Aysham

گاوبازی در مادرید اسپانیا؛ از قوانین مسابقه تا آدرس میدان و محل برگزاری مسابقه

گاوبازی یک ورزش سنتی در کشور اسپانیا است که تصور می‌شود از زمان رومیان در این کشور وجود داشته است. این ورزش در طول زمان تکامل یافته و تغییر کرده است و امروزه، گاوبازی معمولاً شامل یک مجری حرفه‌ای یا ماتادور است که به طور تشریفاتی با یک گاو در میدان گاوبازی مبارزه می‌کند. این یکی از مشهورترین جشن‌های اسپانیایی و احتمالاً یکی از قدیمی‌ترین جشن‌های جهان است. فصل گاوبازی در اسپانیا از بهار تا پاییز برگزار می‌شود.

مسابقه گاوبازی در حال حاضر در بسیاری از کشورها مانند اسپانیا، پرتغال و جنوب فرانسه رایج است، اما مشهورترین آن گاوبازی در مادرید اسپانیا است که شهرت جهانی دارد. گاوبازی نوعی مسابقه است که گاو نر در یک میدان شنی توسط ماتادور کشته می‌شود. همانطور که گفته شد، گاوبازی یکی از سنت‌های اصلی اسپانیا است. با این حال، اسپانیایی‌ها بر سر پایان غم انگیز این نمایش یعنی کشته شدن گاو نر با یکدیگر اختلاف دارند.

مسابقه گاوبازی چه چالش‌ها و اختلاف‌هایی میان مردم دارد؟

مسابقه گاوبازی چه چالش‌ها و اختلاف‌هایی میان مردم دارد؟

گاوبازی مدت‌هاست که باعث ایجاد بحث‌وجدل شده است زیرا انجام این کار برای انسان شناسان و روانشناسان، نوعی تقابل بین فرهنگ و طبیعت به شمار می‌رود و از این جهت برای آن‌ها ناشایست است. در گذشته، بسیاری از افراد از جمله حامیان حقوق حیوانات، مسابقه گاوبازی را مسابقه‌ای وحشیانه و دور از انسانیت معرفی کردند. در کنار مخالفت‌هایی که برای این مسابقه وجود داشت، اما مدافعان گاوبازی نیز به اندازه مخالفان، از این مسابقه به شدت حمایت می‌کنند به طوری که بسیاری از افراد از همه طبقات اجتماعی و اقتصادی از تماشای این مسابقه لذت می‌برند.

همچنین مدافعان این مسابقه می‌گویند که این مسابقه باعث شده است تا صدها هزار نفر در سراسر جهان استخدام شوند و درآمد به دست آمده از این مسابقه را به موسسات خیریه خصوصی و آژانس‌های رفاه دولتی اهدا کنند البته این کار شباهت زیادی به نقش قمار و بخت‌آزمایی در بسیاری از کشورهای غیر گاوبازی دارد. برای دیگر مدافعان، گاوبازی شکل دیگری از سرگرمی‌های جمعی تجاری‌سازی شده است. آن‌ها معتقدند این مسابقه، ظلم کمتری به حیوانات می‌کند، زیرا سرنوشتی که در کشتارگاه در انتظار آن‌ها است می‌تواند بسیار دردناک‌تر باشد. نوع کلاسیک گاوبازی اسپانیایی، که قصد داریم در این مقاله به آن بپردازیم، اغلب به عنوان یک ورزش شناخته می‌شود. در ادامه می‌خواهیم به قوانین این مسابقه مهیج و محبوب بپردازیم.

قوانین مسابقه گاوبازی چست؟

قوانین مسابقه گاوبازی چست؟

مانند بسیاری از مسابقات دیگر در سراسر جهان، مسابقه گاوبازی نیز قوانین خاص خود را دارد. در ادامه می‌خواهیم درباره قوانین مسابقه گاوبازی صحبت کنیم.

به طور کلی قوانین مسابقه گاوبازی پیچیده و مبهم نیست در ابتدای مسابقه، شش گاو نر انتخاب‌شده و به صورت جفت به سه ماتادور (گاوباز) اختصاص داده می‌شوند. سپس امپرساریو (مبلغان) با ماتادورها شرط‌بندی می‌کنند. مسابقه گاوبازی در اواخر بعدازظهر آغاز می‌شود، به همین دلیل است که قیمت‌های متفاوتی برای صندلی‌های داخل یا خارج از آفتاب وجود دارد. هر ماتادور و تیمش با هم در صف‌های منظم در سراسر میدان پیاده می‌شوند.

