Aysham

مهاجرت به کشور یونان روش‌های زیادی دارد که مهاجران خارجی می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. دریافت اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری، یکی از این روش‌ها است که می‌تواند برای سرمایه‌گذاران خارجی فرصت مناسبی را فراهم کند تا برای خودشان، اعضای خانواده و فرزندان زیر ۱۸ سال، اقامت یونان را به دست بیاورند.

چرا سرمایه گذاری در یونان؟

شاید این سؤال برای شما پیش بیاید که از بین این همه کشور کوچک و بزرگ اروپایی، چرا یونان را برای اقامت و سرمایه گذاری انتخاب کنیم؟

برای پاسخ دادن به این سؤال باید درباره مزایای سرمایه گذاری در یونان صحبت کنیم. این کشور زیبا که در جنوب شرقی اروپا قرار دارد، ازنظر جغرافیایی، موقعیت بسیار مناسبی دارد. قرار داشتن در یک منطقه استراتژیک بین سه قاره آفریقا، آسیا و اروپا باعث می‌شود تا این کشور که عضو اتحادیه اروپا است، برای سرمایه‌گذاران خارجی مقصد جذابی باشد.

آب‌وهوای یونان مدیترانه‌ای و گرم است و از همه مهم‌تر، فرصت‌هایی که برای سرمایه گذاری در این کشور وجود دارند، بسیار زیاد هستند. سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند با انتخاب یک روش، اقامت یونان با سرمایه ‌گذاری در این کشور را به دست بیاورند.

دولت یونان از سرمایه‌گذاران خارجی حمایت می‌کند و به آن‌ها اقامت می‌دهد. مهاجران خارجی می‌توانند در صنایع کشاورزی، گردشگری، ساخت‌وساز، حوزه دیجیتال و هتل داری سرمایه گذاری کنند.

افرادی که به‌عنوان سرمایه‌گذار وارد یونان می‌شوند، می‌توانند نیروهای متخصص را به‌راحتی به کار بگیرند و با پرداخت هزینه‌های کم از کمک آن‌ها استفاده کنند و درآمدهای بالایی از این سرمایه گذاری داشته باشند.

مهاجران خارجی پس از اخذ اقامت و دریافت پاسپورت کشور یونان، می‌توانند ویزای شینگن را به دست بیاورند و از طریق آن به سایر کشورهای اروپایی هم‌سفر کنند.

برای سرمایه گذاری در یونان چه شرایطی لازم است؟

مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری دارای شرایط خاصی است که مهاجران خارجی باید حتماً این شرایط را داشته باشند. البته شرایط مهاجرت و سرمایه گذاری در این کشور بسیار ساده است. این شرایط عبارت‌اند از:

 • حداقل سن ۱۸ سال
 • عدم سوءپیشینه و سابقه کیفری
 • ارائه تمکن مالی لازم برای هر یک از روش‌های سرمایه گذاری
 • خرید بیمه درمانی معتبر از شرکت‌های یونانی

با توجه به شرایط سرمایه گذاری در یونان، مهاجران خارجی باید حداقل ۲۵۰ هزار یورو داشته باشند تا بتوانند با سرمایه گذاری در این کشور و انتخاب یکی از روش‌های راه‌اندازی استارت آپ، خرید ملک، ثبت شرکت و ... اقامت یونان را به دست بیاورند.

فرصت‌های سرمایه گذاری برای اخذ اقامت یونان

فرصت‌های اخذ اقامت سرمایه‌ گذاری یونان به دلیل دارا بودن حمایت قوی دولت این کشور، بسیار زیاد هستند. بازارهای خریدوفروش یونان فعالیت زیادی دارند و این کشور به‌عنوان یک منطقه امن و مطمئن برای سرمایه گذاری شناخته می‌شود.

مناطق ساحلی اطراف جزایر یونان که شامل هر ۲۰۰ جزیره آن می‌شود، فرصت‌های بسیار خوبی را برای سرمایه‌گذاران خارجی فراهم می‌کنند.

