Aysham

مدارک لازم برای ویزای شینگن اسپانیا؛ راهنما و شرایط اخذ ویزا اسپانیا برای ایرانیان

افراد زیادی از سراسر دنیا با اهداف مختلف به کشورهای اروپایی سفر می کنند. همان طور که می دانیم برای مهاجرت یا سفر از کشوری به کشور دیگر باید ویزای کشور مقصد را داشته باشیم تا اجازه رفتن به آنجا را بگیریم. یکی از ویزاهایی که مسافرت به کشورهای اروپایی را راحت کرده ویزای شینگن است؛  این نوع ویزا برای مدت کوتاهی اجازه سفر به سراسر منطقه شنگن را برای مسافران فراهم می کند.

برای دریافت ویزای شینگن باید از طریق یکی از کشورهای شنگن درخواست داد تا این ویزا را صادر کنند سپس با داشتن این ویزا افراد اجازه دارند در مدت 180 روز از کشورهای شنگن دیدن کنند. یکی از کشورهای این منطقه که سالانه افراد زیادی گردشگر را به سوی خود جذب می کند، کشور اسپانیا است که در این مقاله توضیحات مفصلی را در مورد مراحل، شرایط و مدارک لازم برای ویزای شینگن اسپانیا ارائه می دهیم.

انواع ویزای شینگن چیست؟

انواع ویزای شینگن چیست؟

معمولا افراد با اهداف مختلف تجاری، تحصیلی و یا زندگی به کشورهای اروپا سفر می کنند که با توجه به هدفی که دارند باید ویزای مخصوصی دریافت کنند.

 • ویزای شینگن تجاری
 • ترانزیت فرودگاهی
 • ویزای توریستی شینگن
 • دیدار اعضای خانواده و دوستان
 • برای اجرای برنامه تبادل فرهنگی ، ورزش یا تحقیق
 • ویزای پزشکی
 • دوره های کوتاه مدت تحصیلی
 • بازدیدهای رسمی

دو نوع ویزا شینگن وجود دارد؛ رده A و رده C که تمام ویزاهایی که برای اهداف مختلف دریافت می شود در رده C قرار دارند و ویزای ترانزیت فرودگاهی در رده A است. همچنین دو نوع ویزای شینگن یکنواخت یا ویزای اعتبار محدودیت با توجه به تعداد کشورهایی که مسافران اجازه بازدید دارند و تعداد ورودی های آن کشور صادر می شود. برای کسب اطلاعات در مورد مدارک لازم برای ویزای شینگن اسپانیا باید از طریق موسسات معتبر مهاجرتی اقدام کنید.

ویزای شینگن یکنواخت (USV) چیست؟

از طریق دریافت این نوع ویزا مسافران می توانند هر دوره شش ماهه تا 90 روز در منطقه شنگن گردش و اقامت کنند. سه نوع ویزای شینگن یکنواخت شامل  ویزای یکبار ورود، ویزای دو بار ورود و چند بار ورود است.

 1. ویزای یکبار ورود: این نوع ویزا به افراد فقط یک بار اجازه ورود به یک کشور منطقه شنگن را می دهد و از آنجایی که این نوع ویزا برای مدت معینی صادر می شود پس از پایان تاریخ اعتبار ویزا باید آن کشور را ترک کرد. چنانچه فرد دارنده ویزا قبل از انقضای تاریخ اعتبار ویزا از آن کشور خارج شود دیگر نمی تواند وارد آن کشور شود زیرا بعد از خروج ویزا باطل می شود.
 2. ویزای دوبار ورود: با داشتن این ویزا امکان دوبار سفر به یک کشور در مدت اعتبار ویزا وجود دارد. چنانچه دوبار به کشوری وارد شوید و مرتبه دوم قبل از اتمام تاریخ اتبار ویزا از آن خارج شوید برای بار سوم اجازه ورود به آن کشور را نخواهید داشت. زیرا پس از خروج دوم از کشور ویزا خود به خود باطل می شود.
 3. ویزای شینگن چند بار ورود: این نوع ویزای شینگن یکنواخت این اجازه را به افراد می دهد که تا مدت اعتبار ویزا هر چند بار که می خواهند به منظقه شینگن وارد و خارج شوند.

