Aysham

لیست کشورهای شینگن

شینگن منطقه ای در اروپا است که از 26 کشور اروپایی تشکیل شده و تمام افراد به غیر از ساکنین این منطقه، برای ورود به آن به ویزای شینگن نیاز خواهند داشت. به بیان ساده تر می توان گفت کشورهای عضو پیمان شینگن از مرزهای واحد برخوردارند و قوانین کنترل گذرنامه برای شهروندان خود را حذف کرده اند. یعنی تمام شهروندان این منطقه می توانند بدون نیاز به ویزا و به صورت کاملا آزادانه در کشورهای این محدوده سفر کنند.

علاوه بر این، افرادی که شهروند منطقه شینگن نباشند هم در صورت دریافت ویزای شینگن می توانند در مدت زمان معینی به راحتی به تمام کشورهای عضو شینگن سفر کنند. یعنی تنها با دریافت یک ویزا می توانند به چندین کشور مختلف سفر داشته باشند!

در این مطلب لیست کشورهای شینگن را به شما معرفی کرده و اطلاعاتی درخصوص ویزای شینگن عنوان خواهیم کرد. همراه ما باشید!

تاریخچه پیمان شینگن

تاریخچه پیمان شینگن

در 14 ژوئن 1985، 5 کشور عضو اتحادیه اروپا یعنی فرانسه، آلمان، بلژیک، لوکزامبورگ و هلند توافقنامه ای امضا کردند که به موجب آن کنترل های مرزی میان این کشورها حذف می شد و ساکنین آن ها می توانستند به راحتی در محدوده این کشورها سفر کنند. این توافقنامه در دهکده ای به نام شینگن واقع در کشور لوکرامبورگ امضا شد و به همین دلیل آن را پیمان شینگن نامیدند.

این پیمان در 26 مارس سال 1995 اجرا شد و منطقه شینگن به صورت پراکنده شکل گرفت. به تدریج کشورهای بیشتری برای ورود به این منطقه و عضو شدن در پیمان شینگن کاندید می شدند و ليست كشورهای عضو شينگن بزرگ تر می شد. با افزایش کشورهای عضو شده و یا کاندید شده برای شینگن، سرانجام این توافقنامه و تمام معاهدات آن در لیست قوانین اتحادیه اروپا گنجانده شد.

فرانسه و آلمان از تاثیرگذارترین کشورها برای به اجرا در آمدن توافقنامه شینگن بودند و گام های بزرگی برای اجرای این توافقنامه برداشتند. این دو کشور بزرگ ترین حامیان ایده اروپای یکپارچه ایده اروپای آزاد بدون بررسی مرزهای داخلی در میان کشورها به شمار می روند.

کشورهای عضو حوزه شینگن

کشورهای عضو حوزه شینگن

برخی از افراد لیست کشورهای عضو شینگن را با لیست کشورهای عضو اتحادیه اروپا یکسان می دانند در حالی که این دو حوزه کاملا با هم متفاوت هستند. در واقع برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا در حوزه شینگن هم عضویت دارند. در مجموع 26 کشور توافقنامه شینگن را امضا کرده اند که تمام آن ها در خاک قاره اروپا واقع شده اند.

لیست کشورهای شینگن عبارتند از:

 1. اتریش
 2. بلژیک
 3. جمهوری چک
 4. دانمارک (به جز گرینلند و جزایر فارو)
 5. استونی
 6. فنلاند
 7. فرانسه (به جز سرزمین‎های تحت سلطه این کشور که خارج از خاک کشورش هستند)
 8. آلمان
 9. یونان
 10. مجارستان
 11. ایسلند
 12. سوئیس
 13. سوئد
 14. لیتوانی
 15. ایتالیا
 16. لتونی
 17. لیختن اشتاین
 18. لوکزامبورگ
 19. مالت
 20. نروژ (بجز سوالبارد)
 21. هلند (به جز آروبا، کوراسائو، سینت مارتن، جزایر کارائیب هلند)
 22. لهستان
 23. پرتغال
 24. اسلواکی
 25. اسلوونی
 26. اسپانیا (همراه بخش های سئوتا و ملیلیه)

کشورهای نروژ، لیختن اشتاین، سوئیس و ایسلند عضو اتحادیه اروپا نیستند. این کشورها به کشورهای عضو انجمن تجارت آزاد اروپا معروفند و تحت شرایط و توافق خاصی به عضویت شینگن درآمده اند.

جالب است بدانید سرزمین های موناکو، سنت مارینو و واتیکان محدودیت مرزها را حذف کرده اند، اما عضو توافقنامه شینگن نیستند. این مناطق که از یک کشور کوچک تر و از یک شهر بزرگ تر هستند، به قوانین حوزه شینگن احترام می گذارند و آن را اجرا می کنند.

