Aysham

ویزای سرمایه گذاری یونان یا همان ویزای طلایی به سرمایه‌گذاران خارجی تعلق می گیرد که بتوانند با استفاده از روش های سرمایه گذاری برای اقتصاد یونان مفید واقع شوند. مهاجران خارجی می توانند با خرید ملک مسکونی و تجاری، سرمایه گذاری در شرکت های تجاری گوناگون، راه‌اندازی کسب‌وکار و کارآفرینی در یونان سرمایه گذاری کنند. دریافت ویزای طلایی یونان نیازمند پرداخت حداقل ۲۵۰ هزار یورو و سرمایه‌گذاری در این کشور است.

شرایط اخذ ویزای سرمایه گذاری یونان

یونان این کشور زیبای اروپایی که در کنار دریای مدیترانه قرار گرفته و آب و هوای بسیار مطلوبی دارد، ازنظر گردشگاه ها و مناظر طبیعی، کشور بسیار مناسبی برای مهاجرت و اقامت است. اقتصاد یونان نیز در سال‌های اخیر رشد خوبی داشته و همین باعث شده تا فرصت های سرمایه گذاری در این کشور افزایش پیدا کند.

به همین خاطر در سال های گذشته بسیاری از هم‌وطنان ایرانی با هدف سرمایه گذاری در بخش کشاورزی، ساخت‌وساز، دیجیتال، صنایع گردشگری، هتلداری و ... اقدام به دریافت ویزای سرمایه گذاری یونان نموده‌اند. شرایط لازم برای دریافت ویزای سرمایه گذاری یونان برای اتباع غیراروپایی بسیار ساده است و اگر مهاجران شرایط زیر را داشته باشند، به‌راحتی می توانند با استفاده از یکی از روش های سرمایه گذاری در یونان اقامت بگیرند.

 • -شرایط سنی بالای ۱۸ سال
 • -عدم سوءپیشینه یا سابقه کیفری
 • -دارا بودن تمکن مالی لازم برای سرمایه گذاری در کشور یونان
 • -خرید بیمه درمانی از شرکت های معتبر یونانی

نکته: علاوه بر داشتن شرایط لازم برای اخذ ویزای سرمایه گذاری یونان، فراهم کردن هزینه مورد نیاز برای سرمایه گذاری نیز ضروری است.

روش های سرمایه گذاری در یونان

حداقل سرمایه مورد نیاز برای دریافت ویزای سرمایه گذاری یونان ۲۵۰ هزار دلار است. این مبلغ مربوط به سرمایه گذاری در بخش املاک و مستغلات می شود، اما روش های دیگری هم برای سرمایه‌گذاری در کشور یونان هستند که متقاضیان می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند و اقامت ۵ ساله قابل تمدید یونان را بگیرند. این روش ها عبارتند از:

1- سرمایه گذاری در بخش املاک یونان

سرمایه گذاران خارجی با پرداخت مبلغی معادل ۲۵۰ هزار یورو می توانند در کشور یونان سرمایه‌گذاری کنند. البته علاوه بر این مبلغ که مبلغ پایه محسوب می شود، هزینه های مربوط به مالیات، هزینه قرارداد، هزینه تمبر و ... نیز جزو هزینه های اضافی می شوند که باید توسط سرمایه گذار در نظر گرفته شود. با این مبلغ سرمایه گذاران خارجی می توانند برای خودشان، والدین وابسته، همسر و فرزندان خود اقامت یونان را دریافت کنند و پس از گذشت هفت سال زندگی مستمر در این کشور، برای تابعیت و پاسپورت یونان درخواست بدهند

2- سرمایه گذاری در یونان از طریق کارآفرینی

برای دریافت ویزای سرمایه گذاری یونان از طریق کارآفرینی در این کشور نیز می توانید اقدام کنید. ارائه یک طرح اقتصادی قدرتمند و جذاب که بتواند توجه دولت این کشور را جلب کند و برای تکامل اقتصاد یونان مفید باشد، از شرایط ضروری سرمایه گذاری با استفاده از این روش می باشد.

برای استفاده از این روش بایستی بیزینس پلن ارائه شده ویژگی های مورد نظر دولت یونان را داشته باشد و علاوه بر ایجاد اشتغال دارای ایده های خلاقانه باشد. سرمایه گذاری از طریق کارآفرینی هم مانند سایر روش‌های دیگر در ابتدا برای سرمایه گذاران یک اقامت ۵ ساله فراهم می کند که قابل تمدید است. در صورت تداوم سرمایه گذاری و اقامت در این کشور، امکان دریافت پاسپورت یونانی نیز فراهم می شود.

