Aysham

کشور یونان یکی از ارزان ترین کشورهای اروپایی از لحاظ هزینه زندگی می باشد؛ همچنین این کشور قوانین راحتی برای مهاجرت دارد که آن را به یک کشور ایده آل برای تحصیل و زندگی و سرمایه گذاری تبدیل کرده است. بعد از اخذ اقامت یونان و دریافت ویزا باید بر اساس تاریخ انقضای آن در موعد مقرر نسبت به تمدید کارت اقامت یونان اقدام کرد. با این مقاله همراه باشید تا در مورد نحوه تمدید کارت اقامت اطلاعات بیشتری به دست آورید.

روش های دریافت کارت اقامت یونان

روش های متنوعی برای مهاجرت به یونان و دریافت ویزای این کشور وجود دارد که موجب شده تعداد زیادی از متقاضیان به نیت زندگی در آن اقدام به اخذ کارت اقامت یونان نمایند. بعد از دریافت ویزای این کشور مهم ترین مسئله شرایط تمدید اقامت است که بسته به روش انتخابی برای مهاجرت می تواند متفاوت باشد. از جمله مهم‌ترین روش های دریافت ویزای یونان شامل خرید ملک، ثبت شرکت، تمکن مالی یا خود حمایتی، ثبت نمایندگی شرکت و روش پناهندگی است.

شرایط اخذ کارت اقامت یونان

زمانی که متقاضی تابعیت یا اقامت کشوری را دریافت می کند به این معنا است که بین شخص و کشور مقصد یک ارتباط قانونی ایجاد می شود. افرادی که موفق به اخذ کارت اقامت یونان شده اند می توانند از حقوق شهروندی یونان برخوردار شوند؛ ولی افراد پناهنده چنین حقی ندارند. برای اینکه افراد بتوانند تابعیت کشور یونان را بگیرند باید واجد شرایط خاصی باشند؛ برای مثال باید وضعیت متقاضی از لحاظ قانونی در یونان مشخص باشد و فرد شناخت خوبی از زبان، فرهنگ و تاریخ یونان پیدا کند.

چنانچه فرد مهاجرت کننده به یونان در سه سال گذشته اجازه اقامت و پناهندگی در این کشور داشته باشد می تواند واجد شرایط دریافت کارت اقامت یونان شود. به عبارت دیگر فرد باید بتواند ثابت کند که برای 3 سال در یونان به صورت قانونی و مداوم زندگی کرده است. همچنین افرادی که از طریق روش های دیگری مثل سرمایه گذاری، تحصیل یا خرید ملک به اخذ ویزای طولانی مدت شده اند برای دریافت اقامت دائم باید 7 سال به صورت قانونی در یونان زندگی کنند.

به طور کلی همه افرادی که می خواهند به عنوان شهروند یونانی در این کشور زندگی کنند باید شرایط دریافت کارت اقامت یونان را داشته باشند.

 • در زمان درخواست ویزا و کارت اقامت باید متقاضی بالای 18 سال سن داشته باشند
 • قبل از تقاضای تابعیت و اقامت دائم باید جرمی مرتکب نشده باشد.
 • باید برای 7 سال به طور پیوسته و قانونی در یونان زندگی کند.
 • متقاضی باید مجوز قانونی اقامت را دریافت کرده باشد.
 • شرط مهم دیگر اینکه متقاضی نباید دستور اخراج از مقامات یونانی دریافت کرده باشد.

آشنایی با اقامت دائم یونان

معمولا بعد از اینکه فرد به مدت 5 سال متوالی در یونان به صورت قانونی زندگی کند می تواند درخواست خود مبنی بر اقامت دائم خود را به اداره مهاجرت ارسال نماید. به عبارت دیگر در اولین مرحله به متقاضی اجازه اقامت دو ساله داده می شود و در زمانی که شخص موفق به رعایت تمام شرایط مربوط به قوانین مهاجرتی شود برای وی یک ویزای اقامت سه ساله صادر می گردد. در ادامه اگر متقاضی همچنان قوانین مهاجرتی یونان را به خوبی رعایت کند می تواند اقامت دائم یونان را بعد از 5 سال زندگی در این کشور به دست آورد. سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در کشور یونان تنها روش مهاجرتی و دریافت کارت اقامت یونان است که متقاضی می تواند از همان ابتدا اقامت دائم این کشور را بگیرد.

زمان لازم برای صدور اقامت یونان

در صورتی که تمام ضوابط و سیاست های مورد نظر دولت یونان از سوی شخص متقاضی رعایت گردد و فاقد هر گونه سوء پیشینه کیفری، بر هم زننده نظم عمومی یا امنیت عمومی باشد، درخواست وی به شکل مثبتی پیگیری و بررسی می شود. فرآیند بررسی مدارک و درخواست برای صدور ویزا بیشتر از دو ماه طول نمی کشد؛ اما معمولا رسیدگی به تقاضای اقامت یونان چهار ماه زمان لازم دارد.

