Aysham

کشور یونان جزو کشورهای اتحادیه اروپا به شمار می رود و در جنوب قاره اروپا و بین ترکیه و ایتالیا (قسمت غرب ترکیه و شرق ایتالیا) واقع شده است. در صورتی که اقامت مهاجرت به یونان را بتوانید به دست آورید می توانید آزادانه با ویزای یونان به کشورهای عضو پیمان شینگن سفر کنید. تنوع بسیاری در روش های مهاجرت به یونان وجود دارد که می توان به روش مهاجرت تحصیلی، تولد، کار، خرید ملک و سرمایه گذاری و ازدواج اشاره کرد. هزینه مهاجرت به یونان در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی ارزان‌تر است؛ بنابراین زندگی در این کشور مقرون به‌صرفه‌تر از سایر کشورها می باشد.

حدود 2000 جزیره در کشور یونان قرار دارند که 172 مورد آن مسکونی هستند و بقیه خالی از سکنه بوده و این جزایر از جاذبه های گردشگری و دیدنی این کشور محسوب می شوند. پایتخت یونان، شهر آتن است و واحد پول آن یورو می باشد. به دلیل نزدیکی یونان به ایران یکی از کشورهای اروپایی جذاب برای مهاجرت ایرانیان به شمار می رود. در این مقاله به طور مفصل در مورد شرایط مهاجرت به یونان و مزایا و معایب مهاجرت به یونان صحبت می کنیم.

آشنایی با شرایط مهاجرت به یونان

اگر قصد مهاجرت به یونان را دارید ابتدا باید بررسی نمایید که شرایط مهاجرت به یونان را دارید یا خیر. همچنین باید مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای این کشور را آماده کنید و از هزینه مهاجرت به یونان و مزایا و معایب زندگی و کار در این کشور آگاه شوید. با توجه به تنوع روش های مهاجرت، شرایط سفر و اخذ اقامت در یونان نیز متفاوت خواهد بود. به طور کلی متقاضیان برای اخذ ویزای یونان باید دارای شرایط زیر باشند.

 • داشتن تمکن مالی یا بودجه مالی لازم
 • ارائه پیشنهاد شغلی از سوی کارفرمای یونانی
 • دارا بودن رزومه یا درخواستکاری یا تحصیلی
 • اخذ پذیرش تحصیلی از یکی دانشگاه های یونان
 • ارائه گواهی عدم سو پیشینه متقاضی
 • برخورداری متقاضی از سلامت جسمی و روانی

مهاجرت به یونان از طریق برخی روش های مهاجرت بسیار ساده و راحت است؛ زیرا کشور یونان برای صدور ویزا قوانین سخت گیرانه ای اعمال نمی کند و برای زندگی و کار کشور بسیار خوب و مناسبی محسوب می شود. متقاضیان بسته به شرایط و بودجه ای که دارند می توان بهترین شیوه برای سفر به یونان را انتخاب کنند. هر یک از این روش ها دارای مراحل خاص و قانونی است که باید افراد ابتدا واجد این شرایط باشند و سپس اقدام به درخواست ویزا نمایند.

اخذ تابعیت یونان برای مهاجرت به یونان

در بحث مهاجرت به یونان اخذ اقامت و گرفتن تابعیت این کشور است؛ معمولا بعد از مهاجرت متقاضیان به یونان و گذشت 5 سال از تاریخ مهاجرت می توانند برای دریافت اقامت دائم اقدام نمایند. همچنین برای اخذ پاسپورت این کشور و دریافت تابعیت یونان باید حداقل مدت 7 سال از اقامت دائم متقاضی در یونان گذشته باشد. چنانچه متقاضی با یک شخص تبعه یونان ازدواج نماید 3 سال از 7 سال کم می شود.

به طور کلی مهاجران از کشورهای دیگر در یونان باید به مدت 7 سال زندگی کنند تا بتوانند شرایط اخذ تابعیت این کشور را به دست آورند. یکی از مزایای مهاجرت به یونان پذیرش اتباع کشورهای خارجی دو تابعیتی است؛ به این معنی که متقاضی که تابعیت کشوری دارد نیازی به انصراف از تابعین اولیه خود نیست تا بتواند تابعیت یونان را دریافت کند. این افراد با حفظ تابعیت کشور اول می توانند تابعیت کشور یونان را نیز بگیرند.

1.داشتن سن بالاتر از 18 سال

یکی از شرایط مهاجرت به یونان و اخذ تابعیت دائم این کشور داشتن سن بالای 18 سال است؛ همچنین نداشتن سوابق کیفری مثل خیانت به کشور، ارتکاب جرم علیه دولت و جرم های تجارت مواد مخدر و قاچاق، عدم سوءسابقه ارتکاب قتل عدم و آسیب رساندن جدی به بدن افراد و داشتن دانش کافی در مورد زبان، تاریخ، فرهنگ و تمدن یونان از دیگر شرایط اخذ تابعیت دائم این کشور هستند.

