Aysham

لیست خدایان یونان باستان + عکس خدایان یونانی

یونانیان باستان عقاید خاصی داشتند که به آنها کمک می کرد تا خود و دنیای اطرافشان را درک کنند. آنها به خدایان و الهه های مختلفی اعتقاد داشتند. یونانیان باستان به دلایل مختلف خدایان خاصی را می پرستیدند. دین یونان باستان بر این باور استوار بود که دوازده خدا و الهه وجود دارند که از کوه المپوس در یونان بر جهان حکمرانی می‌کنند:

 1. زئوس - خدای آسمان
 2. پوزئیدون - خدای دریا
 3. آرس - خدای جنگ
 4. آفرودیت - الهه عشق
 5. هرا - الهه زنان
 6. دمتر - الهه کشاورزی
 7. آتنا - الهه جنگ و خرد
 8. آپولو - خدای خورشید، موسیقی و شعر
 9. آرتمیس - الهه شکار
 10. هفائستوس - خدای آتش
 11. هرمس - رسول خدا
 12. دیونیسوس - خدای شراب

قبل از اینکه به صورت کامل به بررسی خدایان یونان باستان بپردازیم به شما پیشنهاد میدهیم اگر قصد سفر به یونان را دارید از طریق سایت آیشم اقدام به خرید تور یونان بفرمایید.

زئوس؛ قدرتمندترین در بین خدایان یونان باستان

زئوس؛ قدرتمندترین در بین خدایان یونان باستان

زئوس قدرتمندترین خدای یونان باستان بود. به عنوان خدای آسمان و پادشاه المپ، خلق‌وخوی او بر آب و هوا تأثیر می گذاشت. زئوس همچنین بر همه خدایان و الهه های دیگر حکومت می کند، بنابراین او در اکثر خانه های یونان باستان از طریق محراب ها، زیارتگاه ها و هدایای روزانه پرستش می‌شد. زئوس قدرت تغییر شکل خود را داشت و همچنین با ملکه خدایان، هرا ازدواج کرد.

پوزئیدون؛ خدای دریا

پوزئیدون؛ خدای دریا

پوزئیدون به عنوان خدای دریا و برادر زئوس یکی از قدرتمندترین خدایان یونان باستان بود. پوزئیدون دریاها را کنترل می کرد؛ بنابراین ملوانان قبل از سفرهایشان، برای اطمینان از عبور امن به درگاه پوزئیدون دعا می کردند.

آرس؛ خدای جنگ

آرس؛ خدای جنگ

آرس، پسر زئوس و هرا، خدای جنگ بود. او خدایی ظالم بود، بنابراین والدینش او را دوست نداشتند و به اندازه دیگر خدایان یونانی پرستش نمی شد. نمادهای مقدس او شامل سگ و کرکس بود. آرس معمولاً نیزه‌ای آغشته به خون را حمل می‌کرد.

آفرودیت؛ الهه عشق و زیبایی

آفرودیت؛ الهه عشق و زیبایی

آفرودیت عمدتاً به عنوان الهه عشق و زیبایی در بسیاری از نقاط یونان باستان پرستش می‌شد. نماد آفرودیت به عنوان الهه عشق و باروری، کبوتر، گل رز، قو و گنجشک بود. اعتقاد بر این بود که آفرودیت یا دختر زئوس است یا از دریا برخاسته است.

هرا؛ الهه ازدواج و ملکه خدایان

هرا؛ الهه ازدواج و ملکه خدایان

همسر زئوس، هرا ملکه خدایان یونان باستان و همچنین الهه ازدواج، زن، خانواده و تولد بود که به عنوان محافظ آنها عمل می‌کرد. با این حال، هرا به عنوان یک خدای انتقام‌جو و حسود شناخته می‌شد. حیوان مقدس هرا یک طاووس بود که یک جفت طاووس ارابه او را می‌کشیدند.

