Aysham

یکی از روش های مهاجرت به کشورهای خارجی اخذ اقامت از طریق تمکن مالی است؛ افرادی که سرمایه زیادی دارند می توانند به راحتی ویزای کشور مورد نظر خود را بگیرند. یونان یکی از کشورهای اروپایی مهاجر پذیر است و به دلیل اینکه نرخ بیکاری در این کشور بالا می باشد می تواند یک مقصد عالی برای سرمایه گذاری محسوب شود.

متقاضیان می توانند با استفاده از خرید ملک در یونان و ارائه گواهی گردش مالی خود میزان بالای درآمد ماهانه خود را اثبات کنند و راه را برای اخذ ویزای خود حمایتی یونان هموار نمایند. در این مقاله به توضیحات مهمی در مورد نحوه گرفتن اقامت خود حمایتی یونان و مزایا و معایب و هزینه های زندگی در این کشور می پردازیم.

چه افرادی واجد شرایط اخذ ویزای خود حمایتی یونان هستند

برای گرفتن اقامت خود حمایتی یونان باید سرپرست خانواده به ازای هر یک از اعضای خانواده خود مبلغ مشخص را در حساب بانکی خود واریز کند. برای مثال برای متقاضی اصلی حدود 30 هزار یورو، 50 درصد این مبلغ برای همسر و به ازای هر فرزند 20 درصد از 30 هزار یورو باید در حساب وجود داشته باشد.

همچنین برای اثبات تمکن مالی خود باید به دولت یونان اعلام نماید که برای خود به صورت ماهیانه مبلغی بین 2000 تا 25000 یورو، برای همسر مبلغ 500 یورو و به ازای هر فرزند زیر 18 سال خانواده 375 یورو درآمد ثابت دارد. به این ترتیب می تواند اثبات کند که برای اخذ ویزای خود حمایتی یونان به صورت دائم از تمکن مالی بالایی برخوردار است و می تواند هزینه های زندگی در این کشور را بپردازد.

شرایط اخذ اقامت خود حمایتی یونان

متقاضیان زندگی در کشور یونان که از شرایط مالی خوبی برخوردار هستند می توانند با استفاده از روش خود حمایتی یا تمکن مالی به این کشور مهاجرت کنند. این افراد اجازه دارند برای خانواده خود نیز درخواست ویزا بدهند؛ ولی در صورتی که توانایی مالی بالایی برای هزینه زندگی در این کشور را داشته باشند. این روش یکی از بهترین و راحت ترین روش های دریافت ویزای یونان و زندگی در کشورهای اتحادیه اروپا است.

فرآیند درخواست ویزا و مهاجرت به یونان کمتر از چهار ماه زمان می برد و مجوزی که برای آن‌ها صادر می شود ابتدا برای یک سال سپس قابل تمدید تا 3 می باشد و در مرحله بعد تا 2 سال تمدید می شود؛ در نهایت پس از گذشت 7 سال زندگی در یونان افراد می توانند درخواست پاسپورت یونان و اقامت دائم این کشور را انجام دهند. سرمایه گذارانی که از طریق روش خود حمایتی یونان می خواهند در این کشور سرمایه گذاری کنند و اقامت دائم آن را به دست آورند باید به ترتیب مراحل این فرآیند را انجام دهند.

فرآیند دریافت خود حمایتی یونان

اخذ اقامت از طریق خود حمایتی یا تمکن مالی یکی از محبوب ترین روش های مهاجرت به یونان است؛ البته این روش برای همه اقشار جامعه مناسب نیست.

مرحله اول- مراجعه به سفارت یونان در کشور مبدا

مرحله دوم- مراجعه به سایت رسمی مهاجرت و تکمیل فرم درخواست خود حمایتی یونان

مرحله سوم - افتتاح حساب در یکی از بانک های کشور یونان و پرداخت مبلغی بین 25 هزار تا 30 هزار یورو

مرحله سوم- بارگذاری مدارک هویتی، قرار داد سرمایه گذاری، مدارک مربوط به محل اقامت در یونان

مرحله چهارم – پس از گذشت دو ماه جواب پذیرش یا عدم پذیرش درخواست به متقاضی اعلام می گردد.

