Aysham

کشور اسپانیا برای زندگی چگونه است؟ شرایط و هزینه زندگی (مزایا و معایب)

همیشه مهاجرت و زندگی در کشوری دیگر یکی از دغدغه های بشر بوده است؛ در اینکه در صورت وجود شرایط نامطلوب مهاجرت کردن یک راهکار منطقی است، شکی نیست ولی پیش از مهاجرت به هر کشوری برخورداری از یک سری اطلاعات درباره کشور مقصد به ما کمک می کند تا تجربه شیرین تری داشته باشیم و در کنار مشکلات روحی که ممکن است پس از مهاجرت برای ما پیش بیاید، در دیگر جنبه ها در رفاه و آسایش نسبی باشیم.

اسپانیا یکی از کشورهای زیبا و مهاجرپذیر اروپاست که به دلیل آب و هوای مدیترانه ای و طبیعت بکر و زیبا و فرهنگ غنی می تواند یکی از مقاصد افرادی که قصد مهاجرت به اروپا دارند، باشد. به همین دلیل در این مقاله می خواهیم درباره شرایط کلی کشور اسپانیا برای زندگی مطالب ارزنده ای را ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید.

کشور اسپانیا برای زندگی چگونه است؟

کشور اسپانیا برای زندگی

شاید اگر از مهاجری که در اسپانیا زندگی می کند هم پرسیده شود کشور اسپانیا برای زندگی چگونه است؟ این سؤال بسیار کلی به نظر برسد و پاسخ به آن نیاز به بررسی جزئیات داشته باشد.

بهتر است از اینجا شروع کنیم که کشور اسپانیا یکی از کشورهای قاره سر سبز اروپاست. این کشور جمعیتی در حدود 46 میلیون نفر دارد و مساحت آن 498 هزار کیلومتر است. پایتخت اسپانیا شهر دیدنی مادرید است و زبان رسمی این کشور اسپانیایی و واحد پول آن یورو است.

متقاضیان مهاجرت به اسپانیا می توانند از طریق تحصیل، کار، سرمایه گذاری، ازدواج، تولد و بالاخره پناهندگی به این کشور اروپایی مهاجرت کنند.

معمولاً هزینه های زندگی در اسپانیا معقول و مقرون به صرفه است و امکان تحصیل رایگان در دانشگاه های این کشور برای همه افراد واجد شرایط وجود دارد.

اسپانیا کشوری پیشرفته با ثبات اقتصادی بالاست و همین امر هم باعث شده است تا یک گزینه مهاجرتی مناسب برای سرمایه گذاران خارجی به حساب بیاید.

زندگی در اسپانیا؛ مزایا و معایب

زندگی در اسپانیا هم درست مانند زندگی در هر کشور دیگری با چالش های فراوانی رو به رو است و کسانی که قصد دارند این کشور را برای زندگی انتخاب کنند باید پیش از مهاجرت نسبت به آن ها آگاهی کافی داشته باشند. شرایط زندگی در اسپانیا به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد که در ادامه توضیح می دهیم.

البته قبل از ذکر نکات قوت و ضعف کشور اسپانیا برای مهاجرت و زندگی به شما پیشنهاد می دهیم حتما قبل از قطعی شدن مهاجرت خود به این کشور حداقل یکبار با تور اسپانیا به این کشور سفر نمایید تا به خوبی با حال و هوای این کشور آشنا شوید.

هزینه زندگی در اسپانیا چگونه است؟

هزینه زندگی در اسپانیا

مهم ترین هزینه های زندگی در اسپانیا به مسکن و خوراک اختصاص می یابد؛ به عبارت دیگر با پیدا کردن آپارتمان مناسبی برای زندگی و مدیریت هزینه های خوراک می توانید زندگی نسبتاً آرام و کم هزینه ای را در این کشور داشته باشید. به طور کلی گفته می شود که متوسط هزینه زندگی در کشور اسپانیا بین 22 میلیون و پانصد هزار تومان تا 36 میلیون تومان در ماه است.

