Aysham

اقامت طلایی یونان

اقامت طلایی یونان از طریق سرمایه گذاری در این کشور و با دریافت گلدن ویزا یا همان ویزای طلایی امکان پذیر است. ویزای طلایی یونان جزو با ارزش‌ترین ویزاهای سرمایه‌گذاری در منطقه شنگن است که علاوه بر اقامت ۵ ساله، می تواند در نهایت منتج به دریافت تابعیت و شهروندی یونان شود. بیشتر افرادی که از طریق دریافت گلدن ویزا برای اقامت طلایی یونان اقدام می کنند، از روش خرید ملک استفاده می‌کنند که به حداقل سرمایه لازم یعنی ۲۵۰ هزار یورو نیاز دارد.

شرایط دریافت اقامت طلایی یونان

برای دریافت اقامت طلایی یونان، شهروندان غیر اتحادیه اروپا می توانند در اقتصاد یونان سرمایه‌گذاری کنند و در صورت دارا بودن معیارهای صلاحیت، موفق به کسب ویزای طلایی این کشور شوند. متقاضیان دریافت اقامت طلایی یونان، بایستی شرایط زیر را داشته باشند تا بتوانند برای دریافت ویزا درخواست دهند.

 • - بالای ۱۸ سال باشند
 • - نداشتن سابقه کیفری
 • - سرمایه گذاری در یونان با حداقل ۲۵۰ هزار یورو
 • - خرید بیمه درمانی از شرکت هایی که در یونان فعالیت می کنند.
 • - ارائه ویزای معتبر
 • - انجام آزمایش های پزشکی
 • - ارائه مدارک تمکن مالی برای پرداخت هزینه های زندگی در یونان

اخذ ویزای طلایی یونان

یکی از بهترین روش ها برای مهاجرت به کشور یونان و دریافت اقامت این کشور، اخذ گلدن ویزا می باشد. افرادی که از این روش استفاده کنند، می توانند برای خودشان و اعضای خانواده اقامت موقت بگیرند. این اقامت قابل تمدید است و اگر شرایط لازم را داشته باشند و در کشور یونان بمانند، می‌توانند برای دریافت اقامت دائم، تابعیت و شهروندی یونان هم درخواست بدهند.

افرادی که ویزای طلایی یونان را دریافت کنند، هیچ محدودیتی برای ماندن در این کشور ندارند و می توانند با استفاده از این ویزا در کشور یونان زندگی کنند و از شرایط مناسب زندگی بهره مند شوند.

مراحل دریافت ویزای طلایی یونان

قبل از این که متقاضیان غیر اروپایی برای ویزای طلایی یونان درخواست بدهند، باید ابتدا یک بار ویزای توریستی یونان بگیرند و به این کشور سفر کنند. پس از انجام بررسی‌های لازم و پیدا کردن ملک مناسب برای خرید، متقاضیان باید مجدداً به کشور خود برگردند و مدارک لازم برای گرفتن ویزای یونان را تهیه و ارائه نمایند. معمولاً پروسه دریافت ویزای طلایی یونان طی 3 ماه انجام می شود. اگر دولت یونان با سرمایه گذاری مهاجران خارجی موافقت کند، این افراد می توانند مجدداً برای سفر به یونان اقدام کنند و ویزای طلایی بگیرند. برای گرفتن ویزای طلایی مراحل زیر باید به ترتیب انجام شوند.

 1. -انتخاب ملک مورد نظر برای خرید با در نظر گرفتن معیارهای سرمایه گذاری در یونان، حداقل به مبلغ ۲۵۰ هزار یورو
 2. -انجام مراحل قانونی برای خرید ملک مانند پرداخت مالیات، افتتاح حساب بانکی و ...
 3. -امضای قرارداد خرید ملک
 4. -دریافت سند و تملک قانونی ملک در یونان
 5. -ارائه مدارک به دولت یونان
 6. -دریافت کارت اقامت ویزای طلایی و تاییدیه پس از بررسی های انجام شده توسط دولت این کشور

پس از این که موفق به اخذ ویزای طلایی یونان شدید، می توانید هر ۵ سال یکبار، کارت اقامت ویزای طلایی را تمدید کنید تا به اقامت دائم برسید. برای دریافت شهروندی یونان حتماً باید ۷ سال در این کشور زندگی کنید و مالیات بپردازید و در این مدت تنها 3 ماه اجازه دارید که خارج از کشور یونان بمانید. البته در طی این مدت حق فروش ملک خریداری شده را ندارید. چرا که اقامت شما از بین می رود.

