Aysham

مشکلات زندگی در اسپانیا؛ خاطرات مهاجرت و تجربه زندگی یک ایرانی در اسپانیا

مهاجرت کردن برای همه ما وسوسه انگیز است؛ زندگی در سرزمین های دور و بهره مندی از رفاه و آسایش بیشتر و به دست آوردن فرصت های فراوان تحصیلی و شغلی و برخورداری از یک زندگی مرفه تنها بخشی از تصورات ما از مهاجرت است. موفقیت یا شکست ما در پروسه مهاجرت به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد که بسیاری از آن ها قابل پیش بینی است.

کشورهای اروپایی یکی از اولین مقاصد مهاجرت برای ایرانیان است چراکه قاره اروپا به نسبت سایر کشورهای مهاجرپذیر به ایران نزدیک تر است و طبیعتاً رفت و آمد برای خانواده های ایرانی راحت تر امکان پذیر می شود. یکی از مهاجرپذیرترین و مناسب ترین کشورهای اروپایی، اسپانیاست که به واسطه آب و هوای مدیترانه ای و شرایط جوی چهار فصل و هم چنین معقول بودن هزینه های زندگی به نسبت سایر اتحادیه اروپا طرفداران زیادی دارد. اما مهاجرت به این کشور غنی با طبیعت زیبا و اقتصادی در حال رشد هم با مشکلات کوچک و بزرگی همراه است به همین اول از همه به شما پیشنهاد می دهیم برای قبل از مهجرت به این کشور حتما از طریق تور اسپانیا برای یکبار هم که شده با این کشور سفر کنید تا از تمامی موارد آن با خبرشوید، همچنین در این مقاله درباره مشکلات زندگی در اسپانیا مطالبی را ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید.

مشکلات زندگی در اسپانیا؛ صفر تا 100

مشکلات زندگی در اسپانیا

همان طور که می دانید برای مهاجرت به هر کشوری از جمله اسپانیا اولین قدم اخذ ویزا است. ویزای تحصیلی، ویزای کار، ویزای ازدواج، ویزای سرمایه گذاری، ویزای تجاری و ... از انواع ویزاهایی هستند که برای مهاجرت باید یکی از آن ها را کسب کرد. شاید اولین چالش هر مهاجر اخذ ویزا باشد که باید با توجه به شرایط و قابلیت هایی که دارد، برای آن اقدام کند.

از جمله دیگر مشکلات زندگی در اسپانیا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دانستن زبان اسپانیایی چالشی برای مهاجران ایرانیان

دانستن زبان اسپانیایی چالشی برای مهاجران ایرانیان

هر چند زبان اسپانیایی دومین زبان رایج در جهان است و مردمان نقاط مختلف دنیا به این زبان صحبت می کنند، ولی برای ما ایرانیان تقریباً  زبان ناشناخته ای محسوب می شود. مهاجرانی که از طریق تحصیل وارد اسپانیا می شوند شاید در این رابطه چالش کمتری داشته باشند هر چند که نه تنها برای تحصیل بلکه برای کار و زندگی در اسپانیا هم باید زبان اسپانیایی را بدانید. از طرفی مردم اسپانیا هم با زبان انگلیسی به میزان اندکی آشنا هستند پس در صورتی که مهاجران به این کشور، زبان اسپانیایی را بلد نباشند، امکان برقراری ارتباط دشوار و تقریباً ناممکن خواهد بود.

از طرفی در اسپانیا لهجه ها و گویش های مختلفی وجود دارد و مردم این کشور در برخی مناطق به زبان هایی مانند گالیسی، کاتالان یا باسک سخن می گویند که همین امر چالش زبان را برای مهاجران ایرانی دشوارتر می کند.

برای غلبه بر مشکل زبان علاوه بر اینکه قبل از مهاجرت باید اقدام به فراگیری زبان اسپانیایی کنید، پس از مهاجرت هم باید سعی کنید تا حتی الامکان ارتباط خود را با افراد بومی قطع نکنید و با آرامش زبان اسپانیایی را یاد بگیرید و هر گاه فرصت پیدا کردید با گوش دادن به پادکست ها و دیدن فیلم و اخبار یا شرکت در دورهمی های دوستانه، خود را بیشتر در معرض این زبان قرار دهید.