مدارک لازم برای گرفتن کارت اقامت یونان

افراد با شرایط متفاوت می توانند از طرق مختلف به یونان مهاجرت کنند و اقدام به اخذ کارت اقامت یونان نمایند. هر متقاضی برای ارائه درخواست ویزای اقامت باید مدارک مهم هویتی و معتبر را به اداره مهاجرت یا سفارت یونان تحویل دهد. به عنوان مثال متقاضی مهاجرت تحصیلی به یونان باید مدارک تحصیلی و دعوتنامه از دانشگاهی در یونان را داشته باشد یا شخصی که از طریق سرمایه گذاری برای اخذ کارت اقامت درخواست می دهد باید بتواند گواهی ثبات داشتن سرمایه را ارائه دهد. اما بعضی از مدارک مورد نیاز برای گرفتن تابعیت و اقامت برای تمام روش های مهاجرتی عمومیت دارد که به شرح زیر می باشند.

 • تکمیل فرم درخواست ویزا توسط متقاضی
 • ارائه گذرنامه به همراه کپی از همه صفحات آن
 • داشتن سه قطعه عکس مخصوص کارت اقامت
 • ارائه گواهی سلامت مورد تایید بیمارستان های معتبر
 • داشتن بیمه درمانی معتبر
 • اثبات تمکن مالی با ارائه گردش سه ماه اخیر

تمدید کارت اقامت یونان چیست؟

یونان دارای شرایط مساعدی برای تمدید کارت اقامت مهاجران است؛ به دلیل اینکه برای اخذ اقامت یونان روش های متعددی وجود دارد به تبع شرایط تمدید ویزای اقامت نیز متفاوت خواهد بود. برای آگاهی از شرایط تمدید کارت اقامت یونان باید ابتدا روش مهاجرتی خود را مشخص کرد.

1. زمان مناسب برای تمدید کارت اقامت یونان

بهترین زمان برای درخواست تمدید کارت اقامت دو تا شش ماه قبل از تاریخ اتمام اعتبار مجوز اقامت قبلی است؛ زیرا انجام کارهای اداری زمان بر بوده و در صورت دیر اقدام کردن امکان منقضی شدن اجازه اقامت وجود دارد.

2. شرایط تمدید کارت اقامت یونان

همان طور که اشاره شد بسته به روش اخذ اقامت، شرایط متفاوتی برای تمدید کارت اقامت یونان وجود دارد. برای مثال در روش دریافت ویزا از طریق خرید ملک باید جهت تمدید اقامت باید ملک تا 5 سال خرید و فروش نشود. همچنین اگر متقاضی با ثبت شرکت اقامت دریافت کرده است باید مجدد مواردی چون وضعیت گردش مالی شرکت ثبت شده و وضعیت پرداخت مالیات مورد بررسی قرار گیرد.

در روش اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری، متقاضی برای تمدید کارت اقامت یونان تا مدت 5 سال اجازه هیچ برداشتی را ندارد. همچنین در روش تمکن مالی مهاجرت نیز شرایط تمدید اقامت متفاوت است؛ اگر شخصی از این طریق ویزای یونان را دریافت کرده است باید در زمان تمدید کارت اقامت یونان باید دوباره شرایط مالی و گردش حساب شخص ارزیابی گردد. در کنار اثبات وضعیت مالی فرد باید حداقل سه ماه قبل از منقضی شدن مجوز اقامت قبلی، درخواست تمدید کارت اقامت را به اداره مهاجرت در یونان ارسال کند.

هزینه مورد نیاز برای اخذ ویزای اقامت در یونان

هزینه اقامت یونان بسته به روش مهاجرت متفاوت است؛ ولی به طور کلی هزینه زندگی و مهاجرت به این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی ارزان‌تر می باشد. هزینه ویزای یونان می تواند شامل هزینه ارسال مدارک، ثبت درخواست و بارگذاری مدارک در سایت اداره مهاجرت، آزمایش های لازم، انگشت نگاری و دریافت وقت سفارت باشد. تمام این هزینه ها مربوط به فرآیند دریافت ویزای اقامت در یونان است و با هزینه زندگی و هزینه تمدید کارت اقامت یونان تفاوت دارند.

جمع بندی

یکی از مهم ترین فاکتورهایی که باید هنگام دریافت اقامت یونان در نظر گرفت هزینه اخذ ویزا و آگاهی از شرایط تمدید کارت اقامت یونان است. بعد از اخذ ویزای اقامت و چند سال زندگی در این کشور باید متقاضی مجدد ویزای خود را تمدید نماید تا بتواند برای مدت معینی در این کشور اقامت قانونی داشته باشد. در این مقاله به طور مفصل در این باره صحبت شد.