Aysham

بزرگترین کشور دنیا به ترتیب کدام است؟ حقایق جالبی که نمی دانستید بزرگترین کشور دنیا به ترتیب کدام است؟ حقایق جالبی که نمی دانستید

بزرگترین کشور دنیا کدام است؟‌ روسیه دارای بیشترین مساحت در بین کشورهای جهان است و 11 درصد از کل خشکی جهان را تشکیل می دهد. چین بزرگتر از 50 ایالت ایالات متحده آمریکا است. با این حال، زمانی که تمام قلمروهای ایالات متحده را در نظر بگیرید، کوچکتر از ایالات متحده است. کانادا دومین کشور بزرگ جهان است اما تراکم جمعیت بسیار کمی دارد. از کیپ هورن تا دایره قطب شمال، بزرگترین کشورهای جهان تصویری زیبا از تنوع جغرافیایی، آب و هوا و حیات وحش این سیاره ارائه می دهند.

عنوان بزرگترین کشور دنیا همیشگی نیست!

جالب است که این موضوع همیشه در حال تغییر است: تاریخ به ما آموخته است که با گذشت قرن ها مرزهای ژئوپلیتیکی به طرز چشمگیری تغییر می کند. در دهه‌های آینده، چه کسی می‌تواند بگوید کدام کشورها بزرگ‌ترین کشورهای جهان خواهند شد؟

وقتی 11.5 درصد از کل زمین در کل جهان فقط متعلق به یک کشور است، تعجب آور نیست که بدانیم دهمین کشور بزرگ (الجزایر) می تواند هفت برابر بزرگ ترین کشور دنیا (روسیه) باشد. وقتی همه 10 کشور بزرگ جهان با هم جمع شوند، در مجموع 49 درصد از کل 149 میلیون کیلومتر مربع زمین را تشکیل می دهند.

حتما مشاهده کنید : بهترین شهرهای اروپا برای زندگی، کار و مهاجرت کدام است؟

۱۰ کشور بزرگ جهان (بر اساس کل مساحت)

داده های زیر از کتاب اطلاعات جهانی سیا استخراج شده است و کشورها را بر اساس کل مساحت که مجموع تمام مناطق خشکی و آبی است و توسط مرزهای بین المللی و/یا خطوط ساحلی محدود شده است، رتبه بندی می کند.

  • روسیه - 17,098,242 کیلومتر مربع
  • کانادا- 9,984,670 کیلومتر مربع
  • ایالات متحده - 9833517 کیلومتر مربع
  • چین - 9,596,960 کیلومتر مربع
  • برزیل - 8,515,770 کیلومتر مربع
  • استرالیا - 7,741,220 کیلومتر مربع
  • هند - 3,287,263 کیلومتر مربع
  • آرژانتین - 2,780,400 کیلومتر مربع
  • قزاقستان - 2,724,900 کیلومتر مربع
  • الجزایر - 2,381,741 کیلومتر مربع

مساحت و جمعیت به هم متصل نیستند

مشاهدات قابل توجه دیگر این است که بزرگترین کشور دنیا لزوما پرجمعیت ترین کشور جهان نیست. اگرچه آنها مساحت بزرگ‌تری دارند؛ اما آب و هوای سخت در کشورهایی مانند روسیه و کانادا، سکونت انسان را در بخش‌هایی از قلمروشان محدود می‌کند.

حتما مشاهده کنید : جزیره ای که لباس نمی پوشند! دانستنی های جزیره لختیها در وارنا اسپانیا

روسیه یک کشور بین قاره ای است

روسیه یک کشور بین قاره ای است 

مساحت 17.1 میلیون کیلومتر مربعی روسیه به راحتی آن را از نظر مساحت بزرگ ترین کشور جهان می کند. روسیه معادل 11 درصد از خشکی های جهان را تشکیل می دهد. مانند چین، روسیه، کشوری بین قاره ای است که از آسیا تا اروپا امتداد دارد و با 16 کشور همسایه است و  9 منطقه زمانی دارد! روسیه علیرغم اینکه بزرگترین کشور دنیا است، جمعیت بسیار کمی دارد و تنها میزبان حدود 2 درصد از جمعیت جهان است.

گسترش قابل توجه قلمروی روسیه در اواخر قرن شانزدهم و در زمان حکومت ایوان مخوف، اولین تزار رسمی روسیه رخ داد. در اوایل قرن 18، روسیه به سومین امپراتوری بزرگ جهان تبدیل شد و بزرگترین بخش اتحاد جماهیر شوروی را تشکیل می داد. در 25 دسامبر 1991، فدراسیون روسیه یا روسیه ای که امروز می شناسیم با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی متولد شد.