مرحله پنجم- در صورت پذیرش درخواست برای متقاضی ویزای خود حمایتی یونان مجوز تردد و اجازه زندگی در این کشور به مدت یک ماه داده می شود.

مرحله پنجم – مراجعه به سفارت یونان در کشور مبدا برای انگشت نگاری یا بیومتریک

مرحله ششم- در صورت موفق آمیز بودن انگشت نگاری برای متقاضی مجوز سه ساله اقامت خود حمایتی یونان صادر می گردد.

مدارک لازم برای اخذ اقامت خود حمایتی یونان

برای دریافت مجوز خود حمایتی یونان باید متقاضی مدارک مختلفی را از وضعیت دارایی و اطلاعات هویتی خود به سفارت یونان در کشور مبدا ارائه دهد. البته قبل از این کار باید فرم درخواست ویزا در سایت رسمی مهاجرت تکمیل شده و مدارک ضروری بارگذاری گردد و از رسید وجه پرداخت شده و فرم درخواست پرینت تهیه شود.

 • ارائه پاسپورت معتبر و کپی آن که دارای حداقل 6 ماه اعتبار تا تاریخ سفر داشته باشد.
 • اصل و ترجمه مدارک هويتي متقاضی و افراد تحت سرپرستی وی
 • دارا بودن گواهی اشتغال برای اثبات مبلغ درآمد ماهیانه
 • گواهی سهام شرکت برای مشخص شدن میزان سوددهی سهام
 • افتتاح حساب بانکی در ايران و يا کشور یونان
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه متقاضی و تمام افراد تحت تکفل وی
 • فیش حقوقی معتبر برای اثبات تمکن مالی
 • حکم بازنشستگی و فیش حقوقی متقاضی در صورت وجود
 • ارائه كليه سند هاي مالکیت و دارایی متقاضی
 • سه عدد عکس بیومتریک مخصوص ویزا که در سال جاری گرفته شده باشد.
 • ارائه دو فرم درخواست تکمیل شده در اداره وزارت کشور
 • گواهی بهداشتی و سلامت متقاضی (شامل اشعه ایکس از قفسه سینه و آزمایش سل) که توسط یک بیمارستان معتبر در یونان تایید شده باشد.
 • ارائه مدرکی برای اثبات اینکه متقاضی تحت پوشش بیمه درمانی می باشد.
 • مدارک اقامت محلی برای مثال قرارداد اجاره در کشور یونان
 • ارائه مدارک پرداختی درخواست EUR150 به اداره مالیات ملی

نکته: تمام مدارک لازم برای اخذ ویزای خود حمایتی یونان باید توسط وزارت دادگستری و وزارت امور خارجه تایید شوند. همچنین این مدارک باید به صورت ترجمه شده تحویل سفارت یونان گردد.

شرایط اخذ ویزای همراه با روش تمکن مالی

بهترین گزینه برای متقاضیانی که تمایل دارند برای زندگی به همراه خانواده خود به کشور یونان مهاجرت کنند استفاده از اخذ ویزای خود حمایتی است. در این روش همسر متقاضی و فرزندان زیر 18 سال وی می توانند اجازه اقامت خود حمایتی یونان را دریافت کنند.

در صورتی که فرزندان متقاضی بالای 18 سال تا 21 سال سن دارند می توانند از طریق ویزای طلایی گلدن به همراه خانواده خود برای زندگی به کشور یونان اقدام کنند. همچنین فرزندانی که بالای 21 سال سن دارند و تحت تکفل متقاضی هستند استفاده از روش اخذ ویزای تحصیلی بهترین راه حل است. با توجه به این موضوع افراد تحت تکفل بالای 21 سال می توانند هم در این کشور به صورت دائم زندگی کنند و هم از مزایای آموزشی دانشگاه های مهم این کشور بهره ‌مند شوند.