هزینه خوراک در اسپانیا چقدر می باشد؟

هزینه خوراک در اسپانیا

حدود 40 درصد از هزینه های کل زندگی یک فرد در اسپانیا صرف هزینه خوراک می شود که به نسبت بسیاری از شهرهای اروپا، نسبتاً گران است. در جدول زیر به میانگین قیمت خوراک در این کشور اشاره می کنیم:

خوراکحدود هزینه
یک کیلو گوشت318 هزار تومان
یک کیلو مرغ182 هزار تومان
یک لیتر شیر24 هزار تومان
یک بطری5/1 لیتری آب18 هزار تومان
یک وعده غذا در رستوران300 هزار تومان
500 گرم نان30 هزار تومان
یک کیلو برنج31 هزار و پانصد تومان
12 عدد تخم مرغ52 هزار تومان
یک کیلو پنیر محلی32 هزار تومان
یک کیلوگرم سیب52 هزار تومان
یک کیلوگرم موز51 هزار تومان
یک کیلوگرم پرتقال45 هزار تومان
یک کیلو گرم گوجه فرنگی52 هزار تومان
یک کیلوگرم سیبزمینی31 هزار تومان
یک کیلو گرم پیاز37 هزار تومان

هزینه حمل و نقل در کشور اسپانیا چگونه است؟

هزینه حمل و نقل در کشور اسپانیا

در کشور اسپانیا ترتیبی اتخاذ شده است که افراد بالای 60 سال و دانشجویان بتوانند با استفاده از تخفیف های ویژه ای از وسایط حمل و نقل عمومی استفاده کنند. با این حال برای دیگر افراد، حدود 12 درصد از هزینه های کل زندگی در این کشور صرف حمل و نقل می شود.

وسایل نقلیهحدود هزینه
بلیت تک سفره وسایل نقلیه عمومی43 هزار و پانصد تومان
بلیت ماهانه وسایل نقلیه عمومییک میلیون و دویست هزار تومان
تاکسی به ازای هر کیلومتر33 هزار تومان

هزینه اقامت در کشور اسپانیا چگونه است؟

هزینه اقامت در کشور اسپانیا چگونه است؟

هزینه اجاره اقامتگاه یا آپارتمان حدود 60 تا 70 درصد کل هزینه های زندگی در این کشور را به خود اختصاص می دهد و اگر به درستی مدیریت نشود می تواند شرایط زندگی در اسپانیا را دشوار کند.

معمولاً هزینه اجاره یک واحد آپارتمانی در این کشور به فاکتورهای مختلقی از جمله متراژ آپارتمان، شهر محل زندگی و منطقه ای که آپارتمان در آن واقع است بستگی دارد، طبیعتاً هزینه اجاره یک واحد آپارتمان در مرکز شهر مادرید گران تر از اجاره مسکن در حومه یکی از شهرهای کوچک اسپانیاست. اما به طور کلی هزینه یک آپارتمان یک خوابه در اسپانیا بین 9 میلیون تومان تا 27 میلیون تومان است.

مسکنحدود هزینه اجاره بها در ماه
آپارتمان یک خوابه در شهر بارسلون21 میلیون تومان تا 24 میلیون تومان
آپارتمان یک خوابه در شهر مادرید22 میلیون و پانصد هزار تا 27 میلیون تومان
ارزان ترین آپارتمان یک خوابه12 میلیون تومان
آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر21 میلیون تومان
آپارتمان یک خوابه در حومه شهر18 میلیون تومان
آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر50 میلیون تومان
آپارتمان سه خوابه در حومه شهر33 میلیون تومان

پرهزینه ترین شهرهای اسپانیا را بشناسید

پرهزینه ترین شهرهای اسپانیا

مسلماً در شهرهای پرهزینه تر امکان یافتن کار بهتر و برخورداری از خدمات رفاهی و بهداشتی مناسب تری هم وجود دارد؛ بنابراین به صرف اینکه هزینه های مسکن و زندگی در شهری کمتر است، نباید آن شهر را انتخاب کنیم. در اسپانیا هم مانند سایر کشورها هزینه ها در شهرهای بزرگ و پرجمعیتی مانند مادرید، سن سباستین و بارسلون نسبت به سایر شهرها بیشتر است و متوسط هزینه در مادرید 36 میلیون تومان، در سن سباستین 35 میلیون تومان و در بارسلون 33 میلیون تومان است.

