Aysham

کشور اسپانیا در کدام قاره است؛ آشنایی با کشور اسپانیا

اسپانیا کشوری در دل قاره اروپا است که از جاذبه‌های گردشگری فراوان و همچنین موقیعیت جغرافیایی و تحصیلی پر اهمیتی برخوردار است. با گرفتن اقامت یا خرید تور اسپانیا به راحتی می‌توانید به کشورهای و شهرهای دیگر اروپایی سفر کنید. همچنین بهتر است بدانید که اسپانیا یکی از بهترین کشورهای مهاجرپذیر به حساب می‌آید. در ادامه درباره این کشور و سنت‌های دیرینه آن بیشتر بیان خواهیم کرد.

کشور زیبای اسپانیا در واقع شبه جزیره‌ای است که در جنوب غربی اروپا قرار گرفته است. این کشور از غرب با پرتغال و از شمال شرق به کشور فرانسه و آندورا متصل است و از دیگر بخش‌ها به آب رسیده است. از جنوب به دریای مدیترانه، از شرق به دریای بالئار، از غرب و شمال غربی به اقیانوس اطلس شمالی و از شمال با خلیج با باسکای در ارتباط است. مساحت این کشور در حدود 505990 کیلومتر مربع است و به همین دلیل در سطح 51 جهان قرار گرفته است. اگر قصد دارید مساحت این کشور را با کشور زیبای ایران مقایسه کنید بهتر است بدانید اسپانیا مساحتی حدود یک سوم کشور ایران را دارد.

تاریخچه اسپانیا

به هیچ عنوان نمی شود بررسی کرد که اسپانیا در کدام قاره است و پس از آن به تاریخچه اسپانیا نپرداخت. این کشور که در گذشته به عنوان هیسپانیا شناخته می شد، در حال حاضر در قاره اروپا واقع شده است. بسیاری از افراد از ابتدای تاریخ اروپا به این کشور مهاجرت کرده و گویی مردمان حال حاضر اسپانیا را تشکیل داده اند.

حال این که چرا هیسپانیا امروز به اسپانیا شناخته می شود، مربوط به فنیقی ها است. در قرن هشتم قبل از میلاد، فنیقی ها به این شبه جزیره آمدند و آن را اسپان Span نامیدند که در گذر زمان برای تلفظ راحت به اسپانیا تغییر یافت.

این کشور که در طی سال های بسیار، پادشاهی های زیادی را در خود دیده است، در سال 1975 تصمیم گرفت تا خود را به یک کشور مدرن، صنعتی و همچنین دموکراتیک تبدیل کند. در حال حاضر نیز توانسته به خوبی این زمینه را پیش گیرد و کشوری با اقتدار باشد.

اسپانیا حدود 50 میلیون نفر جمعیت در خود جای داده است و 50 استان دارد که در کنار آن‌ها چندین جزیره کوچک و بزرگ وجود دارد. مهم‌ترین این جزایر بالئار و قناری هستند. جالب است بدانید که نصف‌النهار گرینویچ از این کشور و در نزدیکی شهر والنسیا عبور می‌کند. از جمله رشته کوه‌های دیدنی این کشور نیز به پیرنه باید اشاره کنیم که در مرز کشورهای اسپانیا و فرانسه قرار دارد.

از جمله دیدنی‌ترین جزیره‌های این کشور به جزایر قناری اشاره داریم که خود از چندین جزیره و شبه جزیره کوچک و بزرگ تشکیل شده است. ممکن است نام بیشتر شهرهای مهم این کشور را شنیده باشید که از جمله می‌توان مادرید پایتخت اسپانیا، بارسلون که بعد از مادرید بزرگ‌ترین شهر و همچنین مهم‌ترین شهر بندری است را یادآور شد.

استان ها و ایالت های اسپانیا

اگر علاقه به تاریخچه اسپانیا داشته باشید، حتما تا به امروز می دانید که اسپانیا یکی از غیر متمرکز ترین کشورهای اروپایی است. این کشور که به طور جداگانه از 17 منطقه خودمختاری تشکیل شده است، یکی از کشورهای اروپایی بوده که تعداد بسیاری از افراد را در سیاست خود جای می دهد. تمامی 17 منطقه موجود در اسپانیا دارای مجلس، دولت، بودجه و همچنین ادارات مستقل هستند.

اسپانیا در مجموعه 50 استان را در خود جای می دهد که هر یک دارای مکان های دیدنی جذاب و تاریخی فوق العاده ای است. با توجه به این که این کشور دارای تاریخ مستعمره است، مناطق برون مرزی بسیاری را نیز در خود جای می دهد. شایان ذکر است که برخی از بخش های اسپانیا را جزایر بالئاری و قناری تشکیل می دهند. حال، استان ها و ایالت های اسپانیا به شرح زیر هستند.