مدارک لازم برای اخذ ویزای طلایی یونان

مدارک لازم برای اخذ ویزای طلایی یونان باید توسط مهاجران غیر اروپایی، به اداره مهاجرت امور خارجه در یونان تحویل داده شود؛ اما قبل از ارسال این مدارک، بایستی برای اخذ ویزا مدارکی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم را از طریق سفارت یونان تحویل دهند. معمولاً متقاضیان از طریق کنسولگری یونان در خارج از کشور برای دریافت ویزای ورود اقدام می‌کنند و مدارک زیر را ارسال می نمایند.

 • -فرم درخواست ویزای طلایی یونان به صورت آنلاین
 • -ارائه عکس مناسب، دارای شرایط لازم برای گذرنامه
 • -گذرنامه معتبر به همراه کپی آن
 • -رسید پرداخت هزینه ها
 • -خرید بیمه درمانی در یونان برای تمام افراد خانواده
 • -انگیزه نامه برای سفر به یونان
 • -مدارک مربوط به مکان اقامت در یونان
 • -ارائه مدارک تمکن مالی برای مدت زمانی که در یونان اقامت دارید.

هزینه دریافت ویزای طلایی یونان

از آنجا که کسب اقامت طلایی یونان از طریق سرمایه گذاری در این کشور امکان پذیر است متقاضیان مهاجرت به یونان که جزء اتباع غیر اتحادیه اروپا هستند، می توانند با پرداخت حداقل ۲۵۰ هزار یورو اقامت طلایی یونان را به دست بیاورند. البته این افراد می‌توانند با پرداخت این مبلغ، به مدت ۵ سال، اقامت یونان را بگیرند و در طول این پنج سال سرمایه گذاری خود را حفظ کنند. روش های دیگری هم وجود دارد که از طریق آن ها، امکان دریافت اقامت موقت یونان و سرمایه گذاری در این کشور وجود دارد.

غیر از خریدن ملک، متقاضیان با خرید اجاره آپارتمان یا هتل به مدت ۱۰ سال نیز می توانند در این کشور سرمایه گذاری داشته باشند. فرقی نمی‌کند که املاک خریداری شده در سرزمین اصلی کشور یونان باشند یا در جزیره های این کشور واقع شده باشند، هر یک از این موارد می توانند اقامت یونان را به همراه داشته باشند.

البته روش های دیگری هم برای دریافت ویزای طلایی یونان وجود دارد که از جمله آن ها می‌توان به سرمایه گذاری در شرکت های یونانی، خرید اوراق قرضه دولتی، سپرده گذاری در بانک های یونان و ... اشاره کرد که هر یک هزینه های مربوط به خود را دارند.

اگر بخواهید از طریق خرید ملک در این کشور سرمایه گذاری کنید، میزان هزینه هایی که باید پرداخت کنید شامل موارد زیر می شود.

 • -سرمایه گذاری برای خرید ملک و مستغلات: 250 هزار یورو
 • -پرداخت مالیات و هزینه های حقوقی: 16 هزار یورو
 • -خرید تمبر برای ویزای طلایی: 2000 یورو برای هر متقاضی
 • -پرداخت مبلغی بابت بررسی سابقه ملک: 250 یورو و 24% مالیات بر ارزش افزوده
 • -پرداخت هزینه های مربوط به قرارداد خرید: 1000 یورو
 • -هزینه مربوط به درخواست اقامت یونان: 300 یورو به همراه 24% مالیات بر ارزش افزوده

هزینه دریافت ویزای طلایی یونان برای روش های گوناگون

همانطور که اشاره کردیم روش های اخذ ویزای طلایی متفاوت هستند. افرادی که بتوانند یکی از این روش ها را انتخاب نموده و مبلغ مورد نظر را پرداخت کنند، علاوه بر خود و همسرشان، می توانند برای فرزندان زیر ۱۸ سال و در شرایطی خاص فرزندان بزرگتر که در حال تحصیل هستند اقامت بگیرند. هدف افرادی که در این کشور سرمایه گذاری می کنند، گرفتن تابعیت یونان است که پس از اقامت ۷ ساله و دارا بودن شرایط لازم محقق می شود. در جدول زیر مشاهده می کنید که هزینه لازم برای سرمایه گذاری در هر یک از روش های زیر چقدر است.

روش دریافت ویزای طلایی یونان مبلغ سرمایه گذاری (یورو)
خرید ملک ۲۵۰ هزار یورو
اجاره ده ساله ملک در یونان ____
سرمایه گذاری در شرکت یونانی ۴۰۰ هزار یورو
خرید اوراق قرضه دولتی یونان ۴۰۰ هزار یورو
خرید اوراق قرضه و خرید سهام شرکت های یونانی ۴۰۰ هزار یورو
سپرده گذاری در بانک های یونان ۴۰۰ هزار یورو
سرمایه گذاری در بخش اوراق قرضه شرکتی یا در بخش دولتی ۸۰۰ هزار یورو

اخذ تابعیت و پاسپورت یونان با گلدن ویزا

برای گرفتن تابعیت و پاسپورت یونان پس از اخذ ویزای طلایی این کشور، نیازی نیست که متقاضیان حتماً در کشور یونان اقامت داشته باشند. فقط اگر سرمایه گذاری خود را در طول ۵ سال حفظ کنند، می‌توانند با یک بار تمدید ویزا، آن هم هر ۵ سال یک دفعه، اجازه اقامت خود را بگیرند.

