Aysham

ویزای توریستی بلژیک؛ قیمت اخذ ویزای بلژیک + مراحل + مدارک + شرایط

ویزای توریستی بلژیک؛ قیمت اخذ ویزای بلژیک + مراحل + مدارک + شرایط 

کشور بلژیک در اروپای غربی قرار دارد و پایتخت آن، بروکسل، یکی از بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهرهای بلژیک است. این کشور جاذبه های توریستی زیادی مانند شهر قرون وسطایی فوق العاده زیبای آنتورپ، موزه باستان شناسی آرلون، بومی‌های فلاندری، شهر باستانی بروژ که از طریق کانال‌ها متلاشی شده است و... را دارد. در سال ۱۹۹۵، دولت بلژیک توافقنامه شینگن را امضا کرد و به این ترتیب به منطقه عاری از مرز اروپا پیوست. امروزه، ورود کوتاه مدت به بلژیک، امکان سفر به بقیه کشورهای عضو شینگن را نیز فراهم می‌کند، که سهم بزرگی از اروپا را شامل می‌شود. اگر شما جز افرادی هستید که دوست دارید ویزای توریستی بلژیک را دریافت کنید و به این کشور سفر کنید، در ادامه می‌خواهیم درباره شرایط اخذ ویزای توریستی بلژیک، شرایط و هزینه های آن صحبت کنیم.

حتما مشاهده کنید : تور بلژیک

شرایط دریافت ویزای توریستی بلژیک

شرایط دریافت ویزای توریستی بلژیک 

به دلیل قوانین رایج منطقه شینگن در صدور ویزا، اگر قصد دارید برای یک سفر کوتاه مدت به بلژیک سفر کنید، باید برای دریافت ویزای شینگن اقدام کنید. ویزای شینگن انواع مختلفی دارد و به منظور تحصیل، درمان، تجارت و... انجام می‌شود، اما افرادی که قصد بازدید از کشور بلژیک را دارند باید ویزای توریستی بلژیک را دریافت کنند. به طور کلی افرادی که در منطقه شینگن سکونت ندارند و جزئی از کشورهای اتحادیه اروپا محسوب نمی‌شوند باید برای بازدید و سفر به کشور بلژیک ویزای توریستی دریافت کنند. به طور کلی مراحلی که فرد متقاضی برای دریافت ویزای توریستی بلژیک باید طی کند به شرح زیر است:

  • ابتدا قرار ملاقات را با سفارت بلژیک تنظیم کنید
  • فرم درخواست اخذ ویزای بلژیک خود را تکمیل کنید
  • مدارک مورد نیاز را به طور کامل جمع‌آوری کنید
  • مصاحبه با سفارت را انجام دهید
  • هزینه‌های درخواست ویزا را پرداخت کنید
  • منتظر پردازش ویزا از سوی سفارت بلژیک باشید

پس از اینکه ویزای خود را دریافت کردید، اگر از طریق هوایی به بلژیک برسید، پس از ورود به فرودگاه بلژیک، باید مدارک سفر و مدارک شناسایی را به افسر مرزی بلژیک ارائه دهید. این مدارک توسط مقامات مرزی بلژیک بررسی می‌شود و ممکن است در مورد سفر شما به بلژیک سوالاتی مانند هدف شما از سفر به بلژیک چیست؟ چه مدت قصد اقامت در بلژیک را دارید؟ کجا می‌خواهید در بلژیک بمانید؟ و... پرسیده شود. پس از بررسی مدارک شما، افسر مرز بلژیک تصمیم نهایی را می‌دهد که آیا اجازه ورود به بلژیک را دارید یا خیر. اگر همه چیز خوب به نظر برسد، اجازه ورود به بلژیک و در نتیجه منطقه شینگن را خواهید داشت. به یاد داشته باشید که ویزای توریستی بلژیک حداکثر ۹۰ روز اعتبار دارد، اما در شرایطی بسته به میزان ورود و خروج شما به کشور شینگن، ممکن است سفارت ویزای شما را برای مدت زمان کمتر از ۹۰ روز نیز صادر کند. همچنین در کشور بلژیک شما نمی‌توانید اقامت خود را به طور طولانی مدت انتخاب کنید و اگر حداکثر ۹۰ روز را در کشور بلژیک یا به طور کلی در منطقه شینگن گذرانده‌اید، موظف‌اید تا از آن خارج شوید و بار دیگر بعد از گذشت ۹۰ روز دوباره می‌توانید ویزای خود را برای حداکثر ۹۰ روز دیگر تمدید کنید و وارد کشورهای منطقه شینگن شوید. افرادی که تمایل دارند بیش از ۹۰ روز ادر منطقه شینگن قامت کنند، باید ویزای ملی دریافت کنند.

همچنین به این نکته توجه داشته باشید، زمانی که درخواست اخذ ویزای بلژیک را به سفارت صادر می‌کنید باید چند مورد سند پشتیبان نیز ارائه دهید. همچنین شما موظف‌اید تا باید برنامه سفر خود را به طور کامل و به همراه جزئیاتی مانند تاریخ سفر، تاریخ ورود و خروج از کشور و شماره پرواز را به سفارت کشور بلژیک ارائه دهید. و در نهایت شما باید مشخص کنید که از چه مکان‌هایی در کشور بلژیک و یا دیگر مناطق شینگن بازدید خواهید کرد.