 • اندلس (Andalusia)
 • آراگون (Aragon)
 • آستوریاس (Asturias)
 • جزایر بالئارس (Balearic Islands)
 • سرزمین باسک (Basque Country)
 • جزایر قناری (Canary Islands)
 • کانتابریا (Cantabria)
 • کاستیا-لامانچا (Castilla–La Mancha)
 • کاستیا-لئون (Castile and León)
 • کاتالونیا (Catalonia )
 • اکسترمادورا (Extremadura)
 • گالیسیا (Galicia)
 • لاریوخا (La Rioja)
 • مادرید (Madrid)
 • مورسیا (Region of Murcia)
 • نابارا (Navarre Pamplona)
 • والنسیا (Valencian Community)

مهمترین شهرهای اسپانیا

مهمترین شهرهای اسپانیا

حال که دانستیم اسپانیا در کدام قاره است و همچنین با ایالت ها و استان های آن آشنا شدیم، بهتر است نگاهی به مهمترین شهرها این کشور و بررسی آن ها از جانب این که چرا مهم هستند، بی اندازیم.

مادرید

مادرید، پایتخت اسپانیا و قلب این کشور است. این شهر که در سال حدود 6 میلیون گردشگر را در خود جای می دهد، یکی از جذاب ترین شهرهای کشور اسپانیا نامیده می شود. مادرید شهری است آفتابی که تابستان های معتدل و زمستان ها نه چندان سردی دارد. سواحل رویایی و جذاب این شهر، اصلی ترین دلیلی هستند که سالانه گردشگران را با خود جلب می کنند.

سیستم حمل و نقل عمومی این کشور نیز باعث شده تا توریستان و همچنین افراد بومی مادرید به راحتی در سطح شهر حرکت کنند. از سویی دیگر، مهم ترین فرودگاه های اروپا مانند مادرید باراخاس نیز در این شهر وجود دارد.

بارسلونا

بسیاری از افراد زمانی که متوجه می شوند اسپانیا در کدام قاره قرار دارد، به دنبال این هستند که مهم ترین شهرهای آن را بشناسند تا برای سفر یکی از آن ها را انتخاب کنند. پس از مادرید، بارسلونا بهترین انتخابی است که می توانید برای خود به همراه داشته باشید. اسپانیا به لحاظ سطح علمی، یکی از مهم ترین و بالاترین سطوح را در اسپانیا از آن خود می کند.

این شهر دارای مراکز تجاری و فرهنگی تفریحی بسیاری است که به لحاظ گردشگری آن را در جایگاه خوبی قرار می دهد. ساختمان های مدرن بارسلونا نیز دیگر دلیلی است که آن را تبدیل به یک شهر مهم در این کشور کرده است. در انتها نیز بایستی گفت که کسب و کارها در بارسلونا رونق بسیار خوبی دارند و خانواده از وضعیت اقتصادی مناسبی برخوردار هستند.

والنسیا

دیگر شهری که قطعا تیم فوتبال آن هم طرفداران بسیاری را در سراسر جهان به خود جلب کرده است، والنسیا نام دارد. شهر والنسیا سراسر جاذبه تاریخی بی همتا است و همین موضوع باعث شده تا به یکی از مهم ترین شهرهای اسپانیا به لحاظ تاریخی تبدیل شود.

اگر در شهر والنسیا قدم بزنید، مشاهده می کنید که قلعه های قرون وسطی بسیاری در شهرها حضور دارند که حتی خرید کردن یا قدم زدن معمولی را برای گردشگران و بومی ها بسیار جذاب می کنند. دیگر دلیلی که والنسیا را تبدیل به شهری پرطرفدار می کند، کم هزینه بودن زندگی در آنجا است.

سویا

شهر سویا چهارمین شهر بزرگ اسپانیا است که به نام سویل نیز شناخته می شود. این شهر حدودا 3000 سال قدمت دارد و همین موضوع باعث شده تا یکی از پربازدیدترین ها به لحاظ حضور توریستان در اسپانیا باشد.

سویا دارای مجموعه بی نظیری از صومعه سراها، بناهای تاریخی و همچنین موزه های قدیمی است. دلیل اصلی هم که سویا را در این لیست قرار می دهد این است که این شهر بزرگ اسپانیایی، بخش بزرگی از تاریخ این کشور را در خود جای داده است. شناخت این تاریخ می تواند به راحتی پاسخ سوال اسپانیا جزو کدام قاره است را بدهد.

ساراگوسا

در نتها نیز شهر ساراگوسا است که با داشتن غذاهای خوشمزه و متنوع به عنوان یکی از بهترین شهرهای این کشور معرفی می شود. این شهر جاذبه ای تاریخی و فرهنگی بسیاری را در خود جای داده است.

