Aysham

اقامت دائم بلژیک را چگونه بگیریم؟ شرایط اقامت دائم در بلژیک برای ایرانیان

اقامت دائم بلژیک را چگونه بگیریم؟ شرایط اقامت دائم در بلژیک برای ایرانیان مواردی که قصد داریم در این مقاله بررسی کنیم شامل روش های اخذ اقامت دائم بلژیک و مهم ترین نکات درباره شرایط اقامت دائم در بلژیک است. با توجه به اینکه کشور بلژیک یکی از از کشورهای اروپایی است که دارای استانداردهای بالای زندگی می باشد. بسیاری از مهاجران و اتباع ایرانی تصمیم می گیرند که به این کشور مهاجرت کنند و از طریق راه های مختلفی که برای گرفتن اقامت این کشور وجود دارد، ماندگار شوند و در بلژیک زندگی کنند. بلژیک یک کشور سه زبانه است که دارای سیستم بهداشتی، مراقبتی و درمانی بسیار با کیفیتی است.

هزینه زندگی در کشور بلژیک از کشور های آمریکایی بسیار کمتر است. این کشور امکان زندگی برای افرادی که تابعیت دوگانه دارند را فراهم کرده است. مهاجرانی که به مدت ۵ سال بدون وقفه و از راه قانونی در کشور بلژیک ساکن باشند، اقامت دائم اتحادیه اروپا را می دهد. ایرانیانی که در این کشور زندگی می‌کنند برای دریافت اقامت دائم بلژیک باید درخواست خود را به شهرداری مورد نظر ارسال کنند. عدم ترک بلژیک در این پنج سال یکی از شرایطی است که باید برای دریافت اقامت بلژیک رعایت ‌کنید. مهاجرانی که دارای بلوکارت از سایر کشورهای اروپایی باشند و این مدت را در کشورهای دیگر زندگی کرده باشند نیز می توانند برای دریافت اقامت دائم بلژیک درخواست دهند. با توجه به اینکه ایرانیان جز اتباع غیر اروپایی محسوب می شوند به همین منظور شرایط اقامت دائم در بلژیک برای ایرانیان متفاوت از افرادی است که جزو اتحادیه اروپا محسوب می شوند.

پس از جمع آوری مدارک و ارسال پرونده توسط اتباع ایرانی به شهرداری منطقه خود این درخواست به اداره مهاجرت فدرال ارجاع داده می‌شود و در آنجا بررسی می شود. اگر درخواست دریافت اقامت دائم پذیرفته شود، کارت اقامت برای اتباع ایرانی صادر می شود و به مدت ۵ سال اعتبار دارد. حال صحبت بر سر این است که این پنج سال را چگونه در بلژیک بمانیم؟ روش‌های مختلفی برای وارد شدن به کشور بلژیک وجود دارد. بعضی از افراد از طریق تحصیل وارد کشور بلژیک می شوند و پس از پایان تحصیلات با دریافت پیشنهاد کاری مقیم این کشور می شوند. برخی افراد نیز از طریق کار و سرمایه‌گذاری به بلژیک مهاجرت می‌کنند و پس از گذشت پنج سال برای دریافت اقامت اقدام می کنند. در ادامه قصد داریم شما را با روش های دریافت اقامت دائم بلژیک آشنا کنیم.

حتما مشاهده کنید : زندگی در بلژیک برای ایرانیان چگونه است؟

اقامت دائم بلژیک چگونه بگیریم؟

اقامت دائم بلژیک اگر قصد مهاجرت به کشورهای اروپایی را دارید و می خواهید بدانید که اقامت دائم بلژیک را چگونه می توان گرفت، بهتر است تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

با دریافت اقامت بلژیک از طریق کار افرادی که در کشور بلژیک مشغول به کار باشند و استخدام شده باشند، می توانند پس از گذشت ۳ تا ۵ سال پرداخت بیمه و مالیات، اقامت دائم این کشور را دریافت کنند.

شرایط دریافت اقامت بلژیک از طریق کار

افراد باید یکی از سه نوع مجوز کار در کشور بلژیک را داشته باشند. در اجازه کار نوع A اتباع خارجی می‌توانند به صورت نامحدود برای کارفرما کار کنند؛ اما نحوه دریافت این نوع مجوز کار به این صورت است که فرد باید اقامت قانونی بلژیک را داشته باشد و بتواند ده سال بدون وقفه در این کشور کند و از کشور خارج نشده باشد.