از طرف دیگر زیرساخت‌های مناسب برای ‌سرمایه گذاری در بخش مسکن نیز یکی دیگر از فرصت‌هایی است که سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند از آن استفاده کنند.

به‌طورکلی صنعت گردشگری در یونان برای سرمایه‌گذاران خارجی جذاب‌تر است. چراکه فرصت‌های مناسبی برای توسعه بخشیدن به این صنعت توسط آب‌وهوای یونان و اقلیم طبیعی آن فراهم‌شده است.

یکی دیگر از فرصت‌های سرمایه گذاری در کشور یونان به این خاطر فراهم‌شده که امکان صادرات و واردات از طریق سایر کشورهای اروپایی به یونان، به‌راحتی امکان‌پذیر است.

صنایع فناوری اطلاعات یونان در کنار فناوری ارتباطات رشد خوبی داشته است. همین باعث شده تا سرمایه‌گذاران خارجی از این فرصت‌ها هم استفاده کنند.

هزینه‌های بسیار مناسب برای راه‌اندازی کارخانه‌ها و شرکت‌های تولیدی نیز یکی از گزینه‌های سرمایه‌گذاران خارجی است. دولت این کشور نیز به‌صورت همه‌جانبه با ارائه نمودن تسهیلات مالی و معاف کردن سرمایه‌گذاران خارجی از مالیات بر ارزش‌افزوده، توانسته توجه آن‌ها را جلب کند.

سرمایه‌گذاران خارجی برای اخذ ویزای یونان نیز شرایط ساده‌ای را پیش رو دارند. به این صورت از فرصت‌هایی مانند تأسیس شرکت یا راه‌اندازی استارت آپ در یونان استقبال می‌کنند.

روش‌های اخذ اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری

اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری با استفاده از روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است. بعضی افراد در بخش املاک و مستغلات سرمایه گذاری می‌کنند و بعضی دیگر وارد صنعت گردشگری یا هتلداری می‌شوند. هر یک از این روش‌ها دارای شرایط خاص خود است و هزینه موردنیاز برای آن با روش‌های دیگر متفاوت است؛ بنابراین مهاجران خارجی که قصد مهاجرت به این کشور از طریق سرمایه گذاری را دارند، با توجه به سرمایه خود و استفاده از راهنمایی‌ها و مشاوره‌های افراد کارشناس و وکلای قانونی یک روش مناسب را انتخاب می‌کنند.

1. خرید املاک و مستغلات

یک روش ساده که مهاجران خارجی می‌توانند از آن استفاده کنند، خرید املاک را مستغلات در کشور یونان است. حداقل میزان سرمایه لازم برای وارد شدن به بخش املاک و مستغلات در یونان ۲۵۰ هزار دلار است.

افرادی که بتوانند بیشتر از این میزان هم سرمایه گذاری کنند، می‌توانند املاکی را خریداری کنند که شرایط بهتری دارد. استفاده از این روش منتج به اخذ گلدن ویزای یونان می‌شود و مهاجران می‌توانند با خرید ملک در این کشور، علاوه بر به دست آوردن اقامت یونان برای خودشان، همسر و فرزندان خود را که سن آن‌ها زیر ۱۸ سال است به همراه پدر و مادر یا پدر و مادر همسر به یونان ببرند و در آنجا زندگی کنند.

البته آشنایی با قوانین لازم برای اقامت یونان از طریق خرید املاک و مستغلات ضروری است. چراکه خیلی از مهاجران خارجی به استفاده از این روش علاقه نشان می‌دهند.

