Aysham

زندگی دانشجویی در اسپانیا؛ شرایط مسکن، کار و هزینه های زندگی دانشجویی در اسپانیا

راهنمای از صفر تا صد تحصیل در اسپانیا

بر اساس مطالعات انجام شده بر روی بیش از 1100 دانشجو  که تجربیات خود را از نحوه تحصیل در اسپانیا بازگو کرده‌اند و در مورد موضوعاتی مانند نحوه تدریس، تجربه اجتماعی و فرهنگی، هزینه و سازمان‌دهی دانشگاه تحقیق صورت گرفته‌است، این نتیجه به دست آمده که در مجموع دانشگاه‌های اسپانیا به امتیاز کلی 8.6  از 10 دست یافته‌اند.

23 دانشگاه در اسپانیا بر اساس نظرات دانشجویان بین‌المللی، جایزه دریافت کردند. دانشگاه پلی‌تکنیک والنسیا یک مقصد تحصیلی عالی در نظر گرفته‌شد و بلاترین رتبه را از دانشجویان بین‌المللی دریافت کرد و در بین دانشگاه‌‌های اسپانیا رتبه اول را کسب کرد، 8 دانشگاه دیگر هم رتبه عالی و 16 دانشگاه دیگر هم رتبه بسیارخوب دریافت کردند.

چرا دانشجویان بین‌المللی، تحصیل در اسپانیا را توصیه می‌کنند؟

چرا دانشجویان بین‌المللی، تحصیل در اسپانیا را توصیه می‌کنند؟

اسپانیا به دلایل مختلف یک مقصد تحصیلی بین‌المللی عالی است. اول از همه، اکثر دانشجویان از رفتار دوستانه مردم، محیط آرام و هوای گرم آن راضی هستند. دانشجویان از جاذبه‌های گردشگری، تاریخ و معماری شهرها لذت می‌برند و خاطرات خوبی برای گفتن دارند.

به نظر می‌رسد اکثر کسانی که تجربه تحصیل در اسپانیا را داشتند از سبک زندگی آرام در شهرها در طول روز و همچنین زندگی شبانه پرجنب و جوش لذت می‌برند. بسیاری از دانشجویان نیز از هزینه‌های زندگی در اسپانیا بسیار راضی هستند.

دانشجویان بین‌المللی در اسپانیا نسبت به میانگین اروپایی، اهمیت بیشتری به رشد شخصی می‌دهند و توجه ویژه‌ای به یادگیری یک زبان جدید نشان می‌دهند. اکثر دانشجویان از امکانات مدرن ارائه شده توسط دانشگاه‌های اسپانیا و فضای دانشگاه راضی هستند. به طورکلی، دانشجویان دوران تحصیل خود را در اسپانیا به عنوان تجربه‌ای منحصربه‌فرد وفراموش‌نشدنی به یاد می‌آورند.

اسپانیا یکی از پربازدیدترین کشورهای اروپایی ومقصد تحصیلی، برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی است که مایل به کشف فرهنگ و طرز زندگی جذاب مردمان آن هستند.

دانشگاه‌های اسپانیا مکان‌هایی هستند که هم می‌توانید از تعطیلات خوب و هم از یک برنامه عالی تحصیلات در هر مقطعی لذت ببرید. تحصیل در اسپانیا علاوه بر اینکه به شما امکان می‌دهد در برخی از بهترین دانشگاه‌های جهان ثبت‌نام کنید، باعث می‌شود زندگی دانشجویی بسیار سرگرم‌کننده‌ای هم داشته‌باشید.

معایب تحصیل در اسپانیا به عنوان مقصد تحصیلی

معایب تحصیل در اسپانیا به عنوان مقصد تحصیلی

اولین مورد، سطح پایین تدریس در دانشگاه است. بیش از نیمی از شکایات دانشجویانی که در اسپانیا تحصیل کرده‌اند به پائین بودن سطح تحصیلات در برخی از دانشگاه‌ها مربوط می‌شود. درحالی‌که استادان به طور کلی با دانشجویان رفتاری دوستانه دارند، روش‌های تدریس آن‌ها چندان محبوب نیست.

دومین مورد مربوط به عدم آشنایی دانشجویان بین‌المللی با زبان اسپانیایی است، اگرچه اسپانیا طیف گسترده‌ای از برنامه‌های آموزش زبان انگلیسی را ارائه می‌دهد، بسیاری از دانشجویان باید آشنایی حداقلی با زبان اسپانیایی داشته‌باشند یا آماده ثبت‌نام در دوره‌های آموزش زبان باشند. به دلیل تعداد بالای دانشجویان بین‌المللی، خدمات دانشگاه ممکن است در برخی موارد ناکافی باشد. دانشجویانی که قصد تحصیل در اسپانیا را دارند، همچنین می‌توانند از چهارصد برنامه کارشناسی‌ارشد  که به زبان انگلیسی و همچنین بسیاری از برنامه‌های دیگر ارائه شده به زبان اسپانیایی استفاده کنند.