دمتر؛ الهه کشاورزی

دمتر؛ الهه کشاورزی

دمتر به عنوان الهه کشاورزی و برداشت، فصول و رشد محصولات را کنترل می کرد. بنابراین، یونانیان باستان به امید رشد موفقیت آمیز محصولاتشان، دمتر را پرستش و دعا می کردند. دمتر به مردان یاد می داد که چگونه ذرت را پرورش دهند، و اعتقاد بر این بود که بی ثمری زمستان ناشی از غم و اندوه دخترش پرسفونه است که در این ماه ها با هادس در دنیای زیرین زندگی می‌کند.

آتنا؛ الهه جنگ و خرد

آتنا؛ الهه جنگ و خرد

دختر زئوس، آتنا الهه استراتژی و خرد جنگ بود که نمادهای مقدس او جغد و درخت زیتون بودند. آتنا مادری نداشت و مستقیماً از سر زئوس با زره به دنیا آمد! او به عنوان الهه استراتژی نبرد، همتای زن آرس است. آتنا خدای حامی شهر آتن است.

آپولو؛ خدای خورشید، موسیقی، شعر، هنر و غیره

آپولو؛ خدای خورشید، موسیقی، شعر، هنر و غیره

آپولو خدای بسیاری از چیزها از جمله خورشید، موسیقی، شعر، هنر، رقص، تیراندازی با کمان و شفا بود. آپولو، پسر زئوس، موسیقی را برای الهه ها و خدایان یونانی بر روی لیر طلایی خود می نواخت. آپولو همچنین هنر پزشکی را به انسان‌ها آموخت و گاهی اوقات از او به عنوان "شفادهنده" یاد می‌شود، که توانایی شفای افراد از بیماری‌ها را دارد؛ اما همچنین عفونت را به کسانی که با استفاده از تیرها او را عصبانی می‌کنند، منتقل می‌کند.

آرتمیس؛ الهه یونانی شکار و حیات وحش

آرتمیس؛ الهه یونانی شکار و حیات وحش

خواهر دوقلوی آپولو، آرتمیس، فرزند دیگر زئوس است. او به عنوان الهه شکار، با تیر و کمان خود شکار می‌کرد و یک سگ شکاری به عنوان همراه داشت. آرتمیس الهه مورد علاقه روستاییان بود. الهه حیوانات، آرتمیس، هر کسی را که به حیوانات مقدس او، از جمله خرس‌ها و گوزن‌ها آسیب برساند، مجازات می‌کند.

هفائستوس؛ خدای آتش، فلزکاری و مجسمه سازی

هفائستوس؛ خدای آتش، فلزکاری و مجسمه سازی

هفائستوس، پسر زئوس و هرا، خدای یونانی آتش، فلزکاری، مجسمه سازی بود. هفائستوس با صنعتگران و آهنگران ارتباط داشت و با الهه آفرودیت ازدواج کرد. بر خلاف دیگر خدایان و الهه‌های یونانی، هفائستوس به دلیل پرتاب شدن از کوه المپ توسط هرا، از نظر جسمی ناقص بود و به عنوان «لنگ» شناخته می‌شد. او با چکش و سندان به تصویر کشیده شده است.

هرمس؛ خدای پیام آور

هرمس؛ خدای پیام آور

هرمس، کوچکترین پسر زئوس، به دلیل امانتداری و سرعتی که داشت، پیام آور خدایان یونانی شد. هرمس با پوشیدن کفش های بالدار می توانست به سرعت پرواز کرده و سفر کند. هرمس محافظ مسافران و بازرگانان بود. او را مخترع بوکس و ژیمناستیک می‌دانند.

دیونیسوس؛ محبوب‌ترین در بین خدایان یونان باستان

دیونیسوس؛ محبوب‌ترین در بین خدایان یونان باستان

دیونیسوس که بخش مهمی از فرهنگ یونان باستان است، به عنوان خدای شراب، از محبوب‌ترین خدایان یونان باستان بود. دیونیسوس کشت انگور را آموخت و اولین کسی بود که شراب درست کرد. دیونیسوس به مردم آموخت که چگونه شراب درست کنند و سپس به کوه المپ صعود کرد و آخرین خدایی بود که وارد این کوه شد. همه ی خدایانی که نام برده شد نمادی از آنها در مکان های تاریخی یونان به چشم می خورد به همین خاط مسافران یونان سفر خود را بهترین تور اروپا که در عمر خود داشته اند می دانند.