نرخ بالای بیکاری در کشور اسپانیا

نرخ بالای بیکاری در کشور اسپانیا

اگر با ویزای سرمایه گذاری یا کارآفرینی وارد اسپانیا شوید، مسلماً نرخ بالای بیکاری موجود در این کشور نمی تواند مشکلی برای شما ایجاد کند ولی مهاجرانی که به امید برخورداری از رفاه و آسایس بیشتر با ویزای تحصیلی یا سایر انواع دیگر ویزا به اسپانیا مهاجرت می کنند، نگرانی هایی بابت یافتن شغل مناسب خواهند داشت.

به طور کلی عمده درآمد اسپانیا از صنعت گردشگری تأمین می شود و گردشگران با تور اروپا با ویزای تضمینی به این کشور سفر می کنند. حتی بخش صنعت و کارخانجات هم در این کشور محدود هستند و تنها در مناطقی از جمله باسک شاهد برخی از صنایع هستیم؛ از آن جایی که عمده درآمد کشور اسپانیا از بخش توریسم است، کارهای خدماتی و ساخت و ساز در این کشور طرفداران زیادی دارد و اغلب مهاجران ایرانی جویای کار برای استخدام در این بخش ها تلاش می کنند.

البته نرخ بیکاری در اسپانیا به نسبت سایر کشورهای اروپای غربی بیشتر است با این حال آمار و ارقام نشان می دهد که این میزان در سال های اخیر کاهش یافته است.

از سوی دیگر اولویت کارفرمایان اسپانیایی استخدام افراد بومی است و مهاجران در رده های بعدی قرار می گیرند و همین امر کار را برای مهاجران ایرانی دشوارتر کرده است.

هزینه زندگی در اسپانیا چقدر است؟

هزینه زندگی در اسپانیا

کشور اسپانیا از نظر هزینه های زندگی به نسبت سایر کشورهای اروپایی منطقی تر و معقول تر است، به عنوان مثال در کشوری مانند انگلستان، هزینه زندگی 40 درصد بیشتر از اسپانیاست.  در اسپانیا قیمت اجاره بهای مسکن و هزینه زندگی ثابت است. به عبارت دیگر هزینه های زندگی خیلی بالاتر از سطح درآمد افراد شاغل نیست.

البته زندگی در شهرهای بزرگ چه از نظر اجاره آپارتمان و چه از نظر سایر هزینه های روزمره گران تر از شهرهای کوچک است و به همان میزان هم سطح درآمد و امکان یافتن شغل مناسب در شهرهای بزرگ بیشتر است.

برخلاف قیمت های نسبتاً مناسب اجاره آپارتمان، خرید خانه در اسپانیا بسیار گران تمام می شود به طوری که برای خرید یک آپارتمان 50 متری میلیاردها تومان باید هزینه شود.

بروکراسی دولتی در کشور اسپانیا

بروکراسی دولتی در کشور اسپانیا

اسپانیا برخلاف سایر کشورهای اروپایی که از سیستم های مدرن و فناوری های به روز برای انجام کارهای اداری خود استفاده می کنند، هنوز به شیوه سنتی و در اصطلاح کاغذ بازی به رتق و فتق امور اداری می پردازد که همین امر کار را برای مهاجران ایرانی که احتمالاً تسلط چندانی بر زبان اسپانیایی هم ندارند، دشوارتر می کند.

بالا بودن هزینه قبض آب، برق و گاز در اسپانیا

بالا بودن هزینه قبض آب، برق و گاز در اسپانیا

در کشور اسپانیا هم مانند بسیاری از کشورهای اروپایی سوخت و انرژی گران است. این موضوع برای ما ایرانی ها که تا همین سال های اخیر هزینه مختصری برای قبوض آب و برق می دادیم، ممکن است کمی عجیب و دشوار باشد. معمولاً هزینه های برق در زمستان نسبت به تابستان حدود 30 درصد افزایش قیمت پیدا می کند.

سخن پایانی

مهاجرت در نگاه اول یادآور برخورداری از یک زندگی مرفه و استفاده از امکانات و آسایش بیشتر است وگرنه کسی تن به رها کردن سرزمین مادری و زندگی در کشوری با زبان و فرهنگ متفاوت را نمی دهد ولی این کار هم مشکلات خاص خود را دارد که بهتر است فرد مهاجر از ابتدا به این مشکلات اشراف داشته باشد تا بتواند با آن ها مقابله کند. در این مقاله به مشکلات زندگی در اسپانیا پرداختیم و از نرخ بالای بیکاری، چالش فراگیری زبان اسپانیایی، هزینه بالای مسکن و هزینه بالای قبوض برق و سایر انرژی ها و ... سخن گفتیم. با این حال کشور اسپانیا همچنان یکی از مقاصد مناسب برای مهاجرت و سفر با تور اروپا به حساب می آید.