Aysham

یونان به مهد دموکراسی و زادگاه تمدن غربی شناخته می شود و علت این امر قرار گرفتن این کشور در بین سه منطقه اروپا، آسیا و آفریقا است. یونان طی قرن ها توانسته روی هنر، فلسفه، زبان، سیاست و دنیای مدرن تاثیر بسیار زیادی بگذارد و به دلیل داشتن هزاران جزیره در دریای اژه و یک سرزمین اصلی در شبه جزیره بالکان از مقاصد گردشگری و تجاری بزرگ اروپا به شمار می رود.

وجود آب و هوای مدیترانه ای، شهرهای چند ملیتی، سنت های محلی معتبر و سواحل زیبای این کشور سبب شده که بسیاری از افراد برای کار و زندگی از طریق روش های مختلف اقدام به مهاجرت به یونان نمایند. افراد با دریافت اقامت دائم یونان و سپس اخذ پاسپورت تابعیت این کشور می توانند از فرصت های آموزشی عالی و خدمات درمانی و بهداشتی سطح بالا برخوردار شوند. همچنین قوانین قابل اعتماد و سطح بالای امنیت از مزایای اقامت یونان می باشد.

منظور از اقامت دائم یونان چیست؟

یونان از معدود کشورهای اتحادیه اروپا است که از همان ابتدای درخواست ویزا به متقاضیان اجازه اخذ اقامت دائم را می دهد. زمانی کت افراد موفق به دریافت اقامت دائم یونان می شوند نمی توانند از حقوق شهروندی این کشور بهره مند شوند؛ زیرا این اقامت برای یک دوره 5 و 10 ساله است و در برخی موارد یک دوره نامحدود را شامل می شود.

افرادی که شرایط اقامت دائم در یونان را دریافت کرده اند در صورتی که حق اقامت و دریافت خدمات شهروندی را نداشته باشند توسط قانون مهاجرت کنترل می شوند. کسانی که در وضعیت اقامت دائم در یونان هستند می توانند در این کشور به کار مشغول شوند.

مدارک و شرایط اقامت دائم در یونان سال 2023

شهروندان کشورهای غیر اتحادیه اروپا برای اخذ اقامت دائم یونان باید دارای شرایط زیر باشند.

 • زندگی به مدت 5 سال در یونان
 • داشتن پول کافی و تمکن مالی برای اثبات تامین هزینه های زندگی در یونان
 • تسلط کامل به تکلم با زبان یونانی و آشنایی با آداب و رسوم ملی این کشور
 • ارائه گواهی معتبر فاقد سوابق کیفری برای متقاضی
 • داشتن بیمه درمانی معتبر با پوشش کامل و سالانه با مبلغ کافی بیمه نامه
 • ارائه مدارک مربوط به داشتن مجوز اقامت موقت در یونان
 • گواهی ثبت نام صادر شده از سوی نیروی پلیس محلی زمان ورود متقاضی به کشور یونان
 • اثبات آدرس قانونی در یونان با ارائه قرارداد اجاره یا قبض آب و برق اخیر
 • اثبات توانایی مالی برای زندگی در یونان با ارائه سه گردش آخر حساب بانکی، اظهارنامه مالیاتی، فیش حقوقی صادر شده از سوی کارفرما.

روش های مهاجرت و اقامت سریع یونان

با دریافت اقامت دائم یونان افراد می توانند به صورت نامحدود و بدون نیاز به تمدید ویزا در کوتاه مدت در یونان کار و زندگی کنند. در این روش اقامت متقاضی به شکل هم زمان اقامت و تابعیت این کشور را اخذ می نماید. از جمله مهم ترین روش های دریافت اقامت سریع یونان می توان به سرمایه گذاری از طریق خرید ملک یا ثبت شرکت، مهاجرت از طریق تولد فرزند یا ازدواج با شهروند یونانی و اقامت بلند مدت برای کار در یونان اشاره کرد.

برای هر یک از روش های مهاجرت، شرایط اقامت دائم در یونان و اخذ تابعیت این کشور متفاوت است؛ چرا که تحت شرایط خاصی متقاضی می تواند موفق به دریافت تابعیت این کشور شود. در ادامه به دو روش مهم برای اخذ اقامت سریع یونان اشاره می کنیم.