کاندیدهای احتمالی شینگن

شش کشور از اتحادیه اروپا عضو توافقنامه شینگن نیستند. از بین این شش کشور، کشور های کرواسی، رومانی، قبرس و بلغارستان کاندیدای عضویت در این توافقنامه هستند و به زودی در آن عضو خواهند شد.

ویزای شینگن

ویزای شینگن

کشورهای منطقه شینگن معمولا یک ویزا صادر می کنند که برای کل این منطقه قابل استفاده و معبتر می باشد. ویزای شینگن به افراد خارج از منطقه شینگن امکان می دهد به کشورهای این منطقه به صورت کوتاه مدت سفر کنند و نوعی اقامت موقت به شمار می رود. افرادی که ویزای شینگن دریافت می کنند، می توانند به مدت 90 روز برای اهداف گردشگری یا تجاری در این منطقه اقامت داشته باشند. در طول این مدت هیچگونه کنترل مرزی برای این افراد وجود نداشته و به صورت آزادانه امکان سفر به اروپا و جابجایی بین هر 26 کشور این حوزه را خواهند داشت.

توجه داشته باشید دارندگان ویزای شینگن حداکثر 90 روز از هر 180 روز اجازه اقامت در لیست کشورهای شینگن را خواهند داشت. بنابراین این ویزا برای کسانی که قصد تحصیل یا اشتغال در کشورهای این حوزه را داشته باشند توصیه نمی شود.

شرایط اخذ ویزای شینگن

شرایط اخذ ویزای شینگن

سفارت خانه های هرکدام از لیست کشورهای شینگن از قوانین خاص خود برای صدور ویزای شینگن برخوردارند. اما این شرایط و قوانین در اکثر این کشورها تا حد زیادی به هم شبیه است. اصلی ترین و مهم ترین شرایط اخذ ویزای شینگن عبارتند از:

 • مناسب و بالا بودن گردش حساب متقاضی در 3 ماه اخیر به یورو
 • مشخص کردن هدف از سفر به حوزه شینگن
 • برخورداری از تمکن مالی مناسب

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای شینگن

ارائه مدارک زیر برای اخذ ویزا الزامی است:

 • اصل گذرنامه فعلی و قبلی
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • مدارک شغلی
 • مدارک گردش حساب و اسناد ملکی
 • دو قطعه عکس 3.5 * 4.5
 • بیمه مسافرتی
 • بلیط هواپیما رفت و برگشت
 • برگه رزرو هتل برای مسافرانی که دعوت نامه ندارند.

مراحل دریافت ویزا

برای دریافت ویزای شینگن باید مراحل زیر را دنبال نمایید:

 1. در مرحله اول باید هدف خود از سفر را به صورت دقیق مشخص کنید. یعنی بدانید که باید برای چه نوع ویزایی درخواست دهید.
 2. در مرحله دوم باید کشور مقصد خود را انتخاب نمایید.
 3. زمان اخذ ویزا را با توجه به شرایط خود مشخص کنید. چرا که این ویزا مدت زمان محدودی اعتبار دارد و تا زمانی که شرایط کامل برای مسافرت را نداشتید نباید برای دریافت آن اقدام کنید.
 4. بعد از تعیین کشور مقصد، باید به صورت آنلاین از سفارت آن کشور وقت بگیرید.
 5. در این مرحله باید فرم درخواست ویزا را از سایت سفارت کشور مقصد دانلود کرده و سپس آن را به طور کامل و دقیق پر کنید. فراموش نکنید که حتما دو نسخه از آن را کپی گرفته و امضا کنید.
 6. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا (که در بخش های قبلی اشاره شد) را آماده نمایید.
 7. در وقت تعیین شده به سفارت کشور مقصد مراجعه نمایید تا با شما مصاحبه کنند. در این مصاحبه معمولا سوالاتی درخصوص علت سفر و موارد دیگر پرسیده می شود. شما باید سعی کنید با صداقت کامل به این سوالات پاسخ دهید.
 8. درمرحله اخر باید هزینه اخذ ویزای شینگن را پرداخت کرده و منتظر نتیجه باشید. این هزینه به سن و شرایط شما بستگی خواهد داشت.

بهترین زمان برای ارائه درخواست ویزای شینگن، 15 روز قبل از شروع تاریخ سفر است.

نتیجه گیری

در این مطلب سعی کردیم لیست کشورهای شینگن را به شما عزیزان معرفی کنیم. همانطور که متوجه شدید تمام این کشورها در خاک قاره اروپا قرار دارند و برخی از آن ها هم عضو اتحادیه اروپا هستند.

برای سفر به کشورهای منطقه شینگن به ویزای شینگن نیاز دارید. این ویزا امکان اقامت کوتاه مدت در این کشورها را برای شما فراهم می کند. بنابراین شما می توانید برای اهداف تجاری یا گردشگری خود این ویزا را دریافت کرده و بدون محدودیت و کنترل های مرزی به مدت 90 روز در کشورهای شینگن سفر کنید.