ویزای اعتبار محدود (LTV) چیست؟

ویزای اعتبار محدود (LTV) چیست؟

افرادی که دارای ویزای شینگن اعتبار محدودیتی (LTV)  هستند فقط در همان کشوری که ویزای شینگن را صادر کرده است اجازه اقامت و سفر را دارند.  به عنوان مثال اگر ویزای شینگن از کشور فراسه صادر شده است فرد دارنده ویزا فقط اجازه اقامت در کشور فرانسه را دارد و نمی تواند با این نوع ویزا از کشوری به کشور دیگر منتقل شود. ویزای اعتبار محدودیت برای ویزای یکنواخت یک استثنا لحاظ شده و به دلایل بشر دوستانه و تعهدات بین المللی صادر می شود.

مدارک لازم برای ویزای شینگن اسپانیا

برای اینکه بتوانید به کشورهای حوزه شینگن مسافرت کنید باید اقدامات لازم برای دریافت این نوع ویزا را انجام دهید. اگر برای منطقه شینگن ویزا دریافت کرده اید بایستی در بندر ورودی شینگن پاسپورت خود را با برچسب ویزای شینکن به مسئل مربوطه تحویل دهید. علاوه بر ویزا ممکن است مدارک مربوطبه بیمه مسافرت به شینگن و اقامت در اروپا نیاز باشد. اما به طور کلی برای رفتن به یکی از کشورهای اروپایی مثل اسپانیا باید شرایط و مدارک لازم برای ویزای شینگن آن کشور را به صورت تکمیل شده به سفارت کشور مقصد در کشور مبدا تحویل داد. مدارک لازم برای ویزای شینگن اسپانیا به شرح زیر است:

1. ارائه اصل گذرنامه به همراه گذرنامه ‌­های قبلی

الف)گذرنامه باید دارای مدت اعتبار حداقل 6 ماه از تاریخ ورود و داشتن دو صفحه سفید روبروی هم باشد.

ب) ارائه گذرنامه جداگانه برای هر نفر از خانواده الزامی است.

2. سه  قطعه عکس 5/4 *5/3 رنگی که باید تمام رخ با زمینه روشن، کاملاً از روبرو، بدون لبخند، بدون عینک بوده و گردی صورت کاملاً مشخص باشد به طوری که  70 تا 80 درصد عکس را چهره فرد تشکیل داده باشد. عکس مورد نظر باید حداکثر برای ۳ ماه اخیر باشد و باید با عکس گذرنامه قبلی تفاوت داشته باشد.

3. اصل شناسنامه و ترجمه آن

4. ارائه اصل گواهی حساب بانکی فقط به زبان انگلیسی و با مهر و امضاء بانک: این گواهی بایستی مطابق با نام مسافر در پاسپورت بوده و سایز پرینت بانکی A4 باشد. همچنین زمان صدور گواهی تمکن و گردش حساب باید حداکثر 10 روز قبل از تاریخ تحویل مدارک به سفارت باشد.

الف) ارائه گواهی حساب‌ های جاری متقاضی : کارکرد شش ماه اخیر به زبان انگلیسی به همراه گواهی تمکن با مانده حساب متقاضی

ب) ارائه گواهی تمکن برای سپرده­‌های بانکی به همراه گردش شش ماهه سود به زبان انگلیسی از طرف بانک، این گواهی باید همراه با مهر شعبه و امضاء بانک ارائه شود.  ارائه گواهی تمکن برای حساب گردش سود الزامی است.

5. ارائه  اصل سند مالکیت و ترجمه آن

6. اصل مدارک شغلی و ترجمه آن : برای هر شغلی مدارک لازم برای ویزای شینگن اسپانیا متفاوت است.