 • - ازجمله شرایط و قوانینی که باید به آن‌ها توجه کنید این است که ملکی که در کشور یونان خریداری می‌کنید، جزو سرزمین‌های اصلی یا جزو جزایر یونان باشد این ملک یا باید تجاری باشد یا جزو املاک مسکونی باشد.
 • - حتی در صورت امکان شما می‌توانید چندین ملک خریداری کنید که جمع مبلغ آن‌ها به ۲۵۰ هزار دلار برسد.
 • - اگر خودتان هم هزینه کافی برای خرید ملک نداشته باشید، می‌توانید با یک نفر شریک شوید و اقدام به خرید ملک نمایید.
 • - با خرید ملک در کشور یونان ملزم به پرداخت ۲۴% مالیات بر ارزش‌افزوده می‌شوید.

درنتیجه در صورت انصراف، سرمایه‌گذاران خارجی پس از ۵ سال می‌توانند اموال خریداری‌شده را مجدداً بفروشند و پول خود را پس بگیرند، اما یکی از مزایای خرید املاک و مستغلات در یونان این است که فرد متقاضی به همراه همسر، فرزندان و والدین خود یا والدین همسر می‌توانند اقامت ۵ ساله یونان را به دست بیاورند و اگر بخواهند پاسپورت یونان را بگیرند، بعد از ۷ سال می‌توانند این کار را انجام دهند.

2. ثبت شرکت

ثبت شرکت در یونان یکی دیگر از روش‌های سرمایه گذاری در این کشور است. افرادی که قصد داشته باشند در یونان شرکت ثبت کنند، حداقل باید ۴۰۰ هزار دلار سرمایه داشته باشند، اما بد نیست این نکته را بدانید که ثبت شرکت نمی‌تواند اقامت دائم یونان را برای شما به همراه داشته باشد و فقط می‌توانید از آن به‌عنوان یک روش سرمایه گذاری و سودآور یاد کنید که چند سال اقامت موقت برای شما به همراه دارد.

مهاجران خارجی می‌توانند از دو طریق در یونان اقدام به ثبت شرکت نمایند. شرکت‌هایی که با سهام AE محدودشده باشند، یک روش دیگر هم شرکت‌هایی هستند که مسئولیت محدود EPE دارند. در روش اول حداقل سرمایه‌ای که نیاز دارید ۶۰ هزار یورو است که باید به‌صورت کامل پرداخت شود. روش دوم نیز کمترین سرمایه یعنی ۴۵۰۰ یورو لازم دارد. به همین خاطر بیشتر موردتوجه سرمایه‌گذاران خارجی قرار می‌گیرد.

3. کارآفرینی

کارآفرینی در کشور یونان فرصت مناسبی برای سرمایه‌گذاران خارجی است که دارای طرح‌های اقتصادی جذاب و نوآورانه‌ای هستند. دولت یونان استقبال خوبی از بیزنس پلن‌های جذاب می‌کند و به سرمایه‌گذاران خارجی این فرصت را می‌دهد تا با ایجاد اشتغال در این کشور به رشد اقتصادی و پیشرفت کشور یونان کمک کنند؛ اما پذیرش بیزنس پلن در گرو دارا بودن شرایطی است که کمی دشوار هستند.

چراکه این طرح اقتصادی باید بتواند به‌خوبی بازارهای حوزه کسب‌وکار مربوطه را تحلیل کند و جامعه هدف را بشناسد تا بتواند برنامه‌های مناسبی برای بازاریابی ارائه نموده و با مدیریت درست کسب‌وکار، به اهداف خود که همان رشد اقتصادی کشور یونان و سودآوری است، برسد.

با کارآفرینی در کشور یونان، متقاضیان می‌توانند ویزای طلایی این کشور را به دست بیاورند. البته افرادی که تحصیلات عالیه داشته باشند موفق به اخذ این ویزا می‌شوند و می‌توانند در یونان کارآفرینی کنند. اگر چنین نباشد نمی‌توانند موفق به اخذ ویزا شوند.

4. راه‌اندازی استارت آپ

با راه‌اندازی استارت آپ در یونان باید بتوانید دولت این کشور را قانع کنید که یک طرح تجاری خلاقانه دارید، تجربه کافی برای کار در این زمینه را دارا می‌باشید و سرمایه اولیه شما برای راه‌اندازی استارت آپ در یونان کافی است.