هنگامی که اولین گاو نر وارد میدان می‌شود، رئیس گاوبازی علامت می‌دهد. اولین گاو نر توسط دستیاران اولین گاوباز با شنل‌های بزرگ بنفش درگیر می‌شود و مسابقه گاوبازی از این لحظه به بعد مهیج می‌شود. در بخش بعدی، رئیس‌جمهور ورود دو پیکادور (لنسر سوار بر اسب) را علامت می‌دهد که یکی از آن‌ها سوراخ کردن گردن گاو به صورت محدود را برعهده دارد. سپس اولین نفر از سه باندریلو (معمولاً گاوبازان مسن‌تر که بخشی از تیم ماتادور را تشکیل می‌دهند) به‌صورت جداگانه به سمت گاو می‌دوند و او را به حرکت در می‌آورند. کار آن‌ها این است که دو باندریل (چوب تزئین شده با انتهای میخ دار) را روی شاخ‌ها در عضله گردن گاو وارد کنند.

در بخش آخر تورو (ستاره ماتادور) گاو نر را با ظرافت و کنترل خود درگیر می‌کند، سپس شنل بزرگ خود را با شنل کوچک‌تر و شمشیر عوض می‌کند. تورو می‌تواند گاو نر را به یک فرد یا مخاطب تقدیم کند. در نهایت اگر تورو خوب اجرا کند و گاو نر کشته شود، حضار دستمال سفیدی را تکان می‌دهند تا رئیس‌جمهور را ترغیب کنند که یک یا دو گوش و دم گاو نر را به او بدهد. اگر یک ماتادور زخمی شود و مجبور شود میدان را ترک کند تا به بیمارستان مراجعه کند، ماتادورهای باقی‌مانده وظیفه دارند تا گاو نر را بکشند.

پس از اینکه گاو کشته شد، لاشه گاو به سرعت توسط اسب‌های مهار شده از میدان بیرون کشیده می‌شود و سپس برای فروش در مغازه‌های قصابی یا بازار محلی توزیع می‌شود. وقتی ششمین و آخرین گاو نر می‌میرد، ماتادورها و تیم‌هایشان از میدان عبور می‌کنند و توسط حضار تشویق می‌شوند. گاهی اوقات یک ماتادور ممکن است از طریق دروازه‌های اصلی بر روی شانه‌های هوادارانش به بیرون از میدان منتقل شود، این کار معمولا به عنوان تشویق نهایی یاد می‌شود.

مسابقه گاوبازی چه زمانی آغاز می‌شود؟

مسابقه گاوبازی چه زمانی آغاز می‌شود؟

فصل مسابقه گاوبازی در اسپانیا از اواخر ماه مارس شروع می‌شود و تا اوایل اکتبر ادامه دارد. گاوبازان برتر سپس به مدت یک ماه به لیما می‌روند و در دسامبر و ژانویه برای ادامه دادن مسابقات به مکزیکوسیتی سفر می‌کنند. مشتاقان این مسابقه فقط می‌توانند در تابستان در مکزیک اجرا می‌کنند، در حالی که در کشور اسپانیا از ماه مارس تا اکتبر مسابقه گاوبازی برای تماشاگران اجرا می‌شود و علاقه مندان این مسابقات برنامه سفر خود با تور گردشگری اروپا را طوری می چینند که به مسابقات گاوبازی اسپاینا را از دست ندهند.

در چه میدان‌هایی مسابقه گاوبازی برگزار می‌شود؟

در چه میدان‌هایی مسابقه گاوبازی برگزار می‌شود؟

میدان گاوبازی مکانی است که در آن مسابقه گاوبازی انجام می‌شود. سالن‌های گاوبازی اغلب مراکز تاریخی و فرهنگی مهمی هستند که شباهت‌های ساختاری زیادی به سالن آمفی تئاتر رومی دارند. از آنجایی که مسابقه گاوبازی در اسپانیا طرفداران زیادی دارد در نتیجه میدان‌های بزرگ و باشکوهی در اسپانیا برای انجام این کار ساخته شده‌اند. برخی از میدان‌های گاوبازی وجود دارند که از نظر بازدیدکنندگان بسیار زیبا و باکیفیت هستند. در ادامه بهترین و مشهورترین میدان‌های گاوبازی که در اسپانیا وجود دارند را به شما معرفی می‌کنیم

