Aysham

چگونه بدون تور سفر کنیم؟ راهنمای سفر به استانبول بدون تور

اگر شما از آن دسته افراد اهل سفر هستید که با تور به سفر می‌روید، حتماً به این موضوع فکر کرده‌اید که خودتان نیز می‌توانید به‌تنهایی و بدون تور سفر کنید. شاید هم از آن دسته افرادی باشید که از ابتدای کار، تصمیم به سفرکردن بدون تور را بگیرید و جرات تنهایی دل به جاده زدن را داشته باشید. ناگفته نماند که سفر با تور مزایایی دارد اما افرادی که به‌ مرورزمان در سفر به پختگی و تجربه کافی می‌رسند، این سؤال در ذهنشان جرقه می‌زند که " چگونه بدون تور سفر کنیم؟ "

سفر بدون تور چه مزایایی دارد

سفر بدون تور چه مزایایی دارد

همان‌طور که می‌دانید در سفر با تور، تقریباً اکثر برنامه‌ها از قبل مشخص است. شما نیز باید زمانی که تصمیم به سفر مستقل و بدون تور می‌گیرید برای خودتان برنامه‌ریزی قبلی داشته باشید، با این تفاوت که در این سفر می‌توانید طبق خواسته خودتان تغییراتی را در برنامه سفر ایجاد کنید که این شرایط هنگام سفر با تور امکان‌پذیر نمی‌باشد و بایستی طبق برنامه‌ریزی انجام شده عمل کنید.

یکی دیگر از مزیت‌های سفرِ بدون تور این است که شما هزینه کمتری را برای سفر متحمل می‌شوید، چراکه تورها بابت انجام رزرو و هماهنگی در مقصد و همچنین معرفی جاذبه‌های گردشگری مقصد از شما هزینه‌ای را دریافت می‌کنند.

در این قسمت شما را با موارد مربوط به اینکه "چگونه بدون تور سفر کنیم" آشنا خواهیم کرد:

1. جستجوگر باشید

زمانی که تصمیم دارید به‌صورت مستقل سفر کنید شاید با این سؤال در ذهن خود مواجه شوید که برای دیدن جاذبه‌های گردشگری چگونه بدون تور سفر کنیم؟

یکی از نکاتی که باید در راهنمای چگونه بدون تور سفر کنیم به آن توجه شود، جستجوگر بودن است. قطعاً در سفر بدون تور، کسی نیست که شما را به مکان‌ها و جاذبه‌های دیدنی برده و مطالبی را در مورد آنها برایتان بیان کند. پس باید خودتان جستجوگری را آغاز کرده و جاذبه‌های دیدنی مقصد را پیدا کنید. امروزه با گسترش اینترنت و دردسترس‌بودن آن می‌توانید اطلاعات مفیدی را درمورد مکان و جاذبه‌های دیدنی، هتل‌ها، رستوران‌ها، فرهنگ مردم و آداب و رسومشان کسب کرده و با آسودگی خاطر سفر کنید.

2. برنامه‌ریزی داشته باشید

عموماً کسانی که اهل سفر حرفه‌ای هستند، همیشه به‌صورت دقیق برنامه‌ریزی دارند و تلاش می‌کنند تا برای سفر خود چهارچوبی تعیین کرده و طبق آن پیش روند تا کمتر به مشکل بخورند. در حقیقت یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین نکات مربوط به اینکه چگونه بدون تور سفر کنیم، داشتن برنامه‌ریزی است.