3- سرمایه گذاری در یونان با ثبت شرکت

یکی از روش هایی که مهاجران خارجی می توانند با استفاده از آن ویزای سرمایه گذاری یونان را بگیرند، ثبت شرکت است. افرادی که از این طریق برای سرمایه گذاری اقدام کنند، می توانند اقامت ۵ ساله یونان را بگیرند که قابلیت تمدید دارد. انواع مختلف شرکت با مسئولیت محدود، شرکت هایی با مسئولیت محدود خصوصی، شرکت های عمومی و ... وجود دارند که مهاجران خارجی می توانند در آن ها سرمایه گذاری کنند. هزینه لازم برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در یونان حداقل 7 هزار یورو است.

4- راه اندازی استارتاپ در یونان

راه اندازی یک کسب و کار یا استارتاپ خلاقانه در کشور یونان با استقبال بسیار خوبی مواجه می شود. با در نظر گرفتن موقعیت اقتصادی، جغرافیایی و سیاسی یونان می توان گفت که این کشور بستر مناسبی برای راه اندازی یک کسب و کار است، اما دارا بودن ایده های جدید و نوآورانه ضروری است. اگر افرادی باشند که بخواهند در این کشور از طریق ثبت شرک یک استارتاپ جدید راه اندازی کنند، حداقل به سرمایه ۲۰۰ یورو نیاز دارند. این مبلغ با توجه به نوع شرکت افزایش پیدا می‌کند. دریافت اقامت یونان نیز از این طریق امکان پذیر است.

5- خرید اوراق قرضه دولتی

به علت عملکرد ضعیف دولت یونان، تحلیل گران اقتصادی، استفاده از روش خرید اوراق قرضه دولتی در کشور یونان را به‌عنوان یک روش مناسب سرمایه‌گذاری توصیه نمی کنند؛ بنابراین بهتر است از روش هایی که ریسک کمتری برای سرمایه گذاری دارند، استفاده نمایید.

6- سرمایه گذاری با روش خود حمایتی در یونان

اخذ ویزای تمکن مالی یونان با استفاده از روش سرمایه گذاری خود حمایتی در این کشور امکان پذیر است. سرمایه‌گذاری خود حمایتی یا همان سرمایه گذاری تمکن مالی، نیازمند ارائه تمکن مالی مناسب است؛ یعنی مهاجران خارجی باید اثبات کنند که درآمد آن ها بسیار بالا است و می توانند حداقل ماهیانه 2 هزار یورو درآمد داشته باشند.

برای دریافت ویزای تمکن مالی یونان، سرمایه‌گذار باید ثابت کند که نیازی به سرمایه گذاری در یونان ندارد، می تواند از طریق درآمد ماهیانه هود امرار معاش کند و در کشور یونان نیازی به اشتغال هم نخواهد داشت.

افرادی که متأهل باشند و بخواهند از طریق روش خود حمایتی، ویزای سرمایه گذاری یونان را بگیرند، بایستی مدارک مالی ارائه نمایند که نشان دهد به ازای فرزندان خود ۱۵% و به ازای همسر خود ۲۰% می توانند درآمد خود را افزایش دهند.

این افراد می توانند اقامت یونان را بگیرند، اما نمی توانند در این کشور کار کنند. مهاجرانی که از روش خود حمایتی استفاده می کنند، حتی می توانند برای فرزندان خود که ۲۱ سال سن دارند، اقامت بگیرند.

سرمایه گذاران خارجی که از روش خود حمایتی استفاده کرده باشند، می توانند در ابتدا یک اقامت 2 ساله بگیرند و هر سه سال یک بار هم قادر خواهند بود این اقامت را تمدید کنند. این افراد حداقل 6 ماه از یک سال را باید در یونان بمانند تا برای تمدید اقامت به مشکل بر نخورند د.

دریافت ویزای تمکن مالی یونان ۱۰ الی ۱۴ هفته طول می کشد. مراحل دریافت ویزای خود حمایتی یونان عبارت است از:

 • -درخواست ویزای نوع D و پرداخت هزینه‌ای حدود ۱۸۰ یورو
 • -دریافت شماره مالیاتی از کشور یونان
 • -افتتاح حساب بانکی در یونان با مبلغ ۲۴ هزار یورو
 • -ارائه مدارک لازم برای دریافت اقامت
 • -ارسال نمودن اثرانگشت

مزایای دریافت ویزای سرمایه گذاری یونان

افرادی که یکی از روش های سرمایه گذاری در کشور یونان را انتخاب کنند، می توانند از مزایای سرمایه گذاری در این کشور بهره‌مند شوند.

