Aysham

شرایط اخذ اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی برای ایرانیان + مدت زمان تقریبی، مراحل و نحوه اقدام

کشور اسپانیا را می توان یکی از کشورهای جذاب اروپا برای مهاجرت به خصوص برای ایرانیان دانست. پایین بودن هزینه های زندگی، وجود آب و هوای مطلوب و کیفیت بالای استانداردهای زندگی موجب شده است تا روز به روز بر تعداد افرادی که قصد مهاجرت به کشور اسپانیا را دارند، افزوده شود. دولت کشور اسپانیا شرایطی را مهیا کرده است تا افراد بعد از اثبات تمکن مالی خود، بتوانند به سادگی اقامت این کشور را به دست بیاورند. ما در این مقاله قصد داریم تا در خصوص شرایط اخذ اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی برای ایرانیان بیشتر صحبت کنیم.

آشنایی با کشور اسپانیا

کشور اسپانیا یکی از کشورهای اروپایی بوده که می توان از آن به عنوان یک مقصد مهاجرتی بسیار مناسب یاد کرد. این کشور دارای یک فرهنگ با قدمت و غنی بوده که وجود شهرهای بسیار زیبا و دیدنی موجب شده تا سالیانه افراد زیادی برای مهاجرت و بازدید، کشور اسپانیا را به عنوان مقصد خود انتخاب کنند. از همسایگان مهم اسپانیا می توان به پرتغال، فرانسه و آندورا اشاره کرد. جالب است بدانید که کشور اسپانیا یک شبه جزیره بوده که از سه طرف به دریاهای بالئار، مدیترانه و اقیانوس اطلس راه دارد.

مساحت کشور اسپانیا چیزی در حدود 506 هزار کیلومتر مربع بوده و این کشور در این مساحت جمعیتی 48 میلیون نفری را در خودش جای داده است. از مهمترین شهرهای کشور فرانسه می توان به شهر مادرید، پایتخت این کشور، بارسلون، گرانادا، والنسیاو مالاگا اشاره کرد که امکان زندگی باکیفیت بسیار بالایی را در اختیار شهروندان خود قرار می دهند. از دیگر مزایای این کشور می توان به آب و هوایی مطلوب، وجود سیستم آموزشی قدرتمند و اقتصاد پایدار آن اشاره کرد.

مردم کشور اسپانیا به زبان اسپانیایی صحبت کرده و واحد رسمی پول این کشور، یورو است. در سال های گذشته، دولت اسپانیا در صدد بوده است تا شرایطی را مهیا کرده و سرمایه گذاران خارجی را به سرمایه گذاری در این کشور، ترغیب کند. از این رو مهاجرت از طریق سرمایه گذاری و اخذ اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی بسیار ساده تر از آن چیزی است که تصورش را می کنید.

آشنایی با کشور اسپانیا

منظور از ویزای تمکن مالی اسپانیا چیست؟

برنامه های مهاجرتی به کشور اسپانیا بسیار متنوع و گوناگون هستند. یکی از این برنامه های مهاجرتی به کشور اسپانیا، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در این کشور است. در بین تمامی روش های سرمایه گذاری، اثبات تمکن مالی، یکی از بهترین و ساده ترین روش ها در نظر گرفته می شود. شما در صورتی که به دولت کشور اسپانیا اثبات کنید که می توانید از پس تمامی هزینه های زندگی خود و خانوادتان در کشور اسپانیا بر بیایید، می توانید برای دریافت ویزای اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی، اقدام نید.

در واقع این ویزای یکی از جذاب ترین ویزهایی است که ایرانیان توسط آن می توانند ظرف مدت زمان کوتاهی، اقامت کشور اسپانیا را به دست بیاورند. شما بعد از دریافت ویزای اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی، در صورت داشتن شرایط لازم، می توانید برای دریافت اقامت دائم و سپس پاسپورت اسپانیایی این کشور نیز اقدامات لازم را پیاده کنید. یکی از مزایای اصلی این ویزا آن است که شما این این امکان را دارید تا برای سایر اعضای خانواده خود نیز اقامت اسپانیا را به دست بیاورید.