7. ارائه رضایت نامه محضری برای متقاضیان زیر 18 سال که بدون همراهی والدین یا با یکی از آن‌ها سفر می کنند . این رضایت نامه باید به زبان اسپانیایی یا به زبان کشور مقصد ترجمه شود. همچنین فرم سفارت برای متقاضیان زیر 18 سال سن باید توسط یکی از والدین یا سرپرست قانونی او امضا شود.

8. اصل مدارک شغلی و مالی همسر برای خانم‌­های خانه‌­دار به همراه ترجمه آن

نکته مهم: ممکن است با نظر سفارت و شرایط خاص علاوه بر مدارک گفته شده، مدارک اضافی دیگری از متقاضی درخواست شود. همچنین ارائه کارت واکسن کرونا که مورد تایید کشور مقصد باشد نیز الزامی است.

با ویزای شینگن می توان به چه کشورهایی سفر کرد؟

با ویزای شینگن می توان به چه کشورهایی سفر کرد؟

در صورت دریافت شینگن امکان بازدید و اقامت از تمام کشورهای عضو شینگن برای افراد دارنده این ویزا فراهم می شود. کشورهای منطقه شینگن شامل اتریش، بلژیک، چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، هلند، مالت، نروژ، لیختن، لهستان، اشتاین، پرتغال، اسلواکی، اسپانیا، اسلوونی، سوئد و سوئیس است. همچنین ویزای شینگن نیز برای اقامت در برخی از کشورهای غیرشنگن نیز معتبر است که این کشورها شامل  آلبانی، آنتیگوا و باربودا، بلاروس، بوسنی و هرزگوین، بلغارستان، کلمبیا، کرواسی، قبرس، گرجستان، جبل الطارق، کوزوو، مقدونیه شمالی، مونته نگرو، رومانی، صربستان و ترکیه می شود. شرایط دریافت و مدارک ویزای شینگن برای این کشورها همانند مدارک لازم برای ویزای شینگن اسپانیا است که یکی از کشورهای منطقه شینگن محسوب می شود.

شرایط لازم برای دریافت رایگان ویزای شینگن اسپانیا

متقاضیان باید مدارک لازم برای ویزای شینگن اسپانیا و درخواست ویزا را را 6 ماه قبل از سفر مورد نظر ارائه دهند. همچنین برای تعیین وقت سفارت نیز باید 15 روز قبل از مسافرت اقدام کنند. برخی از شهروندان با داشتن شرایطی خاص می توانند به صورت رایگان ویزای شینگن را دریافت کنند.

 1. در صورتی که متقاضی یکی از اعضای خانواده یک شهروند اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا (EEA) باشد.
 2. شهروند اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا که به کشور دیگری سفر یا در آن زندگی می کند غیر از کشوری که تبعه آن است.
 3. فردی که متقاضی شهروند اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا را همراهی می کند یا قصد دارد در کشور مقصد شینگن به او ملحق گردد.

درخواست ویزای شینگن را به کجا ارسال کنیم؟

اگر قصد خرید تور اسپانیا و سفر به عنوان کشوری در حوزه منطقه شینگن دارید باید مدارک لازم برای ویزای شینگن اسپانیا را به کنسولگری یا سفارت اسپانیا در کشور مبدا ارائه دهید. همچنین اگر می خواهید به چند کشور شینگن سفر کنید باید درخواست ویزا را به کشوری ارائه دهید که قرار است زمان بیشتری در آن را بگذرانید.

چنانچه می خواهید در چند کشور به طور مساوی اقامت کنید بایستی از سفارت کشوری که می خواهید در ابتدا به آن وارد شوید درخواست دهید.