از بازارهای سنتی گرفته تا اجناسی که کمتر در سایر شهرهای اسپانیا مشاهده می کنید، تماما در ساراگوسا تشکیل شده است. ساراگوسا همچنین یکی از مهاجر پذیرترین شهرهای اسپانیا نیز می باشد.

آب و هوای کشور اسپانیا

آب و هوای کشور اسپانیا

این کشور به دلیل وسعت قرار گیری در کنار دریای مدیترانه از تنوع آب و هوایی بسیار بالایی برخوردار است. بخش شمال و شمال غربی آن دارای آب و هوای بسیار خنکی است که شدت بارندگی آن از غرب به شرق کاهش پیدا می‌کند. در بخش مرکزی باران بسیار کمتری می‌بارد، اما در عوض در فصل زمستان بارش برف زیادی را شامل می‌شود. اگر قصد دارید از خوش آب و هواترین منطقه اسپانیا بهره‌مند شوید به شهرهایی که با دریای مدیترانه هم مرز است، سفر یا مهاجرت کنید. این شهرها روزهای گرم طولانی و شب‌های معتدلی دارند.

فرهنگ مردم اسپانیا

فرهنگ مردم اسپانیا بسیار منحصر به فرد است! آن ها خوش برخورد هستند و به انجام فعالیت های ورزشی مانند گاوبازی علاقه بسیاری دارند. از طرفی دیگر، این مردمان باعث شده اند تا اسپانیا به عنوان مرکز فرهنگی اروپا معرفی شود.

میراث هنری نیز در اسپانیا زبان زده همه می باشد. بسیاری از نقاشان برجسته جهان و همچنین مجسمه سازان، همگی اهل این کشور بوده و آثار به یاد ماندنی را نیز از خود به جای گذاشته اند. اسپانیایی ها به طور کلی مردمان بسیار سادی هستند که تا دیروقت در شهر خود برای خوش گذرانی پرسه می زنند. رقص و موسیقی، دو بخش جدانشدنی از اسپانیایی ها است.

اقتصاد اسپانیا

اقتصاد اسپانیا

یکی از بهترین اقتصادهای جهان، از آن اسپانیا است. این کشور که تا سال 2021 جایگاه 39 را به لحاظ اقتصاد آزاد از آن خود کرده بود، تا به امروز توانسته به خوبی زمینه ای عالی را برای عملکرد و پیشرفت افراد ارائه دهد. تولید ناخالص در این کشور نیز رقم بسیار خوبی، معادل 1.2 میلیارد دلار را نشان می دهد.

از طرفی دیگر، نکته مهمی که اسپانیا نیز به خوبی به آن توجه داشته، زمینه ای مناسب برای اشتغال و کارآفرینی زنان است. حدود 40 درصد از زنان اسپانیا در حال حاضر شاغل هستند و عمده ترین صنایعی مانند گردشگری، تولید، کشاورزی و همچنین انرژی را تامین می کنند.

به طور کلی می توان گفت که اسپانیا از سال 1986 به اتحادیه اروپا پیوست و از آن زمان تا به امروز سعی بر این داشته تا اقتصاد خود را مدرن تر و جذاب تر جلوه دهد. به جرات می توان گفت که به خوبی از پس انجام این کار بر آمده و همان طور که مشاهده می شود، جایگاه خوبی در اقتصاد جهان را از آن خود کرده است. با دانستن این اطلاعات و مواردی دیگر مانند اسپانیا در چه قاره ای است، می توانید سفر یا مهاجرتی آسان و بی نظیر را به این کشور داشته باشید.

تحصیلات در اسپانیا

تحصیلات در اسپانیا

مهاجرت و تحصیل در این کشور از قیمت پایین‌تری به نسبت دیگر کشورهای اروپایی بهره‌مند است. بیشتر دانشگاه‌های معروف اسپانیا در مادرید و بارسلون قرار دارند. که در ادامه مطالب راجع به آن‌ها توضیح خواهیم داد.

دانشگاه پمپئو فابرا

وقتی اسم از دانشگاه پمپئو فابرا به میان می‌آید، صحبت از بهترین دانشگاه اسپانیا است که در شهر زیبای بندری بارسلون قرار دارد. رشته‌هایی که در این دانشگاه قابل انتخاب است شامل علوم اجتماعی، علوم انسانی، بهداشت، علوم زندگی و ارتباطات است. زبان رسمی این دانشگاه کاتالان است. با این وجود ممکن است بعضی از رشته‌ها به انگلیسی نیز تدریس شوند.

دانشگاه خودمختار بارسلونا

پر رشته‌ترین دانشگاه اسپانیا است که در رشته‌هایی مانند مدیریت و مدیریت بازرگانی، اقتصاد، آموزش ابتدایی و جهانگردی، علوم زیستی، ارتباطات، هنر و علوم انسانی، پزشکی، ترجمه و تفسیر و ... دانشجو قبول می‌کند. بسیاری از این رشته‌ها علاوه بر زبان اسپانیایی در زبان انگلیسی نیز آموزش داده می‌شوند.