منظور از ویزای تمکن مالی اسپانیا چیست؟

مزایای دریافت اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

شاید برای شما هم این سوال پیش بیایید که دلیل اصلی محبوبیت ویزای تمکن مالی اسپانیا، به خصوص برای ایرانیان چیست؟ در پاسخ باید اشاره کرد که وجود مزایای بسیار زیاد این ویزا باعث شده تا توجه سرمایه گذاران خارجی، علی الخصوص ایرانیان، به این ویزا جلب شود. از مهمترین مزایای ویزای اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برای دریافت این ویزا نیازی به اخذ سایر ویزای های کوتاه و یا بلند مدت اسپانیا وجود ندارد.
 • درصورتی که شرایط لازم را داشته باشید، می توانید به سادگی تابعیت و پاسپورت اسپانیایی خودتان را کسب کنید.
 • شما این امکان را دارید تا به صورت آزادانه به تمامی کشورهای اروپایی سفر کنید.
 • برای سفر زیر 90 روز به کشورهای شینگن، نیازی به دریافت ویزای آن کشور، وجود ندارد.
 • برای سرمایه گذارانی که قصد راه اندازی شرکت و یا کار در این کشور را ندارد، بسیار تا بسیار مناسب خواهد بود.
 • شما هر زمان که اراده کنید، می توانید در این کشور کسب و کاری را راه اندازی کرده و دست به ثبت شرکت بزنید.
 • امکان معافیت از پرداخت مالیات وجود دارد.
 • امکان تحصیل رایگان برای فرزندان فردی که ویزای اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی را دریافت کرده است، وجود دارد.

مزایای دریافت اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

شرایط اخذ اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی برای ایرانیان

حال که به خوبی با این ویزای جذاب آشنا شدید، زمان آن رسیده است تا شما را هرچه بیشتر با شرایط این ویزا آشنا کنیم. متقاضیانی که قصد دریافت چنین ویزایی را دارند، در مرحله اول باید بتوانند تمکن مالی خودشان به کشور اسپانیا را اثبات کنند. دولت این کشور هر ساله مبلغی را به عنوان حداقل میزان هزینه های زندگی در این کشور معرفی خواهد کرد و افرادی که قصد ارائه درخواست تمکن مالی را دارند، باید اثبات کنند که ماهیانه می توانند چنین مبلغی را پرداخت کنند.

یکی دیگر از شرایط دریافت چنین ویزایی، داشتن حداقل 18 سال سن خواهد بود. از سوی دیگر متقاضیان مهاجرت به اسپانیا از طریق تمکن مالی، نباید به هیچ عنوان سابقه کیفری در کشور خود یا کشورهایی که در آن اقامت داشته اند را دارا باشد. به شرایط چنین ویزایی همچنین می توان به داشتن بیمه درمانی با شرکتی که به طور قانونی حق فعالیت در کشور اسپانیا را دارد نیز اشارخ کرد. در صورتی که شما چنین شرایطی را داشته باشید، می توانید به سادگی برای دریافت ویزای تمکن مالی اسپانیا، اقدام کنید.

شرایط اخذ اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی برای ایرانیان

بودجه مورد نیاز برای اثبات تمکن مالی

همانطور که عنوان کردیم، یکی از مهمترین و اصلی ترین شرایط دریافت ویزای اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی برای ایرانیان، داشتن تمکن مالی لازم است. دولت اسپانیا از متقاضیان درخواست می کند تا مدارک لازم برای اثبات تمکن مالی خودشان را به این کشور ارائه کنند؛ زیرا فرد اجازه کار در اسپانیا را نخواهد داشت و تنها می توانید از راه دور، در کشورهای دیگر کار کند.