درصورتی‌که طرح شما موردپذیرش قرار بگیرد، باید حداقل ۸ فرصت شغلی برای شهروندان یونانی مهیا کنید و اگر نتوانید این کار را انجام دهید، بعد از گذشت ۵ سال مجدداً نمی‌توانید ویزای خود را تمدید کنید و اقامت دائم یونان را به دست بیاورید.

افرادی که قصد داشته باشند یک استارت آپ در یونان راه‌اندازی کنند، حتماً باید مدارک تحصیلی بالا داشته باشند و یک رزومه کاری مناسب ارائه کنند. مدرک زبان آیلتس یا تافل نیز ضروری است. البته ارائه تمکن مالی نیز جزو شرایط اصلی محسوب می‌شود، اما افرادی که سرمایه کافی نداشته باشند، می‌توانند از سازمان‌های حامی در کشور یونان کمک بگیرند و گواهی حمایت آن‌ها را برای راه‌اندازی استارت آپ به سفارتخانه یونان تحویل دهند.

5. خرید اوراق قرضه دولتی

اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری با استفاده از خرید اوراق قرضه دولتی نیز امکان‌پذیر است. البته این روش کمی ریسک به همراه دارد. چراکه کشور یونان در حال حاضر ازنظر اقتصادی کمی شکننده است و بدهی‌های مالی فراوانی دارد.

همین امر هم باعث شده تا به مهاجران خارجی اوراق قرضه دولتی را بفروشد تا بتواند بدهی‌های کشور را بپردازد. البته افرادی که این ریسک را قبول می‌کنند می‌توانند برای خودشان و سایر اعضای خانواده اقامت ۵ ساله یونان را بگیرند و در صورت تداوم سرمایه گذاری، پس از ۷ سال تابعیت یونان را به دست بیاورند و پاسپورت این کشور را بگیرند.

اما همان‌طور که اشاره شد به علت خطرات بالایی که این روش دارد، باید حتماً از قبل تحقیق کنید و از کارشناسان و وکلای مهاجرتی کمک بگیرید. حداقل سرمایه برای خرید اوراق قرضه دولتی در یونان ۴۰۰ هزار دلار است.

اقامت یونان بدون سرمایه ‌گذاری یا اقامت خود حمایتی

اگر به فکر اخذ اقامت یونان بدون سرمایه گذاری هستید، اقامت خود حمایتی می‌تواند برای شما بهترین روش باشد.

افرادی که تمکن مالی کافی داشته باشند؛ می‌توانند با ارائه دو سند ملکی و اثبات دارا بودن درآمد ثابت در کشور ایران، اقامت خود حمایتی یونان را به دست بیاورند.

این افراد می‌توانند برای خود، افراد خانواده و فرزندان زیر ۱۸ سال، حتی فرزندانی که بالای ۱۸ سال دارند به‌صورت جداگانه، اقامت ۲ تا ۳ ساله یونان را بگیرند.

به دلیل اینکه این روش نیازمند ارائه تمکن مالی کافی است، فرد سرمایه‌گذار باید در یکی از بانک‌های معتبر کشور یونان حساب باز کند و حداقل 250000 یورو در حساب خود داشته باشد. همچنین ارائه نمودن اسناد و مدارکی که نشان می‌دهد این فرد می‌تواند تا 2 سال هزینه‌های زندگی خودش و همراهانش را در یونان تأمین کند، ضروری است.

این درآمد می‌تواند از حقوق بازنشستگی باشد یا یک درآمد ماهانه ثابت مانند سود سهام، اجاره املاک و مستغلات و ... باشد، اما به‌طورکلی این فرد باید مدارکی را نشان دهد که ماهانه 2000 یورو درآمد به دست می‌آورد.

میزان هزینه لازم برای اقامت همسر و فرزندان متقاضی نیز متفاوت است. این فرد باید برای همسر خود مبلغ ۴۰۰ یورو پرداخت‌نموده و برای هر یک از فرزندانش نیز ۳۰۰ یورو در نظر بگیرد.