 • -اولین موردی که می‌توان به آن اشاره کرد، عدم نیاز به حضور در کشور یونان است؛ یعنی مهاجران خارجی بدون اینکه در یونان زندگی کنند و اقامت داشته باشند، می توانند در این کشور سرمایه‌گذاری کنند و برای خودشان، همسرشان و فرزندانی که تا ۲۱ سال سن دارند، اقامت ۵ ساله موقت بگیرند.
 • -البته افرادی که گلدن ویزای یونان را بگیرند، می توانند برای والدین خودشان و همسرشان نیز اقامت بگیرند. این جزو مزایای بسیار جذابی است که باعث می شود سرمایه گذاران خارجی یونان را برای سرمایه گذاری انتخاب کنند.
 • -دریافت اقامت یونان پس از 7 سال زندگی در این کشور ازجمله مزایای دیگری است که می‌توان به آن اشاره کرد. درصورتی‌که مهاجران و سرمایه گذاران خارجی هفت سال در یونان زندگی کنند و در طول این هفت سال فقط 3 ماه از یونان خارج شوند، می توانند پاسپورت یونانی بگیرند و تابعیت دوگانه داشته باشند.
 • -تحصیل رایگان فرزندان در یونان نیز جزو مزایای سرمایه گذاری در این کشور است.
 • -امکان فروش ملک خریداری شده پس از دریافت تابعیت در یونان وجود دارد؛ یعنی به محض اینکه مهاجران خارجی تابعیت خود را بگیرند و جزو شهروندان محسوب شوند، می توانند املاکی که برای سرمایه گذاری خریداری کرده بودند یا شرکت هایی که ثبت کرده بودند به فروش برسانند و همچنان اقامت خود را حفظ کنند.

معایب سرمایه گذاری در کشور یونان

کشور یونان یکی از کشورهای اروپایی مطرح است که از لحاظ گردشگری شهرت بسیار بالایی پیدا کرده است. دارا بودن هزاران جزیره، جاذبه های طبیعی و خط ساحلی طولانی این کشور، یونان را به عنوان یک بهشت برای گردشگران به تصویر می کشد البته چشم اندازهای مثبت سرمایه گذاری در این کشور نیز از دید سرمایه گذاران خارجی پنهان نمانده است. به همین خاطر روز به روز به تعداد افرادی که در این کشور سرمایه گذاری می کنند افزوده می شود؛ اما این افراد باید بدانند که چه ریسک و مخاطره هایی برای سرمایه گذاری در یونان پیش روی آن ها قرار دارد. از جمله معایبی که می‌توان برای سرمایه گذاری در یونان برشمرد عبارتند از:

 • -پایین بودن سطح کشور یونان نسبت به سایر کشورهای اروپایی مطرح، البته این یک امر بدیهی است که یونان نسبت به کشورهایی مانند فرانسه، انگلیس و آلمان در سطح پایین تری قرار داشته باشد.
 • -معایب دیگری که سرمایه گذاری در یونان دارد این است که مهاجران و سرمایه‌گذاران در طول مدت سرمایه گذاری نمی توانند در این کشور کار کنند. مگر اینکه به عنوان مدیرعامل در شرکت هایی که ثبت کرده‌اند مشغول به کار شوند.
 • -سرمایه‌گذاران خارجی بعد از گذشت هفت سال می توانند برای پاسپورت یونانی در خواست بدهند که پروسه صدور پاسپورت، ممکن است تا ۱۲ سال هم طول بکشد.

کلام پایانی

فرصت های سرمایه گذاری در کشور یونان در بخش های مختلفی وجود دارد. از خرید ملک در یونان گرفته که کمترین هزینه را نیاز دارد تا راه اندازی شرکت و دریافت ویزای خود حمایتی یونان که بیشترین سرمایه را لازم دارد. سرمایه گذاری در یونان می تواند در ابتدا اقامت موقت برای سرمایه گذاران در برداشته باشد. در نهایت پس از حفظ سرمایه و اقامت در این کشور می توانند برای دریافت پاسپورت و تابعیت یونانی درخواست بدهند. البته سرمایه گذاری در یونان مزایا و معایبی دارد که در این نوشتار به آن ها پرداختیم.

سؤالات متداول کاربران

حداقل سرمایه مورد نیاز در یونان برای خرید ملک چقدر است؟

برای خرید ملک در یونان سرمایه گذاران خارجی به ۲۵۰ هزار یورو نیاز دارند.

آیا با سرمایه گذاری در یونان، می توان اقامت و تابعیت گرفت؟

بله یکی از مزایای سرمایه گذاری در کشور یونان، دریافت اقامت موقت و دریافت تابعیت، پس از ۷ سال می باشد.

آیا برای سرمایه گذاری در یونان باید در این کشور زندگی کرد؟

خیر کشور اروپایی یونان جزو کشورهایی است که برای سرمایه گذاری شرط حضور ندارد.

حداقل سرمایه لازم برای ویزای تمکن مالی یونان چقدر است؟

مهاجران خارجی باید اثبات کنند که ماهیانه 2000 دلار درآمد دارند تا بتوانند ویزای خود حمایتی یونان را بگیرند.