هزینه‌های تحصیل در اسپانیا

هزینه‌های تحصیل در اسپانیا چقدر می باشد؟

اگر می‌خواهید در اسپانیا تحصیل کنید، مهم است که بدانید به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی به چه مقدار پول نیاز دارید. در این قسمت توضیحات مختصری در رابطه با هزینه‌های تحصیل در اسپانیا داده می‌شود.

شهریه دانشگاه در اسپانیا: هزینه‌های تحصیل در اسپانیا بر اساس عوامل مختلفی مانند خصوصی یا دولتی بودن دانشگاه، نوع مدرک، تعداد واحدها، منطقه‌ای که در آن تحصیل می‌کنید و ملیت شما متفاوت است. بر اساس تحقیقات، دانشجویان غیر اروپایی، هنگام ثبت‌نام در دانشگاه‌های دولتی می‌توانند با شرایط مختلفی مواجه شوند.

یکی از این شرایط این است که شهریه مشابهی با شهروندان اتحادیه اروپا دریافت شود، در حالت دوم شهریه‌ای که حدود 1000 تا 1500 یورو یا بیشتر از آن‌ها اخذ شود یا حتی در بعضی موارد شهریه‌ای دو یا سه برابر بیشتر از دانشجویان بین‌المللی گرفته می‌‌شود. این شرایط به صورت قوانین مدون نیستند و از یک دانشگاه تا دانشگاه دیگر و از یک برنامه تحصیلی تا برنامه‌ای دیگر متفاوت است. قبل از انتخاب مدرک همیشه نوع شهریه‌ای که برای دانشجویان کشور شما اعمال می‌شود را بررسی کنید.  ولی به طورکلی مقرون به‌صرفه‌ترین دانشگاه‌های اسپانیا از نظر شهریه دانشگاه‌های زیر هستند.

دانشگاه گرانادا: متوسط شهریه 821 یورو در سال

دانشگاه والنسیا: متوسط شهریه 2600 یورو در سال

دانشگاه سانتیاگو د کامپوستلا: متوسط شهریه  1600 یورو در سال

سایر هزینه‌های مربوط به غذا و اجاره آپارتمان دانشجویی

اجاره یک آپارتمان لزوماً به این معنی نیست که هزینه ماهانه شامل تمام هزینه‌ها می‌شود و حتماً باید موارد زیر را هم اضافه کنید:

خدمات عمومی شامل برق، آب گرمایش و حمل زباله = 115 یورو در ماه

اینترنت = 30 یورو در ماه

دانشجویان در اسپانیا گزینه‌های زیادی از غذاهای محلی، مانند paella یا escabeche یا merienda وجود دارد. برای موادغذایی ماهانه خود معمولا بین 200 تا 400 یورو هزینه می‌کنید.البته این هزینه بستگی زیادی به عادات غذایی شما دارد، این که آشپزی می‌کنید یا نه ویا هر چند وقت یکبار غذای بیرون می‌خورید و مانند این‌ها.

برخی از ارزان‌ترین سوپرمارکت‌های اسپانیا مانند دیا، بالی، دانی و مرکادونا هستند. یک وعده غذایی در یک رستوران ارزان قیمت حدود 10 یورو است .

هزینه حمل و نقل در اسپانیا چقدر است؟

یک سفرمعمولی با استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی معمولاً 1.5 یورو هزینه دارد و همچنین کارت حمل و نقل ماهانه دارای قیمتی حدود 42 یورو و در شهرهای بزرگ کمی بیشتر از 54 یورو است.

می‌توانید با قطار سریع‌السیر به سراسر اسپانیا سفر کنید و شهرهای دوست‌داشتنی آن را ببینید. میانگین قیمت این سفر حدود 75 یورو است که با کارت سفر جوانان می‌توانید از تخفیف‌های عمده‌ای برخوردار شوید. اگر حمل و نقل شخصی را به پیاده‌روی ترجیح می‌دهید، می‌توانید از شرکت‌های محلی نیز ماشین کرایه کنید.

هزینه‌های اضافی:

کتاب، لوازم و سایر موارد آموزشی: 900 یورو در سال

کلاس‌های ویژه با هزینه‌های مختلف : از 30 تا حدود 200 یورو

بیمه درمانی : بین 70 تا 180 یورو در سال

همچنین می‌توانید از وب سایت Numbeo برای بررسی سایر قیمت‌ها و هزینه‌ها در اسپانیا استفاده کنید.