تابعیت این کشور تنها زمانی به دست می آید که متقاضیان ۷ سال کامل در یونان زندگی کنند. تسلط کافی به زبان یونانی نیز از دیگر شرایطی است که متقاضیان باید داشته باشند. پس از این که متقاضیان بتوانند شهروندی یونان را بگیرند، دیگر مانعی برای فروش املاک ندارند و می توانند مانند سایر شهروندان یونانی از حق پاسپورت این کشور استفاده کنند. البته همانطور که گفتیم شرکت در آزمون زبان یونانی و اثبات تسلط کافی به زبان لازم است.

مدت اعتبار ویزای طلایی یونان

اقامت طلایی یونان برای مهاجران خارجی، هیچ محدودیتی ندارد و آن ها می توانند در صورت حفظ سرمایه هر ۵ سال یکبار برای تمدید اقامت خود درخواست بدهند. البته همانطور که در بخش های پیش اشاره شد، حفظ مالکیت و سرمایه در این کشور بایستی ادامه داشته باشد.

مزایای اقامت طلایی یونان

اقامت طلایی یونان، یکی از روش های سرمایه گذاری در اتحادیه اروپا است که جزو روش های رقابتی بین کشورهای اروپایی شناخته می شود. آن هم به دلیل مزایای بسیاری است که برای سرمایه گذاران خارجی به همراه دارد. این مزایا عبارتند از:

 • -دریافت اقامت طلایی برای فرد اصلی و اعضای خانواده
 • -نداشتن محدودیت سنی
 • -عدم نیاز به مدرک زبان
 • -دریافت اقامت طلایی برای والدین وابسته، همسر، فرزندان زیر ۲۴ سال که دانشجو هستند.
 • -امکان سفر بدون دریافت ویزا به کشورهای دیگر منطقه شینگن
 • -عدم نیاز به حضور در یونان برای تمدید اقامت
 • -دریافت تابعیت پس از گذشت هفت سال زندگی در یونان
 • -سفر بدون ویزا به سایر کشور های اتحادیه اروپا
 • -فعالیت در بازار آزاد کشور های اروپایی
 • -زندگی در یونان و استفاده از مراقبت های بهداشتی و شرایط آموزشی مناسب برای فرزندان
 • -امکان اجاره ملک خریداری شده و دریافت اجاره آن برای زندگی در یونان
 • -امکان تحصیل فرزندان در یونان
 • -پایین بودن مبلغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری

معایب اقامت طلایی یونان

اگرچه دریافت ویزای طلایی یونان و اقامت این کشور دارای مزایای زیادی است، اما هر روشی ممکن است معایبی هم داشته باشد. البته در این مورد معایبی که قرار است به آن ها اشاره کنیم، به قدری کم اهمیت هستند که نمی توانند شما را از دریافت اقامت طلایی این کشور منصرف کنند. این معایب عبارتند از:

 • -عدم امکان اشتغال در یونان برای سرمایه گذاران خارجی
 • -عدم اجازه فروش ملک تا زمان دریافت تابعیت
 • -کیفیت زندگی در یونان نسبت به کشورهای اروپایی مطرح پایین‌تر است.

کلام پایانی

گلدن ویزای یونان یا همان ویزای طلایی این کشور، یکی از روش های سرمایه گذاری است که نیاز به سرمایه گذاری در بخش املاک و مستغلات، شرکت های یونانی، خرید اوراق قرضه دولتی یا افتتاح حساب در بانک های یونان دارد. دریافت اقامت این کشور، گرفتن پاسپورت یونانی، امکان سفر به کشورهای منطقه شنگن و ... جز مزایای اخذ ویزای طلایی یونان هستند که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفتند.

سوالات متداول کاربران

برای دریافت اقامت طلایی یونان باید در این کشور زندگی کنیم؟

خیر، یکی از مزایای ویزای طلایی یونان این است که اجازه اقامت بدون نیاز به زندگی در این کشور به دست می آید.

حداقل مبلغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری در یونان و اخذ ویزای طلایی چقدر است؟

حداقل سرمایه ای که برای خریدن املاک و مستغلات در یونان نیاز دارید، ۲۵۰ هزار یورو است.

آیا با اقامت طلایی یونان می توان تابعیت این کشور را گرفت؟

بر اساس قوانین یونان، افرادی که اقامت طلایی این کشور را بگیرند، پس از ۷ سال زندگی مستمر در یونان می توانند برای تابعیت و پاسپورت این کشور درخواست بدهند.