Aysham

یکی از معروفترین گزینه‌ها برای دانشجویانی که برنامه تبادل دانشجو (اراسموس) را دنبال می‌کنند و همچنین برای کسانی که به دنبال گرفتن یک مدرک تحصیلی معتبر هستند، کشور اسپانیاست. اسپانیا دارای سابقه درخشانی در زمینه آموزش‌های آکادمیک است. اگر تصمیم گرفته‌اید در کشور اسپانیا تحصیل کنید و شهروند یکی از کشورهای اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا هستید، خبر خوش برای شما این است که نیازی به ویزای تحصیلی اسپانیا نخواهید داشت. اگر شهروند اتحادیه اروپا نیستید، باید مراحلی را که در ادامه این مقاله ذکر می‌شود دنبال کنید و برای درخواست ویزای تحصیلی خود آماده شوید:

1- برای یک دانشگاه اسپانیایی اقدام (اپلای) کنید و نامه پذیرش خود را دریافت کنید.

برای یک دانشگاه اسپانیایی اقدام (اپلای) کنید و نامه پذیرش خود را دریافت کنید

اگر هنوز مطمئن نیستید که در کجا و در کدام دانشگاه در اسپانیا می خواهید تحصیل کنید، لازم است که قبل از شروع فرآیند درخواست ویزای دانشجویی، تصمیم خود را بگیرید. پس از پذیرش در دانشگاه اسپانیایی، نامه پذیرش مورد نیاز برای درخواست ویزا را دریافت خواهید کرد.

دانشگاه‌های زیر جزء بهترین دانشگاه‌های اسپانیا هستند. می‌توانید به تحصیل کردن در یکی از آنها فکر کنید:

 • دانشکده کسب و کار اتحادیه اروپا (EU Business School)
 • دانشگاه دوستو (University of Deusto)
 • موسسه طراحی اروپا (Istituto Europeo Di Design (IED))
 • دانشکده بازرگانی  TBS (TBS Business School)
 • دانشگاه پمپئو فابرا (Pompeu Fabra University)
 • دانشگاه خائن (Universidad de Jaén)

2- تحقیق کنید که چه  نوع ویزای تحصیلی برای تحصیل در اسپانیا نیاز دارید.

به خاطر داشته باشید که دانشجویان برخی از کشورها می توانند کمتر از 90 روز بدون ویزا در اسپانیا بمانند، حتی اگر شهروندان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا نباشند. برای پی بردن به اینکه این امر در مورد شما صدق می کند یا نه، لازم است که با نزدیکترین سفارت اسپانیا در کشور خود تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان می توانید برای دریافت ویزا اسپانیا و یا خرید تور اسپانیا از طریق سایت آیشم اقدام به فعالیت کارهای خود نمایید.

انواع ویزای تحصیلی در اسپانیا به مدت زمان تحصیل شما بستگی دارد:

 • ویزای تحصیلی کوتاه مدت : اگر قصد دارید بین سه تا شش ماه در اسپانیا تحصیل کنید، نیاز به ویزای تحصیلی کوتاه مدت دارید. این نوع ویزا قابل تمدید نیست. دانشجویانی که دوره های کوتاه مدت یا دوره های زبان را می گذرانند معمولا برای ویزای تحصیلی کوتاه مدت اقدام می کنند.
 • ویزای تحصیلی بلند مدت : اگر قصد دارید بیش از شش ماه در اسپانیا تحصیل کنید، نیاز به ویزای تحصیلی بلندمدت دارید. همچنین لازم است که ظرف یک ماه پس از ورود خود به اسپانیا، برای پذیرش اقامت خود اقدام کنید.

ویزای تحصیلی طولانی مدت به شما این امکان را می دهد که کارت اقامت اسپانیا (TIE) را دریافت کنید، که برای اکثر دانشجویانی که شهروند کشورهای غیر از اتحادیه اروپا هستند، لازم است. کارت اقامت اسپانیا یک مجوز موقت است که به شما اجازه می دهد در مدت تحصیل خود در این کشور بمانید. کارت اقامت اسپانیا حداکثر برای مدت یک سال تحصیلی معتبر است و می تواند سالانه تا پایان تحصیلات تمدید شود.

به خاطر داشته باشید که زمانی که در اسپانیا هستید نمی توانید برای گرفتن ویزای تحصیلی اقدام کنید. شما فقط می توانید در کشور خود و قبل از عزیمت، برای ویزای تحصیلی درخواست دهید. همچنین، پس از ورود به اسپانیا، نمی توانید نوع ویزای خود را تغییر دهید. تنها ویزای معتبر، ویزایی است که از سفارت یا کنسولگری اسپانیا در محل زندگی شما، در کشور خودتان اخذ شده است.

3- چه زمانی و از کجا برای دریافت ویزای تحصیلی کشور اسپانیا اقدام کنیم؟

چه زمانی و از کجا برای دریافت ویزای تحصیلی کشور اسپانیا اقدام کنیم؟

پس از گرفتن پذیرش از یک دانشگاه اسپانیایی، با سفارت/کنسولگری اسپانیا در منطقه زندگی خود تماس بگیرید و لیست مدارکی را که برای درخواست ویزا نیاز دارید بررسی کنید. مدارک مورد نیاز ممکن است بسته به هر کنسولگری یا مقررات کشور شما متفاوت باشد.

