاری از تعطیلات و رویدادهای اجتماعی است می بینید. فرهنگ یونانی بر مهمان نوازی تاکید دارد و بنابراین ممکن است از ارتباط با جامعه جدیدی که در آن قرار گرفته اید شگفت زده شوید.

  1. تاریخ غنی کشور یونان

  اگر نمی‌دانستید که در یونان اماکن تاریخی زیادی وجود دارد، ممکن است در یک روز معمولی که در حال قدم زدن هستید خود را در کنار خرابه های باستانی یا مکان های فرهنگی ببینید. اکثر این اماکن هزینه های کمی برای پذیرش دریافت می کنندو معمولاً بسیار مقرون به صرفه هستند. با هزاران سال تاریخ و فرهنک غنی، بدون توجه به اینکه کجا هستید، همیشه چیزهای شگفت انگیزی برای دیدن در یونان دارید.

  1. مراقبت های بهداشتی مقرون به صرفه است

  به طور کلی، یونان از امکانات مراقبت های بهداشتی و درمانی بسیار عالی برخوردار است. اگرچه یک سیستم بیمه خصوصی وجود دارد، اما هر کسی در کشور می تواند به خدمات اورژانسی رایگان دسترسی داشته باشد، بنابراین شما هرگز نگران نحوه پرداخت هزینه یک استخوان شکسته یا یک عمل جراحی فوری نباشید. هم گزینه های دولتی و هم گزینه های خصوصی برای مراقبت های بهداشتی و درمانی وجود دارد که هر کدام مزایا و معایبی دارند.

  1. آرامش زندگی در یونان بالاست

  بسیاری از مردم می گویند که عاشق سرعت زندگی در یونان هستند که نسبت به بسیاری از فرهنگ های دیگر آهسته تر و کم هیجان تر است. یونانی ها برای لذت بردن از لذت های ساده زندگی، مانند گذراندن وقت با دوستان و استراحت، ارزش قائل هستند. این می‌تواند تغییر بزرگی در زندگی افرادی باشد که از جامعه‌ای سریع‌تر آمده‌اند، و این به این معناست که افراد به راحتی به تعادل بین کار و زندگی سالم‌تر دست می‌یابند و استرس کمتری دارند.

  1. غذاهای یونانی عالی است

  غذاهای یونانی یکی از محبوب ترین غذاهای بین المللی است. رستوران های یونانی اغلب دوست دارند در مکانی با فضای فرهنگی شگفت انگیز غذا را برای مشتریان خود سرو کنند. جوامع یونانی نیز تاکید زیادی بر اهمیت غذای خوب و با هم بودن دارند، بنابراین می توانید انتظار داشته باشید که در یونان وعده های غذایی عالی میل کنید. علاوه بر این، رژیم غذایی مدیترانه ای بسیار سالم است و دارای مقدار زیادی سبزیجات سالم، گوشت و غذاهای دریایی است.

  1. نرخ جرم و جنایت در یونان پایین است

  یونان کشوری بسیار امن است و کمترین میزان جرم و جنایت را در اروپا دارد. جرایم خشونت آمیزدر این کشور بسیار نادر است، و شایع ترین جنایات گزارش شده مربوط به سرقت و معمولا در شهرهای بزرگتر یا مناطق توریستی شلوغ است. اکثر ساکنان می گویند که به طور متوسط احساس امنیت می کنند، حتی زمانی که به تنهایی یا در شب برای قدم زدن می روند.

  معایب زندگی در یونان

  1. مراقبت های بهداشتی و درمانی می تواند از نظر کیفیت متفاوت باشد

  همانطور که اشاره کردیم خدمات بهداشتی و درمانی در یونان عالی است ولی به طور کلی تفاوت های قابل توجهی بین ارائه دهندگان خدمات بهداشتی خصوصی و دولتی وجود دارد که می تواند شامل کیفیت پایین تر و زمان انتظار طولانی تر باشد. همچنین ممکن است برای دسترسی به خدمات در مناطق روستایی با مشکل مواجه شوید. و ضمناً بسته به اینکه کجای یونان هستید ، ممکن است در یافتن ارائه ‌دهنده‌ای که انگلیسی صحبت می‌کند مشکل داشته باشید.

  1. یادگیری زبان یونانی دشوار است

  اگر قصد دارید زبان یونانی را یاد بگیرید - و اگر قصد دارید برای مدت طولانی در یونان بمانید، یادگیری زبان یونان ایده خوبی است ولی ممکن است کمی زمان بر باشد. یونانی زبان پیچیده ای است که شباهت کمی به بیشتر زبان های ژرمنی یا رومی دارد. همچنین نیازمند یادگیری یک سیستم نوشتاری جدید است.

