Aysham

پس از تکمیل دوره دبیرستان می توان اقدامات مربوط به تحصیل پزشکی در یونان را انجام داد؛ برای این کار متقاضی باید در آزمون ورودی دانشگاه شرکت نماید و در رشته پزشکی قبول شود تا بتواند به یکی از دانشگاه‌های معتبر یونان درخواست ارسال کند و بعد از موافقت با درخواست و پذیرش برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور یونان می تواند برای اخذ ویزای مهاجرت اقدام نماید.

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در یونان

برای تحصیل دندانپزشکی در یونان یا تحصیل پزشکی براساس منطقه انتخاب شده مدت زمان تحصیل متفاوت خواهد بود. به طوری که برای تحصیل تا مقطع پزشک عمومی، دانشجویان باید مدت چهار سال واحدهای درسی خاصی را بگذارنند. همچنین جهت دریافت تخصص در رشته ای خاص نیاز به گذراندن دروس پزشکی طی 5 تا 7 سال است. به طور کلی شرایط تحصیل پزشکی در یونان در مقطع کارشناسی برای دانشجویان پزشکی دوره ای 6 ساله بوده که پزشکی عمومی را در قالب دروس تئوری و عملی فرا می‌گیرند.

برای تحصیل پزشکی در یونان متقاضی باید دارای مدرک دیپلم 12 ساله به همراه حداقل 60 درصد نمره درس های شیمی، فیزیک و زیست شناسی باشد. دارا بودن حداقل 17 سال سن، تسلط به زبان یونانی یا شرکت در دوره های آموزش زبان یونانی و در صورت نیاز شرکت در آزمون ورودی پزشکی از دیگر شرایط تحصیل پزشکی یا دندانپزشکی در کشور یونان است.

یکی از مهم‌ترین شرایط تحصیل دندانپزشکی در یونان گذراندن واحدهای درسی تئوری و عملی در طول مدت 5 تا 6 سال است. در طی این برنامه آموزشی دانشجویان دانش، نگرش و مهارت های لازم برای انجام فعالیت های مختلف در زمینه دندانپزشکی را فرامی گیرند. از جمله مهارت هایی که دانشجویان در دانشگاه های پزشکی یاد می گیرند شامل دانش پایه زیست پزشکی، مهارت ها و توانایی های پیشگیری و درمان بیماری، مهارت های اجتماعی و برقراری ارتباط با افراد و استفاده از وسایل مختلف دندانپزشکی است. متقاضیانی که موفق به تحصیل دندانپزشکی در یونان می شوند می توانند به سایر کشورهای منطقه شینگن بدون اخذ ویزای کشور مورد نظر سفر کنند.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در یونان

هزینه تحصیل دندانپزشکی در یونان به مقطع تحصیلی و دانشکده انتخابی بستگی دارد؛ به طور کلی هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی برای هر دانشجوی بین المللی حدود 1500 یورو می باشد. البته دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپایی از شرایط تحصیل رایگان در دانشگاه های یونان برخوردار هستند. برای دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی شهریه ای بین 3000 تا 15000 یورو در سال تخمین زده می شود. هزینه بیمه درمانی از دیگر هزینه های دانشگاهی است که باید توسط دانشجو پرداخت شود.

این هزینه برای افرادی که دارای کارت EHIC هستند با هزینه بیمه شهروندان یونانی یکسان است و معمولا رایگان می باشد. چنانچه دانشجویی فاقد کارت EHIC باشد باید در طول دوران تحصیل خود را تحت پوشش بیمه‌ای معتبر قرار دهد مبلغ این نوع بیمه در سال حدود 200 تا 600 یورو است.

لیست معتبرترین دانشگاه ها برای تحصیل دندانپزشکی در یونان

متقاضیانی که قصد تحصیل پزشکی در یونان را دارند می توانند به یکی از دانشگاه‌های زیر در کشور یونان درخواست ارسال نمایند.

1. تحصیل پزشکی در دانشگاه کرت یونان

دانشکده پزشکی در دانشگاه کرت یکی از بهترین کالج های پزشکی یونان است که فعالیت خود را از سال 1983 میلادی آغاز کرد. این دانشگاه دارای یک بیمارستان است که دانشجویان می توانند دروس و مهارت های خود را در آنجا تمرین کنند؛ همچنین دانشگاه پزشکی کرت به عنوان یک مرکز رشد علوم زیست پزشکی شناخته می شود. هزینه ای که هر دانشجو به عنوان شهریه باید پرداخت کند حدود  هزار یورو در سال است. دانشجویان پرستاری انستیتوی آموزشی فناوری هراکلیون می توانند در این دانشگاه به تحصیل پزشکی در یونان در مقطع تحصیلات تکمیلی بپردازند.

2. تحصیل دندانپزشکی در یونان در دانشگاه کاپودیستری

دانشگاه کاپودیستری یکی از برترین دانشگاه های پزشکی در جهان است که از جمله مراکز آموزشی معتبر برای تحصیل دندانپزشکی در یونان به شمار می رود. این دانشگاه از قابلیت آموزش دهی و جذب دانشجویان بین المللی در تمام مقاطع تحصیلی دندانپزشکی برخوردار است. به طوری که تعداد 7500 دانشجوی پزشکی در این دانشگاه در حال تحصیل هستند. شهریه سالانه تحصیل در این دانشگاه برای هر دانشجو حدود ۱۳ هزار یورو است.

3. تحصیل پزشکی در یونان در دانشگاه ملی آتن

در بین دانشگاه‌های برتر یونان، دانشگاه ملی آتن بالاترین رتبه را داشته و از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های این کشور محسوب می شود. این دانشگاه از سال 1837 فعالیت خود را شروع کرده و در حال حاضر در سه مقطع کارشناسی 2500 دانشجو، کارشناسی ارشد و دکترا هر یک به طور جداگانه 3000 دانشجو تحصیل می کنند. هر دانشجو به عنوان شهریه ملزم به پرداخت 13 هزار یورو در سال می باشد. برای تحصیل پزشکی در یونان در این دانشگاه متقاضیان باید در آزمون‌های Panelllenic State شرکت نمایند و نمره قابل قبول را کسب کنند تا واجد پذیرش در این دانشگاه شوند.

4. دانشگاه پزشکی ارسطو یونان

از معتبرترین دانشگاه‌های پزشکی برای تحصیل دندانپزشکی در یونان، دانشگاه ارسطو در سالونیک است که تاسیس آن به سال 1942 میلادی بر می‌گردد. آموزش های اولیه و پایه در دو سال ابتدای ورود دانشجو صورت می گیرد و از سال سوم آموزش های عملی با وسایل مختلف پزشکی برای دانشجویان تدریس می شود. علاوه بر این در دانشگاه ارسطو برنامه های درسی گوناگونی شامل شیوه‌های پزشکی نوین، تنظیم، بیوتیک و انفورماتیک پزشکی به دانشجویان ارائه می گردد. هزینه تحصیل در دانشگاه ارسطو به طور سالانه حدود 12 هزار یورو برآورد می شود.

جمع بندی

تحصیل پزشکی در یونان می‌تواند یک روش مطمئن برای مهاجرت به کشوری اروپایی و زندگی و کار در آن باشد. امروزه تعداد زیادی فارغ التحصیلان دوره های پزشکی و دندانپزشکی به قصد ادامه تحصیل دندانپزشکی در یونان به دانشگاه های معتبر این کشور درخواست می دهند. البته متقاضیان قبل از هر اقدامی باید با شرایط تحصیل پزشکی در یونان آشنا شوند و اطلاعات دقیقی از هزینه تحصیل دندانپزشکی در یونان به دست آورند.