Aysham

زندگی در یونان چگونه است؟ شرایط، معایب، هزینه و خاطرات زندگی

کشور یونان یکی از کشورهای بسیار زیبا در قاره اروپا است که سالانه مهاجران و توریست‌های زیادی به این کشور سفر می‌کنند. اگر دوست دارید به کشور یونان سفر کنید و یا با آن آشنا شوید فقط کافیست ادامه مطلب را بخوانیدد زیرا در ادامه می‌خواهیم درباره شرایط زندگی در یونان، هزینه زندگی در یونان، معایب زندگی در یونان و خاطرات زندگی صحبت کنیم.

شرایط زندگی در یونان

شرایط زندگی در یونان

در کشور یونان فروشگاه‌ها معمولا از ساعت ۹ صبح تا ۳ بعد‌ازظهر در روزهای دوشنبه، چهارشنبه و شنبه و از ساعت ۱۰ صبح تا ۲ و ۵ عصر تا ۸:۳۰ دقیقه شب در روزهای سه شنبه، پنجشنبه و جمعه باز هستند، اما در تابستان، شب‌ها مغازه‌ها حدود یک ساعت بیشتر باز می‌مانند. اگرچه ممکن است این ساعات کاری برای مهاجرانی که در یونان زندگی می‌کنند عجیب و ناخوشایند به نظر برسد. دفاتر پست معمولا از ساعت ۷:۳۰ دقیقه صبح تا ۲ بعدازظهر از دوشنبه تا جمعه باز هستند، اما برخی از دفاتر پست در شهرهای بزرگ‌تر ساعات کاری طولانی‌تری دارند. بانک‌ها معمولا از ساعت ۸ صبح تا ۲:۳۰ دقیقه بعدازظهر از دوشنبه تا پنجشنبه و از ساعت ۸ صبح تا ۲ بعدازظهر روز جمعه باز هستند.

در داخل یونان، علاوه بر شبکه ریلی، خطوط اتوبوس راه دور بیشتر شهرهای بزرگ را به هم متصل می‌کند. کشتی بهترین راه برای رفتن به بسیاری از جزایر یونان است. پروازهای داخلی توسط تعدادی شرکت حمل و نقل انجام می‌شود که بزرگ‌ترین آن‌ها خطوط هوایی اژه و المپیک ایر هستند. از آنجایی که یونان روی یک خط گسل اصلی قرار دارد، اغلب لرزش‌ها رخ می‌دهد و احتمال وقوع زمین لرزه‌های بزرگ وجود دارد. برای کمک به آمادگی مهاجران در برابر بلایا، دولت یونان یک جزوه ایمنی در برابر زلزله تهیه کرده است. در خصوص خدمات پزشکی در کشور یونان می‌توان گفت خدمات پزشکی به طور کلی خوب است، اما در آتن و تسالونیکی به بالاترین حد خود می‌رسند. با این حال، بیمارستان‌های دولتی به دلیل بحران بدهی وضعیت خیلی خوبی ندارند.

در شهرهای بزرگ، کسانی که مایل به مراقبت با کیفیت بالاتر هستند، می‌توانند هزینه درمان پزشکی را در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های خصوصی بپردازند. اکثر یونانی‌هایی که هنوز منابع لازم برای انجام این کار را دارند، اکنون مراقبت‌های بهداشتی خصوصی را انتخاب می‌کنند، و بسیار توصیه می‌شود که شما نیز همین کار را انجام دهید. مراقبت‌های پزشکی در مناطق روستایی و در بسیاری از جزایر یونان اغلب غیر استاندارد و فاقد منابع است؛ بنابراین این بیماران اغلب به شهرهای بزرگ‌تر منتقل می‌شوند تا درمان بهتری دریافت کنند.

معایب زندگی در یونان

دلایل زیادی برای زندگی در یونان به عنوان یک مهاجر وجود دارد. کشور یونان به دلیل تاریخ غنی فرهنگی خود و همچنین یکی از بهترین کشورها برای استراحت شناخته شده است. با این حال، مانند بسیاری از کشورهای دیگر معایبی نیز دارد. در ادامه می‌خواهیم درباره معایب زندگی در یونان صحبت کنیم.

لازم بودن یادگیری زبان یونانی

Need to learn Greek

یک مانع زبانی در یونان برای افراد مهاجر وجود دارد، زیرا تقریباً همه مردم یونان به زبان یونانی صحبت می کنند، در حالی که برخی انگلیسی نیز صحبت می‌کنند؛ بنابراین اگر قرار نیست در یکی از شهرهای اصلی مانند آتن زندگی کنید، نرخ انگلیسی زبان به شدت کاهش می‌یابد. توصیه می‌شود قبل از اینکه به کشور یونان سفر و یا مهاجرت کنید، مقداری زبان یونانی یاد بگیرید.

هزینه زندگی

اگر چه در شهرهای کوچک‌تر و در روستاهای کشور یونان نرخ محصولات و مواد غذایی پایین است، اما هر چه به سمت شهرهای بزرگ نزدیک می‌شوید قیمت محصولات افزایش بیشتری پیدا می‌کند، اما این افزایش قیمت به اندازه‌ای نیست که با مشکل مواجه شوید.

