Aysham

سوغات اسپانیا چیست؟

اگر قصد سفر به اسپانیا را دارید، ممکن است دوستان یا نزدیکانتان از شما انتظار یک هدیه ی کوچک از این سفر به یادماندنی را داشته باشند. شما نیز بعنوان سوغات دوست داشته باشید برای اطرافیانتان یک یادگاری از فرهنگ و تمدن و جاذبه های گردشگری اسپانیا بیاورید. در اطراف شهر های توریستی مثل بارسلون و مادرید، فروشگاه های بومی  زیادی  به چشم می خورند.

در این فروشگاه ها می توان آثار دستی و هنرِ هنرمندان منطقه را خریداری کرد. علاوه بر هنر دستی و اشیا بومی منطقه، خوراکی هایی نیز وجود دارند که می توان بعنوان سوغات و هدیه خریداری کرد. باید توجه کرد که برای خرید بعضی از هنر های دستی اسپانیا مثل شمشیر های قدیمی و ادویه های گوناگون که نیازمند بررسی به صورت جداگانه در فرودگاه هستند، باید قبل از ورود به مناطق باربری با شیوه نامه ی آن ها آشنا شوید.

در این مطلب قصد داریم شما را با چندین سوغات که در اسپانیا محبوب است و افراد در هنگام بازگشت، این وسایل را خریداری می کنند و برای عزیزانشان هدیه می برند، آشنا کنیم.

سوغات اسپانیا چیست؟

روغن زیتون معروف اسپانیا

این روغن که در کشور اسپانیا بسیار مشهور است و مردم شهر اندلس آن را تولید و صادرات آن را بر عهده دارند. روغن زیتون که سوغات اسپانیا محسوب می شود در بطری های کوچک و بزرگ قابل خریداری است. باید بدانید اگر قصد خرید مقدار زیادی از این محصول را دارید، به شیوه نامه ی فرودگاه برای حمل مقدار زیادی از محصول توجه کنید. این روغن یکی از بهترین روغن زیتون ها در جهان شناخته می شود و به صورت خوراکی و غیر خوراکی تولید و صادر می شود.

لباس فلامنکو

لباس فلامنکو که به تن کودکان و مخصوصا خانم ها بسیار جلوه می کند و به نوعی فرهنگ بومی کشور اسپانیا را نمایش می دهد، یک نوع دیگر از سوغات اسپانیا محسوب می شود. این لباس با استفاده از ترکیب رنگ بسیار زیبایی که در آن به کار رفته است، برای کودکان و خانم ها بعنوان هدیه یک گزینه مناسب است. هرکدام از این لباس ها با سایز ها ی مختلف در فروشگاه ها موجود هستند و می توانید با اضافه کردن یک کلاه رنگارنگ ست این لباس را کامل کنید و این لباس را بعنوان  یک هدیه ی زیبا برای دوستانتان خریداری کنید.

آبانیکو

به بادبزن دست ساز و تولید شده در کشور اسپانیا، آبانیکو می گویند. این بادبزن به دلیل اینکه در بعضی از رقص های سنتی اسپانیا استفاده می شود، از محبوبیت خاصی در بین مردم این کشور برخوردار است. آبانیکو بعنوان یک سوغات اسپانیا، به خصوص برای خانم های خوش سلیقه محسوب می شود. این بادبزن سنتی در رنگ ها و طرح های مختلف در بازار ها و فروشگاه سنتی اسپانیا قابل خریداری است.

پوستر گاوبازی

همانطور که می دانید، گاوبازی از مسابقات و جشن کهن مردم اسپانیا محسوب می شود. هر ساله گردشگران زیادی برای دیدن این بازی ها و فستیوال ها به اسپانیا سفر می کنند. افرادی نیز از بین گردشگران وجود دارند که تحمل دیدن هیجان، ترس و وحشت این بازی ها را ندارند، به این افراد توصیه می شود بعنوان سوغات اسپانیا یک پوستر رنگی گاوبازی که پر از شور و هیجان است را به یادگار از این کشور محبوب خریداری کنند.

اگر شما علاقه مند به این پوستر ها باشید می توانید در شهر سویل یک پوستر گاوبازی که توسط دست فروشان به صورت اختصاصی تهیه می شود، خریداری کنید و به یادگار ببرید. به این صورت که شما نام خود یا دوستانتان را بعنوان قهرمان گاوبازی درج می کنید و برای هدیه آن را خریداری می کنید.

زعفران

یکی از تولید کنندگان اصلی زعفران در جهان کشور اسپانیا است. در بخش خود مختار کاستیا لَمانچه به صورت اختصاصی به پرورش زعفران می پردازند. این طلا ی زرد که در ترکیب غذا ها می تواند یک طعم عالی و فوق العاده را بوجود بیاورد، برای مثال پائیلا که از معروف ترین غذا های اسپانیا است طعمی بی نظیر به غذا می دهد. برای تهیه این سوغات اسپانیا بهتر است به بازار ادویه جات بروید و این سوغاتی را برای دوستان خود خریداری کنید. این محصول گرانبها در بسته بندی های کوچک و یک گرمی به فروش می رسد.

