Aysham

هزینه زندگی در بلژیک چقدر است؟ لیست مخارج و شرایط مهاجرت به بلژیکهزینه زندگی در بلژیک   کیفیت زندگی در بلژیک، در سطح بالایی قرار دارد. سطح بالای شرایط زندگی در بلژیک، مدیون پیشرفت صنایع تولیدی آن است. هزینه زندگی در بلژیک نیز تابعی از سطح کیفی زندگی در آن کشور و در حد بالا است. در ادامه درباره شرایط زندگی در بلژیک و هزینه‌های آن بیشتر توضیح می‌دهیم.

هزینه زندگی در بلژیک چقدر است؟

نظام مالیات و تأمین اجتماعی در کشور بلژیک بطور قوی و گسترده عمل می‌کند. همین امر بستری فراهم کرده‌است، تا سطح مالی و حقوق دریافتی شهروندان بلژیکی در حد نسبتاً خوبی باشد.

طبق آمار نزدیک به ۱۴% از بلژیکی‌ها در معرض فقر قرار دارند و درآمد آن‌ها کمتر از۱۲۸۴ یورو در ماه است. البته این عدد در شهرهای مختلف این کشور متفاوت است. برای مثال این درصد در بروکسل ۲۷.۸ ، در والونیا ۱۸.۲ و در فلندر ۹.۳ است.

برای بدست آوردن یک دید کلی از هزینه زندگی در بلژیک، در ادامه این متن هزینه‌های زندگی در برخی شهرهای این کشور را با پایتخت‌های مهاجرپذیر جهان مقایسه می‌کنیم. این امر به شما کمک می‌کند تا شرایط مهاجرت به بلژیک را با سایر کشورها مقایسه کنید.

حتما مشاهده کنید : تور بلژیک

هزینه زندگی در بروکسل

کیفیت زندگی در شهر بروکسل در سطح بالایی قرار دارد. این شهر در نظرسنجی مرسر درباره کیفیت زندگی در سال ۲۰۱۹، در رتبه ۲۸ام قرار‌گرفت. با این وجود هزینه حمل و نقل عمومی و مسکن در این شهر، از بسیاری از شهرهای اروپایی همسایه پایین‌تر است.

مقایسه هزینه‌های زندگی در بروکسل نسبت به چند شهر مهم به شرح زیر است:

 • ۱۳٪ گران‌تر از مادرید
 • ۱۳ ٪ ارزان‌تر از مونیخ
 • تقریباً برابر با رم
 • ۲۱٪ ارزان‌تر از پاریس
 • ۳۱٪ ارزان‌تر از لندن
 • ۴۳٪ ارزان‌تر از نیویورک

هزینه زندگی در بروژ

بروژ مرکز استان فلندر غربی است که در بخش فلندری بلژیک قرار دارد.

مقایسه هزینه‌های زندگی در بروژ نسبت به چند شهر مهم به شرح زیر است:

 • ۱۵٪ گران‌تر از مادرید
 • ۴٪ ارزان‌تر از  رم
 • ۱۵٪ ارزان‌تر از مونیخ
 • ۲۳٪ ارزان‌تر از پاریس
 • ۳۳٪ ارزان‌تر از لندن
 • ۴۵٪ ارزان‌تر از نیویورک

هزینه زندگی در آنتورپ

آنتورپ بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهر بلژیک است که در شمال این کشور و بخش فلندری آن قرار‌دارد.

مقایسه هزینه‌های زندگی در آنتورپ نسبت به چند شهر مهم به شرح زیر است:

 • ۸٪ گران‌تر از مادرید
 • ۸٪ ارزان‌تر از رم
 • ۱۸٪ ارزان‌تر از مونیخ
 • ۲۶٪ ارزان‌تر از پاریس
 • ۳۶٪ ارزان‌تر از لندن
 • ۴۷٪ ارزان‌تر از نیویورک

هزینه زندگی در خنت

خنت شهری بندری و دانشگاهی و مرکز استان فلندر شرقی است.

مقایسه هزینه‌های زندگی در خنت نسبت به چند شهر مهم به شرح زیر است:

 • ۷٪ گران‌تر از مادرید
 • ۲۰٪ ارزان‌تر از مونیخ
 • ۲۷٪ ارزان‌تر از پاریس
 • ۳۷٪ ارزان‌تر از لندن
 • ۵۸٪ ارزان‌تر از نیویورک

حتما مشاهده کنید : بهترین شهرهای بلژیک برای زندگی ما ایرانیان کجاست؟

شرایط حقوق و دستمزد در بلژیک

شرایط حقوق و دستمزد در بلژیک 

به لحاظ میزان درآمد سالیانه، بلژیک در میان سایر کشورها رتبه یازدهم را به خود اختصاص داده‌است. متوسط حقوق سالیانه در این کشور مبلغی برابر ۶۲۰۷۹ یورو است. البته حقوق سالیانه افراد بطور معمول، در حدود ۴۲۸۲۳ یورو است.

