Aysham

ترکیه جز اروپاست یا اسیا؟ ایا ترکیه کشور اروپایی است؟ ترکیه جز اروپاست یا اسیا؟ ایا ترکیه کشور اروپایی است؟ 

ترکیه جز اورپاست یا آسیا؟ این سوالی است که به دلیل موقعیت خاص کشور ترکیه برای خیلی از افراد پیش می اید. کشور ترکیه در بین اروپا و اسیا قرار گرفته و یک ملت اوراسیایی به شمار می رود. در این مطلب تصمیم داریم بررسی کنیم که ایا ترکیه کشور اروپایی است یا اسیایی. همراه ما باشید!

آشنایی کلی با کشور ترکیه و موقعیت جغرافیایی آن

همانطور که در ابتدای مطلب هم اشاره شد، کشور ترکیه به عنوان یک ملت اوراسیایی شناخته می شود. چرا که بخشی از آن در اروپا و بخش دیگر در اسیا قرار دارد. به همین دلیل همواره بر سر این موضوع که کشور ترکیه جزو اروپاست یا اسیا اختلاف نظر های زیادی وجود دارد.

این کشور از شمال به دریای سیاه، از جنوب به دریای مدیترانه و از غرببه دریای اژه می رسد. همچنین این کشور از سمت شمال غرب با بلغارستان و یونان، از سمت شرق با ایران، ارمنستان و اذربایجان غربی، از جنوب با سوریه و از شمال شرقی با گرجستان همسایه است.

کشور ترکیه یک حکومت دموکراتیک داشته و از دولتی سکولار برخوردار است. این کشور از تاریخ و پیشینه ای غنی برخوردار بوده و اثار باستانی و میراث فرهنگی متعددی در ان وجود دارد. حتی برخی از تاریخ دانان بر این باورند محل نهایی کشتی نوح در کتاب مقدس، کشور ترکیه است. این کشور همچنین از صنایع غذایی، معدنی، فولاد و نفت برخوردار می باشد و از نظر اقتصادی در وضعیت مطلوبی قرار دارد.

حتما مشاهده کنید : چگونه بدون تور سفر کنیم؟ راهنمای سفر به استانبول بدون تور

جغرافیای سیاسی کشور ترکیه

ترکیه در منطقه ای بسیار حساس قرار گرفته و جزو مهم ترین کشورهای خاورمیانه و اروپا به شمار می رود. این کشور به عنوان یک عضو بنیانگذار سازمان ملل متحد به شمار می رود و برای مدت های طولانی عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد می باشد. به تازگی هم سیاست جهانی خود را به سمت خاورمیانه تغییر داده است.

این کشور دومین نیروی نظامی اصلی در ناتو هم محسوب می شود و سیاست های هسته ای خود را با کشورهای ایتالیا، هلند، بلژیک و آلمان به اشتراک می گذارد. دولت ترکیه بارها منافع خود برای ملحق شدن به اتحادیه اروپا را ابراز کرده، اما روند این موضوع در همه زمان ها هموار نیست.

اهمیت و تاثیر موقعیت جغرافیایی ترکیه به فرهنگ آن

اهمیت و تاثیر موقعیت جغرافیایی ترکیه به فرهنگ آن 

با توجه به پیشرفت های اخیر ترکیه و ارتباط نزدیک این کشور با کشورهای اروپایی، می توان گفت این کشور تمایل دارد فرهنگ و تمدن اروپا را دنبال کند. با وجود اینکه جمعیت این کشور از قومیت های مختلفی تشکیل شده است، اما تمام این افراد تمایل خود برای همسو شدن با تمدن غربی را نشان می دهند. به همین دلیل هرکس که مسائل مربوط به تمدن و فرهنگ در این کشور را بسنجد، به خوبی متوجه اروپایی بودن آن خواهد شد.

حتما مشاهده کنید : تور ترکیه

بلاخره ترکیه یک کشور اروپایی است یا اسیایی؟

بلخره ترکیه یک کشور اروپایی است یا اسیایی؟ 

اگر کل مساحت کشور ترکیه را در نظر بگیریم، می توان گفت 95 درصد آن در آسیا و تنها 5 درصد آن در اروپا قرار گرفته است. با توجه به این موضوع، می توان گفت برای این سوال که ترکیه جزو اروپاست یا اسیا، هیچ پاسخ دقیقی وجود ندارد. چرا که بخشی از این کشور در اروپا و بخشی دیگر در اسیا قرار گرفته است که از مزایای این کشور به حساب می آید و گردشگران با سفر به ترکیه بهترین تور اروپا زندگی خود را تجربه می کنند.

بخش آناتولی همان قسمت اسیایی این کشور می باشد که 95 درصد از خاک آن را پوشش می دهد و 5 درصد باقی مانده نماینده تراس در شبه جزیره بالکان است که در جنوب شرقی اروپا قرار دارد. جالب است بدانید حدود 10 درصد جمعیت کشور ترکیه در این منطقه زندگی می کنند.

اناتولی که به عنوان فلات اناتولی یا اسیای کوچک هم شناخته می شود، یک شبه جزیره بسیار بزرگ و مستطیل شکل در میان اروپا و اسیا است. این منطقه اب و هوایی ترکیبی داشته که در برخی قسمن ها حاصلخیر و در برخی دیگر نیمه خشک می باشد. همچنین در این منطقه تپه ها و کوه های کوچک و بزرگ متعددی به چشم می خورد.

پس اگر موقعیت جغرافیایی کشور ترکیه را در نظر بگیریم، می توان گفت این کشور اسیایی به شمار می رود؛ چرا که بخش عمده ای از آن در اسیا واقع شده است. اما از نظر فرهنگ و تمدن این کشور کاملا اروپایی بوده و تمام افرادی که برای مهاجرت یا گردشگری به این کشور سفر کنند، به خوبی متوجه این موضوع خواهند شد.

به این ترتیب در پاسخ به این سوال که ایا ترکیه کشور اروپایی است یا خیر، باید بگوییم این کشور از برخی جهات اروپایی و از برخی دیگر اسیایی به شمار می رود.

حتما مشاهده کنید : کشورهای اروپایی بدون ویزا برای ایرانیان؛ کشورهای اروپایی بدون ویزای شینگن

نتیجه گیری کلی

ترکیه یک کشور شگفت انگیز با تاریخ و قدمتی کهن و مناطق گردشگری جذاب و دیدنی است. این کشور چه از نظر توریستی و چه از نظر موقعیت جغرافیایی و سیاسی از اهمیت زیادی برخوردار است.

برای پاسخ به این سوال که ترکیه جزو اروپاست یا اسیا، در یک جمع بندی کلی باید بگوییم این کشور از نظر جغرافیایی، جمعیت و دین اسیایی به شمار رفته و از نظر سیاسی، فرهنگی، توریستی و اقتصادی یک کشور اروپایی به شمار می رود.