کم هزینه ترین شهرهای اسپانیا

کم هزینه ترین شهرهای اسپانیا

یکی از مزایای زندگی در شهرهای بزرگ و کوچک یا بهتر بگوییم گران و ارزان اسپانیا این است که این شهرها از نظر کیفیت زندگی تفاوت چندانی با هم ندارند و فقط ممکن است پیدا کردن کار در شهرهای کوچک تر که هزینه های زندگی در آن ها کمتر است، نسبت به شهرهای بزرگ کمی دشوارتر باشد. از جمله شهرهای ارزان قیمت اسپانیا می توان به سویل با هزینه متوسط 27 میلیون تومان در ماه، لاس پال ماس با هزینه متوسط 27 میلیون تومان در ماه و مورسیا با هزینه متوسط 26 میلیون تومان در ماه اشاره کرد.

بهترین شهرهای اسپانیا برای زندگی کدامند؟

بهترین شهرهای اسپانیا برای زندگی

اسپانیا به دلیل شرایط آب و هوایی ایده آل، هزینه های نسبتاً پایین زندگی و مهاجر پذیر بودن یکی از چهار کشور محبوب اروپایی برای مهاجرت است با این حال پیش از اینکه اقدام به مهاجرت کنید باید حتماً شهر مقصد خود را با توجه به بازار کار، میزان درآمد و هزینه ها، آب  و هوا و ... ارزیابی و انتخاب کنید. در ادامه به سه شهر مهم و پرطرفدار اسپانیا اشاره می کنیم:

1- مادرید

مادرید

مادرید نه تنها پایتخت اسپانیاست بلکه قطب فرهنگ و تجارت این کشور هم محسوب می شود و به واسطه آب و هوای خوب و آفتابی که دارد یکی از توریستی ترین شهرهای این کشور است. حمل و نقل شهری و امکانات رفاهی در این شهر یکی از نقاط قوت آن است و مهاجران چنانچه به زبان اسپانیایی تسلط داشته باشند و حرفه و تخصص ویژه ای هم داشته باشند به راحتی می توانند در بخش های خدماتی یا ساختمانی وارد بازار کار شوند.

2- بارسلون

بارسلون

بارسلون یکی از شهرهای ایده آل و رویایی برای زندگی در اسپانیاست. آب وهوای این شهر زیبا به دلیل نزدیکی آن به دریا، مدیترانه ای است و زمستان هایی معتدل تر و تابستان هایی خنک تر از مادرید دارد. بارسلون یکی از گران ترین شهرهای اسپانیا برای زندگی است با این حال مهاجرانی که به زبان اسپانیایی تسلط داشته باشند می توانند در این شهر کار پیدا کنند هر چند که میزان حقوق در بارسلون کمتر از مادرید است.

3- والنسیا

والنسیا

بعد از مادرید و بارسلون، والنسیا سومین شهر بزرگ اسپانیاست. این شهر برای کسانی که دوست دارند در آرامش بیشتر و با هزینه ای کمتر زندگی کنند مناسب است. به طور کلی هزینه زندگی در شهر والنسیا 37 درصد کمتر از مادرید است. والنسیا برخلاف شهرهایی چون بارسلون و مادرید تنها به صنعت گردشگری متکی نیست و صنایعی نظیر خودروسازی، نساجی، کارخانه های تولید مواد شیمیایی و غیره در آن فعالیت دارند.

زندگی به این دلیل در والنسیا با آرامش بیشتری همراه است که مکان های مختلف شهری فاصله چندانی با هم ندارند و شبکه مترو زیر زمینی این شهر هم بسیار پیشرفته است.