اگرچه این روش بسیار ساده است و علاوه بر اقامت موقت بعد از گذشت چند سال می‌تواند منتج به اخذ تابعیت و پاسپورت یونان شود، اما افرادی که از طریق روش خود حمایتی به کشور یونان واردشده باشند، دیگر نمی‌توانند در کشور یونان کار کنند و از طریق آن درآمد داشته باشند. درنهایت نیز پس از گذشت چند سال اقامت دائم و تابعیت یونان را به دست می‌آورند.

مدارک لازم برای اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری

مدارک موردنیاز برای اخذ اقامت و سرمایه گذاری در کشور یونان با توجه به روشی که برای سرمایه گذاری انتخاب می‌کنید، متفاوت است اما یک سری مدارک عمومی وجود دارند که همه متقاضیان سرمایه گذاری باید آن‌ها را ارائه نمایند.

 • - پاسپورت معتبر
 • - سوابق تحصیلی
 • - رزومه کاری
 • - پرداخت مالیات
 • - تهیه بیمه سلامت
 • - ارائه گواهی سلامتی
 • - مدارک شناسایی معتبر تمام متقاضیان
 • - مدارک نشان‌دهنده دارا بودن سرمایه کافی

مزایای اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری

اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری برای مهاجران خارجی مزایای زیر را به همراه دارد.

 • - زندگی در یک کشور با موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب و دسترسی به سایر کشورهای اروپایی
 • - دریافت ویزای شینگن و سفر به کشورهای اتحادیه اروپا
 • - سرمایه گذاری در یک کشور اروپایی با هزینه‌های بسیار کم
 • - زندگی در یک کشور امن و دارای شرایط بهداشتی مناسب
 • - زندگی در کشوری با مناظر طبیعی بی‌نظیر و آب‌وهوای مدیترانه‌ای

معایب اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری

اگرچه اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری مزایای زیادی برای مهاجران خارجی دارد، اما همچنان شرایط اقتصادی اتحادیه اروپا باعث شده تا کشور یونان نیز دچار مشکلات اقتصادی باشد و مهاجران خارجی نیز سرمایه خود را در این کشور به خطر بیندازند. البته افرادی که از طریق خود حمایتی در یونان سرمایه گذاری می‌کنند با این خطر مواجه نیستند، اما به خاطر اینکه اجازه کار در یونان را ندارند، ممکن است از سرمایه گذاری در این کشور صرف‌نظر کنند. به‌طورکلی خطراتی که برای مهاجران خارجی وجود دارد عبارت‌اند از:

 • - نوسان‌های بازار سرمایه
 • - عدم ثبات اقتصادی یونان
 • - مشکلات مربوط به حوزه اداری و مالی
 • - خطر مصادره اموال
 • - بالا بودن میزان مالیات بر درآمد (حدود ۴۵%)
 • - پر ریسک بودن خرید اوراق قرضه دولتی
 • - هزینه بالای خرید ملک

کلام پایانی

با دریافت اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری، مهاجران خارجی تنها با پرداخت ۲۵۰ هزار دلار، پس از گذشت ۷ سال می‌توانند اقامت دائم یونان را به دست بیاورند. متقاضیان خارجی که قصد اخذ ویزای سرمایه گذاری یونان را دارند، می‌توانند از روش‌های مختلف سرمایه گذاری در یونان استفاده کنند و اقامت ۵ ساله بگیرند. در این ۵ سال مجبور نیستند در کشور یونان به‌صورت دائم زندگی کنند، اما اگر بخواهند اقامت دائم بگیرند، باید 2 سال به‌صورت دائم در این کشور زندگی کنند تا بتوانند تابعیت یونان را به دست بیاورند. این افراد حتی می‌توانند پس از گذشت این مدت، اموال خود را به فروش برسانند و از یونان خارج شوند.