شرایط تمدید اقامت خود حمایتی یونان

همان طور که بیان کردیم می توان از طریق اثبات تمکن مالی موفق به دریافت ویزای خود حمایتی یونان شد. افرادی برای آن ها ویزای خود حمایتی صادر شده می توانند برای چندین بار این ویزا را برای مدت معینی تمدید کنند. یکی از شرایط تمدید اقامت خود حمایتی یونان، سکونت و زندگی در این کشور به مدت 5 سال است؛ البته در این بازه زمانی باید شخص مهاجر مرتکب هیچ گونه جرم یا سوء سابقه ای نشود. همچنین پرداخت مالیات در این مدت از دیگر شرایط مهم برای تمدید مدت اقامت دارنده ویزای تمکن مالی است. در نهایت پس از گذشت 7 سال از زندگی در یونان، فرد می تواند درخواست اقامت دائم نموده و برای اخذ پاسپورت تابعیت یونانی اقدام نماید.

مزیت های اقامت در یونان از طریق تمکن مالی

برای دریافت اقامت دائم کشورهای اروپایی، یونان بهترین کشور و اخذ ویزای خود حمایتی بهترین و سریع ترین روش برای مهاجرت به یک کشور اروپایی است. قوانین و شرایطی که برای مجوز مهاجرت به یونان از طرف دولت این کشور وضع شده نسبت به سایر کشورهای اروپایی راحت تر و بی دردسرتر می باشد. از این رو با استفاده از روش خود حمایتی یونان می توان در مدت کوتاه تری موفق به اخذ ویزا شد؛ البته این روش مزایای دیگری به شرح زیر دارد.

 • فراهم شدن امکان سفر به تعداد زیادی کشورهای عضو پیمان شینگن بدون نیاز به ویزای آن کشورها
 • امکان دریافت مجوز اقامت برای همه اعضای خانواده متقاضی
 • بهره مندی فرزندان متقاضی از تحصیل رایگان در مدارس و دانشگاه های یونان
 • اخذ ویزا بدون نیاز به مدرک زبان برای مهاجرت به این کشور
 • فاصله مکانی نزدیک از لحاظ جغرافیایی تا ایران
 • کمتر بودن هزینه های زندگی در یونان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی
 • هزینه ارزان اخذ اقامت یک کشور اروپایی
 • شرایط نسبتاً راحت دریافت اقامت خود حمایتی یونان
 • مهاجرت آسان و سفر به کشورهای برتر اروپایی مانند اتریش با استفاده از ویزای یونان
 • فراهم شدن بستری برای سودآوری از طریق سرمایه گذاری در ثبت شرکت، خرید یا اجاره ملک و خرید سهام

معایب اقامت خود حمایتی یونان

در کنار مزایایی که برای ویزای خود حمایتی یونان مطرح است، معایبی نیز وجود دارد؛ یکی از مهم ترین معایب این روش مهاجرتی به یونان عدم مجوز کار و فعالیت برای متقاضی در یونان است. همچنین برای تمدید خود ویزای از طریق تمکن مالی گاهی از سوی سفارت یونان سخت گیری هایی انجام می شود و در برخی مواقع ممکن است با اینکه متقاضی تمام شرایط تمدید اقامت را دارد باز هم درخواست تمدید رد شود.

هزینه های زندگی در یونان

کشور یونان از لحاظ هزینه های زندگی در سطح پایین تری نسبت به دیگر کشورهای اروپایی است؛ بنابراین برای افراد ثروتمند پرداخت این هزینه ها راحت بوده و می توانند بدون دغدغه در این کشور به سرمایه گذاری یا خرید ملک بپردازند.

جمع بندی

در این مقاله به طور مفصل در مورد شرایط اخذ ویزای خود حمایتی یونان پرداختیم و مزایا و معایب استفاده از روش خود حمایتی یونان برای مهاجرت توضیح داده شد.