مسائل استخدامی

اگر قصد دارید قبل از استخدام در یونان زندگی کنید، ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید. بسیاری از مهاجران سعی می‌کنند به دنبال کار بگردند، اما برای یافتن شغلی در یونان که با مجموعه مهارت‌های آن‌ها مطابقت داشته باشد، تلاش می‌کنند. این با این واقعیت بدتر می‌شود که صحبت کردن یونانی معمولاً یک مهارت ضروری است. افرادی که در یونان بازنشسته می‌شوند نیازی به نگرانی در مورد این موضوع ندارند، اگرچه در نهایت برای برخی مشکل بزرگی است.

هزینه زندگی در یونان

هزینه زندگی در یونان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی ارزان است. اگرچه حقوق‌ها در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی پایین‌تر است، اما کیفیت زندگی همچنان بالاست. دلیل این امر هزینه‌های کلی پایین خدمات است. علاوه بر این، هزینه زندگی در یونان، مانند هر جای دیگری، به محل زندگی شما بستگی دارد. به عنوان مثال، جزایر از نظر کالاهای اساسی و سوخت گران‌تر هستند، اما زندگی در روستاها ارزان‌تر از شهرها است. با این حال، تعداد محصولات و خدمات موجود در روستاها کمتر است.  در نهایت، باید گفت که اقتصاد یونان هنوز در حال بهبود است؛ بنابراین کشور یونان یک مقصد برتر برای مهاجران و گردشگران است.  به‌طورکلی، متوسط هزینه زندگی برای یک فرد مجرد در یونان حدود ۶۰۰ یورو در ماه است. اگر دانشجوی دانشگاه هستید، ماهیانه به ۵۰۰ یورو نیاز دارید.

هزینه مسکن در کشور یونان

توجه به این نکته ضروری است که قیمت مسکن در یونان در طول بحران اقتصادی به میزان قابل توجهی کاهش یافت. با توجه به مقدار منصفانه املاک، برای مهاجران راحت است که اقدام به درخواست ویزای یونان کنند. قیمت ملک در یونان در حال حاضر بسیار مناسب است، به طوری‌که میانگین قیمت ملک برای یک آپارتمان در مرکز شهر بین ۱۵۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو در هر متر مربع متغیر است. در خارج از مرکز شهر، می توانید آپارتمان هایی بین ۹۰۰ تا ۲۵۰۰ یورو در هر متر مربع پیدا کنید. قیمت اجاره نیز در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی گران نیست. به عنوان مثال، در شهرهایی مانند آتن یا تسالونیکی، برای یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر، باید اجاره ماهانه ۴۰۰ یا ۷۰۰ یورو بپردازید. در مقایسه، یک آپارتمان سه خوابه می‌تواند حدود ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو در ماه هزینه داشته باشد. که این مبلغ در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی بسیار پایین‌تر است.

هزینه اینترنت، آب، برق و گاز در یونان

هزینه ماهانه اینترنت در کشور یونان حدود ۲۰ تا ۲۲ یورو است. همچنین هزینه آب، برق و گاز برای یک آپارتمان ۸۵ متری، بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ یورو است. به این نکته توجه داشته باشید که این عدد به اندازه خانه، فصل و میزان استفاده شما بستگی دارد. درباره هزینه غذا در یونان باید بگوییم غذا در یونان نسبتاً ارزان است. علاوه بر این، نرخ مالیات بر ارزش افزوده برای مواد غذایی کمتر از سایر کالاها است. همچنین، می‌توانید غذاهای محلی را به راحتی در این کشور پیدا کنید و مواد غذایی با کیفیت قابل قبولی در اختیار مردم این کشور قرار دارند.

هزینه خدمات پزشکی در کشور یونان

هزینه خدمات پزشکی در کشور یونان

شما می‌توانید به خدمات بهداشت عمومی و خصوصی در یونان دسترسی داشته باشید. به عنوان یک مهاجر، می‌توانید به طور کلی یک کارمند انگلیسی زبان پیدا کنید و یا از یک موسسه مراقبت‌های بهداشتی دولتی یا خصوصی بازدید کنید. به خاطر داشته باشید که اگر در مرکز شهر هستید، شانس شما برای یافتن کارکنان انگلیسی زبان بیشتر است. علاوه بر این، مراقبت‌های بهداشتی عمومی به همه شهروندان و ساکنان یونان خدمات بهداشتی رایگان ارائه می دهد. شما می توانید به مراقبت های بهداشتی عمومی دسترسی داشته باشید، خواه یک مهاجر، شهروند اتحادیه اروپا، یا یک فرد بیکار باشید. علاوه بر این، برای ملاقات با متخصص نیازی به ارجاع از پزشک عمومی ندارید. با این حال، ممکن است لیست های انتظار طولانی به این دلیل وجود داشته باشد.