1.ویزای استارت آپ یا ثبت شرکت جهت اقامت دائم یونان در سال 2023

برای دریافت اقامت دائم و استفاده از مزایای اقامت یونان یکی از بهترین روش ها راه اندازی استارت آپ است؛ در این روش متقاضی اقدام به تاسیس یک فرصت شغلی یا یک تجارت تازه از طریق سرمایه گذاری در زمینه تحقیق و توسعه با گردش مالی کمتر از 5 میلیون یورو در سال می کند. این نوع سرمایه گذاری از سوی دولت یونان بسیار مورد توجه قرار گرفته و متقاضیان خارجی را تشویق به ایجاد استارتاپ در  این کشور می کنند.

ویزای استارتاپ برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا در سال 2012 برنامه ریزی شده است؛ با توجه به این طرح متقاضیان کشورهای غیر اروپایی می توانند برای اجازه اقامت سریع یونان شرکت هایی را تحت قوانین محلی در یونان راه اندازی و ثبت نمایند. این شرکت های استارتاپی باید محصولات یا خدمات تازه و نوآورانه‌ای را ارائه دهند. سرمایه گذاری به میزان حداقل 60.000 یورو و بیشتر از این مقدار یکی از شرایط اقامت دائم در یونان است. همچنین می توان با ثبت طرح کسب و کار در کمیته ارزیابی یا سازمان غیر انتفاعی موفق به دریافت ویزای استارتاپ شد.

2.اخذ اقامت دائم سریع یونان از طریق سرمایه گذاری و خرید ملک

یکی از مقرون به صرفه ترین روش های اخذ اقامت دائم یونان خرید ملک و سرمایه گذاری در این کشور است؛ با داشتن ویزای طلایی از این طریق امکان سفر به کشورهای اروپایی به راحتی امکان پذیر می باشد. با خرید ملک به ارزش 250 هزار یورو و بیشتر می توان برای اخذ اقامت سریع یونان با روش سرمایه گذاری اقدام کرد. امکان خرید یک ملک یا چندین ملک به ارزش مجموع 250 هزار یورو در یونان وجود دارد و این املاک را می توان به اجاره داد؛ در این صورت متقاضی هم سود افزایش قیمت ملک را به دست می آورد و هم می توان از اجاره ماهانه ملک کسب درآمد نماید.

مزایای اقامت یونان از طریق خرید ملک در یونان

 • اعطای اجازه اقامت به شخص متقاضی، همسر و فرزندان او تا ۲۱ سال
 • صدور مجوز اقامت به والدین شخص متقاضی
 • دادن اجازه اقامت به والدین همسر فرد متقاضی
 • عدم نیاز به ارائه مدرک تحصیلی و مدرک زبان
 • اجازه رفت و آمد و زندگی در دیگر کشورهای اروپایی و عضو پیمان حوزه شنگن و استفاده از خدمات آن‌ها
 • امکان انتقال سرمایه متقاضی به بانک های کشورهای حوزه اروپا
 • امکان گرفتن اقامت ۵ ساله و تمدید ویزا
 • شرایط اخذ پاسپورت تابعیت دائم یونان پس از گذشت حدود ۷ سال زندگی در یونان

انواع ویزای ملی کوتاه مدت و بلند مدت یونان

ویزای ملی تنها برای سفر به همان کشوری که کار صدور ویزا را انجام داده است معتبر می باشد و برای اقامت در کشورهای حوزه شینگن اعتبار ندارد. ویزای ملی اقامت یونان به مدت طولانی که ویزای سطح D نامیده می شود؛ این اجازه را به متقاضی می دهد که در یونان به مدت بیشتر از سه ماه اقامت داشته باشد. همچنین با اخذ این نوع ویزا امکان انجام فعالیت های سرمایه گذاری و پولی در یونان برای متقاضی وجود دارد.

ویزای ملی یونان در انواع مختلفی صادر می شود و بسته به هدف متقاضی می تواند ویزای توریستی، مهاجرت یا اقامت دائم یونان، ویزای تحصیلی و کار به فرد اعطا گردد. همچنین دو نوع اجازه اقامت کوتاه مدت (موقت) و اجازه بلند مدت (دائم) برای سفر و مهاجرت به یونان وجود دارد.