برای اطمینان از اینکه بودجه کافی برای دریافت چنین اقامتی را در اختیار دارید، بایداز IPREM استفاده کرد. IPREM یا Indicador Público de Renta de Efectos Múltiples شاخصی است که توسط دولت اسپانیا برای تعیین حداقل درامد سالیانه افراد مقیم این کشور مورد استفاده قرار می گیرد. متقاضیان اخذ اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی باید حداقل 400 درصد ارزش IPRM هر سال را در حساب بانکی خودشان داشته باشند.

در حال حاضر و در سال 2022، 400 درصد IPRM در هر ماه برابر با 2316.08 یورو است. این بدان معنی است که فرد متقاضی باید حداقل 27792.96 یورو برای یک سال زندگی در این کشور را در حساب بانکی خودش داشته باشد. این در حالی است که اگر فرد بخواهید برای هر کدام از اعضا خانواده خود نیز چنین ویزایی را دریافت کند، به ازای هر نفر فرد تحت تکلف وی، سالیانه 6948.24 یورو به مبلغ فوق اضافه می شود.

برای مثال اگر فرد بخواهد برای یک نفر از اعضای خانواده خود ویزای اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی را کسب کند، باید حداقل 34731 یورو، برای دو نفر 41689 و برای سه نفر 48638 یورو در حساب بانکی خودش، سرمایه داشته باشد. همچنین این سرمایه باید به یورو و یا ارز بین المللی دیگری که قابلیت تبدیل به یورو را دارد، بوده و امکان این که این سرمایه در چند حساب بانکی نیز موجود باشد نیز وجود دارد.

بودجه مورد نیاز برای اثبات تمکن مالی

مدارک لازم برای اثبات تمکن مالی

اگر شما هم قصد دارید تا اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی را به دست آورید، باید مدارک مختلفی را به عنوان اثبات تمکن مالی به دولت اسپانیا، ارائه کنید. به یاد داشته باشید که مدارک شما باید قانونی بوده و توسط دولت اسپانیا مورد قبول واقع شوند. این مدارک می توانند شامل صورت حساب بانکی شما ظرف مدت 6 تا 12 ماه گذشته (قبل از تاریخ درخواست به سفارت اسپانیا)، نامه کار برای افرادی که حقوق خود را در حین اقامت در اسپانیا و در کشورهای خارج از این کشور دریافت می کنند، گواهی سرمایه گذاری و ... باشد.

همچنین مدارک اثبات تمکن مالی شما، می تواند سند ملک با حداقل ارزش عنون شده یا درآمد شما از بازنشستگی و ... باشد. با این حال، وجود یک سند تایید اعتبار از بانک مورد نظر شما که اعتبار کارت های بانکی و یا ارزش دارایی شما را نشان می دهد، ضروری است.

مدارک لازم برای اثبات تمکن مالی

مراحل دریافت ویزای اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی برای ایرانیان

حال که قصد دارید تا چنین ویزایی را دریافت کنید، پیش از هر چیزی باید با مراحل و نحوه اقدام اخذ چنین ویزایی آشنا شوید. اولین نکته ای که به آن اشاره کرد این است که شما باید حداقل 5 هفته قبل از سفر به کشور اسپانیا، برای دریافت چنین ویزایی اقدام کنید. البته این زمان بسته به حجم کاری سفارت اسپانیا می تواند بیشتر و یا کمتر باشد. اما اگر می خواهید با خیالی آسوده اقدام کنید، پیشنهاد می کنیم تا دو ماه زودتر از زمان مورد نظر برای سفر به اسپانیا، درخواست خودتان را به سفارت خانه این کشور ارسال کنید.