کمترین میزان حقوق دریافتی برای افراد بالای ۱۸سال و با میزان کار هشت ساعت در روز ۱۶۲۵.۷۲ یورو در ماه است. این درآمد ماهیانه، درواقع مبلغی برابر ۹.۸۷ یورو به ازای هر یک‌ساعت  کار را، نشان می‌دهد.

میزان حداقل حقوق دریافتی در بلژیک تقریباً با کشورهای اطراف آن برابر است. این مبلغ کمی کمتر از حداقل حقوق دریافتی ماهیانه در هلند، با حداقل حقوق ۱۶۸۴ یورو است. همچنین میزان حداقل حقوق دریافتی در بلژیک، نسبت به کشورهای فرانسه و آلمان در سطح بالاتری قرار‌دارد.

حتما مشاهده کنید : زندگی در بلژیک برای ایرانیان چگونه است؟

هزینه اجاره مسکن در بلژیک

یکی از مهمترین موارد مؤثر بر هزینه زندگی در بلژیک، برآورد هزینه مسکن در این کشور است. بطور کلی، باتوجه به میزان حقوق دریافتی در بلژیک، افراد می‌توانند یک آپارتمان سه‌خوابه با دو سرویس بهداشتی را اجاره کنند.

به علاوه بسیاری از مهاجران مایل به اجاره ماهیانه سوئیت‌های دارای سرویس در این کشور هستند. پیدا کردن گزینه‌های مختلف برای سکونت، از طریق سایت‌های مخصوص املاک، به‌راحتی امکان‌پذیر است.

باید به این نکته توجه داشته‌باشید که اجاره خانه در بروکسل نسبت به شهرهای دیگر بلژیک سخت‌تر است. به علاوه، قیمت اجاره ماهیانه آپارتمان در این شهر نیز، نسبت به دیگر شهرها، بیشتر است. این تفاوت قیمت می‌تواند در محاسبه میزان هزینه زندگی در بلژیک تأثیرگذار باشد.

برای نمونه اجاره یک آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر بروکسل چیزی در حدود ۱۵۳۰یورو برای هر ماه است. اما اجاره آپارتمانی با همین مشخصات در شهر آنتورپ، علی‌رقم هزینه زندگی بالاتر نسبت به بروکسل، در حدود ۱۱۵۰ یورو در ماه است.

اگر به دنبال اجاره ارزان‌تر باشید، شهر بروژ، به عنوان یکی از چهار شهر اصلی بلژیک، گزینه مناسبی برای شما خواهد‌بود. اجاره ماهیانه یک آپارتمان سه‌خوابه در بروژ در حدود ۱۰۵۰ یورو است.

نکته بسیار مهم در اجاره آپارتمان در بلژیک، مربوط  شیوه تنظیم قرارداد اجاره است. در قراردادهای اجاره در بلژیک، معمولاً مدت اجاره را ۹ساله درنظر می‌گیرند. البته شما به عنوان مستأجر، می‌توانید درباره مدت قرارداد با صاحب آپارتمان توافق کنید و آن را تغییر دهید. اما توجه داشته‌باشید که اجاره ۹ساله آپارتمان ارزان‌تر و به‌صرفه‌تر است و می‌تواند به کاهش هزینه زندگی در بلژیک کمک کند.

هزینه خرید خانه در بلژیک

هزینه خرید خانه در بلژیک 

برای خرید یک آپارتمان در مرکز شهر بروکسل، باید هزینه‌ای معادل ۳۷۰۰ یورو برای هر مترمربع درنظر بگیرید. این مقدار در مرکز شهر آنتورپ، بطور میانگین در حدود ۱۵۰۰ یورو، برای هر مترمربع است. همچنین در شهر خنت، قیمت هر آپارتمان معادل ۳۱۱۰ یورو، به ازای هر مترمربع است.

حتما مشاهده کنید : اقامت بلژیک از طریق تمکن مالی؛ بررسی شرایط، مراحل و نحوه درخواست

هزینه قبوض خدمات عمومی

هزینه خدمات عمومی شامل مواردی مانند آب، برق، گرمایش و حمل زباله می‌شود. این هزینه‌ها از شهری به شهر دیگر متفاوت است. اگر در شهر بروکسل زندگی کنید، برای یک آپارتمان ۸۵متری، این مبلغ ۱۳۶ یورو خواهد‌بود که جز هزینه زندگی در بلژیک محاسبه می‌شود. البته در بعضی از شهرها این مبلغ به ۲۰۰ یورو نیز می‌رسد.

هزینه خدمات مخابراتی

هزینه ماهیانه اینترنت با سرعت ۶۰مگابیت بر ثانیه، در حدود ۴۷یورو است. این مبلغ برای سرعت‌های متفاوت و همچنین با توجه به محل زندگی شما متغیر است. به‌علاوه برای استفاده از سرویس تلویزیون یا تلفن ثابت باید مبالغ جداگانه‌ای پرداخت کنید که به هزینه زندگی در بلژیک اضافه می‌شود.

