Aysham

دین مردم یونان چیست؟ بررسی فرهنگ، زبان و شباهت مردم ایران و یونان

کشور یونان که از قدیم مرکز فرهنگ و هنر بسیاری بوده در جنوب شرقی اروپا واقع شده است. نام این کشور در مشرق زمین یونان و در زبان های اروپایی گریس (Greece) نامیده می شود. ایونی یکی از بخش های کشور یونان است که نام یونان از آن گرفته شده است. دین مردم یونان به مجموعه باورها، اعتقادات و آداب و رسوم و اساطیر یونان اشاره دارد. دوازده ایزد المپ نشین زئوس، آتنا، آفرودیته، دمتر، آرس، آپولون، هرمس، آرتمیس، هیستا یا دیونیسوس و هفائستوس از مهم ترین مظاهر دین یا آیین های مردم یونان هستند. به طور کلی به چند خدا مادینه و نرینه اعتقاد داشتند که پادشاه این خدایان زئوس نام داشت و این خدایان دارای سلسله مراتبی بودند و بعضی از خدایان شهر مخصوص به خود را داشته اند. نکته جالب در مورد دین مردم یونان این است که آن ها به مرگ اعتقاد داشتند. آداب مذهبی و دین مردم یونان گستره وسیعی را در بر می گرفت به طوری که یونان تا آسیای صغیر، ایونیه و مگنا گراسیا تحت این باورها و دین ها بودند. همچنین قبل از مطالعه این مطلب می توانید برای خرید تور یونان از طریق همین سایت اقدام به خرید تور خود نمایید.

اعتقاد و دین مردم یونان چگونه است؟

اعتقاد و دین مردم یونان

به طور کلی سرچشمه دین مردم یونان و اعتقادات آن ها همان آیین های و جشن های مقدس است که در زمان ها و مکان های خاصی برگزار می شود. ارتدکس مسیحی بخش اساسی فرهنگ یونانیان است که بسیاری از افراد به آن اعتقاد دارند. از این رو اکثر جشن ها و مناسبات ملی این کشور مطابق با قوانین کلیسا انجام می شود. زیرا در حدود 400 سال قبل کلیسا نقش مهمی را در تقویت عقاید و فرهنگ یونانیان در مقابل فرهنگ عثمانی ایفا نمود. همچنین در عصر حاضر نیز نقش کلیسا در امور کشوری و ایالتی بسیار مهم محسوب می شود. کلیسا در مراسمات روزمره یونانیان مثل در عروسی ها، غسل تعمیدها و مراسم تدفین نقش ویژه ای دارد.

با گذشت زمان و در شرایط کنونی جوانان در سراسر یونان چندان وابسته به کلیسا نیستند. البته بخش قابل توجهی از شرکت کنندگان جشن های مختلف مذهبی را جوانان تشکیل می دهند. با وجود اینکه بسیاری از کشورهای غربی تحت تأثیرات جهانی شدن گرایش زیادی به مذهب ندارند ولی مردم یونان عمدتا جنبه مذهبی بودن خود را حفظ کرده اند. گروه های اقلیت مذهبی در این کشور مسلمانان، یهودیان و کاتولیک های رومی هستند. در یونان عید پاک از مهم ترین و بزرگترین تعطیلات مربوط به دین مردم یونان است که در طی 50 روز مردم یونان روزه دینی می گیرند. همچنین یکشنبه عید پاک از جمله جشن ها و آیین های است که در آن خانواده دور هم جمع می شوند و در آن روز غذاهای سنتی و بره کباب شده می پزند.

آداب و رسوم و سنت ها یونانیان

در کنار دین مردم یونان که دارای قدمت طولانی است می توان به فرهنگ غنی و آداب و رسوم آن ها اشاره کرد. در فرهنگ مردیم یونان دست دادن در اولین دیدار مناسب ترین شکل سلام و احوال پرسی است. همچنین زمانی که برای بار اول با کسی آشنا می شوید یا باید شخص دیگری شما را معرفی کند یا اینکه خود معرف خودتان باشید. از جمله دیگر آداب و فرهنگ مردم یونان این است که معمولاً آن ها وارد حریم شخصی فرد می شوند و سوالاتی را می پرسند که در فرهنگ های دیگر ممکن است پرسیدن این سوالات جالب و مرسوم نباشد. دقت کنید که این گونه رفتار نشانه بی احترامی نیست و مردم یونان طبق آداب و رسوم خود این رفتار را دارند. افراد این کار را با هدف نزدیک شدن و ایجاد روابط جدید انجام می دهند.

جمع بندی

یونان به عنوان یک کشور باستانی که دارای مناظر و جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیاری است مورد توجه بسیاری از گردشگران در تمام نقاط جهان قرار گرفته است. سالانه تعداد زیادی توریست با هدف دیدن جزایر با شکوه یونان و گذراندن تعطیلات در محیطی بکر و طبیعی به این کشور سفر می کنند. بی شک داشتن اطلاعاتی در مورد فرهنگ، آداب و رسوم و دین مردم یونان می تواند مسافران را بیشتر با این کشور و تفاوت های فرهنگی آن آشنا کند. ما در این مقاله مطالب مفیدی را در مورد اعتقادات و دین مردم یونان و آداب و رسوم و سنت های آن ها نگاشته ایم.