هزینه زندگی در اسپانیا بسته به موقعیت مکانی متفاوت است اما به طورکلی می‌توان به راحتی در اسپانیا با بودجه دانشجویی زندگی کرد. غذا ارزان و با کیفیت است و بسیاری ازمغازه‌های لباس شیک با قیمت مناسب وجود دارد. ولی باید این را در نظر داشته باشید که شهرهایی مانند بارسلون و مادرید گران است ولی اگر بودجه بسیار کمی دارید می‌توانید شهرهای ارزان‌تری مانند والنسیا یا سویا را در نظر بگیرید.

روش‌های بورسیه، تأمین مالی و حمایت دانشجویی

اگر برای ایجاد شغل آینده خود از طریق تحصیل به حمایت مالی نیاز دارید چندین گزینه در اسپانیا دارید:

اولین گزینه این است که اتحادیه اروپا برای دانشجویان بین‌المللی ثبت‌نام شده در برنامه‌های کارشناسی ارشد اراسموس موندوس برای مقاطع ارشد و دکترا، بودجه ارائه می‌دهد. این صندوق بورسیه‌ای مساوی به دانشجویانی که از کشورهای اتحادیه اروپا و یا خارج از آن می‌آیند به طور مساوی تخصیص داده‌است.

همچنین می‌توانید بورسیه‌های Studyportals را بررسی کنید تا در تأمین هزینه تحصیل خود در خارج از کشور کمک بگیرید.

طریقه اخذ ویزای دانشجویی

طریقه اخذ ویزای دانشجویی اسپانیا برای ایرانیان

با ویزای دانشجویی می‌توانید تا 20 ساعت در هفته کار کنید. اگر دانشجویی ازکشور غیراروپایی هستید، بدیهی است که مراحل بیشتری را باید طی کنید، زیرا تا زمانی که ویزای دانشجویی شما منقضی شود محدودیت زمانی دارید. برای این کار باید از کارفرما مجوز کار بگیرید و منبع درآمد اصلی داشته باشید. در مورد ویزای کار پس از تحصیل و پس از فارغ‌التحصیلی و ماندن در اسپانیا به مدت یکسال مجاز به درخواست آن هستید.

نکته مهمی قبل از اقدام برای تحصیل در اسپانیا باید یک برنامه با آموزش دوره به زبان انگلیسی پیدا کنید. اگرچه بسیاری از برنامه‌های تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی شامل آموزش زبان یا تمرکز بر دوره‌های فشرده زبان اسپانیایی است. برنامه‌های زیادی نیز وجود دارد که به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد تا دوره‌های کامل را به زبان انگلیسی بگذرانند.دانشجویان باید تحقیقات کاملی انجام دهند تا بفهمند کدام برنامه‌ها دوره‌هایی را ارائه می‌دهند که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

دانشگاه‌های معروف اسپانیا

برخی از برجسته‌ترین دانشگاه‌های دولتی اسپانیا عبارتند از دانشگاه بارسلونا، دانشگاه Complutense

مادرید، دانشگاه Universidad Autónoma در مادرید. ولی اگر به فکر گرفتن مدرک بازرگانی هستید، اسپانیا ممکن است مکانی مناسب برای شما باشد. اسپانیا خانه بسیاری از مدارس عالی کسب‌وکار است، از جمله 3 مدرسه از 10 مدرسه تجاری برتر اروپا در اسپانیا واقع شده‌اند: مدرسه کسب و کار Esade ، Business School IE ،IESE Business School  که مدیران معروف زیادی در جهان در آن‌ها تحصیل کرده‌اند.

این نکته را باید به یاد داشته باشید که زندگی دانشجویی در اسپانیا تجربه ای است که هیچ جایگزنی ندارد. شما دوستان زیادی را در جامعه دانشجویی پرجنب و جوش ومتنوع این کشور خواهید یافت. دانشجویان اسپانیایی سخت کار می‌کنند اما زمان زیادی برای تفریح هم پیدا می‌کنند.

اسپانیا با دانشگاه‌های درجه یک مکان‌های دیدنی محبوب، جاذبه‌های شگفت‌انگیز و سواحل عالی، یک مقصد تحصیلی معروف برای دانشجویان بین‌المللی است. این واقعیت که یکی از محبوب‌ترین مقاصد در اروپا هم هست، نیز به این کشور برتری لازم را برای جذب دانشجویان بیشتر به موسسات آموزش عالی خود می‌دهد. اسپانیا با جامعه متنوعی از دانشجویان در سراسر دانشگاه‌هایش طیف گسترده‌ای از برنامه‌های تحصیلی و تخصصی آکادمیک خود قطعاً یک انتخاب مناسب برای انتخاب محل تحصیل است.