برخی از کنسولگری ها از شما می خواهند که یک وقت ملاقات تعیین کنید، در حالی که در کنسولگری های دیگر این کار ضروری نیست و فقط باید مدارک را به آنها تحویل دهید.

توصیه می شود برای تحویل مدارک مورد نیاز در اسرع وقت برنامه ریزی کنید یا به کنسولگری مراجعه کنید. پردازش درخواست ویزای شما ممکن است از چند هفته تا 3 ماه طول بکشد. می توانید وب سایت کنسولگری را چک کنید تا از زمان تقریبی پردازش و بررسی مدارک مطلع شوید.

4- الزامات زبان برای تحصیل در اسپانیا

ارائه مدرک مهارت زبان اسپانیایی برای دانشجویان بین المللی که در دانشگاههای اسپانیایی پذیرش می شوند، الزامی نیست. با این حال، اکثر دانشگاه ها برنامه های درسی دارند که به زبان اسپانیایی ارائه می شوند و این برنامه های درسی متقاضیان را ملزم می کند که تسلط بسیار خوبی به زبان اسپانیایی داشته باشند.

آزمون اصلی زبان اسپانیایی که مورد قبول است، آزمون DELE است.(Diploma de Español Como Lengua Extranjera)

اگر تصمیم دارید یک برنامه درسی به زبان انگلیسی را در اسپانیا دنبال کنید، باید مدارکی دال بر تسلط خود به زبان انگلیسی را نیز ارائه دهید. آزمون های پذیرفته شده عبارتند از:

 • آیلتس
 • PTE آکادمیک
 • C1 پیشرفته

5- مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی از کشور اسپانیا

 مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی از کشور اسپانیا

برای گرفتن ویزای تحصیلی از کشور اسپانیا، لازم است مدارک زیر را تهیه و ارائه کنید:

 1. فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 2. پاسپورت معتبر برای مدت مورد نظر اقامت شما در اسپانیا
 3. 2 قطعه عکس جدید در اندازه پاسپورت
 4. نامه پذیرش از دانشگاه اسپانیایی
 5. اطلاعات مربوط به برنامه تحصیلی (جزئیات مربوط به رشته انتخابی شما در دانشگاه، مانند ساعات مطالعه در هفته)
 6. بیمه درمانی – حداقل پوششی معادل 30000 یورو در کل دوره تحصیل
 7. اثبات تمکن مالی در طول اقامت (حداقل 900 یورو در ماه)
 8. گواهی پزشکی
 9. هزینه درخواست ویزا (60 یورو)
 10. گواهی سابقه کیفری (مربوط به پنج سال گذشته که توسط مقامات مربوطه در کشور شما صادر شده است)

6- برای گرفتن مجوز کار در اسپانیا اقدام کنید

به عنوان یک دانشجوی خارجی در اسپانیا، شما مجاز به کار کردن تحت شرایط زیر هستید:

 1. می‌توانید یک شغل نیمه وقت داشته باشید، اما ساعات کار نباید با ساعات دانشگاه تداخل داشته باشد.
 2. اگر به شغل تمام وقت فکر می کنید، فقط تا سه ماه مجاز به کار کردن هستید، و در این حالت هم لازم است بین ساعات کار و ساعات تحصیل تداخلی وجود نداشته باشد. به سخن ساده، شما فقط می توانید در ایام تعطیل به صورت تمام وقت کار کنید.

برای هر یک از گزینه های ذکر شده در بالا، به یک مجوز کار نیاز دارید که در طول مدت قرارداد کاری شما معتبر باشد، اما مدت آن نمی تواند بیشتر از مدت مجوز اقامت دانشجویی شما باشد.

در مورد کارآموزی، چه در مؤسسه‌ای دولتی باشد چه در موسسه‌ای خصوصی، تا زمانی که زمینه کارآموزی مرتبط با رشته تحصیلی شما باشد و بخشی از قرارداد همکاری بین دانشگاه شما و آن موسسه باشد، نیاز به مجوز کار نخواهید داشت.

7- شرایط درخواست مجوز اقامت

شرایط درخواست مجوز اقامت

صرف نظر از ملیتتان، اگر قصد دارید بیش از 3 ماه در اسپانیا بمانید، باید ظرف یک ماه پس از ورود خود به اسپانیا، درخواست اقامت خود را به مقامات محلی ارائه کنید و موارد زیر را دریافت کنید:

 • یک شماره اقامت اسپانیایی (NIE) اگر از شهروند کشورهای اتحادیه اروپا  هستید،
 • یک کارت اقامت اسپانیا (TIE) اگر از جایی غیر از اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا می‌آیید.

برای انجام این روند، لازم است به اداره پلیس محلی اسپانیا (Policia Nacional) مراجعه کنید.

سخن آخر

اسپانیا یکی از کشورهای اروپایی با سابقه درخشان در زمینه تحصیلات آکادمیک است. برای گرفتن ویزای تحصیلی این کشور لازم است اقدامات خاصی را انجام دهید، اما مراحل کار به هیچ وجه پیچیده نیست. در این مقاله، به بررسی نکات مهمی که در هنگام درخواست ویزای تحصیلی کشور اسپانیا باید مد نظر داشته باشید، پرداخته شد. بدیهی است که با رعایت این نکات، فرایند گرفتن ویزای شما بسیار سریع‌تر انجام خواهد گرفت و با آماده کردن مدارک از قبل و با انجام کارهای لازم، شانس خود را برای گرفتن ویزای تحصیلی از این کشور افزایش خواهید داد.