از لحاظ اعتبار پاسپورت کشور یونان در رنکینگ چهارم جهان قرار دارد و با دارا بودن پاسپورت این کشور می توان به 120 کشور جهان بدون نیاز به ویزای آن هاآن‌هاکرد.

2.دارا بودن پاسپورت معتبر

اقامت و تابعیت یک کشور دو موضوع جداگانه هستند و بعضی افراد به اشتباه این دو را یک بحث در نظر می گیرند. کسانی که موفق به اخذ اقامت دائم یونان شده اند مجاز به استفاده از همه حقوق شهروندی مثل آموزش، بهداشت و سایر امکانات عمومی در این کشور هستند؛ ولی در صورت داشتن تابعیت یونان افراد می توانند هم از امکانات و خدمات عمومی یونان استفاده کنند و هم در انتخابات این کشور شرکت کرده و یا در شغل های سیاسی به فعالیت بپردازند.

با توجه به آنچه در مورد شرایط مهاجرت به یونان گفته شد، بهترین حالت مهاجرت به یونان دریافت پاسپورت این کشور است که افراد می توانند به عنوان شهروند این کشور از تمام امکانات و خدمات عمومی آن استفاده کنند و همچنین در همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا به کار و زندگی مشغول شود. اعتبار پاسپورت یونان بالا بوده و هم ردیف پاسپورت کشورهایی مثل کانادا، سوئیس و اتریش است. در یونان برای اعطای تابعیت به متقاضیان از اصل خون استفاده می شود؛ به عبارت دیگر باید پدر یا مادر متقاضی شهروند یونانی باشند تا شخص بتواند تابعیت این کشور را بگیرد.

مراحل اخذ ویزا برای مهاجرت به یونان

برای ارائه مدارک مورد نیاز و درخواست ویزا باید مراحل مختلفی طی شود و در انجام این مراحل باید نهایت دقت رعایت گردد. در صورتی که در هر یک از این مراحل یا مدارک نقصی وجود داشته باشد ممکن است منجر به رد درخواست ویزا متقاضی شود. در تمام روش های مهاجرت به یونان باید متقاضی به سایت رسمی اداره مهاجرت به یونان (https://migration.gov.gr/en/) مراجعه نماید و فرم مربوط به درخواست ویزا را به دقت تکمیل کند.

قبل از ورود هر گونه اطلاعات شخصی در فرم باید شرایط ویزا و مدارک مربوطه مطالعه شود. در مرحله بعد بایستی مدارک مورد نیاز را آماده کرده و هزینه های ثبت درخواست ویزا را پرداخت نمود. بعد از ثبت مدارک لازم باید آن ها را در سایت بارگذاری کرد و ثبت نهایی را انجام داد و برای جواب اولیه اداره مهاجرت منتظر ماند. در مرحله آخر و در صورت قبولی در مصاحبه با افسر سفارت یونان و موافقت با درخواست متقاضی ویزای مهاجرت به یونان برای فرد صادر می شود.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به یونان

هر یک از روش های مهاجرت به یونان نیاز به مدارک خاصی برای اخذ ویزا این کشور دارد؛ البته مدارکی نیز هستند که برای تمام شیوه های مهاجرت مورد نیاز است که به شرح زیر می باشند.

 • مدارک هویتی ترجمه شده شامل کارت ملی و شناسنامه و پاسپورت دارای اعتبار
 • چند قطعه عکس پاسپورتی در اندازه مشخص
 • بیمه نامه و مدارک تایید کننده سلامت متقاضی
 • ارائه گواهی عدم سابقه‌ کیفری معتبر
 • مدارک تمکن مالی شامل سه گردش آخر حساب بانکی
 • انگیزه نامه و بیان هدف از سفر به یونان به صورت کتبی
 • گواهی پذیرش دانشگاه، پیشنهاد کاری، ارائه مدارک ازدواج در صورت تاهل
 • تمام مدارک تحصیلی، سابقه‌ کاری و شغلی و رزومه‌ علمی متقاضی به صورت ترجمه شده
 • ارائه مدارک مربوط به محل سکونت در یونان بسته به نوع روش انتخابی برای مهاجرت

نحوه اخذ ویزای طلایی برای اقامت در یونان

ویزای طلایی یکی از انواع ویزاهای مهاجرتی است که برای افراد خاصی صادر می شود. افرادی که از طریق سرمایه گذاری اقدام به درخواست ویزا می کنند می توانند از مزایای ویزای طلایی اقامت یونان استفاده کنند. شخص سرمایه گذار به وسیله ویزای طلایی می تواند اقامت پنج ساله فوری را برای خود و اعضای درجه یک خانواده خودش دریافت کند و در منطقه شینگن به صورت رایگان سفر نماید.