ظروف سرامیکی اسپانیا

از سالیان بسیار دور در اسپانیا ظروف سرامیکی تولید می شود. این محصولات به صورت تزئینی برای استفاده در خانه، خریداری می شوند. اگر شما به سادگی و زیبایی علاقه دارید بهتر است ظروف و بشقاب های تراکوتا را خریداری کنید. اگر به دنبال محصولی خاص برای عزیزانتان بعنوان سوغات اسپانیا هستید، بهتر است از شهر ال پوئنته دیدن کنید و ظروف خاص و شیک دل آرسبیسپو را برای یادگاری خریداری کنید. این بشقاب ها و ظروف سرامیکی با طرح بندی خاص خود، مشتریان و گردشگران زیادی را برای خرید جذب کرده اند.

ظروف سرامیکی اسپانیا

قاشق های کوچک یا کاستانت

کاستانت یا قاشقک های چوبی از ساز های معروف اسپانیا، هنگامی که دو دست بهم کوبیده می شوند، صدای نوعی کلیک کردن به گوش می رسد. این ساز در زمان فستیوال ها و جشن های مخصوص،رقصندگان اسپانیایی را همراهی می کند و نوعی شور و نوا در بین تماشا کنندگان این رقص ها ایجاد می کند. این ساز های کوبه ای یکی از سوغات اسپانیا به شمار می آید که هر گردشگری تقاضا برای خرید آن را دارد. بر روی سطح این قاشقک های چوبی برچسب و یا نقاشی نیز وجود دارد که به شکل یک زوجی است که به صورت فلامنکو می رقصند. این قاشقک های چوبی، یک هدیه مناسب و بسیار زیبا برای دوستان و نزدیکانتان می تواند باشد.

تابه پائیلا  یک هدیه از اسپانیا

اگرچه با خرید این تابه می توانید غذا های مختلف را در آن درست کنید اما این تابه به دلیل پخت یک غذای محبوب اسپانیایی به نام پائیلا، به تابه ی پائیلا معروف شده است. طبخ غذا در این تابه بسیار سریع و آسان است. تابه پائیلا یکی از باکیفیت ترین تابه ها مخصوص اسپانیا است. بهتر است به جای خرید یک محصول بی کیفیت و یا تغلبی، با خرید تابه ی پائیلا بعنوان سوغات اسپانیا، دوستان و نزدیکانتان را خوشحال کنید.

کیف چرم

کشور اسپانیا در تولید محصولات چرمی به ویژه کفش و کیف چرم در جهان معروف است. در بیشتر فروشگاه ها،  این کیف و کفش های چرم که دست ساز هستند،  بعنوان سوغات اسپانیا به فروش می رسند. اسپانیا به دلیل پرورش گاو، توانسته از پوست آن ها استفاده کند و به نوعی یک صنایع دستی مفید برای شهروندان و گردشگران تولید کند. این کیف های چرمی اگرچه بسیار گران هستند اما برای یک بار خرید از یک کشور محبوب و با چرم با کیفیت، ارزش خریداری را دارند.

شمشیر باستانی تولدو

در قرن های گذشته به دلیل نبود اسلحه ی گرم، شمشیر های تولدو،  سپاهیان اروپایی را در برابر دشمن تجهیز کرده است. امروزه این شمشیر های باستانی بعنوان سوغات اسپانیا شناخته می شوند که در فروشگاه صنایع دستی میتوان خریداری کرد. اگرچه این شمشیر ها هنوز هم از کیفیت بالایی برخوردار هستند اما امروزه بیشتر برای یک وسیله تزئینی خریداری می شوند. علاوه بر شمشیر تولدو یک نامه بازکن استیل و مرغوب را بعنوان یک یادگاری بسیار زیبا از این فروشگاه ها  می توان خریداری نمود.

گیتار افسانه ای موسیقی راک

در اسپانیا فروشگاه های فیلیپه کُنده وجود دارند که فقط به ساخت و طراحی گیتار مشهور شده اند. خانواده ی کُنده با تجربه ای نزدیک به صدسال در طراحی و ساخت گیتار در کشور اسپانیا شناخته شده اند. باید بدانید این گیتار ها اگر بعنوان سوغات اسپانیا انتخاب شوند، اصلا ارزان قیمت نیستند. اگر قصد خرید یکی از این گیتار ها را دارید به دلیل وجود طراحی زیبا و استفاده از یک چوب خاص از جنگل های کشور اسپانیا، باید بین 2500 تا 11000 یورو پول بپردازید. اما برای داشتن بخشی از تاریخ موسیقی با سبک راک ارزش خریداری را دارد.