  1. بوروکراسی و کاغذ بازی در یونان بسیار رایج است

  یونان برخلاف تقریباً هر کشور دیگری به بوروکراسی شهرت دارد. این امر به ویژه در سیستم بهداشت و درمان و همچنین در دولت مشهود است. شما باید انتظار داشته باشید که حتی برای برنامه های اساسی و روزمره زندگی نیز درگیر کارهای کاغذ بازی باشید، که می تواند باعث کندی فرآیندها و ناامیدی قابل توجهی شود.

  1. زندگی در مناطق غیر شهری می تواند با عدم وجود زیر ساخت ها همراه باشد

  زیرساخت های یونان به طور کلی بسیار عالی است، اما بسته به محل زندگی شما نیز می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. اگر به حومه شهر یا جزیره‌ای دورافتاده‌تر نقل مکان کنید، ممکن است برای یافتن منابع با مشکل مواجه شوید. این امر به ویژه در مورد خدمات بهداشتی و خدماتی مانند Wi-Fi صادق است.

  1. پیدا کردن کار ممکن است سخت باشد

  پیدا کردن کار در یونان ممکن است یک فرآیند پیچیده باشد. این امر به ویژه در مورد مهاجران صادق است، اما در مورد ساکنان یونان کمتر صدق می کند. نرخ بیکاری یونان بالاتر از حد متوسط اروپا است. محل های کار یونان اغلب ترجیح می دهند ساکنان اتحادیه اروپا را استخدام کنند.

  با کارت اقامت یونان به چه کشورهایی میتوان بدون ویزا سفر کرد

  گردش آزاد در منطقه شنگن: (27 کشور)

  مالتا،فنلاند،جمهوری چک،ایتالیا،اتریش
  مجارستان،لتونی،دانمارک،ایسلند،اسپانیا_نروژ،لهستان،سوئد،آلمان،کرواس_هلند،لوکزامبورگ،سوئیس،بلژیک،اسلواکی_یونان،لیتوانی،فرانسه،پرتغال،اسلوونی

  با پاسپورت یونانی به چه کشورهایی میتوان بدون ویزا سفر کرد

  کشورهای بدون ویزا و ویزا در بدو ورود:

  مالاوی،فیجی،جزایر سلیمان،باربادوس،اتریش
  مالت،فیلیپین،جزایر مارشال،باهاما،اتیوپی_مالدیو،قبرس،جمهوری چک،بحرین،اردن_مالزی،قرقیزستان،جمهوری دومینیکن،برزیل،ارمنستان_مجارستان،قزاقستان،جیبوتی،برونئی،اروگوئه_مراکش،قطر،دانمارک،بلاروس،ازبکستان_مصر،کاستاریکا،دومینیکا،بلژیک،اسپانیا_مقدونیه،کامبوج،رواندا،بلغارستان،استرالیا_مکزیک،کانادا،رومانی،بلیز،استونی_موریتانی،کره جنوبی،زامبیا،بنگلادش،اسرائيل_موریس،زیمبابوه،بنین،اسلواکی،موزامبیک_کلمبیا،ژاپن،بوتسوانا،اسلوونی،مولداوی_کنیا،ساموآ،بورکینافاسو،اکوادور،موناکو_کومور،سان مارینو،بوسنی و هرزگوین،السالوادور،مونته نگرو_سائوتومه و پرنسیپ،بولیوی،امارات متحده عربی،میانمار،کیپ ورد_سری لانکا،پاپوآ گینه نو،اندونزی،میکرونزی،کیریباتی_سنتکیتس و نویس،پاراگوئه،انگلستان،نپال،گابن_سنت لوسیا،پالائو،اوکراین،نروژ،گامبیا_سنت وینسنت و گرنادین،پاناما،اوگاندا،نیکاراگوئه،ایرلند_گرانادا،سنگاپور،پرتغال،ایالات متحده،نیوزلند_گرجستان،سنگال،پرو،ایتالیا،هائیتی_گواتمالا،سوازیلند،تاجیکستان،ایران،هلند_هندوراس،لائوس،سومالی،تایلند،ایسلند_هندوستان،لبنان،سوئد،ترکیه،آذربایجان_واتیکان،لتونی،سوئیس،ترینیداد و توباگو،آرژانتین_وانواتو

  سخن پایانی

  مهاجرت به یونان از طریق روش های ذکر شده، یکی از بهترین و در عین حال ساده ترین روش هایی است که می توانید در انتها، از این طریق اقامت این کشور را دریافت کنید. نکته حائز اهمیت این است که در هر مسیری که برای اقامت یونان انتخاب کردید، به درستی قدم بردارید و در صورت نیاز، از افرادی که در این زمینه دارای اطلاعات و تجربه بالایی هستند، کمک بگیرید.