مجوز کار نوع D به این صورت است که فرد می‌تواند پس از دریافت پیشنهاد کاری از طرف یک کارفرمای بلژیکی به مدت یک سال کار کند. شرط لازم برای دریافت این مجوز، دارا بودن دعوت نامه کاری می باشد.

مجوز کار نوع C به افرادی تعلق می‌گیرد که به صورت موقت در این کشور اقامت دارند. افرادی که در بلژیک تحصیل می کنند و به صورت پاره وقت در این کشور مشغول به کار هستند این نوع مجوز کار را دریافت می‌کنند و به مدت یک سال می توانند آن را تمدید کنند.

برخی افراد نیز هستند که دارای تخصص و مهارت بالایی هستند. این گونه افراد می توانند بلوکارت اروپا را دریافت کنند و در بلژیک مشغول به کار شوند. با توجه به اینکه نرخ بیکاری در کشور بلژیک درصد پایینی دارد، یکی از گزینه های مناسب برای دریافت اقامت بلژیک برای ایرانیان از طریق کار است.

دریافت اقامت دائم از طریق تحصیل

دریافت اقامت دائم از طریق تحصیل وجود دانشگاه های معتبر و دارای رنکینگ های جهانی در کشور بلژیک باعث شده که مهاجران بسیاری برای تحصیل به این کشور مهاجرت کنند. امکان ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه های معتبر بلژیک وجود دارد. تنها صرف تحصیل کردن در بلژیک نمی‌توان اقامت دائم این کشور را به دست آورد. افرادی که از دانشگاه های بلژیک فارغ التحصیل می‌شوند باید پس از تحصیل مشغول به کار شوند. مدت ۳ تا ۵ سال بیمه و مالیات پرداخت کنند تا بتوانند اقامت این کشور را بگیرند و همسر یا فرزندان وابسته زیر ۱۸ سال خود را نیز به این کشور دعوت کنند.

حتما مشاهده کنید : راحت ترین راه مهاجرت به بلژیک برای ایرانیان؛ نحوه اقدام، مدارک و مراحل

دریافت اقامت دائم بلژیک از طریق سرمایه گذاری

اقتصاد رو به رشد کشور بلژیک و بالا بودن درصد صادرات جهانی توسط این کشور باعث شده تا سازمان تجارت جهانی نام بلژیک را در میان ۱۳ کشور صادرکننده جهان قرار دهد. درست است که جمعیت این کشور بسیار پایین است؛ اما از رشد اقتصادی بالایی نسبت به سایر کشورهای اروپایی برخوردار است. همین امر باعث شده تا افرادی که تمکن مالی دارند به دلیل چشم انداز های روشنی که از اقتصاد رو به رشد بلژیک دارند، تصمیم بگیرند در این کشور سرمایه‌گذاری کنند تا بتوانند اقامت دائم کشور را برای خود و خانواده‌شان دریافت کنند.

یکی از راه های سرمایه گذاری در کشور بلژیک ثبت شرکت و راه اندازی کسب و کارهای کوچک در این کشور است. برخی افراد نیز هستند که تصمیم می گیرند در شرکت های بین المللی سرمایه گذاری کنند و از این طریق اقامت بلژیک را به دست بیاورند.

ثبت کردن یک شرکت در کشور بلژیک و سرمایه‌گذاری در این کشور نیازمند ارائه مدارک و برآوردن شرایط خاصی است که دارای بحث تخصصی است و نیاز به استفاده از راهنمایی و مشاوره کارشناسان در زمینه مهاجرت دارد. لازم به ذکر است که سرمایه گذاران خارجی پس از یک سال اقامت در کشور بلژیک می توانند هر سال مجوز اقامت خود را تمدید کنند تا در نهایت پس از گذشت پنج سال بتوانند برای اقامت دائم درخواست دهند. اینگونه افراد که برای رشد اقتصاد کشور مفید واقع شده اند می توانند پس از گذشت ۱۰ سال تابعیت این کشور را نیز به دست بیاورند.

البته ذکر این نکته لازم است که میزان مالیات در کشور بلژیک نسبت به سایر کشورهای اروپایی و آمریکایی بالاتر است.

حتما مشاهده کنید : اقامت بلژیک از طریق تمکن مالی؛ بررسی شرایط، مراحل و نحوه درخواست

دریافت اقامت بلژیک از طریق ازدواج

دریافت اقامت بلژیک از طریق ازدواج یکی از روش های دیگر برای گرفتن اقامت دائم بلژیک ازدواج در این کشور است. اتباع ایرانی می توانند با یک شهروند بلژیکی و یا فردی که دارای اقامت این کشور است ازدواج کنند و اقامت این کشور را دریافت کنند. مدارک مورد نیاز برای دریافت اقامت از طریق ازدواج شامل مدارک زیر می شود.

