Aysham

راهنمای سفر به اروپا بدون تور؛ شرایط سفر به اروپا و اخذ ویزای شینگن راهنمای سفر به اروپا بدون تور؛ شرایط سفر به اروپا و اخذ ویزای شنگن

سفر به اروپا بدون تور به راحتی امکان پذیر است. تنها اقدامی که باید برای سفر به اروپا بدون تور انجام شود دریافت ویزای شنگن است. در این نوشتار قصد داریم راهنمای سفر به اروپا بدون تور و شرایط اخذ ویزای شینگن را برای علاقه‌مندان عنوان کنیم تا بتوانند مراحل دریافت ویزای شنگن را با موفقیت انجام دهند و برای سفر خود برنامه‌ریزی‌های لازم را داشته باشند. افرادی که قصد سفر به اروپا بدون تور را دارند، بایستی مدارکی مانند ویزای شنگن، مدارک اثبات کننده رزرو هتل، همچنین بلیط های هواپیما برای رفت و برگشت را ارائه کنند تا بتوانند بدون تور به یکی از کشورهای اروپایی سفر کنند. به‌ طورکلی ۲۶ کشور هستند که عضو اتحادیه شنگن محسوب می‌شوند و برای سفر به آن‌ها اتباع خارجی می‌توانند ویزای شنگن را دریافت کنند. مسافران می‌توانند تنها با داشتن یک ویزا، بدون هیچ گونه ممنوعیتی در سایر کشورهای عضو حوزه شنگن نیز رفت و آمد داشته باشند. برخی از کشورهای عضو منطقه شنگن که برای سفر ایرانیان مناسب هستند عبارتند از:

 • سوئد
 • آلمان
 • فرانسه
 • هلند
 • اتریش
 • نروژ
 • ایتالیا
 • لوکزامبورگ
 • یونان
 • ایسلند
 • پرتغال
 • بلژیک
 • دانمارک
 • اسپانیا
 • فنلاند
 • سوئیس

حتما مشاهده کنید : بهترین آژانس مسافرتی برای تور اروپا؛ مجری مستقیم تور اروپا

شرایط دریافت ویزای شنگن

برای دریافت ویزای شنگن افراد متقاضی باید یکسری مدارک را آماده کنند و به سفارت کشور مورد نظر تحویل دهند. در غیر این صورت نمی‌توانند ویزای شنگن را دریافت کنند. متقاضیان دریافت ویزای شنگن باید تمکن مالی داشته باشند و بتوانند گردش حساب سه ماه آخر خود را به سفارت تحویل دهند. چراکه یکی از مدارک مهم برای افسر سفارت و صدور ویزای شنگن، گردش سه ماه آخر حساب متقاضی است. اگر مشخص شود که متقاضی تمکن مالی کافی برای سفر به اروپا را ندارد، ویزا ریجکت می‌شود. تمکن مالی برای دریافت این ویزا از ۶۰ میلیون تا ۱۵۰ میلیون تومان متغیر است.

البته این مبلغ با توجه به کشور مورد نظر متفاوت است. هزینه‌های مربوط به اخذ ویزای شنگن نیز با توجه به کشور انتخابی متفاوت است و افراد باید رسید این هزینه‌ها را تحویل سفارت بدهند. هزینه‌های مربوط به ویزا نیز مورد نیاز است برای دریافت ویزای توریستی شنگن حداقل هشتاد یورو مورد نیاز است؛ اما برخی از کشورها که از طریق کارگزاری‌های معتبر خود ویزا صادر می‌کنند. ۲۰ تا ۳۰ یورو برای حق‌الزحمه افرادی که در کارگزاری خدمت می‌کنند پرداخت می‌شود. برخی از هزینه‌های دیگر که برای دریافت صدور ویزای شنگن لازم است، شامل گرفتن هزینه مربوط به گرفتن وقت سفارت از طریق آژانس‌های گردشگری و یا موسسه‌های مهاجرتی است. اگر افراد بتوانند خودشان به صورت اینترنتی نوبت برای وقت مصاحبه سفارت بگیرند، این هزینه را نیازی نیست پرداخت کنند. مدارک مورد نیاز برای گرفتن وقت سفارت، ارائه عکس مناسب پاسپورت و مدارک هویتی متقاضی است.