ویزای طلایی اقامت یونان قابل تمدید بوده و برخلاف دیگر کشورهایی که ویزای طلایی صادر می کنند، برای تمدید این ویزا از سفارت یونان نیازی به اقامت در یونان نیست. متقاضی تا هنگامی که سرمایه گذاری خود را در یونان حفظ کرده باشد می تواند هر 5 سال یکبار ویزای طلایی خود را تمدید نماید.

 به منظور تمدید اجازه اقامت باید مدارکی که نشان دهد ملک مستغلات هنوز در مالکیت سرمایه گذار است، ارائه گردد. همچنین از طریق نمایندگان مربوطه می توان به صورت رسمی اعلام کرد که هنوز سرمایه گذاری در یونان ادامه دارد.

انواع روش های مهاجرت به یونان

برای زندگی و مهاجرت به یونان می توان از روش های مختلفی بسته به شرایط خود استفاده کرد؛ انواع روش های مهاجرت به یونان شامل موارد زیر است:

 • مهاجرت به کشور یونان از طریق کار و پیدا کردن شغل
 • مهاجرت به یونان به منظور ادامه تحصیل در مدرسه یا دانشگاه های این کشور
 • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در صورت داشتن دارایی زیاد
 • مهاجرت به یونان از طریق ازدواج با یک تابعه کشور یونان
 • مهاجرت با استفاده از تولد فرزند در یکی از شهرهای یونان
 • مهاجرت به یونان به منظور اخذ ویزای توریستی

هزینه زندگی و مهاجرت به یونان

همان طور که گفتیم یونان یک کشور اروپایی است و واحد پول آن یورو می باشد؛ بنابراین برای مهاجرت به این کشور باید پول خود را به یورو تبدیل نمایید. هزینه مهاجرت به یونان نسبت به سایر کشورهای اروپایی در مجموع 30 درصد کمتر است و متقاضیان بدون کوچکترین مشکلی می توانند برای اخذ ویزای اقامت یونان اقدام کنند. در یونان هزینه خرید محصولات غذایی بسیار پایین است؛ به همین دلیل هزینه های زندگی در این کشور نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی کمتر می باشد.

متقاضیان مهاجرت به یونان قبل از برنامه ریزی سفر باید حدود هزینه های مهاجرت به یونان از قبیل هزینه بلیط رفت، هزینه درخواست ویزا، هزینه محل اقامت یا مسکن و خورد و خوراک را برآورد کنند و اطلاعات دقیق و درستی در این مورد به دست آورند.

روش های مهاجرت به یونان متفاوت است و به همین دلیل هزینه های هر یک از این روش ها نیز با یکدیگر فرق دارد. به عنوان مثال هزینه مهاجرت از طریق تولد و ازدواج بسیار کمتر از هزینه مهاجرت به روش سرمایه گذاری است. به طوری که متقاضیان مهاجرت به این کشور از طریق سرمایه گذاری علاوه بر هزینه های دریافت ویزا و تهیه موارد ضروری زندگی باید حداقل 250 هزار یورو در یونان سرمایه گذاری نماید.

افرادی که برای ادامه تحصیل به این کشور مهاجرت می کنند باید در کنار هزینه های مهاجرت به یونان، شهریه دانشگاه و تحصیل خود را نیز در نظر بگیرند. بسته به نوع ویزای دریافتی باید متقاضی هزینه های متفاوتی حدود 250 تا 450 یورو پرداخت کند. برای تعیین دقیق هزینه های مهاجرت باید ابتدا روش مهاجرتی مشخص شود و سپس با توجه به شرایط مهاجرت به یونان و قوانین این کشور هزینه های آن بررسی گردد.

مزایا و معایب مهاجرت به یونان

پایین بودن هزینه های زندگی (مسکن، خورد و خوراک) از مزیت های مهاجرت به یونان است؛ به خصوص برای افرادی که بضاعت مالی زیادی ندارند. همچنین از لحاظ امنیت، یونان یک کشور با امنیت بالا بوده و دارای شرایط آب و هوایی مناسب و خوبی است. بالا بودن سطح خدمات درمانی از دیگر مزایای مهاجرت به این کشور است و مهاجران امکان برخورداری از خدمات بهداشتی و درمانی خوبی را دارند. یکی از مهم ترین معایب نرخ بیکاری آن است؛ آشنایی و تسلط کامل به زبان یونانی نیز یکی از ضروریات زندگی و تحصیل در یونان می باشد. همچنین از دیگر معایب مهاجرت به یونان بالا بودن میزان مالیات دریافتی می باشد.

جمع بندی

یونان برای متقاضیانی که از طریق کار می خواهند به این کشور مهاجرت کنند مناسب نیست؛ زیرا نرخ بیکاری در آن بسیار بالا است. اما برای افرادی که با روش سرمایه گذاری قصد رفتن به این کشور را دارند گزینه مناسبی محسوب می شود؛ زیرا میزان سرمایه گذاری بسیار کم است. در این مقاله به طور کامل به بررسی مزایا و معایب مهاجرت به یونان و میزان هزینه زندگی در این کشور پرداخته شده است.