شما موظف هستید برای ارسال درخواست اخذ ویزا تمکن مالی اسپانیا، مدارک خواسته شده را در زمان مقرر، به سفارت خانه این کشور، ارسال کنید. فرد متقاضی این امکان را دارد تا این کار را در کشور خود و یا در یک کشور ثالث که مورد قبول دولت اسپانیا باشد، انجام دهد. از مهمترین مراحل برای دریافت ویزای اقامت تمکن مالی اسپانیا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دریافت نوبت سفارت اسپانیا : اولین مرحله برای دریافت اقامت کشور اسپانیا از طریق تمکن مالی این است که شما باید وقت سفارت اسپانیا را دریافت کنید. شما می توانید به صورت حضوری به سفارت این کشور مراجعه کرده و یا با ورود به وب سایت سفارت اسپانیا، وقت قبلی خودتان را تنظیم کنید.
 • جمع آوری مدارک لازم : قدم دوم آن است که شما تمامی مدارکی که برای دریافت چنین ویزایی لازم است را جمع آوری کنید. مدت زمان بین دریافت نوبت و فرا رسیدن نوبت سفارت شما، بهترین زمان برای جمع آوری مدارک است. به یاد داشته باشید که در صورت کوتاهی در گردآوری مدارک مورد نیاز، این امکان وجود دارد که دریافت ویزای شما با تاخیر روبرو شده و در بدترین حالت، توسط افسر مربوطه رد شد.
 • مراجعه به سفارت و انجام مصاحبه : بعد از جمع آوری مدارک، باید منتظر باشید تا نوبت سفارت شما فرا برسد. حال با در دست داشتن تمامی مدارک به سفارت خانه اسپانیا مراجعه کرده و آن ها را به افسر مربوطه تقدیم می کنید. او تمامی مدارک شما را دریافت کرده و مورد بررسی قرار خواهد داد. همچنین در این زمان یک مصاحبه حضوری برگزار شده و سوالاتی نظیر این که دلیل انتخاب کشور اسپانیا، نحوه اثبات تمکن مالی، برنامه های آینده شما و ... از متقاضی پرسیده خواهد شد.
 • دریافت ویزای تمکن مالی : بعد از این مرحله، در صورتی که نقسی در مدارک شما وجود نداشته باشد و افسر مربوطه پرونده شما را تایید کند، مدارک برای صدور ویزا ارسال خواهند شد. نتیجه توسط ایمیل به فرد متقاضی اعلام شده و بعد از آن باید منتظر باشد تا ویزای تمکن مالی اسپانیا، صادر شود.
 • ورود به خاک کشور اسپانیا : بعد از دریافت ویزای تمکن مالی خود، می توانید به خاک کشور اسپانیا ورود پیدا کنید. اما به یاد داشته باشید که پس از ورود به این کشور، تنها یک ماه فرصت دارید تا برای دریافت کارت شناسایی خارجی خود در اداره اتباع خارجی در منطقه ای که در آن ساکنی هستید، اقدام کنید.

مراحل دریافت ویزای اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی برای ایرانیان