مدارک بایستی حتماً ترجمه معتبر داشته باشند و دارای مهر دارالترجمه باشند. یکی از دلایل اصلی ریجکت شدن ویزای شنگن عدم تکمیل مدارک و نداشتن تمکن مالی است. افراد باید بلیط رفت و برگشت خود را نیز به سفارت تحویل دهند تا افسر سفارت از بازگشت متقاضی به کشور خود اطمینان حاصل کند. در غیر این صورت ویزا برای چنین افرادی صادر نخواهد شد. با در نظر گرفتن شرایط اخذ ویزای شنگن، در ادامه به شرایط سفر به اروپا و راهنمای سفر به اروپا بدون تور می‌پردازیم.

حتما مشاهده کنید : چگونه بدون تور سفر کنیم؟ راهنمای سفر به استانبول بدون تور

راهنمای سفر به اروپا بدون تور

برای سفر به اروپا بدون تور ابتدا باید کشور مقصد را انتخاب کنید مطلع بود از بهترین زمان سفر به اروپا کار شما را راحت تر می کند. پس از انجام تحقیق‌های لازم به دنبال دریافت ویزای شنگن باشید. گرفتن ویزا از برخی کشورهای منطقه شنگن راحت‌تر است؛ اما برخی کشورها سخت‌گیری‌های زیادی برای صدور ویزا دارند. به همین خاطر اگر قصد مسافرت به کشورهای اروپایی را دارید که عضو منطقه شنگن هستند، می‌توانید به راحتی یک کشور را انتخاب کنید که شرایط و مدارک لازم برای تور اروپا در آنجا  راحت‌ تر باشد و از طریق خاک آن کشور به اروپا وارد شوید. هنگامی‌که وارد کشورهای اروپایی شوید، می‌توانید بدون هیچ گونه محدودیتی به سایر کشورهای منطقه شنگن نیز سفر کنید. فقط دقت داشته باشید که اگر ویزای یک کشور را دریافت می‌کنید تنها از طریق خاک همان کشور می‌توانید وارد اروپا شوید.

پس از انتخاب کشور و تصمیم‌ گیری برای دریافت ویزای آن کشور بایستی قوانین مربوط به سفارت آن کشور را بررسی کنید و مدارک خود را به صورت کامل به سفارت تحویل دهید. در غیر این صورت امکان ریجکت شدن ویزای شما به دلیل نقص در مدارک وجود خواهد داشت.

حتما مشاهده کنید : ارزانترین کشور برای مسافرت ایرانیان کجاست؟ پیشنهاد سفر خارجی

مراحل دریافت ویزا برای سفر به اروپا

مراحل دریافت ویزا برای سفر به اروپا

پس‌ از اینکه مدارک خود را تکمیل کردید و از سفارت کشور مورد نظر برای انجام امور مربوط به انگشت‌ نگاری و مصاحبه وقت گرفتید منتظر می‌شوید تا طبق وقتی‌که به شما داده شده به سفارت مراجعه کنید. برخی از سفارت‌ها هستند که از طریق ارسال ایمیل و پیامک زمانی که باید به سفارت مراجعه کنید را به شما اطلاع می‌دهند. بهترین زمان برای اقدام به دریافت ویزای شنگن و سفر به اروپا بدون تور حداقل ۳ ماه زودتر است. چراکه ممکن است برخی از کشورها پروسه زمان بری برای صدور ویزای توریستی داشته باشند. پس از انجام امور مربوط به انگشت‌ نگاری و مصاحبه سفارت بایستی مدارکی را به سفارت ارائه کنید که شامل اسناد رزرو هتل در کشور مقصد باشد تا افسر سفارت مطمئن شود که شما یک محل برای سکونت در کشور مقصد را دارید.

مدارک باید واقعی باشد و دارای تاریخ و زمان متناسب با سفر شما باشد. رزرو کردن بلیط هواپیما برای رفت و برگشت به کشور مقصد نیز جزو مدارک مهم است بلیط ها باید واقعی باشند و معتبر در غیر این صورت از طرف افسر سفارت مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد. اگر قصد دارید در اروپا به کشور دیگری نیز سفر کنید می‌توانید مدارک مربوط به خرید بلیط های بین شهری و همچنین رزرو هتل در کشورهای دیگر را نیز ارائه کنید. اگر برنامه ریزی خاصی برای گردشگری و بازدید از جاذبه‌های متفاوت اروپایی دارید، می‌توانید مدارک مربوطه را نیز تحویل دهید و پیش از سفر اقدامات لازم برای خرید بلیط این مکان‌ها را انجام دهید.