به عنوان یک مهاجر، در صورت پرداخت کمک‌های خود به بیمه مراقبت‌های بهداشتی عمومی، می توانید به مراقبت‌های بهداشتی دولتی دسترسی رایگان داشته باشید. توجه به این نکته مهم است که برای دسترسی به مراقبت های بهداشتی عمومی باید شماره تامین اجتماعی داشته باشید. مهاجران همچنین می‌توانند از بیمه مراقبت‌های بهداشتی بین المللی بهره‌مند شوند که زمان انتظار را کاهش می‌دهد. از سوی دیگر، مراکز بهداشتی خصوصی در مقایسه با مراکز بهداشتی عمومی، تجهیزات جدیدتری دارند. همچنین، شانس یافتن کارکنان انگلیسی زبان در موسسات مراقبت های بهداشتی خصوصی بیشتر است. هزینه بیمه درمانی خصوصی به معیارهایی مانند سن شما، منطقه تحت پوشش، بیمه مشترک، کشور محل اقامت و... بستگی دارد. اکثر مردم به دلیل پوشش تمام هزینه‌ها، بیمه درمانی خصوصی را انتخاب می‌کنند. در نهایت، در یونان، یک معاینه پزشک خانواده به طور متوسط بدون بیمه، حدود ۴۰ یورو هزینه دارد. هزینه داروی سرماخوردگی برای شش روز تقریباً ۳ یورو است. در حالی که نسخه آنتی بیوتیک بدون بیمه حدود ۷ یورو هزینه دارد.

هزینه حمل و نقل در یونان

به لطف هزینه‌های مناسب حمل و نقل عمومی می‌توانید به راحتی در شهرهای بزرگ یونان سفر کنید. اتوبوس‌های شهری در اکثر شهرها وجود دارد و سیستم مترو در آتن برای تمامی مسافران و گردشگران در دسترس است. اگر قصد دارید به عنوان یک مهاجر با ماشین شخصی خود رانندگی کنید، باید بیمه ماشین بگیرید. اگر قصد اجاره خودرو را دارید، توصیه می‌شود نوع بیمه ارائه شده را بررسی کنید، زیرا هزینه‌های استخدام می‌تواند در شرایطی بسیار بالا باشد.

هزینه تحصیل در کشور یونان

هزینه تحصیل در کشور یونان

مدارس دولتی، خصوصی و بین المللی برای شهروندان و ساکنان یونان در دسترس هستند. با این حال، ذکر این نکته ضروری است که فقط مدارس خصوصی و بین المللی به زبان انگلیسی و سایر زبان‌ها تدریس می‌کنند. از سوی دیگر، مدارس دولتی رایگان هستند، با این حال آن‌ها فقط به زبان یونانی آموزش می‌دهند. هزینه مدارس بین المللی بین ۷۰۰۰ تا ۱۳۰۰۰ یورو در هر سال تحصیلی است. هزینه‌ها بسته به مدرسه، سن و مقطع دانش آموز متفاوت است. تحصیل در دانشگاه برای یونان و سایر شهروندان اتحادیه اروپا تا مقطع کارشناسی ارشد رایگان است. از سوی دیگر، دانشجویان غیر اتحادیه اروپا، شهریه سالانه حدود ۱۵۰۰ یورو می‌پردازند.

خاطرات زندگی در یونان

یکی از کاربران درباره خاطرات زندگی در یونان مطالبی منتشر کرده است که برای آگاهی بیشتر می‌خواهیم آن را در اختیار شما قرار دهیم. این کاربر در خاطرات خود می‌گوید که جزیره  سانتورینی واقع در کشور یونان همانند یک کارت پستال زیبا است و با توجه به آرامش و زیبایی منحصر به فردی که دارد یک مکان ایده‌آل برای زندگی و گردش است. غروب شگفت‌انگیز خورشید در سانتورینی تماشاگران زیادی را به خود جذب می‌کند و فضای بسیار رویایی را برای توریست‌ها بوجود می‌آورد. مجموعه صومعه متئورا در شمال یونان یکی دیگر از مکان‌های به یاد ماندنی است که به همه گردشگران پیشنهاد می‌شوند از آن بازدید کنند. این صومعه در قرن چهاردهم به طرز غیرممکنی بر بالای ستون‌های سنگی قرار گرفته بود و مکان بسیار ویژه‌ای بود که معنویت خاصی در آن وجود داشت. در ابتدا تنها راه دسترسی به صومعه‌ها از طریق نردبان‌های طناب‌دار یا شبکه‌های باری متزلزل بود، اما اکنون پله‌ها و مسیرهایی وجود دارد که بازدید از آن‌ها را آسان‌تر می‌کند، اما همچنان کار سختی است. و در آخر غرفه چینی در بازار آتن برای گردشگران بسیار سرگرم‌کننده است حتی نمی‌توانید تصور کنید که چه کسی می‌تواند چنین اشیاء شکننده‌ای را به طور اتفاقی روی هم بگذارد. می‌توان گفت زندگی کردن و یا حتی سفر به کشور یونان می‌تواند خاطرات خیلی دلچسب و شیرینی را برای شما بوجود بیاورد‌.