شرایط اجازه اقامت یونان سریع برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا

یکی از شرایط اقامت دائم در یونان برای متقاضیان غیر اتحادیه اروپا ابتدا اخذ مجوز موقت است و سپس برای اخذ اقامت دائم یونان باید اقدام نمایند. این افراد باید در کشور مبدا اطلاعات و مدارک و درخواست خود را مبنی بر دریافت ویزا و اقامت سریع یونان به سفارت این کشور ارائه دهند. همچنین مستندات لازم و فرم درخواست ویزا را در سایت رسمی اداره مهاجرت تکمیل و ثبت نمایند.

 در صورت انجام این فرآیند به صورت دقیق و صحیح بعد از مدت زمان معینی، مجوز اقامت موقت برای متقاضی جهت اقامت 5 ساله در یونان صادر می گردد. پس از اینکه متقاضی 5 سال در یونان زندگی و کار کرد می تواند برای درخواست اقامت دائم و تابعیت این کشور اقدام کند.

در بین متقاضیان اخذ ویزا برای اقامت در یونان، افرادی هستند که در همان مرحله اول به دلیل نداشتن شرایط اقامت دائم در یونان، درخواست آن‌ها لغو و باطل می شود. در ادامه به معرفی 5 گروه از این متقاضیان می پردازیم.

 • افرادی که از طریق ویزای دانشجویی به یونان سفر می کنند شرایط اقامت دائم یونان را ندارند؛ زیرا این نوع ویزا دارای محدودیت زمانی برای اقامت در یونان است.
 • متقاضیانی که برای گذراندن دوره های آموزش حرفه‌ای یا اهداف علمی به این کشور می آیند نمی تواند درخواست اقامت سریع یونان را بدهند.
 • افراد پناهجو که در حین سپری کردن فرآیند به رسمیت شناختن هستند تا مشخص شدن وضعیت آن‌ها نمی توانند در خواست اقامت دائم یونان را بدهند.
 • متقاضیانی که به دلایل بشر دوستانه و برای حمایت موقت وارد یونان می شوند اجازه درخواست اقامت یونان را ندارند.
 • کسانی که مجوز اقامت موقت را دارند؛ ولی هنوز شرط زندگی در یونان به مدت 5 سال آن‌ها به پایان نرسیده تا اتمام این 5 سال نمی توانند درخواست اقامت دائم یونان را بدهند.

آشنایی با مزایای اقامت یونان

مهم ترین و اصلی ترین مزایای اقامت یونان به شرح زیر است.

 • یونان یک کشور اروپایی است که به افرادی که به مدت 5 سال در این کشور اقامت کنند به صورت خودکار اقامت دائم اعطا می کند.
 • افرادی که اقامت دائم یونان را دارند می توانند به سایر کشورهای حوزه شینگن و اتحادیه اروپا بدون نیاز به ویزای آن کشور خاص سفر کنند.
 • متقاضیان دارای اقامت یونان اجازه کار و اشتغال و رفت و آمد در تعداد زیادی از کشورهای اتحادیه اروپا را دارند.
 • کسانی که موفق به اخذ ویزای یونان شده اند بدون نیاز به درخواست ویزا اجازه ورود و خروج از یونان را دارند.
 • از دیگر مزایای اقامت یونان امکان بهره مندی شهروندان خارجی از امکانات و خدمات عمومی و دولتی مثل مزایای از کار افتادگی و زایمان است.
 • افرادی که اقامت دائم یونان را دارند می توانند از تمام حقوق شهروندی در یونان به جز حق رای و اشتغال در سمت های سیاسی برخوردار شوند.
 • با اخذ اقامت سریع یونان از طریق سرمایه گذاری وابستگان متقاضی شامل پدر و مادر و همسر متقاضی و پدر و مادر همسر و فرزندان زیر 21 سال متقاضی حق اقامت نامحدود در یونان و کشورهای اتحادیه اروپا را خواهند داشت.
 • دارندگان شرایط اقامت دائم در یونان می توانند به استانداردهای بالای آموزشی و بهداشتی در یونان دسترسی داشته باشند و کودکان آن ها به صورت رایگان در این کشور به تحصیل بپردازند.

جمع بندی

دریافت اقامت سریع یونان دارای ویژگی های خاصی است که می تواند برای متقاضی و خانواده او مزایای بسیاری به دنبال داشته باشد. به همین دلیل بسیاری از افراد تمایل به اخذ اقامت دائم یونان را دارند. در این مقاله به تفصیل در مورد شرایط اقامت دائم در یونان، انواع ویزای یونان و روش های مهاجرت به این کشور صحبت شد.