مراحل دریافت و مدارک لازم برای ویزای شینگن اسپانیا

مراحل دریافت و مدارک لازم برای ویزای شینگن اسپانیا

اگر می خواهید به کشورهای منطقه شنگن سفر کنید باید اقداماتی را برای دریافت ویزای شینگن انجام دهید. برای مثال مراحل و مدارک لازم برای ویزای شینگن اسپانیا به این شرح است:

 1. پر کردن فرم درخواست ویزای شینگن: این فرم شامل مشخصات شخصی و سوالات مرتبط با سفر و مدت اقامت است که می توانید به صورت آنلاین آن را تکمیل کنید
 2. تعیین وقت برای رفتن به سفارت: در کشور محل سکونت مصاحبه ای از طریق سفارت کشور مقصد یا وب سایت کنسولگری آن کشور تعیین می شود.
 3. تکمیل مدارک مورد نیاز:: از همه مدارک لازم برای ویزای شینگن اسپانیا دو نسخه تهیه کنید و از تکمیل بودن تمام مدارک اطمینان پیدا کنید. در این مرحله برای درخواست ویزا باید گذرنامه خود را به کنسولگری کشور مقصد تحویل دهید. چنانچه گذرنامه را قبل از بررسی درخواست و تایید آن پس بگیرید درخواست ویزای شینگن لغو می شود
 4. ارائه مدارک لازم در وقت معین: برای انجام مصاحبه در وقت تعیین شده حاضر شوید در صورتی که چند دقیقه دیر کنید ممکن است قرار شمت لغو گردد.
 5. تایید مدارک : پس از اینکه مدارک خود را تایید کردید آن ها وارد سیستم شده و که باید یک نسخه چاپی از آن را دریافت کنید. تمام جزئیات فرم را بررسی کنید و در صورت صحیح بودن آن را امضا نمایید. اگر متقاضی زیر سن قانونی است باید سرپرست قانونی او یا پدر یا مادر همراه متقاضی باشند و فرم تایید مدارک را امضا کنند.
 6. پرداخت هزینه دریافت ویزا:: هزینه درخواست ویزای شینگن برای بزرگسالان و کودکان متفاوت است. پس از پرداخت هزینه رسیدی ارائه می شود که باید تا انتهای فرایند دریافت ویزا آن را نگه دارید. توجه کنید که چنانچه درخواست ویزا تایید نشود هزینه پرداخت شده عودت نمی شود و اگر برای درخواست دوباره باید مجددا هزینه پرداخت گردد.

مدت زمان اقامت در اروپا با ویزای شینگن چقدر است؟

مدت زمان اقامت در اروپا با ویزای شینگن چقدر است؟

برای اقامت و سفر در کشورهای حوزه شینگن به متقاضی حداکثر تا 90 روز به مدت 6 ماه اجازه داده می شود. اما اینزمان بر اساس درخواست متقاضی نیز  متغییر است و در برخی موارد مقامات کشورها بر طبق شرایط اجازه اقامت طولانی تر یا کوتاه تر از 6 ماه را می دهند. سفارت می تواند اولین تاریخ ورود و آخرین تاریخ خروج از کشورهای حوزه شینگن و تعداد روزهای اقامت را تعیین می کند. در صورتی که قصد اقامت بیشتر از 90 روز در کشورهای اروپایی با هدف کار یا تحصیل را دارید باید اقدام به دریافت ویزای ملی اروپا کنید. برای اینکه متقاضی بتواند درخواست دریافت ویزای D  برای اروپا را بدهد باید واجد یکی از شرایط زیر باشد.

 1. دانشجوی بین المللی که قصد ادامه تحصیلات تمام وقت در اروپا دارد.
 2. معلم یا مدرسی که در یک موسسه آموزش عالی یا مرکز تحقیقاتی در اروپا مشغول به کار است.
 3. سفر کاری و شغلی به اروپا با هدف به اشتراک گذاشتن تخصص با سایرین
 4. به دلیل وضعیت پزشکی فرد در شرایط اضطراری قرار داشته باشد.

جمع بندی

کشور اسپانیا یکی از کشورهای اروپایی منطقه شینگن است که برای مهاجرت و اقامت در آن باید متقاضی درخواست ویزا شینگن را از طریق سفارت کشور مقصد بدهد. در این مقاله در مورد چگونگی دریافت ویزای شینگن و مدارک لازم برای ویزای شینگن اسپانیا صحبت کردیم.