کانادا بزرگترین کشور قاره آمریکا است

40 برابر بریتانیا در داخل کانادا قرار می گیرد! اما نکته جالب توجه این است که 9 درصد از سطح کشور را دریاچه ها اشغال کرده اند. این کشور میزبان حدود 50 درصد از دریاچه های طبیعی جهان است. اگر مساحت آب دریاچه ها کنار گذاشته شود، کانادا به تنهایی از نظر وسعت زمین کوچکتر از ایالات متحده خواهد بود.

ایالات متحده آمریکا

از نظر جمعیت، ایالات متحده در بین کشورهای جهان رتبه سوم را دارد، اما جمعیت آن بسیار کمتر از چین و هند است که هر دو دارای بیش از یک میلیارد جمعیت هستند. جمعیت ایالات متحده بیش از 330 میلیون نفر تخمین زده می شود.

حتما مشاهده کنید : بزرگترین شرکت هواپیمایی اروپا + لیست کامل

چین بعد از روسیه دومین کشور بزرگ آسیایی است

چین بعد از روسیه دومین کشور بزرگ آسیایی است 

چین با مساحت 9.59 میلیون کیلومتر مربع، چهارمین کشور در لیست بزرگترین کشور دنیا است. این بزرگترین کشور آسیا است که به طور کامل در این قاره قرار دارد زیرا روسیه تا اروپا گسترش می یابد. چین با 14 کشور هم مرز است. با این حال، تنها از نظر مساحت، در رتبه دوم قرار دارد.

با این حال، برخلاف روسیه و کانادا، چین نیز در مقیاس جمعیتی در رتبه بالایی قرار دارد. در واقع، این کشور با بیش از 1.4 میلیارد نفر پرجمعیت ترین کشور جهان است. جمعیت به طور نابرابر در سراسر قلمرو وسیع آن توزیع شده است.

نقشه برزیل، بزرگترین کشور آمریکای جنوبی را نشان می دهد

برزیل با 8515767 کیلومتر مربع در رتبه پنجم این فهرست قرار دارد و از نظر وسعت بزرگترین کشور دنیا در آمریکای جنوبی است. برزیل با سایر کشورهای آمریکای جنوبی به جز شیلی و اکوادور همسایه است.

استرالیا هم به عنوان یک کشور و هم یک قاره در نظر گرفته می شود

استرالیا بیش از دو برابر وسعت هند است. این بزرگترین کشور در اقیانوسیه است. از نظر فنی آنقدر بزرگ است که حتی به عنوان یک جزیره، بلکه به عنوان یک خشکی قاره ای واجد شرایط است. اکثریت قریب به اتفاق جمعیت آن در شهرهای ساحلی مانند سیدنی در شرق و پرث در غرب زندگی می‌کنند، و دلیل خوبی هم دارد: منطقه بیرونی استرالیا یکی از خشک‌ترین و گرم‌ترین مناطق جهان است.

حتما مشاهده کنید : چهره مردم یونان چه خصوصتی دارد؟ نحوه تشخیص مردم یونانی با چهره

هند هفتمین کشور بزرگ جهان است

هند اگرچه در رتبه هفتم این فهرست قرار دارد، اما رتبه دوم فهرست پرجمعیت ترین کشورهای جهان را به خود اختصاص داده است. جمعیت این کشور بیش از 1.3 میلیارد نفر است و تخمین زده می شود که هند تا سال 2027 از چین پیشی بگیرد و در رتبه اول جمعیت قرار گیرد.

آرژانتین

آرژانتین از آمریکای جنوبی، سی و دومین کشور پرجمعیت جهان، هشتمین کشور بزرگ جهان و بزرگترین کشور دنیا با زبان اسپانیایی است. با پنج کشور دیگر هم مرز است. 2.78 میلیون کیلومتر مربع آن شامل برخی از متنوع ترین جغرافیا و آب و هوا در جهان است.

قزاقستان بزرگترین کشور محصور در خشکی در جهان است

کشور فرا قاره ای قزاقستان مساحتی معادل 272 میلیون کیلومتر مربع در آسیای مرکزی و اروپای شرقی دارد. این کشور به اندازه اروپای غربی است و با پنج کشور هم مرز است .

حتما مشاهده کنید : جزایر یونان بدون ویزا برای ایرانیان کجاست؟

الجزایر بزرگترین کشور آفریقاست

تنها کشور آفریقایی در این فهرست، الجزایر با مساحت 2.38 کیلومتر مربع در منطقه مغرب در شمال آفریقا است. این کشور با شش کشور و قلمرو مورد مناقشه صحرای غربی هم مرز است.

 پیشنهادات ما : تور اروپا - تور اسپانیا - تور یونان