  1. اسناد مربوط به ثبت ازدواج در کشور بلژیک
  2. پاسپورت دارای اعتبار
  3. گواهی تولد
  4. مدارک هویتی و اثبات ملیت
  5. گواهی طلاق یا مرگ همسر در صورت وجود
  6. بلیط های هواپیما و قراردادهای اجاره خانه به منظور اثبات داشتن اقامت بلژیک

شاید تصور کنید با ازدواج با یک تبعه بلژیکی به‌راحتی تابعیت این کشور را می گیرید؛ اما به این سادگی ها هم نیست! برای دریافت اقامت از طریق ازدواج باید درخواست خود را ارائه کنید و از قبل نیز به مدت سه سال در این کشور اقامت داشته باشید. همچنین پس از شش ماه با همسر خود در این کشور زندگی کرده باشید و مدارک مربوط به واقعی بودن ازدواج را ارائه کنید تا بتوانید اقامت این کشور را بگیرید.

حتما مشاهده کنید : بهترین آژانس مسافرتی برای تور اروپا؛ مجری مستقیم تور اروپا

دریافت اقامت بلژیک از طریق تولد

اگر هر یک از والدین و یا هر دو والدین یک کودک که در کشور بلژیک به دنیا آمده، دارای اقامت این کشور باشند، فرزند هم مسلماً مقیم این کشور محسوب می شود. اگر هریک از والدین اقامت کوتاه مدت داشته باشند اقامت فرزند آن ها نیز پس از تبدیل شدن اقامت والدین به اقامت دائم تغییر می کند و دائمی می شود. دریافت تابعیت بلژیک از طریق قوانین مربوط به خون و خاک شرایط خاص خود را دارد. به عنوان مثال اگر یک کودک در بلژیک متولد بشود و والدین او تابعیت بلژیکی نداشته باشند، پس از ۵ تا ۱۰ سال زندگی در این کشور می توانند برای فرزند خود تابعیت بلژیکی بگیرند.

اقامت دائم بلژیک از طریق پناهندگی

افرادی که به هر دلیلی با حکومت کشور خود مشکل دارند و از نظر سیاسی اجتماعی و یا مذهبی نمی توانند به کشور خود بر گردند یا برای آن ها یا خانواده‌هایشان خطر جانی وجود دارد، می‌توانند پناهندگی کشور بلژیک را بگیرند و مقیم این کشور شوند. البته اقامت دائم بلژیک از طریق پناهندگی پروسه بسیار دشوار و پیچیده ای است. به همین جهت توصیه نمی‌شود که چنین کاری را انجام دهید. چرا که مشکلات زیادی بر سر راه پناهندگان خارجی در کشورهای اروپایی وجود دارد و ممکن است برخوردهای خوبی با این افراد نشود.

حتما مشاهده کنید : مشکلات زندگی در اسپانیا؛ خاطرات مهاجرت و تجربه زندگی یک ایرانی در اسپانیا

شرایط اقامت دائم در بلژیک

با توجه به اینکه سطح کیفیت زندگی در کشور بلژیک بالا بوده و آموزش در این کشور رایگان است. افراد زیادی تصمیم می گیرند که به این کشور مهاجرت کنند. علاوه بر این مواردی که ذکر شد وجود فرصت های شغلی برای افراد متخصص و ماهر دیگر عاملی است که ایرانیان را تشویق می کند تا به بلژیک مهاجرت کنند و اقامت این کشور را دریافت کنند. نرخ تورم و بیکاری در بلژیک پایین است و این می تواند نقطه عطفی برای سرمایه گذاران ایرانی باشد که قصد دارند به بلژیک مهاجرت کنند و اقامت این کشور را برای خودشان و خانواده دریافت کنند. برای داشتن شرایط اقامت دائم بلژیک باید ابتدا بتوانید از یکی از روش‌های موجود به این کشور مهاجرت کنید و پس از گذشت پنج سال بتوانید اقامت این کشور را نیز کسب کنید. امروزه بسیاری از سرمایه‌گذاران ایرانی از طریق خرید ملک، ثبت شرکت، خرید اوراق قرضه دولتی و همچنین کارآفرینی در این کشور سرمایه‌گذاری می‌کنند و پس از گذشت پنج سال و تمدید اقامت در نهایت اقامت دائم این کشور را به دست می‌آورند.

برچسب ها : تور بلژیک - تور ترکیبی اروپا - تور اسپانیا - تور یونان