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تمکن مالی اسپانیا

همانطور که در قسمت های قبل نیز اشاره کردیم، یکی از مهمترین مراحل دریافت اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی، جمع آوری مدارک مورد نیاز است. این مدارک تاثیر مستقیمی در پذیرفته شدن و یا رد شدن درخواست شما داشته و شما باید در کمال صداقت و با دقت بالا این مدارک را گردآوری کنید. از مهمترین مدارک برای صدور ویزای تمکن مالی، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. ارائه فرم درخواست ویزا : فرم درخواست ویزای تمکن مالی اسپانیا باید به صورت صحیح و کامل پر شده و در قسمت های مختلفی توسط فرد متقاضی، امضا شود. جزئیات ناقص در فرم درخواست ویزا می توانند به سادگی موجب رد درخواست شما شوند. از این رو در پر کردن آن ها نهایت دقت را به خرج دهید.
 2. عکس : متقاضیان باید عکس های پاسپورت خود را در طور درخواست ویزای تمکن مالی اسپانیا در کنار سایر مدارک به سفارت خانه این کشور تقدیم کنند. عکس پرسنلی شما باید دارای کیفیت بالایی بوده و پس زمینه آن نیز سفید باشد. صورت متقاضی باید در عکس ارائه شده کاملا قابل مشاهده بوده و اندازه عکس نیز 4×3 سانتی متر باشد.
 3. ارائه پاسپورت معتبر : متقاضیان اخذ ویزای اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی باید اصل و فتوکپی صفحه اول پاسپورت خود را آماده داشته باشند. پاسپورت باید در ده سال گذشته صادر شده و حداقل 2 صفحه خالی داشته باشد. این دو صفحه برای پیوست ویزای تمکن مالی جدید اسپانیا مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
 4. گواهی عدم سو پیشینه : از دیگر مدارک مورد نیاز می توان به گواهی عدم سو پیشنه فرد متقاضی نیز اشاره کرد. این گواهی باید از پلیس کشور مبدا دریافت شده و به زبان اسپانیایی ترجمه شده باشد. همچنین فرد باید گواهی عدم سو پیشینه خود را از تمامی کشورهایی که در 5 سال گذشته در آن ها اقامت داشته است را گردآوری کند.
 5. گواهی بیمه سلامت : در کنار سایر مدارک، فرد متقاضی باید تحت پوشش یک بیمه درمانی خصوصی باشد. بیمه سلامت وی حتما باید از نوع خصوصی بوده و دولت این کشور برای فرار از هرگونه مسئولیت مراقبتی از سلامت متقاضی در زمان حضور در این کشور، این گواهی را درخواست خواهد کرد. بیمه درمانی باید یک ساله و یا بیشتر بوده و توسط یک شرکت بیمه خصوصی که در کشور اسپانیا فعالیت می کند، صادر شود.
 6. ارائه گواهی پزشکی : فرد متقاضی همچنین باید یک گواهی پزشکی که حداقل در 3 ماه گذشته صادر شده است را در کنار سایر مدارک، جمع آوری کند. طبق این گواهی فرد از سلامت جسمی و روانی بسیار خوب و مناسبی برخوردار بوده و هیچ کدام از بیماری های مسری را که در مقررات بین المللی بهداشت درسال 2005 عنوان شد، ندارد.
 7. ارائه اسناد تمکن مالی : در کنار موارد فوق، تمامی اسنادی که در قسمت های قبلی به عنوان اسناد اثبات تمکن مالی عنوان شد، باید ضمیمه پرونده شما شود.
 8. اسناد افراد تحت تکلف : در صورتی که فرد متقاضی قصد داشته باشد برای اعضا خانواده خود نیز اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی را کسب کند، باید مدارکی را دال بر رابطه خانوادگی بین آن ها را ارائه کند. این مدارک می توانند سند ازدواج و یا شناسنامه آن ها باشد که نشان دهد، فرد تحت تکلف همسر و یا فرزند او است.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تمکن مالی اسپانیا

مدت زمان صدور ویزای اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

به صورت کلی، مدت زمان صدور ویزای تمکن مالی اسپانیا بسته به حجم کاری سفارت این کشور در کشور مبدا، می تواند متغییر باشد. این مدت زمان می تواند بین 2 تا 4 هفته به ظور بیانجامد.

اما طبق ماده 48.4 مقررات خارجی، هیئی که وظیفه بررسی پرونده را دارند، باید ظرف یک ماه نظر خودشان را اعلام کنند. در صورتی که این یک مدت زمان به پایان برسد، پرونده به دلیل "سکوت اداری" رد شده تلقی خواهد شد.

همچنین فرد متقاضی بعد از اطلاع از صدور ویزا، حداکثر یک ماه فرصت دارد تا ویزای خودش را از سفارت کشور اسپانیا دریافت کند. اگر متقاضی ظرف مدت یک ماه، این ویزا را دریافت نکند، ویزا صادر شده، تسلیم شده تلقی خواهد شد و بایگانی می شود.