در مورد برنامه‌ریزی سفر، مدیریت سه موضوع بسیار حائز اهمیت است:

هزینه‌ها، زمان‌بندی و مدیریت بحران

• هزینه‌ها : بخش مهمی از برنامه‌ریزی، درنظرگرفتن هزینه‌ها است. به شما پیشنهاد می‌کنیم که همیشه، حتی در صورت نداشتن محدودیت برای خرج پول، برای سفرتان یک مقدار مشخصی را در نظر بگیرید. چراکه هزینه‌های زیاد می‌تواند کل برنامهٔ سفر شما را به هم بریزد. پس بهتر است برای جلوگیری از خرج زیاد هزینه روزانه خود، هزینه بلیت و هتل، هزینه تفریح، هزینه غذا و یا خرید سوغاتی را به‌صورت جداگانه در نظر بگیرید. انجام این کار بهترین اقدام برای کنترل هزینه‌های شما است.

• زمان‌بندی : یکی دیگر از مهم‌ترین قسمت‌های برنامه‌ریزی، زمان‌بندی است. برای مثال می‌خواهید به شهرهای استانبول و آنکارا سفر کنید. قبل از هر چیز باید مشخص کنید که کل این سفر چند روز است، سپس زمان را بین این دو شهر تقسیم کنید. نکته قابل‌توجه در این قسمت این است که انتخاب مکان‌های زیاد در مدت محدود می‌تواند باعث سردرگمی شما در طول سفر شود.

• مدیریت بحران : یکی از جدی‌ترین و اصولی‌ترین قسمت‌های برنامه‌ریزی برای سفر بدون تور، مدیریت بحران است. توانایی مدیریت بحران در سفر می‌تواند نشان‌دهنده مهارت و آمادگی شما برای سفر باشد. شما باید قبل از سفر پیشامدهای احتمالی نظیر آسیب‌های جسمی، مفقود کردن گذرنامه، ربودن مدارک و کیف پول و ... را در نظر گرفته و برای آن‌ها چاره‌ای بیندیشید.

3. با زبان کشور مقصد آشنا باشید

برای سفرهای خارج از کشور سعی کنید با زبان و فرهنگ میزبان آشنایی داشته باشید تا بتوانید با آنها ارتباط مناسبی برقرار کنید. زبان انگلیسی نیز می‌تواند در این مورد بسیار مؤثر و یاری‌دهنده باشد. اگر هم توانایی و فرصت آموزش زبان جدید را ندارید می‌توانید از نرم‌افزارهایی که قابلیت نصب روی گوشی را دارند استفاده کنید تا بتوانید منظور خود را به مخاطب منتقل کنید.

4. قوانین را دقیق بدانید

شاید این سؤال ذهنتان را مشغول کرده باشد که چگونه بدون تور سفر کنیم ولی از قوانین مقصد آگاه شویم؟

شما می‌توانید با اندکی تحقیق و جستجوی قوانین کشور موردنظر در اینترنت به این سؤال پاسخ داده و از قوانین موردنظر آگاه شوید.

5. واحدهای پولی را بشناسید

یکی دیگر از اقداماتی که باید در موارد مربوط به اینکه چگونه بدون تور سفر کنیم در نظر بگیرید، این است که با واحدهای پولی هر کشور آشنا باشید. زمانی که شما از مرز خارج خواهید شد، طبیعتاً واحدهای پولی تغییر می‌کند و شما باید از نرخ تبدیل ارزها در کشورهای مختلف آگاهی داشته باشید.

راهنمای سفر به استانبول بدون تور

راهنمای سفر به استانبول بدون تور

استانبول یکی از شهرهای دیدنی و جذاب ترکیه به شمار می‌رود که می‌توان گفت این شهر از محبوب‌ترین مقاصد سفرهای خارجیِ ایرانی‌ها محسوب می‌شود. استانبول مقاصد گردشگری زیادی از جمله کاخ توپکاپی، مسجد ایا صوفیه، تنگه بسفر و... را دارا می‌باشد که بازدید از این مکان‌ها خالی‌ازلطف نیست. دسته‌ای از گردشگران هستند که معتقدند سفر با تور، برای آنها هیجان کافی را نخواهد داشت و ترجیح می‌دهند که با توجه و با استفاده از راهنمای سفر به استانبول، بدون تور به این شهر زیبا سفرکرده و از جاذبه‌های آن لذت ببرند.