هزینه بهداشت و درمان

همه افراد در بلژیک، باید با یکی از انواع بیمه‌های دولتی یا خصوصی یا هردو آن‌ها بیمه شده‌باشند. با وجود بیمه، شما می‌توانید به هرکدام از پزشکان و یا بیمارستان‌‌های بلژیک مراجعه کنید. بعد از پرداخت هزینه‌های درمان، با مراجعه به شرکت بیمه، می‌توانید بخش بیشتر هزینه درمان خود را بازپس بگیرید.

حتما مشاهده کنید : راحت ترین راه مهاجرت به بلژیک برای ایرانیان؛ نحوه اقدام، مدارک و مراحل

هزینه تحصیل در بلژیک

با وجود شرایط دشوار برای ثبت‌نام در مدارس دولتی بلژیک، تحصیل در این مدارس رایگان است. همچنین تحصیل در مدارس خصوصی یا بین‌المللی، سالانه مبلغی مابین ۶۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ یورو به هزینه زندگی در بلژیک اضافه خواهد کرد.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های بلژیک از بسیاری از کشورها گران‌تر است. این مبلغ برای دانشجویان اروپایی در حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ یورو است که برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا به مقدار قابل توجهی افزایش می‌یابد.

هزینه خرید مواد غذایی

بطور متوسط هزینه خرید مواد غذایی برای هر فرد در بلژیک، مقدار ۱۹۰ یورو در ماه است. البته نوع غذا و محلی که از آن خرید می‌کنید در میزان مبلغی که خرید مواد غذایی به هزینه زندگی در بلژیک اضافه خواهد‌کرد، مؤثر است.

هزینه حمل و نقل

خطوط حمل و نقل عمومی در بیشتر شهرهای بلژیک بسیار کامل و کارآمد هستند. هزینه خرید کارت بلیط در شهرهای بزرگ در حدود ۳۵ تا ۵۰ یورو برای هر ماه است. شما می‌توانید برای همه وسایل حمل و نقل عمومی از این کارت استفاده کنید و برای هر سفر ۲تا۳ یورو از اعتبار آن هزینه می‌شود.

خرید پوشاک

یکی از موارد مؤثر در محاسبه هزینه زندگی در بلژیک، خرید پوشاک است. هزینه خرید یک پیراهن از زارا و اچ اند ام در حدود ۳۹.۲۴ یورو است. همچنین یک شلوار جین در حدود ۸۶.۴۷ یورو قیمت دارد. یک دست لباس ورزشی نیز به قیمتی در حدود ۸۵.۴۰ یورو فروخته می‌شود.

هزینه تفریح و اوقات فراغت

اگر بخواهید در یک باشگاه ورزشی ثبت نام کنید، باید مبلغی در حدود ۲۷.۳۸ یورو را در هزینه زندگی در بلژیک برای آن درنظر بگیرید. همچنین قیمت بلیط سینما در بلژیک حدوداً ۱۱یورو است. البته توجه داشته‌باشید که هزینه تفریحات در بروکسل، نسبت به دیگر شهرها گران‌تر است.

حتما مشاهده کنید : واحد پول بلژیک چیست؟

میزان مالیات در بلژیک

بلژیک بالاترین نرخ دریافت مالیات را در میان سایر کشورها دارا است. میزان مالیات در این کشور از ۲۵٪ برای درآمد سالانه تا ۱۳۵۴۰ شروع می‌شود و برای درآمد سالانه ۴۱۳۶۰ و بالاتر، به ۵۰٪ می‌رسد.

هزینه بیمه تأمین اجتماعی

همه ساکنان بلژیک باید تحت پوشش بیمه  خدمات تأمین اجتماعی قرار بگیرند. افراد ۱۳٪ از حقوق خود را برای عضویت در این بیمه هزینه می‌کنند. کارفرما نیز ۲۴٪ از حقوق کارمندان خود را به عنوان حق بیمه، پرداخت می‌کند.

همچنین همه افرادی که در بلژیک زندگی و کار می‌کند مشمول دریافت مستمری بازنشستگی هستند. همه کارکنان در بلژیک ۷.۵٪ از حقوق خود را به‌عنوان حق عضویت در بیمه بازنشستگی پرداخت می‌کنند. کارفرما نیز میزان ۸.۹٪ از میزان حقوق کارمند خود را برای این منظور پرداخت می‌کند.

حتما مشاهده کنید : اقامت بلژیک از طریق کار برای ایرانیان + مشاغل مورد نیاز بلژیک

آیا بلژیک کشور گرانی است؟

اگرچه هزینه زندگی در بلژیک گران است، اما هنوز هم نسبت به بسیاری از کشورها در حد پایین‌تری قرار‌دارد. درباره شرایط زندگی در بلژیک، توجه به این نکته مهم است که کیفیت بالای زندگی، ارزش هزینه‌ای که بابت آن پرداخت می‌شود را دارد. پس در بررسی شرایط مهاجرت به بلژیک، باید این نکته را درنظر بگیرید و سپس این کشور را با سایر کشورها مقایسه کنید.

پیشنهادات ما : تور یونان - تور اسپانیا - تور اروپا