هزینه دریافت ویزای تمکن مالی اسپانیا چقدر می باشد؟

از جمله شرایط اخذ اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی این است که شما تمامی هزینه های صدور چنین ویزایی را پرداخت کرده و رسیدن آن را در کنار سایر مدارک، به افسر پرونده تقدیم کنید. هزینه این ویزا باید به یورو پرداخت شده و معمولا به شماره حساب سفارت اسپانیا واریز شود. جالب است بدانید که هزینه صدور چنین ویزایی می تواند بسته به کشور فرد متقاضی متفاوت باشد.

برای مثال این هزینه برای افرادی که ساکن ایالات متحده هستند، 123 یورو و برای ساکنین کشور کانادا، 507 یورو خواهد بود. اما هزینه ویزای اقامت تمکن مالی اسپانیا برای ایرانیان و سایر کشورها، تنها 80 یورو است.

دریافت اقامت کشور اسپانیا از طریق تمکن مالی

ویزای تمکن مالی اسپانیا به مدت 3 ماه و 15 روز اعتبار داشته و شما باید در این مدت برای دریافت اقامت کشور اسپانیا از طریق تمکن مالی، اقدام کنید. شما می توانید اقامت کشور اسپانیا که یک اقامت دو ساله است را دریافت کرده و با اثبات اینکه حداقل هزینه عنوان شده از سوی دولت اسپانیا در آن سال را در حساب بانکی خود دارید، برای تمدید آن اقدام کنید. پس از اینکه به مدت 5 سال اقامت خودتان را در کشور اسپانیا پشت سر گذاشتید، این امکان وجود دارد تا اقامت دائم این کشور را کسب کنید.

اما به یاد داشته باشید که برای تمدید اقامت کشور اسپانیا نیاز به شرایطی است که باید توسط فرد متقاضی، رعایت شوند. این شرایط عبارت اند از:

 • فرد متقاضی در هر سال باید حداقل به مدت 183 روز در کشور اسپانیا حضور داشته باشد.
 • فرد باید تمامی مالیات های کشور اسپانیا را پرداخت کند.
 • برای دو سال حضور در این کشور، تمکن مالی لازم را دارد. (حداقل 800 درصد ارش IPREM)
 • اگر دارای فرزندانی است که در سنی هستند که باید به مدرسه بروند، باید مدارکی را نشان دهد که آن ها به مدرسه رفته اند.

دریافت اقامت کشور اسپانیا از طریق تمکن مالی

معایب اخذ اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

البته که اخذ اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی برای ایرانیان در کنار مزایای بسیار متنوعی که دارد، معایبی نیز به همراه خواهد داشت. در صورتی که قصد دارید تا چنین مهاجرتی را تجربه کنید، باید در خصوص معایب و محدودیت های ان نیز اطلاعات کاملی در اختیار داشته باشید تا بتوانید با دیدی باز دست به انتخابی هوشمندانه بزنید. این معایب عبارت اند از:

 • شما اجازه کار در کشور اسپانیا را نخواهید داشت.
 • شما باید به مدت حداقل 183 روز در کشور اسپانیا حضور داشته باشد که همین امر شما را به یک شهروند مقیم مالیاتی بدل کرده و مجبور به پرداخت مالیات هستید.
 • شما به بهداشت عمومی این کشور دسترسی نداشته و باید بیمه درمانی خودتان را از مراکز خصوصی دریافت کنید.

نتیجه گیری

کشور اسپانیا یکی از بهترین کشورهای برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری خواهد بود. یکی از راه های سرمایه گذاری در این کشور، اثبات تمکن مالی لازم برای زندگی در اسپانیا است. در صورتی که فرد به دولت این کشور اثبات کند که می تواند از پس هزینه های زندگی در این کشور بربیایید، می تواند برای دریافت اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی اقدام کند. از مهمترین شرایط این روش می توان به داشتن تمکن مالی لازم، نداشتن سو پیشینه، داشتن بیمه درمانی خصوصی و ... اشاره کرد.