مقدمات و راهنمای سفر به استانبول بدون تور به‌صورت زیر است:

• در سفر بدون تور باید زمان دقیق سفر خود را تعیین کرده وبا توجه به اینکه قصد سفر هوایی را دارید بایستی یک بلیت هواپیما تهیه کنید. این بلیت می‌تواند باتوجه‌به مدت‌زمان سفر شما، یک‌طرفه و یا دوطرفه باشد.

• اگر قصد دارید به‌صورت زمینی به استانبول سفر کنید، می‌توانید بلیت اتوبوس یا قطار استانبول را تهیه کنید. اتوبوس‌های تهران - استانبول از مبدأ پایانه بیهقی واقع در میدان آرژانتین به سمت ترکیه حرکت می‌کنند. همچنین خرید بلیت قطار هم به‌صورت حضوری و هم به‌صورت آنلاین امکان‌پذیر خواهد بود.

• یکی دیگر از اقداماتی که باید در سفر به استانبول و بدون تور در نظر بگیرید، این است که به فکر یک اقامتگاه برای سفر خود باشید و از قبل، مدت‌زمان سفر خود را تعیین کنید. زیرا بهتر است قبل از شروع سفر، خانه و یا سوئیتی را اجاره کنید. البته یکی دیگر از راهکارهای سکنی گزیدن در استانبول هتل‌ها هستند و مخصوص کسانی هستند که نسبت به امنیت خانه‌های اجاره‌ای تردید دارند.

• دیگر موردی که باید به آن توجه شود تهیه کردن و به‌همراه ‌داشتن ارز مسافرتی است. اما شاید این سؤال برایتان پیش بیاید که برای سفر به استانبول خرید دلار بهتر است یا لیر؟ پیشنهاد ما به شما این است که دلار به همراه داشته باشید و در استانبول به لیر تبدیل کنید.

• قبل از سفر لیستی از اماکن دیدنی و مراکز خرید استانبول را که قرار است از آنها دیدن کنید، تهیه کرده و به همراه داشته باشید. همچنین برای سفر خود مقدار زمان گشت‌وگذار در هر مکان را برنامه‌ریزی و تعیین کنید.

• اغلب مردم در ترکیه به انگلیسی تسلط ندارند و به زبان ترکی استانبولی با گردشگران صحبت می‌کنند. پس لازم است شما هم قبل از سفر به استانبول کمی زبان ترکی استانبولی یاد بگیرید. در غیر این صورت امکان دارد در رفت‌وآمد خود و یا تهیه اقلام روزانه با مشکل مواجه شوید.

• اگر تصمیم بر این دارید که از پرداخت هزینه‌های اضافی جلوگیری کنید به شما پیشنهاد می‌کنیم که در استانبول برای رفت‌وآمد از اجاره اتومبیل خودداری کنید زیرا قیمت بنزین در استانبول بسیار بالا بوده و می‌تواند هزینه زیادی را بر شما تحمیل کند. پس بهتر است به‌جای کرایه خودرو از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده کنید.

نتیجه‌گیری

سفرکردن برای ما مزایای زیادی از جمله کسب تجربه‌های جدید، ملاقات با افراد مختلف، آشنایی با فرهنگ‌های مختلف، آشنایی با قوانین کشورها و ... را به همراه دارد. همچنین می‌تواند فشارهای روحی و جسمی را کاهش داده و حال خوبی را برایتان رقم بزند.

حال اگر از افرادی باشید که چندین بار با تور سفرکرده‌اند و توانایی سفر خارج از کشور را به‌صورت مستقل دارند، قطعاً این سؤال برایتان پیش خواهد آمد که چگونه بدون تور سفر کنیم؟ که در این مقاله به طور کامل به توضیح این موضوع پرداختیم و شما را با راهنمای سفر به استانبول بدون تور آشنا کردیم.