عروسک هایی با طراحی کریسمس

آداب و رسوم کریسمس در اسپانیا با تمام دنیا متفاوت است. این عروسک های سنتی بسیار زیبا، بیشتر در شمال شرقی اسپانیا یافت می شوند. در گذشته این عروسک ها فقط در طرح سنتی تولید و بعنوان سوغات اسپانیا بفروش می رسید اما امروزه با پیشرفت صنعت عروسک سازی در این کشور، انواع آدمک های مشهور اسپانیا در این فروشگاه ها پیدا کرد. اگر به بازار های صنایع دستی شمال شرقی اسپانیا نگاه بیاندازید، وجود عروسک های اشخاص مشهور مثل: دونالد ترامپ، کریستیانو رونالدو، لیدی گاگا نیز وجود دارند که برای مردم اسپانیا نوعی خوش یمنی را در بر دارند. خرید این عروسک های زیبا بعنوان یک یادگاری از یک کشور اروپایی، بسیار جذاب به نظر می رسد.

اسپادریل یک کفش زیبا

این نوع کفش های بسیار زیبا، اگرچه در خارج از اسپانیا نمونه های گوناگون آن یافت می شود، اما اگر یک کفش با کیفیت را می خواهید بهتر است به شهر مادرید سفر کنید و یک جفت کفش زیبا بعنوان سوغات اسپانیا از خانه هرنانز خریداری کنید. این خانواده از سال 1840 در مادرید درحال ساخت و تولید کفش هایی از جنس نخ مشغول هستند.

این کفش ها در اسپانیا در زمان های گذشته مخصوص طبقه ی کارگر بود. اما هنگامیکه یک بازیگر مشهور به نام لورن باکال دریک  فیلم سینمایی از این کفش ها استفاده کرد، کفش اسپادریل در میان تمام مردم اسپانیا محبوب و رایج شد. شما نیز اگر دوست دارید این کفش ها را خریداری کنید بهتر است از یک فروشگاه معتبر در شهر مادرید تهیه کنید.

هوای جزیره ایبیزا

یک سوغاتی عجیب اما قابل دسترس، هوای جزیره  ایبیزا است. مدت ها قبل یک بستنی فروشی در جزیره ایبیزا دست به ابتکاری خلاقانه زد. آن ها هوا بکر و صاف جزیره را در قوطی با طرح ها و رنگ های مختلف به مشتریان و گردشگران می فروختند. این کار بسیار رایج شد و هرکس برای دیدن این جزیره می آمد مقداری از هوای ایبیزا را دریک قوطی بعنوان سوغات اسپانیا با خود به یادگار می برد. شما نیز اگر به دنبال بردن تکه ای از اسپانیا به خانه خود هستید بهتر است به جزیره سفر کنید و یک قوطی از هوای جزیره ایبیزا را به یادگار خریداری کنید.

تورون یک شیرینی خوشمزه

یکی از سوغاتی های محبوب اسپانیا که در ایام کریسمس در هر شیرینی فروشی یافت می شود تورون است. این نوع شیرینی خوشمزه،  مزه ای شبیه به نوقا ایرانی دارد و از ترکیب بادام، عسل، شکر و سفیده تخم مرغ تشکیل شده است. این شیرینی محبوب در اسپانیا به شکل مستطیلی سرو می شود. اگر در مورد زمان و چگونی ساخت این شیرینی می خواهید بدانید باید بگویم که در سال 1842 در شهر مادرید یک شیرینی فروشی به نام کاسا میره با ترکیب بادام،عسل، تخم مرغ و غیره شروع به تولید این شرینی خوشمزه کرد. این شیرینی همانند گذشته در میان مردم اسپانیا معروف است. اگر شما هم دوست دارید یک تکه از این شیرینی را بخورید یا بعنوان سوغات اسپانیا به دوستانتان هدیه دهید بهتر است به منشا تولید آن یعنی مادرید سر بزنید تا یک شیرینی تازه را امتحان کنید.

تخته برش از جنس چوب زیتون

همانطور که گفتیم روغن زیتون از سوغاتی معروف اسپانیامحسوب می شود، اما فقط از روغن، زیتون استفاده نمی شود بلکه چوب این درخت به اشکال مختلف توسط طراحان اسپانیایی تولید می شود و بعنوان سوغات اسپانیا به فروش می رسد. این کشور دارای بیش از سیصد ملیون درخت زیتون است. این یک ایده خلاقانه برای استفاده از چوب درخت زیتون است که بعنوان یک تخته برش، برای خورد کردن انواع گوشت و مرغ و سبزیجات استفاده می شود. خرید یک تخت برش که دارای طرح های مختلف و زیبا است می تواند یک یادگاری با قیمت ارزان و زیبا برای دوستانتان باشد.

پنیر مانچگو

اگر شما نیز دوست دارید طعم پنیرها ی خارجی را بچشید و از خوردن آن لذت ببرید بهتر است پنیر مانچگو را امتحان کنید. این پنیر از شیر گوسفند در محله لا مانچا  تهیه و تولید شده است. و قبل از اینکه قابل استفاده باشد به مدت شصت روز تا دوسال نگهداری می شود و بعد از آن قابل استفاده است. باید بدانید این پنیر خوشمزه هرچقدر بیشتر بماند دوام و ماندگاری بیشتری خواهد داشت. پنیر مانچگو را می توانید بعنوان سوغات اسپانیا یا برای خوردن، خریداری کنید.