درست است که سفر به کشورهای اروپایی در منطقه شنگن بدون دریافت ویزا امکان پذیر است؛ اما افرادی هستند که می‌توانند به صورت کاملاً حرفه‌ای و بدون نقص، برنامه‌ریزی‌های لازم را برای شما انجام دهند و ترتیب یک سفر خاطره انگیز را برای شما بدهند. کارشناسان مهاجرتی آژانس گردشگری آیشم می‌توانند در این راستا شما را راهنمایی کنند و از شروع سفر تا زمان بازگشت با شما همراه باشند. تنها کافی است با شماره‌های این آژانس‌ها تماس حاصل فرمایید و از مشاوره‌های وکلای مهاجرتی در رابطه با چگونگی تکمیل و ارائه مدارک، بهترین زمان تعیین وقت سفارت، انجام امور مربوط به رزرو هتل در اروپا، رزرو بلیط و همچنین برنامه‌ریزی‌های مربوط به گشت‌وگذار در اروپا را انجام دهند.

حتما مشاهده کنید : راحت ترین ویزای توریستی اروپا؛ چگونه ویزا شینگن بگیریم؟

شرایط سفر به اروپا

برای سفر به اروپا بایستی حتماً ویزای یکی از کشورهای اروپایی را دریافت کنید. ویزای کشورهای اروپایی که عضو اتحادیه شنگن هستند انواع مختلفی دارد و به افرادی که دارای شرایط باشند اختصاص داده می‌شود. برای دریافت ویزا مدارکی را باید آماده و ارائه کنید. مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا و سفر به اروپا شامل موارد زیر است.

 • سه قطعه عکس رنگی با زمینه سفید و دارای شرایط لازم
 • فرم درخواست ویزا نیز بایستی تکمیل‌شده و به همراه شناسنامه ارائه شود.
 • پاسپورت قدیمی یا در صورت وجود پاسپورت جدید به همراه کپی صفحات مهم آن
 • مدارک هویتی مانند کارت ملی نیز مورد نیاز است.
 • اگر ملکی به نام شما هست بایستی اصل سند را ارائه کنید.
 • مدارک مربوط به رزومه شغلی
 • بلیط رفت و برگشت به کشور مورد نظر و برگه‌های مربوط به رزرو هتل در کشور مقصد نیز از جمله دیگر مدارک می‌باشد.
 • سایر مدارک نیز با توجه به شرایط کاری و تحصیلی مورد نیاز می‌باشد.
 • پرینت سه ماه آخر حساب بانکی نیز مورد نیاز است.
 • هزینه‌های مربوط به ضمانت نامه بانکی برای اطمینان از بازگشت به کشور مبدأ که حدود ۵۰ میلیون تومان است نیز لازم می‌باشد.

حتما مشاهده کنید : مدارک لازم برای ویزای شینگن اسپانیا؛ راهنما و شرایط اخذ ویزا اسپانیا برای ایرانیان

راهنمای سفر به اروپا

قاره اروپا در نیمکره شمالی زمین واقع شده و یکی از قاره‌های کوچک جهان است. اروپا به عنوان قاره سبز شناخته می‌شود و دارای آب و هوای بسیار معتدل و مرطوب است. به دلیل شرایط اقتصادی مناسب و جاذبه‌های گردشگری فراوانی که در کشورهای اروپایی قرار دارند، افراد بسیاری تصمیم می‌گیرند به یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا سفر کنند. سفر به سواحل یونان و یا بازدید از موزه‌های هلند می‌تواند جزء شگفتی‌های سفر به قاره اروپا باشد. معماری‌های به جا مانده از قرون وسطا در کشورهای اروپایی مانند ایتالیا، آلمان و فرانسه چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. کشورهای اروپایی به دو دسته تقسیم می‌شوند.

 1. کشورهایی که عضو پیمان شنگن هستند؛ مانند ایتالیا، سوئیس، فرانسه و سوئد که بیشتر ایرانی‌ها به این کشورها سفر می‌کنند.
 2. دسته دوم کشورهایی مانند اوکراین، بلاروس، کرواسی، گرجستان، صربستان و ... که برخی از ایرانیان نیز به این کشورها مسافرت می‌کنند.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با راهنمای سفر به اروپا می‌توانید به وب‌سایت مجموعه گردشگری آیشم مراجعه کنید  بهترین مقاصد گردشگری اروپا را یافته و راهنمای سفر به هر یک از کشورهای اروپایی را مشاهده کنید.

حتما مشاهده کنید : لیست جاذبه های گردشگری اروپا

هزینه‌های سفر به اروپا

هزینه‌های سفر به اروپا

قبل از سفر به کشورهای اروپایی بایستی در رابطه با هزینه‌های سفر اطلاعات کافی داشته باشید.