حتما مشاهده کنید : اقامت بلژیک با خرید ملک (شرایط و مدارک) قیمت خانه در بلژیک به پول ایران

برای دریافت ویزای توریستی بلژیک از کجا باید اقدام کرد؟

برای دریافت ویزای توریستی بلژیک از کجا باید اقدام کرد؟ 

بسته به اینکه مقامات بلژیک چگونه ارائه و پردازش ویزا را در کشور محل اقامت شما تنظیم کرده‌اند، باید برای ویزای کوتاه مدت به بلژیک به کنسولگری و یا سفارت بلژیک مراجعه کنید. پس از اینکه مدارک مورد نیاز را آماده کردید و آن‌ها را به سفارت تحویل دادید پردازش ویزای شما انجام می‌شود. زمان پردازش ویزای توریستی بلژیک در شرایط عادی ممکن است تا ۱۵ روز طول بکشد، اما در برخی موارد ممکن است به دلیل تعداد بالای درخواست‌هایی که سفارت بلژیک دریافت می‌کند یا حساسیت پرونده شما تا ۳۰ یا حتی ۶۰ روز طول بکشد. به همین دلیل است که به شما توصیه می‌شود در اسرع وقت و حداقل سه ماه قبل از سفر، برای دریافت ویزای توریستی بلژیک خود اقدام کنید.

حتما مشاهده کنید : زندگی در بلژیک برای ایرانیان چگونه است؟

برای درخواست ویزای توریستی بلژیک چه مدارکی لازم است؟

برای دریافت ویزای توریستی بلژیک باید مدارک زیر را آماده و به سفارت بلژیک ارائه دهید:

فرم درخواست ویزای بلژیک: این فرم باید در انتها کاملاً تکمیل، چاپ و امضا شده باشد.

دو عکس یکسان: عکس‌ها باید در طود سه ماه گذشته گرفته شده باشند و مطابق با شرایط و مشخصات عکس ویزای بلژیک گرفته شده باشند.

پاسپورت: پاسپورت شما برای اینکه بتوانید برچسب ویزای بلژیک را بچسبانید باید حداقل دو صفحه خالی داشته باشد. قبل از درخواست، اعتبار پاسپورت خود را بررسی کنید، زیرا باید حداقل ۳ ماه پس از تاریخ خروج از کشور شینگن معتبر باشد.

کپی ویزای قبلی (در صورت وجود): در صورتی که قبلا به کشورهای شینگن سفر کرده‌اید لازم است تا کپی ویزای خود را به همراه دیگر مدارک به سفارت تحویل دهید.

برنامه سفر رفت و برگشت پرواز: این برنامه شامل تاریخ و شماره پرواز است که ورود و خروج از بلژیک یا منطقه شینگن را مشخص می‌کند.

بیمه مسافرتی شینگن: شما باید سندی را ارائه دهید که تأیید می‌کند بیمه مسافرتی برای بلژیک و کل کشورهای شینگن را خریداری کرده‌اید، این مبلغ حداقل ۳۰۰۰۰ یورو است که تمام خدمات پزشکی شامل بستری شدن، درمان و حتی هزینه فوت را پوشش می‌دهد.

مدرک اقامت: سندی است که معمولا شامل اجاره نامه خانه و یا رزرو هتل است و نشان می‌دهد در مدت سفر خود در بلژیک کجا خواهید ماند.

اثبات وضعیت مدنی: مدرک اثبات وضعیت مدنی شامل گواهی ازدواج، گواهی تولد فرزندان، گواهی فوت همسر و... باشد.

اثبات تمکن مالی کافی: به گفته اداره مهاجرت بلژیک، یک مسافر باید در صورت اقامت در هتل ۹۵ یورو در روز و در صورت برنامه ریزی برای اقامت با وسایل ارزان‌تر، ۴۵ یورو در روز به همراه خود داشته باشد.

مدرک حامی مالی: این مدرک نشان می‌دهد در صورتی که شخص دیگری مقیم بلژیک است می‌تواند هزینه‌های شما را در طول اقامت شما در بلژیک پوشش دهد.

حتما مشاهده کنید : ارزانترین کشور برای مسافرت ایرانیان کجاست؟ پیشنهاد سفر خارجی

هزینه درخواست ویزای توریستی بلژیک چقدر است؟

هزینه‌های دریافت ویزای توریستی بلژیک برای کوتاه مدت برای مسافران بزرگسال ۸۰ یورو، برای کودکان ۶ تا ۱۲ سال ۴۰ یورو و برای کودکان کمتر از ۶ سال رایگان است. همچنین هزینه دریافت ویزا برای دارندگان گذرنامه دیپلماتیک، رسمی یا افرادی که برای مقاصد رسمی سفر می‌کنند رایگان، برای یکی از اعضای خانواده یک تبعه اتحادیه اروپا رایگان و برای دانش آموزان و معلمانی که از طرف مدرسه سفر می‌کنند نیز رایگان است. به این نکته مهم توجه داشته باشید که افراد مختلف بسته به شرایطی مانند سن، ملیت و برخی عوامل دیگر، ممکن است از پرداخت کردن هزینه ویزای بلژیک معاف شود و یا در شرایطی حتی هزینه کمتری نسبت به دیگر افراد پرداخت کنند. همچنین هزینه ویزای توریستی بلژیک در هنگام ثبت درخواست به طور کامل از شما گرفته می‌شود؛ در نتیجه اگر به هر دلیلی ویزای توریستی شما توسط سفارت رد شود هیچ هزینه‌ای به شما بازپرداخت نخواهد شد.

پیشنهادات ما : تور یونان - تور اسپانیا - تور اروپا