میدان Las Ventas

از آنجایی که گاوبازی در مادرید اسپانیا برای مردم اهمیت زیادی دارد، این میدان از اهمیت ویژه‌ای در شهر مادرید برخوردار است. از نظر تاریخی، میدان گاوبازی عظیم لاس ونتاس مادرید، زیبایی معماری خاصی دارد. این میدان از آجرهای صورتی زیبایی پوشیده شده است. تقریباً همه ماتادورهای برتر دنیا در این مکان مسابقه برگزار کرده‌اند. به طور کلی فصل گاوبازی در این میدان از ماه مارس تا پایان سپتامبر ادامه دارد، اما حتی زمانی که این میدان گاوبازی میزبان مسابقه گاوبازی نیست، موزه خوبی دارد که در تمام سال تماشاگران می‌توانند از آن بازدید کنند. این میدان در محله گویندالرا در منطقه سالامانکا مادرید واقع شده است.

میدان گاوبازی Maestranza

این میدان گاوبازی در جنوب مادرید واقع شده است، اما به راحتی با روش‌های مختلف حمل‌ونقل قابل‌ دسترسی است، این میدان گاوبازی از نظر بسیاری از افراد، دومین جایگاه مهم در اسپانیا و شاید در جهان را دارا است. این میدان یک موزه عالی برای گاوبازی دارد بنابراین هنگامی که مسابقه گاوبازی در این میدان انجام نمی‌شود علاقه‌مندان می‌توانند از این موزه بازدید کنند.

میدان کوردوبا

این میدان، یکی از معتبرترین و قدیمی‌ترین میدان‌های گاوبازی در اسپانیا است. این میدان یک موزه پرطرفدار گاوبازی دارد که بسیاری از ابزارها و مصنوعات مربوط به تاریخ و مسابقه گاوبازی را در خود جای داده است؛ بنابراین برای تمام افرادی که به این مسابقه علاقه دارند، دیدن این ابزارها می‌تواند شگفت‌انگیز باشد.

میدان ساراگوسا

یکی از میدان‌های بزرگی که در مادرید قرار دارد، میدان ساراگوسا است. این میدان دسترسی بسیار آسانی برای تماشاگران دارد. هر ساله در ماه اکتبر مسابقه گاوبازی در این میدان برگزار می‌شود. این شهر طی دهه‌ها توانسته است ستاره‌های ماتادور را بسازد، از جمله فلورنتینو بالستروس، که به دنبال تبدیل شدن به یک ستاره برتر بود، اما قبل از اینکه بتواند خود را تثبیت کند، در مادرید درگذشت. بنابراین یک کلوپ هواداران برای زنده نگه داشتن یاد او در این شهر ساخته شده است.

میدان روندا

در نهایت، آخرین میدان گاوبازی معروف اسپانیا میدان روندا است. این میدان گاوبازی علاوه بر اینکه محل برگزاری مسابقه گاوبازی است، موزه‌ای دارد که به اهمیت تاریخی این شهر اسپانیایی اشاره می‌کند.

سخن پایانی

به طور کلی، مسابقه گاوبازی در اسپانیا سابقه طولانی دارد. به همین دلیل است که این مسابقه برای مردم اسپانیا بسیار اهمیت زیادی دارد و می‌توان گفت بخشی از فرهنگ این کشور به شمار می‌رود؛ بنابراین تا به امروز گاوبازی در اسپانیا بخشی از زندگی مردم است و همچنان در حال گسترش و پیشرفت است. گاوبازی در مادرید اسپانیا کاملا قانونی است و توسط دولت و قانونگذاران کشور تشویق می‌شود. در حالی که این مسابقه در سراسر جهان بسیار بحث برانگیز است، اما کشور اسپانیا این مسابقه را بسیار ارزشمند می‌داند. پیشنهاد میکنیم اگر شما از علاقمندان به دیدن مسابقه گاوبازی هستید از طریق سایت آیشم اقدام به خرید تور اسپانیا نمایید تا از نزدیک شاهد دیدن این رقابت مهیج باشید.