 • مهم‌تر از همه دریافت ویزا برای سفر به کشورهای اروپایی است که به شرایط و مدارک مورد نیاز آن، در بخش‌های پیشین عنوان شد؛ اما هزینه‌های مربوط به رزرو هتل و یا هاستل در کشورهای اروپایی متفاوت است. ممکن است هزینه کرایه یک اتاق شش نفره در پاریس برای هر شب ۳۲ یورو باشد؛ اما هزینه همین اتاق در آلمان و شهر برلین ۱۵ یورو باشد. یکی از کشورهای گران اروپایی برای مسافرت، فرانسه و پایتخت آن شهر پاریس است. شهرهای دیگری نیز مانند آتن در اتحادیه اروپا هستند که ارزان‌ترین اتاق‌ها را به مسافران ارائه می‌کنند.
 • دومین موردی که مسافران کشورهای اروپایی باید به آن توجه داشته باشند، هزینه‌ های مربوط به غذا در این کشورها است. در کشورهایی که در قسمت شرق اروپا واقع شده‌اند، هزینه‌ های مربوط به غذا ارزان‌ تر از کشورهای غرب اروپا است. به عنوان مثال: در مناطق ارزان قیمت شما می‌توانید روزانه با پرداخت ۹ تا ۱۵ یورو غذای هر روز را تهیه کنید. در برخی مناطق نیز برای غذای یک هفته تنها ۶۵ یورو برای شما کافی است.
 • هزینه‌های دیگری نیز برای سفر به اروپا بایستی در نظر گرفته شود؛ مانند هزینه‌های حمل و نقل در کشورهای اروپایی، سیستم‌های حمل و نقل عمومی بسیار پیشرفته هستند و افراد می‌توانند به راحتی از قطار، مترو و تراموا استفاده کنند و از کشوری به کشور دیگر رفت و آمد داشته باشند.
 • بازدید از مکان‌های دیدنی و موزه‌ها نیز هزینه‌های مربوط به خود را دارد و بایستی توسط افراد پرداخت شود.
 • توصیه آژانس گردشگری آیشم به هم‌ وطنان عزیز این است که پس از سفر به کشورهای اروپایی از کارت‌های توریست شهر استفاده کنند و برای بازدید از جاذبه‌های گردشگری از این کارت‌ها بهره ببرند.
 • با استفاده از این کارت‌ها امکان استفاده از تورهای شهری و همچنین وسایل حمل و نقل عمومی نیز وجود دارد. در برخی از فروشگاه‌ها و رستوران‌ها نیز امکان دریافت تخفیف از طریق این کارت‌ها فراهم شده است.
 • بازدید از شهرهایی همچون پاریس، آمستردام و جزایر یونان حتماً در فهرست برنامه‌های شما باشد. کشورهایی نظیر چک، آلمان و اسپانیا در اروپا دارای زیباترین آثار طبیعی و تاریخی هستند که نباید از آن‌ها غافل شوید.
 • بهتر است هنگام سفر از غذاهای محلی و ارزان استفاده کنید یا غذای خودتان را آماده کنید تا در هزینه‌های سفر صرفه جویی کنید.
 • همیشه برای گشت‌وگذار در شهرهای اروپایی از قبل برنامه‌ریزی کنید تا مسیرهای اشتباه را در پیش نگیرید.
 • می‌توانید از افرادی که حاضر هستند اتاق‌های خودشان را به مسافران کرایه بدهند کمک بگیرید و با آن‌ها زندگی کنید تا در هزینه‌های خودتان صرفه جویی کنید.
 • امکان چادر زدن در باغچه‌هایی که صاحبان آن‌ها به شما اجازه می‌دهند، به صورت رایگان و یا در ازای پرداخت کرایه وجود دارد و مقدار زیادی در هزینه‌های شما صرفه جویی می‌کند.
 • تورهای شهری رایگان نیز در برخی از شهرهای بزرگ اروپایی وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و جاذبه‌های شهرهای مورد نظر را ببینید.
 • شبکه‌های ریلی گسترده موجود در اروپا نیز یکی از وسایل حمل و نقل هستند که برای شما مناسب می‌باشد.
 • برخی از مردم در کشورهای اروپایی ماشین‌های خود را در اختیار مسافران قرار می‌دهند و اصطلاحاً به آن Ride Share گفته می‌شود. با استفاده از این روش می‌توانید از ماشین‌هایی که راننده‌های مطمئن دارند استفاده کنید و هزینه کمتری پرداخت کنید. برای آشنایی با مکان‌های دیدنی کشورهای اروپایی و کسب اطلاعات در رابطه با راهنمای سفر به اروپا بدون تور به وب‌سایت آژانس گردشگری آیشم مراجعه نمایید.

پیشنهادات ما : تور اروپا - تور اسپانیا - تور یونان