مزایا و معایب زندگی در اسپانیا

مزایا و معایب زندگی در اسپانیا

انتخاب کشور اسپانیا برای زندگی مزایا و معایبی دارد که بهتر است قبل از اقدام به مهاجرت درباره مزایا و معایب زندگی در اسپانیا اطلاعات کافی داشته باشید:

مزایای زندگی در اسپانیا

شاید اولین مزیت زندگی در اسپانیا مهاجرپذیر بودن این کشور است و دولت اسپانیا راه های مختلفی را برای مهاجرت به این کشور پیش پای متقاضیان قرار داده است، علاوه بر این، زندگی در اسپانیا مزایای دیگری هم دارد از جمله:

  • آب و هوای مطبوع: اسپانیا برخلاف دیگر کشورهای شمال اروپا که آب و هوایی سرد و پر بارش دارند، کشوری است نسبتاً گرم و آفتابی با آب و هوای مدیترانه ای که در صورت زندگی در این کشور می توانید از چهار فصل سال لذت ببرید و از این نظر این کشور باب میل ایرانیان است.
  • هزینه پایین زندگی : هزینه زندگی در اسپانیا به نسبت بسیاری از دیگر کشورهای اتحادیه اروپا بسیار پایین تر است و به راحتی می توان با هزینه ماهانه 18 تا 27 میلیون تومان در ماه، در این کشور زندگی کرد.
  • خدمات درمانی دولتی : به محض اینکه وارد کشور اسپانیا شوید و اجازه اقامت دریافت کنید، دولت این اجازه را به شما می دهد که  از خدمات درمانی رایگان استفاده کنید.
  • سیستم حمل و نقل عمومی : یکی از مهم ترین مزایای زندگی در اسپانیا، امکان دسترسی به یک سیستم حمل و نقل شهری از جمله تاکسی، اتوبوس و مترو است که با کیفیت بالا و قیمت های منطقی در خدمت مردم هستند.

معایب زندگی در اسپانیا

شاید آگاهی کافی درباره معایب زندگی درکشوری که قصد مهاجرت به آن را داریم بهتر از دانستن مزایای آن باسد چراکه می توانیم با آمادگی بیشتری پیش بینی نواقص را کنیم و راحت تر از پس مشکلات بربیاییم.

  • بازار کار نامطلوب : با اینکه کشور اسپانیا در سال های اخیر در زمینه های مختلف تجاری و اقتصادی پیشرفت های چشمگیری داشته است، با این حال هنوز هم این کشور با خیل عظیم بیکاران دست و پنجه نرم می کند و نرخ بیکاری در آن حدود 14 درصد است، بنابراین یافتن کار برای مهاجران دشوارتر از آن چیزی خواهد بود که گمان می کنند. به هر حال اگر قصد مهاجرت به این کشور با ویزای کار یا تحصیلی را دارید، بهتر است هزینه مخارج یک سال خود را همراه داشته باشید تا در صورت مشکل در یافتن کار از پس هزینه های خود بربیایید.
  • هزینه بالای خرید ملک : هر چند که اجاره بها در اسپانیا هزینه چندان بالایی ندارد ولی خرید ملک در این کشور با توجه به قیمت های سرسام آور آن اگر غیر ممکن نباشد، بسیار دشوار است و نیاز به سرمایه کلانی دارد.
  • لزوم دانستن زبان اسپانیایی : در کشور اسپانیا برای پیدا کردن کار حتماً باید به زبان اسپانیایی مسلط باشید در غیر این صورت موفق نخواهید شد؛ برای زندگی در این کشور هم دانستن زبان رسمی آن الزامی است.
  • بالا بودن قبض های آب و برق و گاز : به طورکلی قیمت انرژی دراسپانیا بالاست و به طور متوسط هزینه برق مصرفی در ماه های تابستان حدود دو میلیون و چهار صد هزار تومان هزینه دارد که این مبلغ در زمستان، 30 درصد افزایش پیدا می کند.

سخن پایانی

انتخاب کشور اسپانیا برای زندگی یکی از راه های برخورداری از رفاه و آسایش موجود در یک کشور اروپایی است. اسپانیا با آب و هوای مدیترانه ای، پایین بودن هزینه های زندگی به نسبت سایر کشورهای اتحادیه اروپا، مردمانی خونگرم و مهاجر پذیر و فرهنگی غنی و اقتصادی رو به رشد یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای زندگی است.