دانشگاه بارسلونا

این دانشگاه با دانشگاه خود مختار بارسلونا فرق دارد و سومین دانشگاه بزرگ اسپانیا است که در آن بیش از 70 رشته تحصیلی را در هر سه مقطع تحصیلی تدریس می‌کنند.

دانشگاه ناوارا

این مجموعه آموزشی در شهر پامپلونا قرار دارد. اگر به دنبال یک دانشگاه خصوصی و در سطح بالا در اسپانیا هستید ناوارا بهترین انتخاب است و تدریس خود را با یک دانشکده حقوق شروع کرده است. بیش از 120 رشته در این مجموعه آموزش داده می‌شود. در راستای حمایت از دانشجویان بین المللی این دانشگاه با دانشگاه‌های واشنگتن، هنگ کنگ و ادینبورگ همکار علمی دارد.

دانشگاه کمپلوتنسه

بهترین دانشگاه شهر مادرید است که اکنون 86 هزار نفر در آن مشغول به تحصیل هستند که البته باید گفت 26 دانشکده دارد و رشته‌هایی مانند زیر شاخه‌های هنر، فلسفه، زبان، جغرافیا و ... در آن آموزش داده می‌شوند. کتابخانه این دانشگاه، دومین کتابخانه بزرگ اسپانیا است.

مکان‌های گردشگری اسپانیا

مکان‌های گردشگری اسپانیا

تاریخ کهن اسپانیا آن را به یکی از کشورهای میراثی در جهان تبدیل کرده است. این کشور توریست‌های بسیاری از سراسر جهان دارد. در زیر چند نمونه از جاذبه‌های گردشگری مهم این کشور را به شما معرفی می‌کنیم:

 • کوئنکا: یک شهر در بین مادرید و والنسیا است. کوئنکا نمونه‌ای شگفت انگیز از یک شهر قرون وسطایی است. بسیاری از خانه‌های این شهر درست تا لبه صخره جلو آمده‌اند و به صورت معلق دیده می‌شوند.
 • کاخ سلطنتی مادرید: این کاخ محل اقامت رسمی پادشاه اسپانیا بوده است و تنها برای مراسم‌های دولتی استفاده می‌شود.
 • قصر آلکاراز: در شهر زیبای سویل قرار دارد و توسط مسلمانان و بر اساس معماری شرقی ساخته شده است.
 • کاخ الحمرا: این کاخ شامل یک قصر و ارگ است که در شهر گرانادا واقع شده است. همانطور که در بالا درباره کشور اسپانیا یعنی یک کشور میراثی صحبت کردیم، ثبت جهانی شده است. کاخ الحمرا در فلات مشرف به شهر گرانادا و در جنوب کشور اسپانیا واقع شده است.
 • کلیسای ساگرادا فامیلیا: این کلیسای قرون وسطی که در شهر بارسلونا است یک کلیسای بسیار زیبا و نیمه تمام است.
 • کلیسای جامع قرطبه: این مسجد سنتی در شهر کوردوبا قرار دارد و نمونه‌ای از معماری اسلامی است که از تمام ادیان به این مسجد می‌آیند.
 • کلیسای جامع سویا: این کلیسا در شهر سویل قرار گرفته است و بزرگ‌ترین کلیسای جامع دنیا با استفاده و اشاره بر معماری گوتیک می‌باشد.
 • موزه دل پرادو: این موزه در شهر مادرید قرار دارد و بزرگترین و معتبرترین گالری هنری دنیاست که بیش از ۷ هزار نقاشی و سایر آثار هنری و تاریخی در آن نگهداری می‌شوند.
 • قنات سگوویا: قنات سگوویا یکی از بهترین بناهایی است که از رومی‌ها در اسپانیا به جا مانده است. این قنات 16 کیلومتر طول و از رودخانه فریو تا سگوویا آب را جاری می‌کند. همچنین از حدود ۲۴۰۰۰ بلوک گرانیت عظیم و بدون استفاده از ملات ساخته شده است.
 • ساگرادا فامیلیا: بزرگ‌ترین کلیسای کاتولیک روم در بارسلونا و یکی از پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری اسپانیا است. ساخت این کلیسا از سال ۱۸۸۲ آغاز شد و هنوز هنوز به پایان نرسیده است.
 • کوردوبا: یک ساختمان‌های جذاب کشور اسپانیا است که به خاطر تعداد زیاد ستون‌ها و قوس‌های داخل سالن اصلی معروف است. این مکان در ابتدا یک معبد رومی و سپس یک کلیسا تبدیل شد.